Bodembehandeling en bodemgezondheid Forum vraag en antwoord 7 12e Zeeuws-Vlaamse Studiedag Terneuzen Verslag verzorgd door C.A.R. - Goes. W OORZITTER A. de Feijter haalde in zijn openings woord van deze 12e Zeeuws-Vlaamse studie dag. waarin het onderwerp Bodembehandeling en -ge zondheid behandeld werd, enkele voorbeelden aan uit de oudheid om daarmee aan te geven, dat er altijd al problemen geweest zijn rond de voedselproduktie en de voedselvoorziening. Kennelijk was hierbij de bijbel zijn inspiratiebron geweest. De spreker noemde de zeven vette en de zeven magere jaren tijdens Jozefs verblijf in Egypte. De opslag van overschotten in de vette jaren en distributie van levensmiddelen in de ma gere jaren, waren hiervan treffende voorbeelden. Ook kan men lezen over het mislukken van de oogst door insektenplagen. Ook in 1970 kent men dit beeld nog; een westerse wereld met overschotten en de minder ontwikkelde landen met tekorten. Dat men nog steeds studie blijft maken van alle aspecten die te maken hebben met het telen van ge wassen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de landbouw tot taak heeft om de voedselproduktie voor een toe nemend aantal mensen veilig te stellen. Indirect is de landbouw van veel betekenis op het gebied van de groenvoorziening en daarmee samenhangend de lucht zuivering. De cyclus ploegen, zaaien en maaien is ten opzichte van vroeger nog steeds niet veranderd. Alleen het ge beurt nu met toepassing van moderne machines en Een diepere drainage geeft een diepere ontwatering en daardoor is de waterberging in de grond groter en het land is een groter aantal dagen goed te bewerker». dige techniek van bodembehandeling nog juist? Wat betreft de bodemgezondheid rijzen er ook vragen. Wat is de invloed van de vernauwing van het bouwplan op de grond en wat zijn de gevolgen van een intensief gebruik van chemische middelen Kunnen we ook het microleven in de grond beheersen Onze kennis hieromtrent is nog onvoldoende, doch reeds nu wordt van de boer gevraagd beslissingen te nemen die op deze bodemgezondheid van invloed zijn. Daarom is het van groot belang dat wij ons op deze studiedag met deze ingewikkelde materie beziq hou den. ENKELE ASPEKTEN VAN DE BODEM- STRUKTUUR IN ZEEUWS-VLAANDEREN Inleider Ir. C. VAN WALLENBURG IR. C. van Wallenburg, medewerker van de Stich- ting voor Bodemkartering te Wageningen, begon met te zeggen dat het voor de mens gemakkelijker De cyclus ploegen, zaaien en maaien is ten opzichte van vroeger nog steeds niet veranderd. vele akkerbouwgronden een beperkende factor gaat worden. Twee struktuurhoedanigheden werden nader toegelicht, namelijk gevoeligheid voor verslemping en verkruimelbaarheid. Duidelijk werd gesteld, dat voor beide hoedanigheden het vochtgehalte van de bouwvoor van beslissende betekenis is. Het vochtge halte van de bouwvoor wordt in eerste instantie be paald door de grondwaterstand, dus door de ontwa teringstoestand. Dat hoge grondwaterstanden funest zijn met het oog op verslemping, bewerkbaarheid en vroegheid behoeft geen betoog, alhoewel het helaas nog niet tot de uitzonderingen behoort. Aan de andere kant stel len bepaalde onderzoekers dat in herfst en voorjaar een grondwaterstand van omstreeks één meter ge wenst is, hetgeen een zware norm is. (Zie verder pagina 17) lijkt om op de maan te landen, dan de problemen rond bodemstruktuur en grondbewerking op te los sen. Pasklare oplossingen voor deze problemen zijn ook moeilijk te geven. Toch zijn er wel resultaten van onderzoek en ervaringen door te geven en wie beter dan de boer zelf kan ze testen op de waarde voor zijn eigen situatie. Hierna volgde een uiteenzet ting over wat onder struktuur van de grond wordt verstaan, welke factoren voornamelijk bepalen hoe die struktuur is en waardoor ze beïnvloed wordt. Het is geen constante grootheid, zeker niet in de bouw voor. Gestreefd moet worden naar 't zo optimaal mogelijk maken en houden van die bouwvoorstruktuur, ten einde gedurende het groeiseizoen een goede zuurstóf- en vocihtvoorziening voor de gewassen te hebben. Nu zijn er aanwijzingen dat de zuurstof, dus de lucht in Een forum, onder leiding van de consulent de heer It. L. Th. J. M. de Wit, beantwoordde