P. J. Zuid - Geluid 1945 1970 Erf en akker Ontwikkelings samenwerking en de landbouw 22 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Op zaterdag 9 januari a.s. viert de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen haar 25-jarig bestaan. Het jubileumfeest, waaraan o.a. meewerken een conferencier en de bekende Belgische band „The Estacados", vindt plaats in hotel „Du Commerce" te Oostburg. Aanvang: 19.30 uur. Het bestuur der P.J.Z. feliciteert de afdeling met het bereiken van deze mijlpaal en zij spreekt daarbij de hoop uit, dat de afdeling ook in de toekomst haar steentje zal bijdragen aan de ontwikkeling van het jeugd- en jongerenwerk in Zeeland en meer in het bijzonder in de streek Zeeuws-Vlaanderen. BESTUUR DER P.J.Z. K.O.M.! J^EEDS jarenlang bestonden er in Walcheren plannen tot een opgaan van de verschillende afdelingen in één grote afdeling. Het streekbestuur Walcheren deelt nu mede, dat de eerste fase van deze ontwikkeling gerealiseerd is n.l. een samengaan van de afdelingen Koude- kerke, Oostkapelle en Middelburg in één afdeling. We twijfelen er niet aan of de nieuwe opzet biedt de aangesloten leden een optimale mogelijk heid tot het realiseren van haar wensen en ideeën, binnen het kader van de nieuwe struktuurplannen, zoals deze door het bestuur der P.J.Z. in 1970 op papier zijn gezet. Het aktiviteitenpakket kan, veel meer dan voor heen, afgestemd worden op de individuele wensen, die er leven bij de leden, mits men bereid is af te stappen van oude vertrouwde wegen en zijn voor keur uit laat gaan naar een nieuwe en frissere aan pak! 5. De zelfwerkzaamheid van de leden (brochures, muurkranten, etc.) aktiveren, zodat het niet bij praten blijft, maar er ook iets gebeurt en men er meer bij betrokken raakt. Een voorbeeld van hoe informatie-verstrekking gevolgd kan worden door aktie, is het Belgische dorp Balen, dat een dorp op Ceylon heeft geadopteerd en de mensen in dat dorp financieel en technisch in staat stel- len een aantal belangrijke wensen te vervullen (bron, weg. school, etc.); 6. Niet terugschrikken voor een politieke stelling- name, want geen stellingname is een stellingname ten gunste van de status quo namelijk de onrecht vaardige verdeling van welvaart en geluk in de wereld. DE SITUATIE VAN DE DERDE WERELD (BUITENLANDSE GROEP) 1. Wat gaan wij in de Derde Wereld doen? Gewoon hard werken, er moet veel opgeofferd worden. De mensen van het land zelf overtuigen van een gezamenlijk doel: de ontwikkeling van het land. 2. Verwachtingen ten aanzien van het Indicative World Plan. De resultaten van het I.W.P. zijn moeilijk haalbaar omdat het is opgesteld vanuit westerse standpunten. Er wordt ingezien, dat er iets gedaan moet wor den, dat is wel een positief punt. De F.A.O. heeft echter te weinig politieke macht om het I.W.P. te verwezenlijken. 3. Samenwerking tussen Derde-wereld-landen onder ling. Gewerkt moet worden naar een geleidelijke opbouw van de (ekonomische) samenwerking tus sen de Derde-Wereld-landen onderling. 