Teeltplan op het glasbedrijf uitbuiten van mogelijkheden Consulentschap voor de Tuinbouw 's-Hertogenbosch, J. A. BIEMANS. Het lijkt mosterd na de maaltijd nu nog te schrijven over het teeltplan onder glas. Het merendeel heeft im mers de koers voor 1971 reeds uitge zet. Toch lijkt het nuttig om aan het begin van het nieuwe seizoen de aan dacht hierop te vestigen. In de prak tijk komen, op vergelijkbare bedrijven, grote variaties in het teeltplan voor. De mogelijkheden zijn de laatste jaren groter geworden om méér met het teeltplan te spelen. Een typisch voor beeld waardoor het oude stramien is doorbroken is de opkomst van de „snelle" slateelt. In dit artikel zullen echter niet de mogelijkheden aan de orde worden gesteld, doch uitsluitend tendenzen bij verschillende bedrijfstypen worden aangegrepen. y ITGANGSPU'NT voor elk teeltplan zal steeds moe ten zijn: Het behalen van een zo hoog mogelijk rendement. De oppervlakte glas en de arbeidsvoorziening nemen hierbij een sleutelpositie in. Deze twee factoren bepalen of een intensief of een eenvoudig teeltplan het meest op zijn plaats is. In Brabant is het merendeel van de bedrijven nog klei- tner dan 5000 m2 glas. Het grote probleem op deze be drijven kan als volgt worden samengevat. De oppervlak te glas is te klein om voldoende inkomen op te leveren doch is te groot om van de vollegrond nog alles te maken. Gevolg hiervan is dat het rendement op deze be drijven doorgaans niet meevalt, omdat de tuinder zijn aandacht teveel moet verdelen. Dit neemt niet weg dat een aantal tuinders er in slaagt om op dit moeilijke be- drijfstype toch een goed inkomen te halen. Dit wordt dan bereikt door een intensief teeltplan onder glas met b.v. 2 of 3 maal sla en als nateelt tomaten of komkom mers, of aardbeien als hoofdteelt met een nateelt van tomaten. Duidelijk is dat men streeft naar zo hoog mo gelijke opbrengst per m2, door een intensief teeltplan. De vollegrond zal op deze bedrijven nog belangrijk moe ten meespelen. Specialiseren, ook op de vollegTond, zal hierbij de slagingskansen vergroten. In welke richting specialisatie wenselijk is, hangt voor een belangrijk deel af van d-e ligging van het bedrijf. In de nabijheid van een veiling zal specialiseren in b.v. de continuteelt van sla aantrekkelijk kunnen zijn. Het eigen vervoer biedt hier bij grote voordelen. Zodra eigen vervoer niet meer mogelijk is, zal men zijn toevlucht tot minder volumineuze produkten moe ten nemen, anders worden de transportkosten te hoog. In dit verband is o.a. de teelt van aardbeien aantrekke lijk. De winterperiode is voor de bedrijven met minder dan 5000 m2 glas doorgaans een onproduktieve periode. Door middel van b.v. een preiteelt kunnen in deze perio de de „lopende kosten" worden bestreden. Concluderend kan worden gesteld dat het kleinere be drijf zal streven naar een zo hoog mogelijk rendement per m2. De consequentie is dat het op deze bedrijven het jaar rond „aanpoten" is geblazen. GROTERE BEDRIJVEN: MEER RUST I^AARMATE een bedrijf groter is, zal een ernstig teeltplan veelal te verkiezen zijn. Is op de kleinere bedrijven het rendement per m2 het meest belangrijk, op de grotere bedrijven is het rendement per arbeidsuur belangrijker. Op dit bedrijfstype kan men immers vol doende uren kwijt. Het is van het grootste belang de be schikbare uren zodanig te besteden, dat het rendement per uur het grootst is. Dit houdt in dat een simpel teelt plan op deze bedrijven het meest past. Een simpel teelt plan heeft twee belangrijke gevolgen, n.l. men heeft vol doende tijd om een teelt goed op te zetten en" er is vol doende tijd om wat meer onderhoudswerkzaamheden te verrichten. Vooral een goede teeltopzet en een goede voorbereiding van een teelt zijn op een groot bedrijf erg belangrijk. Men verspeelt snel één gulden per m2 wan neer er te snel gewerkt moet worden. Op eén