W0 ifgiÉë UIT DE PRAKTIJK In-, om- of uitschakeling De beste wensen voor 1971 en Herstelkosten legfouten drainage nu nog vergoed! Wat zal 1971 ons brengen? ni\f,i:\ V\!> l>E WEEK W LIET jaar 19/0 loopt teneinde en vanaf deze plaats wensen de medewerkers aan deze 14-daagse ru briek en de redaktie alle lezers een voorspoedig 1971 toe. De beste wensen zowel voor Uw persoon lijk als zakelijk leven. Het jaar 1970 is voorbij en 1971 staat voor de deur. Een jaar is snel voorbij! De tijd gaat hard. veel te hard zo menen velen! Terecht, want het wordt steeds moeilijker om alle ontwikkelingen bij te houden. Wat hadden, zo lijkt het vaak. onze voorvaderen het gemakkelijk! Maar ook dat is maar betrek kelijk want die hadden weer andere problemen die voor hen in die tijd waarschijnlijk even onoplosbaar leken als de onze in de tegenwoordige tijd. De 20e eeuw raast in een snel tempo voort en er is niemand die de ontwikkeling kan tegenhouden. Ook de landbouw wordt in deze vaart meegenomen. Hoewel ze soms dreigt te ontsporen komt ze toch over de vele wissels heen.indien deze tenminste goed staan! Niet zonder moeite en niet zonder offers overigens. Ook WALCHEREN ziet het nieuwe jaar en ook de verdere toekomst speciaal wat betreft de vooruitzichten in de landbouw, met gemengde gevoelens tegemoet. De weer aanzienlijk stijgende kosten, waartegen vrijwel geen hogere opbrengsten kunnen worden gesteld geeft voor .•'dep het vooruitzicht dat we het als agrarisch onder- -omer met een relatief lager inkomen zullen moeten stellen. Het pakket O.- en S.-regelingen wordt steeds dikker- We dreigen op de duur ook hierbij door de bomen het hós niet meer te zien. Globaal gezien zijn er drie soorten - egelingen, stimuleringsregelingen, omschakelingsrege- ingen en bedrijfsbeëindigingsregelingen. Enkelen in ons :ebied hebben besloten hun bedrijf te beëindigen al of niet met gebruikmaking van de beëindigingsregeling. De omschakelingsregeling biedt misschien voor een aantal bedrijven nog mogelijkheden. Sommigen staan daar ook sceptisch tegenover. Een kollega drukte het dezer dagen i!s volgt uit „je kunt inschakelen, je kunt omschakelen n je kunt nog eens een keer schakelen maar het eind van het liedje is dat je wordt uitgeschakeld"! Een belangrijk punt hierbij is, dachten wij dat men tijdig schakelt, dat men niet wacht tot men wordt uitgeschakeld, maar dat men zichzelf uitschakelt voordat er nog grotere brokken gemaakt worden. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting houdt een voorlichtingsvergadering op dinsdag 12 januari om 13.15 uur in „De Brasserie" te Middelburg. De voederwinning en de arbeidsorganisatie hierbij, zal als onderwerp wor den behandeld. Onze kringvergadering kon zich verheu gen in een redelijk goede belangstelling. Wanneer we de spreker goed hebben beluisterd dan moeten we van prijsverhogingen van onze produkten niet al te veel ver wachten. Zeker niet van de akkerbouwprodukten. Tenslotte willen we besluiten met een wat opgewekter mededeling voor zover u het nog niet wist, de Ver. voor Bedrijfsverzorging is er in geslaagd een nieuwe bedrijf s- verzorger aan te trekken. We wensen hem een prettige werkkring en een goede samenwerking met bestuur en leden toe. yELEN uit de landbouw, zo merkt onze medewerker uit WEST ZEEUWS-VLAANDEREN op, vragen zich af wat de toekomst in petto houdt. Na de grote technische revolutie en de op alle terreinen ver doorge voerde mechanisatie is de produktie geweldig verhoogd. Somtijds te hoog, de vraag bleek niet voldoende te stij gen om de grote produktie op te vangen. Voor een land als het onze, met zeer veel op export gerichte produk ten, schept dit nog extra problemen. Steeds meer men sen in landbouwkringen zien de ontwikkelingen voor de 