Brabants overzicht december 1970 Uitvoering ruilverkaveling Z.A.K./Beneden Donge kan van start O' D Varkenshouderij en waterverontreiniging 4 Het laatste overzicht van 1970 en één van de laatste overzichten die de schrijver dezes voor het landbouwblad zal maken. Dit i.v.m. zijn vertrek per 1 maart a.s. naar andere regionen. Hoewel dit overzicht zeker geen per soonlijke rubriek is wil ondergeteken de er ditmaal toch wel een persoon lijke kanttekening bij maken, een kanttekening die aansluit bij de jaar wisseling. Een goede toekomst wil ik bestuursleden en de gewone leden van de ZLM toewensen en hun dank zeggen voor het vertrouwen en de goede samenwerking die bestond. Dat ik deze wens in het Brabantse over zicht plaats is, gezien het feit dat ik hiermee kring- en afdelingsbesturen en de gewone leden wil bereiken, dacht ik juist. Langs deze weg dacht ik zoveel mogelijk ménsen waarmee ik kennis maakte nog even de hand te kunnen drukken en ze een voor spoedig 1971 maar ook een goede verdere toekomst te kunnen wensen! QE maand december was ondanks de verschillende feestdagen toch ook een intensieve vergadermaand waar verschillende belangrijke activiteiten in de diverse kringen plaatsvonden. KRING LANGSTRAAT In deze kring stonden de activiteiten rond de ruil verkaveling Zuiderafwateringskanaal/Beneden Donge op de voorgrond. Nadat er verschillende openbare voor lichtingsvergaderingen gehouden waren over het plan van ruilverkaveling kwam er op het laatste imoment nog oppositie van een lid van de voorbereidingscommissie de heer D. H. de Bie. Waarom de bezwaren die deze man tegen het plan van ruilverkaveling heeft nooit geuit zijn op de openbare voorlichtingsvergaderingen zal wel altijd in duisternis gehuld blijven. Jammer blijft natuurlijk dat de andere belanghebbenden nu een stuk meningsvorming dat via woord en wederwoord kan worden verkregen hebben gemist. De landbouworganisaties hebben nog kans gezien in een gezamenlijk schrijven de belangheb benden te wijzen op de fouten die er in het rapport, dat de heer De Bie aan de grondeigenaren binnen het blok heeft gestuurd, waren „geslopen". Hopelijk hebben de eigenaren zich ook afgevraagd welke of wiens belangen met deze strategie van de heer De Bie nu uiteindelijk gediend moeten worden. Niet alleen een positieve uitslag van de stemming is van belang maar ook een zo groot mogelijke meerderheid waaruit blijkt dat de streek posi tief achter dit plan kan staan. Moeilijkheden zullen er bij uitvoering nog genoeg komen. Dat is bekend van andere verkavelingen waarbij de verkavelingsperiode met barensweeën werd vergeleken! Het oog moet dan gericht kunnen blijven op het positieve resultaat wat uiteindelijk behaald wordt. Als men daar niet in grote meerderheid in het begin van overtuigd is, zal het straks bij de uitvoering moeilijk werken zijn. LEDENVERGADERING De kringledenvergadering stond in het teken van „het zuivelbeleid in de toekomst". Jammer genoeg was de belangstelling voor deze avond niet groot. Misschien dat verschillende andere vergaderingen, o.a van de melkvee houders de aandacht afgeleid hebben. Toch was er juist op deze vergadering de gelegenheid om ook andere pro blemen zoals de opheffing van de veehouderijvereniging aan de voorzitter van de ZLM voor te leggen. In een brief is door de voorzitter nog een voorstel gedaan om tot oplossing te komen van het meningsverschil tussen het bestuur van de melkfabriek en de veehouders te Sprang-Capelle en omgeving. Het kontakt tussen de leden uit de kring en het bestuur van hun organisatie bleek nuttig en in een behoefte te voorzien. KRING ALTENA-BIESBOSCH Ook hier een kringledenvergadering iri december, waar mr. Schlingemann het E.G.G.-beleid nader heeft uiteen gezet. Een goede opkomst kenmerkte deze vergadering, waar deze problematiek duidelijk in de belangstelling stond. Ook goed is de belangstelling voor de teleac-dis- cussiegroepen vooral wat de veehouderij betreft. De samenwerking tussen de drie organisaties maakte hierbij deze opzet mogelijk. Wel blijkt vaak de toekomst niet rooskleurig gezien te worden. De mogelijkheden tot ver dere bedrijfsontwikkeling liggen niet voor de hand. Ook <^e verbeteringen van de ruilverkaveling vragen om aan passing. KRING OOST- EN MIDDEN BRABANT De discussieavonden van de teleac-cursus worden goed bezocht. In Heeze zijrr de eerste twee avonden al weer achter de rug, in Hilvarenbeek is men eenmaal bij elkaar geweest. Hoewel lang niet alle televisieuitzendin gen