groot aantal m2 telt dit hard aan. Ter illustratie van ddt gege ven kan het volgende als voorbeeld dienen. Op een licht verwarmd bedrijf kan men b.v. kiezen uit twee teeltschema's, n.l. sla x tomaten of sla x tomaten x sla. De oogst van het eerste teeltplan eindigt rond half augustus. Eind oktober wordt er weer sla geplant. Deze vrij lange periode van 2l/2 maand kan men gebruiken voor ontsmetten en onderhoudswerkzaamheden. Mei» kan daarnaast nog een keer herfstsla telen. Wat zijn nu de consequenties van beide schema's? Bij het schema sla x tomaten heeft men alle tijd om een goede winterslateelt op te zetten. De periode tussen ontsmetten en sla^ planten is voldoende lang om geen narigheid meer van vooral stomen te ondervinden. Door gaans slaagt de slateelt bij dit schema bijzonder goed. Topopbrengsten vindt men het meest bij dit schema. Wordt er nog een herfstslateelt „meegepakt" dan wordt het haasten. De herfstteelt is doorgaans financieel geen succes. Schimmelziekten blijven gemakkelijk over. Denk in dit verband maar aan „wit". De periode tussen stomen en wintersla planten is erg kort, waardoor de teeltproblemen toenemen. Tijd om de grond goed te laten bezakken is er niet. Kortom, de kansen op een geslaagde winterteelt worden kleiner. In de praktijk komt dit sterk in geld tot uitdrukking. De opbrengst van wintersla varieerde de afgelopen jaren tussen 3,en 5,/m2 voor de oogstperiode januari-februari. De opbrengstverschillen kwamen voor namelijk tot stand door de meer of mindere zorg die men aan de voorbereiding van de teelt heeft besteed. Reden waarom waakzaamheid is geboden voor een te druk teeltplan op het grote bedrijf. Wat leeglooptijd is vaak goed bestede tijd. Zowel de grond als de tuinder kunnen in zo'n periode weer tot rust komen. Kort samengevat hangt de keuze van het teeltplan nauw samen met de grootte van het bedrijf. Bedrijven kleiner dan 5000 m2 zullen door een intensief teeltplan de opbrengst per m2 zo hoog mogelijk moeten maken, De vollegrond zal bij deze bedrijven nog in belangrijke mate mee moeten spelen. Specialisatie van de volle- grondteelten zal doorgaans het beste resultaat opleveren. Het in-passen van winterteelten o.a. prei kan een wel kome aanvulling betekenen van het inkomen. Op grotere bedrijven past een simpel teeltplan beter. Voldoende tijd om een teelt goed op te kunnen zetten is hierbij van groot belang. Haastige spoed is op deze bedrijven zelden goed. STUDIEDAG OVER SAMENWERKING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND De ZLM Kring Tholen en St. Philipsland, de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland, de Boval en de P.J.Z., organiseren éen studiedag over samenwer king op donderdag 14 januari 1971 in het recreatiecen trum „Haestinge" te St. Maartensdijk, aanvang 10 uur v.m. Agenda: 10.00 uur: Opening door de voorzitter de heer M. C. J. Kosten. 10.1010.30 uur: Inleiding door de heer J. van Malde- chem te Kortgene over „Samenwerkingsvormen" met 8 grotere akkerbouwbedrijven op Noord-Beve land". 10.3010.50 uur: Inleiding door de heer L. Wolse te Kortgene, medewerker op die bedrijven over „Sa menwerking op de 8 akkerbouwbedrijven op Noord- Beveland". 10.50—11.10 uur: Inleiding door de heer A. Bal te Oos- terland over „Samenwerkingsvormen op de kleine bedrijven". 11.1011.30 uur: Pauze. 11.3011.50 uur: Inleiding door de heer A. Jansen te Emmeloord over „Volledige integratie door samen werking met 4 akkerbouwbedrijven in de N.O.P." 11.5012.10 uur: Inleiding door de heer A. C. de Hond te Tholen over „Hoe ziet de Thoolse loonwerker de samenwerking?" 12.3013.30 uur: Gezamenlijke lunch; opgave voor deelname bij binnenkomst. Kosten 4,per per soon. 13.3014.30 uur: Discussiegroepen. 14.3015.00 uur: Conclusies door de rapporteurs van de discussiegroepen. 