70-er jaren gaan in veranderingen van het afzetpatroon, als het meest gunstige. Dit wil niet zeggen, dat wij op technisch en mechanisatiegebied aan het eind "zijn. Maar onze marktvorm, ons afzetpatroon past niet best meer in deze tijd. Wij telen maar raak zonder ons af te vragen of de afzet wel geregeld is. In maart is het ook nog zo vroeg om zich daar zorgen over te maken, dat zien we wel na de oogst. En zo komt er voor veel produkten het verschijnsel van „achter de markt aan zaaien" en zien we voor veel produkten een cyclus ontstaan van enkele jaren afhankelijk van het produkt (varkens, aardappelen, stambonen). Dit blijkt niet te kunnen worden doorbro- ken. Dit overziende is er aan onze afzet veel dat wij graag anders zagen. Wil dit veranderd worden, dan zul len wij iets van onze zelfstandigheid prijs moeten geven. Wij zullen bindingen moeten aangaan met coöperaties, fabrieken en zgn. producentengroeperingen, zodanig dat wij niet meer produceren dan datgene waar afzet voor is. We zullen daar allemaal moeten bij helpen, en niet denken als buurman dat nu maar doet, dan zal ik wel vrij telen. Kijken wij naar de distributiesystemen en pro- duktieplanning van industrie dan hebben wij voor de komende jaren nog een geweldige taak. Niet voor ieder een die momenteel in de landbouw zit. Niet levensvat bare bedrijven hebben nu en in de toekomst geen be staanszekerheid. Als de oudere mensen zeggen, het zal mijn tijd wel duren, hebben zij misschien wel gelijk, maar het houdt de ontwikkeling van de landbouw tegen en het staat bedrijfsvergroting van andere bedrijven in de weg. In dit verband is het verheugend dat de bedrijfs beëindigingsregeling van het O.- en S.-fonds aanmerke lijk is verbeterd. Informeer hier eens naar, want U kunt ook nog te laat ophouden. In het kader van de ruilverkaveling op NOORD-BEVE LAND zijn ook dit jaar weer een aantal complexen ge draineerd. Evenals alle investeringen vraagt ook deze investering regelmatig onderhoud. Vooral gedurende het eerste jaar na aanleg treedt verontreiniging op. Spoedig doorspuiten is daarom zeer belangrijk. Dit doorspuiten is tevens een middel om eventuele legfouten op te spo ren waarvan de herstelkosten nog door de ruilverkave lingscommissie worden vergoed! Nu de kou toch is ingevallen is het goed er nog eens op te wijzen dat bij het afleveren van aardappelen bij een lage temperatuur de kans van het optreden van blauw groter wordt. Bij de bewaring spelen in hoofdzaak drie factoren een rol bij het blauwgevoelig worden van de knollen n.l.: de bewaartemperatuur, de gewichtsverliezen en het optreden van drukplekken. Dit laatste houdt weer QOK wij op ZUID-BEVELAND proberen bij het begin van 1971 weer vooruit te zien en plannen te maken. Van de kostenkant weten we nu al dat, deze op verschillende onderdelen, daarbij denkende aan de ar beidslonen flink zal stijgen. Wat de opbrengsten betreft moeten we gewoon afwachten. Voor verschillende ge wassen ziin er nu voorstellen om de prijzen wat te ver hogen. Het is te hopen dat deze in het nieuwe jaar wer kelijkheid worden, waardoor de bestaansmogelijkheden voor meerdere bedrijven wat gunstiger kunnen worden. Voor verschillende bedrijfsgenoten is het een zeer moeilijk jaar geweest. Thans zullen op vele plaatsen be slissingen moeten worden genomen of men met het be drijf verder moet gaan of dat het beter is om met de thans vrij gunstige saneringsregelingen het bedrijf te be ëindigen.