door alle deelnemers worden gevolgd, hebben de meesten toch wel enkele uitzendingen gezien. De tijd waarop de uitzending plaats vindt ligt voor de meesten ongunstig, de belangstelling voor de uitzendingen is er wel. Op de kringledenvergadering kwam de problematiek van de mestoverschotten en de lucht- en waterveront reiniging aan de orde. Geen gemakkelijk onderwerp maar vooral voor de veredelingsbedrijven van groot belang. Duidelijk is dat de ontwikkeling van de productietech nieken, b.v. drijfmeststallen en grotere productie-een heden de problematiek van de water- en luchtverontrei niging kunnen vergroten. Maatregelen tegen lucht- en waterverontreiniging kunnen dus gemakkelijk de be drijfsontwikkelingen tegen gaan. Aan de ene kant zal men een oplossing moeten vinden voor het kwijt raken van de mest wat met kosten gepaard zal gaan. Van veel belang kan daarbij misschien de mestbank zijn waarbij de mest toch z'n natuurlijke functie behoudt. Aan de andere kant is er het probleem van de stank wat naast het kostenaspect ook het aspect van de vergunning mee brengt. Het verkrijgen van een ontheffing van de hinder wet bij de gemeente is daarbij van belang. KRING WEST-BRABANT De kringledenvergadering bracht een interessante dis cussie over de mechanisatie op de akkerbouwbedrijven. Vooral bij de akkerbouwbedrijven heeft de mechanisatie op het gebied van de werktuigen na de oorlog een zeer grote rol gespeeld. Er is in deze sector veel geïnvesteerd en ook de samenwerking heeft zich voor het grootste deel gericht op de werktuigen en machines. De vervan ging van arbeidskrachten door mechanisatie heeft hier door plaats kunnen vinden terwijl tevens de mogelijk heden en noodzaak van verdere schaalvergroting van de bedrijven aan de orde kwam. In verband hiermee is ook het voorbereidingsprogramma voor de ruilverkavelingen in Noord-Brabant van belang. Naast de ruilverkavelingen Scheldezoom en Zonzeel die voor 1971 op het programma staan (jaar van stem ming) en Oud-Gastel-Oudenbosch 1973 staat nu ook de ruilverkaveling „De Striene" op het programma (1975). Hoewel nog juist voor 1971 het bericht de ronde doet dat het gereedkomen van de zoomweg bij minister Bak ker minder hoog op het lijstje is komen te staan weten we ook uit betrouwbare bron dat men zich in West- Brabant hier niet zo maar bij neer zal leggen. De plano logische ingrepen, een vliegveld hangt wellicht nog boven het West-Brabantse hoofd, zullen de urgentie van de ruilverkaveling ook doen toenemen. Een goed bericht dus dat met de voorbereiding wordt begonnen. Ir. B. ATEN. )P 29 december j.l, vlak voor de jaarwisseling kwam de ruilverkaveling Zuiderafwateringska naal/Beneden Donge in stemming. In de grote sport hal van het centrum ,.Zidewinde" te Sprang-Capelle vond van 's morgens half elf tot 's middags twee uur de stemming plaats.- Voor dat men ter stemming kon gaan werd door ir. Van Haaren, die namens G.S de vergadering leidde, mededeling gedaan van een aantal wijzigingen die in het plan waren aangebracht. Allereerst moet genoemd worden dat geen grond voor de rondweg om Dongen, verbinding Tilburg met de geprojecteerde weg Ooster houtKaatsheuvel, aan de provincie Noord-Brabant zal worden toegewezen. Tegen het tracé van deze weg varen verschillende bezwaren bij Gedeputeerde Sta ten binnengekomen. Aangezien de realisatie van de -veg de eerstkomende jaren niet te verwachten was, heeft men het tracé uit het plan van wegen en water- 'open genomen. Hierbij zal tevens een correctie van de blokgrens gerealiseerd kunnen worden waardoor ook een aantal bezwaren konden worden weggeno men. Er waren van de ruim 4000 stemgerechtigden in deze verkaveling 76 bezwaarschriften bij G.S. binnen gekomen met totaal 122 bezwaren. Toewijzing art. 13 grond 26 16 blokgrens 17 3 landschapsplan 12 1 2 14 2 E bezwaren werden als volgt behandeld: Degenen die een bezwaarschrift hadden ingediend hebben schriftelijk de uitslag ontvangen met redenen omkleed. Vervolgens werd mededeling gedaan van het officiële besluit van de voorlopige vaststelling van de blokgrens, waarna er nog gelegenheid was voor nadere informatie. Naar aanleiding van een vraag werd nogmaals een overzicht gegeven van de geraamde kosten en de totale bijdrage daarin van de grondeigenaren. Aan de hand hiervan konden de gemiddelde kosten per ha worden berekend hetgeen neerkwam op een bedrag van 1500,per ha waar bij echter uitdrukkelijk vermeld moet worden dat dit bedrag straks voor iedereen anders kan zijn, voor de een hoger, voor de andere lager, afhankelijk van de omstandigheden. UITSLAG VAN DE STEMMING Reeds rond drie uur kon de voorzitter de uitslag van de stemming bekend maken, die er toe zal leiden dat in het komende jaar met de uitvoering kan wor den gestart. personen hectares c <u '30 O *-» c CD 3 N <L> Plan van wegen en waterlopen c O) G N a ai CO £1 67 a> O O c 30 <u 5 C0 O) co ao S'S c O) 01 £:=?