de volgende vragen. Vraag: Welke ontwateringsdiepte is ge wenst? Antwoord: In de winter zien wij graag, dat de grondwaterstand minimaal 50 cm beneden het maaiveld blijft. Naast de afvoer door de drains werkt ook de verdamping mee aan de ver laging van de grondwaterstand. In de periodedat er op de grond ge werkt moet worden met tractoren en zware machines, is een grondwater stand van minstens 80 a 90 cm bene den het maaiveld gunstig voor de structuur en de berijdbaarheid van de grond. Vraag: Hoe moet het polderpeil zijn? Antwoord: De dammen, de afvoer leiding en en de gemalen moeten zoveel capaciteit hebben, dat op de grootste afstan den van het gemaal het slootpeil 120 cm beneden het maaiveld van de akkerbouwgronden ligt. Het sloot water zal in de droge perioden nog iets lager moeten kunnen dalen om voldoende buffer te krijgen. Vtaag: Moeten de openbare nutsbedrijven daarmee bij het leggen van leidin gen voor water, gas en electriciteit niet meer rekening houden? Antwoord: Ja. Vraag: Wat is de gewenste ontwaterings diepte gedurende de zomer? Antwoord: Bij een drainagediepte van 120 cm is er in de gronden met een goed profiel altijd wel voldoende opstij ging. Voor de vlaatgronden zal de ontwatering tijdens droge perioden echter wel te diep zijn. Vraag: Welke invloed heeft het gebruik van kooiwielen? Antwootd: Kooiwielen mciken door het brede loopvlak het oppervlak vlakker en drukken de grond over een grotere breedte aan. Ze zijn daardoor ge schikt voor de bewerking van per celen voor gewassen, die een ondiep zaaibed vragen, b.v. bieten en uien. De grond moet niet te los zijn, doch net zo vast dat de planten goed op komen en goed groeien. Aardappe len vragen daarentegen veel losse grond. Voor de bewerking van aard appelland moet men daarom geen kooiwielen of dubbellucht gebrui ken. Vraag: Kan men door het gebruik van dub bellucht bredere werktuigen ge bruiken en bewerkingen combine ren? Antwoord: Bij het gebruik van kooiwielen en dubbellucht verlaagt men de druk per cm, doch de critieke bodemdruk wordt er niet altijd veilig door ge steld. Het combineren van bewer kingen heeft vaak een vertraging van de rijsnelheid en daarmee van de capaciteit tot gevolg. De voor delen lijken daardoor vaak groter dan ze werkelijk zijn. Vraag: Is het ontsmetten van de grond met DD gevaarlijk voor de structuur van de grond? Antwoord: Men moet alleen ontsmettenals de grond daarvoor geschikt is. Een na deel is, dat de grond egaal kruime lig gemaakt moet worden en van boven aangedrukt moet worden. Als men de grond wil ontsmettenmoet dit risico genomen worden. Een voordeel is, dat iedere ongunstige bewerking niet altijd even zwaar gestraft wordt. Een behandeling met DD geeft vaak nog wat op brengstverhoging. Vraag: Hoe zijn de resultaten van woelen? Antwoord: Deze kunnen alleen gunstig zijn als er storende lagen voorkomen. Dit geldt ook voor diep ploegen. Vooral op Zuid-Beveland zijn cr goede resultaten bereikt. Vraag: Blijft de grond na een gras gr oen bemesting in het voorjaar langer nat dan na klaver? Antwoord: De structuur wordt na gras fijner en de grond houdt daardoor wat meer vocht vast. Dit hoeft niet nadelig te zijn. Vraag: Verdient het aanbeveling, om een grasgroenbemester met gramoxone te bespuiten om vroeger op winter- voor te kunnen ploegen? Antivoord: Als men goed ploegt, geven de gras sen weinig last. Alleen op de kop- einden en eventuele geren verdient vooraf spuiten met gramoxone aan beveling. Vraag: Kan het telen van mais en haver en het strooien van kalkstikstof het optreden van voetziekten in granen beperken? Antivoord: Ja. een ruimere vruchtwisseling met mais en/of klaver beperkt de kans op het optreden van voetziek ten. Ook het strooien van kalkstik stof schijnt gunstig te zijn. Sluiting: De voorzitter zei in zijn slotwoord, dat de boer met vele vragen te kam pen heeft. Dit mag er beslist niet toe leiden, dat de boer de grond vergeet. Naarmate het onderzoek voortgaat, komen er echter meer problemen naar voren, die om een oplossing vragen. De praktijk dient zich er echter van bewust te zijn, dat met geduld meer bereikt kan worden dxm door kracht en geweld!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7