4. Houding buitenlandse studenten t.a.v. hun terug keer. De mentaliteit van de buitenlandse studenten moet beïnvloed worden in die zin, dat ze overtuigd raken dat ze een aktieve bijdrage moeten leveren voor de opbouw van hun eigen land. Het aspekt opofferingsgezindheid komt op de voorgrond. Po sitieve beïnvloeding door onderlinge kontakten van de studenten onderling en geen dwang door regeringen. Begin 1971 zal over bovengenoemde punten een Derde-Wereld-studenten-bijeenkomst worden opgezet. G. KOK. Een maand geleden ben ik twee koeien gaan kopen in de buurt van Mombasa. We hadden er al lang over gepraat, maar het was er nog nooit van gekomen. Ach, die koeien hingen er maar zó'n beetje bij. Er was niemand die er zich werkelijk voor interesseer de. Maar het werd op den duur te gek. We hebben een kudde koeien, ongeveer zeventig stuks, groot en klein. Met zijn allen produceren ze per dag zo'n acht liter melk. Ja we weten het, 't is te gek om los te lopen. Op die kudde werd natuurlijk geld toegelegd. Er werken drie man bij. Twee Orma's, nomaden, en een Pokomo. Ze waren zó lui, nog te lui om voor den duvel te dansen. Van huis uit heb ik veel met vee omgegaan, en toen ik eenmaal de toestemming had om de veestapel wat te reorganiseren, heb ik me er met alle kracht opgeworpen. Kayumbi, de schememana- ger, wilde er niet van horen om ander vee te kopen. We moesten het maar zien te redden met de lokale koeien. Ik heb er van alles aangedaan. Iedere dag gin gen we extra groenvoer zoeken om ze bij te voeren, maar de produktie ging nog met geen halve pint om hoog. Geen wonder overigens, want 's morgens ver trekt de kudde de bush in, en tegen de avond kwa men ze terug. Soms trekken ze op zo'n dag wel vijf tien mijl. Als ze al een beetje extra melk hadden dan verliepen ze het geheel nog. Pas toen ik Kayumbi een overzicht gaf van het verlies dat we de afgelopen drie jaar op die koeien hadden geleden begon hij in te zien dat het zo niet langer kon. We moesten er dan maar een gedeelte verkopen, en voor dat geld een paar goede koeien terug kopen. Maar eerst moest hij het in Nairobi vragen. Op zijn eigen houtje durft hij niets te doen. Nu kunnen we niets dan goeds zeggen over de men sen in Nairobi, maar op een ding laten ze het zitten. Ze hebben er nog steeds geen idee van hoe wij hier in Galole eigenlijk leven. Dat je wel eens behoefte hebt om je kinderen en jezelf op verse melk te trak teren komt niet bij hem op. Hun antwoord was, ver koop maar alle koeien, maar waag het niet om er nieuwe voor terug te kopen. Hoe eerder die hele vee stapel daar bij jullie opgeruimd is hoe beter. Met dat antwoord had hij zich in de bush laten sturen. Nu konden we twee dingen doen, luisteren en braaf aan de leidband van Nairobi lopen, of gewoon doen of we gek waren en toch een paar koeien kopen. Foeke en ik waren voor het laatste. En we kregen onze vriend Kayumbi zo ver dat hij, zij het aarzelend, er mee ak koord ging. Ik wilde direkt beginnen met een paar Friezen, of volbloed Ayrshires. Maar toen hij dat hoorde kreeg 'hij bijna een rolberoerte. Marina, zei hij en hief bezwerend zijn wijsvinger, als je dat doet zul je zien dat ze binnen veertien dagen doodgaan. Het is hier veel te warm en er zijn veel te veel ziek tes. Goed we sloten een soort compromis. Ik zou trachten een paar beestjes te kopen die nog al wat bloed van Sahiwal in zich hadden. Sahiwal koeien zijn sterk, maar ze hebben een ding tegen, ze produceren niet veel melk. Bij een Europeaan in de buurt van Mombasa liep ik twee koeien tegen het lijf die me heel wat leken. Ze hadden vijftig pro cent Sahiwal- en vijftig procent Ayrshire bloed. Ze lagen op-een produktie van vijftien liter per dag. Twee maanden gekalfd en gedekt door een Friese stier. Voor vijf honderd en vijftig gulden per stuk, en daar waren ook hun vaarskalfjes bij, werd het scheme eigenaar. Met de lorry zijn we er om ge weest. Het kostte twee volle dagen, want we kregen eerst geen vervoersvergunning. Maar eindelijk had den we ze in Galole. Intussen hadden we hier niet