•- 8 L. n <p c o.—- 26 •Rtj 5 f- o as *-• ca 30.3 Si-* 30 Ih C O) O 22 G OJ 0J 30 o C cO b£ CO «-> a; ai o C 16 4120 9254 totaal aantal voor uitvoering v. d. ruilverkaveling 3342 (81,1%) 6665 (72,2%) tegen uitvoering v. d. ruilverkaveling 778 18,9% 2588 (27,8% Een ruime meerderheid dus van de stemgerechtig den die voor uitvoering van de ruilverkaveling stem den wat het aantal personen betreft als het aantal hectares dat door hen wordt ingebracht. CONSEQUENTIES VOOR DE STREEK De consequenties voor de streek zullen niet gering zijn. Men zal zich eens te meer af moeten gaan vra gen hoé de landbouw zich ontwikkelt, welke voor zieningen men moet gaan treffen als men de komen de 20 a 30 jaar het bedrijf wil voortzetten. Men krijgt nu de kans om zich aan de eisen van de tijd aan te passen. Het zal veel energie en .moei lijke beslissingen vragen maar dat zal dan hopelijk kunnen voorkomen dat men over enige jaren als de nieuwe toestand gereed komt tot de conclusie moet komen dat men de geboden kansen niet gegrepen heeft. Voorlopig zal het nog bij het maken van plan nen blijven, maar dat is onontbeerlijk om straks tot. een goede keuze te komen. BENOEMING PLAATSELIJKE COMMISSIE EN PACHTREGISTRATIE In eerste instantie zal nu de plaatselijke commissie benoemd moeten worden, waarna alle gronden- ge schat moeten worden en de lijst van rechthebbenden moet worden vastgesteld. Hierbij is het van belang dat de pachtcontracten geregistreerd zijn aangezien de ruilverkaveling alleen met de schriftelijk vastge legde contracten rekening kan houden als het later op de toedeling aankomt. Een ieder krijgt overigens straks de kans om vast te stellen of zijn rechten te boek staan. Degenen die nog grond en/of gebouwen buiten het blok hebben liggen zullen moeten nagaan of het wen selijk is aan de plaatselijke commissie te verzoeken deze in 'het blok op te nemen. Voor verblijfsverplaat- sing (min. 15 ha inbreng) en voor een betere ver kaveling kan dit van het grootste belang zijn. De no dige informatie hierover zal men via de voorlichting van uw organisatie of via de zitdagen die t.z.t. ge houden zullen worden kunnen verkrijgen. A. Door middel van heffingen zullen de varkenshouders in Oost Noord-Brabant gelegen in het gebied van de waterschappen „De Dommel" en „De Aa" hun deel moeten bij dragen in de kosten van waterzuiveringsinstallaties. Met ingang van 1 januari 1971 gaat het waterschap „De Dommel" van de varkenshouders 5,20 per inwonerequiva lent per jaar heffen, het waterschap „De Aa" 3,Per varken komt dat neer op resp. 10,40 en 6,tenminste als de gehele „behoefte" van het dier in de genoem de wateren verdwijnt. Doordat „De'Dommel" al verder is gevorderd met de bouw van dergelijke installa ties kan dit waterschap een groter bedrag heffen dan „De Aa". De varkenshouders kunnen van de hetting afkomen als ze gierkelders bouwen. De wateren in het stroomgebied van Dommel en Aa zullen dan schoner blijven, en boven dien worden de dorpen verlost van een stank die al veel ergernis heeft gegeven. De regelingen der beide waterschappen zijn opgesteld onafhankelijk van de regeling in de „wet verontreiniging oppervlaktewateren". Zij waren reeds ontworpen voordat deze wet op 1 december j.l. in werking trad. Wel zijn de bij de vaststelling valn de heffingen gebruikte coëfficiënten dezelfde als die, welke in de wet worden gehanteerd voor het vaststellen van heffingen bij lozing op rijkswateren. Voorzitter van de beide waterschappen mr. Th. A. J. Vosters, tevens voorzitter van de Unie van Waterschappen, verwacht dat het waterschap „Regge en Dinkel" in Over ijssel, het hoogheemraadschap Rijnland in Zuid-Holland en het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland (Noord-Holland) binnenkort met soortgelijke regelingen zullen komen. In de provincie Noord-Brabant, met een derde van de Nederlandse varkensstapel en veel grote varkensbedrijven is de zaak echter bijzonder urgent. De waterschappen „De Dommel" en „De Aa" subsidié" ren ook de onlanes oDeerichte „mestbank".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 4