15.0016.00 uur: Forum onder leiding van de weledelge strenge heer Ir. L. Th. J. M. de Wit, consulent voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. Forumleden de heer J. van Maldechem, L. Wolse, A. Bal, A. Jansen, A. C. de Hond, M. C. J. Kosten,M. Murre, ing. te Goes, J. Markusse te Goes en J. van de Linde, secretaris BOVAL te Goes. 16.00 uur: Sluiting. Namens de besturen, M. C. J. KOSTEN, voorzitter. J. VERSLUIJS, secretaris. LEVENSVERZEKERING O.B.F. NIEUWE PREMIEVERLAGING EN KAPITAALVERHOGING Op 1 januari 1961 verlaagde het OBF toen nog Onderling Boerenverzekeringsfonds de premies voor haar levensverzekeringen. Voor reeds vóór die datum lopende verzekeringen resulteerde deze premieverlaging in een verhoging van de verzekerde bedragen. Deze operatie baarde destijds nogal wat opzien in verzeke ringskringen. Het OBF bracht daarmee haar onderlinge karakter tot uitdrukking: de premieverlaging kwam ten goede aan alle verzekerde leden. Het OBF thans de Onderlinge Levensverzekerings maatschappij OBF zal opnieuw een dergelijke opera tie uitvoeren. Besloten werd wederom tot premieverla ging over te gaan en ook nu weer zullen de reeds aan wezige leden daarvan profiteren. Met ingang van 1 januari 1971 werden de premies van het OBF over de gehele linie verlaagd en zal een winstbijschrijving plaatsvinden over de lopende verzeke ringen. Degenen die na 1 januari 1971 een verzekering bij het OBF afsluiten, zullen dit tegen lagere premies kunnen doen. Degenen die reeds bij het OBF verzekerd zijn, kunnen in de loop van 1971 een bijschrijving op het verzekerd bedrag tegemoet zien. Met de verwerking van deze bijschrijving is in verband met de daaraan verbon den administratieve werkzaamheden geruime tijd ge moeid. Verzekerden die in deze periode uitkeringen ont vangen, zullen de verhoging later ontvangen. HOUDEN VAN MARKTEN, KEURINGEN, e.d. VAN VARKENS WEER TOEGESTAAN In verband met de gunstige ontwikkeling van de var- kenspestsituatie in ons land heeft de minister van land bouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, besloten, om per 1 januari 1971 het beperkte marktverbod van varkens in 'te trekken. Overigens worden de verscherpte controle maatregelen bij uitvoer van varkens evenals de ontsmet tingsvoorschriften voor veewagens onverkort gehand haafd. VOEDERWINNINGSMIDDAG In samenwerking met de Stichting ter bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen, waarin is opgenomen de studieclub voor de gemengde bedrijven, houdt het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes een Voederwinningsmid- dag op dinsdag 12 januari 1971 des namiddags om 1 uur in het Gezellehuis, Walstraat 35 te Axel. Het programma luidt als volgt: 1. Opening door de heer F. v. d. Waart, vice-voorzitter studieclub gemengde bedrijven. 2. „Moderne mogelijkheden van snijmais en voeder bieten", door de heer ir. W. Becker, Wageningen. 3. „Graslandprodukten voor de veevoeding", door de heer ir. S. Schukking, Wageningen. 4. Beantwoording van schriftelijke vr%en naar aanlei ding van het gesprokene door een ducussie en forum met voorzitter ir. M„ C. Verboon. 5. Sluiting om uiterlijk 16.00 uur. KALENDER 1971 In de eerste week van dit nieuwt jaar ontvingen wij nog de volgende kalenders. Ook hiervoor nog onze har telijke dank. Drukkerij P. J. v. d. Sande, Terneuzen. De bekende handige kantoor-im'aandkalender met data-jaarover zicht. C.V. Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg. Een handzame weekblok-kalender met de nodige ruimte voor notities. De Inspan Englebert-Heesters N.V. filialen, Kloetin- ge, Kerkwerve en Middelburg. Maandkalender met fraaie kleurenfoto's van streken uit verschillende Westeuropese landen. N.V. Color-Chemie (BASF) Arnhem. Een mooi uitge voerde halve maandskalender met prachtige repro- dukties van schilderijen enz. Tevens een handige en keurig verzorgde zakagenda.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7