stil gezeten. Er was een stal gebouwd, een soort overdekte open loopstal. Want het zou onzinnig zijn geweest om die twee die ren met de oude kudde mee te laten grazen. Al een paar maanden geleden had ik een paar gemet grond klaargemaakt en er om de veertien dagen een stuk mais en cowpeas gezaaid. Het was de bedoeling dat de dieren altijd binnen bleven en dat de Orma's en de Pokomo het voer iedere dag zouden snijden. Dat was me een toestand. Ineens moesten die kerels gaan werken! Inmiddels heb ik die Pokomo met veel ruzie ontslagen. Hij was gewend geweest 's morgens even naar het melken te komen en dan verdween hij voor de rest van de dag in het niet. Maar nu moest hij niet alleen *'s morgens melken, maar ook 's avonds, daar bij was het zijn taak om te zorgen dat er iedere veer tien dagen een stukje werd gezaaid en dat de inmid dels reeds gezaaide stukjes op tijd werden gewied, dat er kunstmest werd gegeven en dat er op tijd werd geïrrigeerd. We hadden bijna dagelijks ruzie. Denk je dat ik hier in de gevangenis zit, schreeuwde hij. Op den duur heeft Kayumbi hem een ander baantje gegeven en is die oude kerel vervangen. Met de Or ma's heb ik weinig last, zij zijn erg gewillig. En nu staan mijn koetjes in de stal. Ik ga er wel twintig keer op een dag naar kijken. Twee keer per week moeten ze worden gespoten tegen de teken. Om een Orma te laten inzien dat het goed is dat een koe die altijd binnen is, op zijn tijd te borstelen is een heksentoer. Om ze enig begrip bij te brengen hoe je melkgereedschap rein houdt is weer wat anders. Maar ik werk er hard aan, want als we over een paar maanden (eventueel) naar huis gaan, dan moe ten ze het begrijpen en weten. Anders zullen die koeien inderdaad zo het loodje leggen. Maar nu reeds hen ik er van overtuigd dat het experiment volledig geslaagd is. In plaats van een produktiedaling heb ben ze reeds een stijging te zien gegeven. Hun hele konditie is al beter geworden. Als we straks Kayumbi zo ver kunnen krijgen om ook de rest van die lokale koeien te verkopen er. nog een stuk of drie vier goe de koeien terug te kopen, dan zal Galole, mits de die ren hun goede verzorging krijgen, voor een lange tijd verzekerd zijn van een goed voedingsmiddel, verse koemelk. Is dit overigens weer niet opnieuw ee#L staaltje van het feit dat gewone jongens van de boerderij, dank zij hun ervaring thuis opgedaan, veel nuttig werk kunnen verrichten in de ontwikkelings landen SCHRIJFKOUTER. WIJ ONTVINGEN Bespuitingen in de fruitteelt - ziekte - onkruidbe- strijding - vruchtdunning en groei- en vruchtbaar heidsregulatoren. Adviezen voor 1971 - Consulent- schap voor de Tuinbouw Goes, Barendrecht en Hoorn. Samenwerking dus nu ook bij de publika- ties met Noord-Holland, zodat naast Zeeland, W. Noord-Brabant en Z.-H. Eilanden ook de telers in Noord-Holland van deze praktijkadviezen gebruik kunnen maken. Behalve de ziektebestrijdingsspecia- listen H. J. Mandersloot, H. J. Slotboom en P. Ster renburg werd naast de verschillende teeltdeskundi gen van de Consulentschappen medewerking aan deze publikatie verleend door het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, de P.D. te Wagenin- gen en het Tuinbouwconsulentschap voor Planten- ziektenbestrijding te Wageningen. De brochure kost 12,en is te verkrijgen bij de consulentschap pen te Goes en Barendrecht en ook per giro te be stellen door ƒ2,over te maken op giro 67 4611 t.n.v. Prov. Direktie Bedrijfsontwikkeling in Zee land, Westsingel 58, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22