-Tracht in een gesprek met deskundigen op dit onderwerp na te gaan wat of het beste voor U en uw gezin kan ziin. Neem in ieder geval een beslissing! Gaat verband met het gewichtsverlies. Het sorteren van koud- bewaarde aardappelen kan bijzonder funest zijn en veel blauw veroorzaken. Daarom moeten koud bewaarde aardappelen vóór het sorteren worden opgewarmd. Aan geraden wordt de aardappelen vóór aflevering tijdig, d.w.z. enkele weken van te voren, tot 15° C op te warmen, zodat de knollen ook inwendig goed op tempe ratuur zijn. Indien men de aardappelen tijdig heeft kun nen opwarmen moet men er echter wel voor zorgen dat de knollen tijdens het transport naar de sorteerploegen niet te sterk afkoelen. Wat het gewichtsverlies betreft: daar is nu niets meer tegen te doen. Dit wordt in hoofd zaak door de mate van ventileren in de éérste maand van de opslag bepaald. Door het gewichtsverlies worden de knollen min of meer slap, wat een grotere gevoelig heid voor blauw tot gevolg heeft! U met uw bedrijf verder, stel dan nu reeds op plannen voor 1971 op daarbij denkende aan bouw-, bemestings plan en werkschema! Ieder jaar zijn er voor woningbouw, rijksweg, kanaal- aanleg en industrievestiging gronden nodig; per jaar lijkt het niet zoveel, het gaat zo geleidelijk, maar als we het op gaan tellen, welke oppervlakten we de laatste jaren op deze wijze zijn kwijtgeraakt, dan blijkt dit heel wat te zijn. En het ziet er niet naar uit, dat dit de eerst volgende jaren minder zal worden. Op verschillende plaatsen zullen dan soms gehele bedrijven (kleine maar ook wel grote) verdwijnen. Zoals al reeds vele jaren gebruikelijk is wordt op 8 januari in Goes de Zeeuwse Spuitdag gehouden. Het on derwerp van voor de middag „De chemische onkruidbe- strijding" ingeleid door Ir. M. Heuver blijft in verband met onze gewassenkeuze en het geringe aantal beschik bare arbeidskrachten nog steeds onze volle aandacht te vragen. WANWEGE de feestdagen moeten we de copij voor dit nummer op een vroeg tijdstip klaar maken. Het is hierdoor wat moeilijk om aan te sluiten bij de aktualiteit van dit moment. Het is nooit gemak kelijk geweest om vooruit te kijken maar zeker is dat moeilijk in onze dagen waarin de ontwikkelingen zich n zulk een adembenemend tempo- voltrekken. Op het moment dat we dit schrijven hebben we het 'oondebat in d£ Tweede Kamer gehad en is het ge wijzigde loonbesluit van de regering aangenomen. Als tuinders hadden we dikwijls de grootste moeite om het gebeuren rond de lonen te volgen en nog minder waardering konden we er voor opbrengen. Wat er in net komende jaar met de lonen §aat gebeuren ligt in net duister maar het staat vast. dat we opnieuw voor nelangrijke kostenstijgingen staan. En dat is iets dat we als tuinders niet kunnen hebben. In onze bedrijfs tak hebben we immers al de grootste moeite om mee te kunnen komen en velen lukt dat zelfs niet eens. Het aantal afvallers in onze bedrijfstak wordt met de maand groter. Steeds opnieuw komen er de berich ten dat het nog lang met hard genoeg gaat en dat er nog veel meer ondernemers moeten verdwijnen. Het is wel een keiharde wereld waarin we leven en valt niet mee om dit alles te accepteren! VA/ANNEER rond de jaarwisseling de omzetcijfers van de veilingen bekend worden gemaakt zal wel blijken dat voor wat onze provincie betreft over het algemeen de omzetten gedaald zijn. Het Centraal" Bureau van de Tuinbouwveilingen maakte juist voor de Kerstdagen bekend dat volgens de voorlopige cij fers de omzetten van de veilingen in 1970 in totaal met 3% zijn gestegen en wel van 1182 miljoen gul den in 1969 tot 1226 miljoen gulden het afgelopen jaar. Dat is belangrijk minder dan de groei van 1969 die 8 bedroeg. De omzet van kasfruit is vrijwel niet gestegen. Het belangrijkste produkt is de kasaard- bei en hiervan bleef produktie en opbrengst lande lijk gelijk. Het kleinfPuit leverde in totaal ook al een resultaat op dat gelijk is aan dat van het vorig jaar en de resul taten hiervan worden niet onbevredigend genoemd. De omzet van pit- en steenfruit was 10,5 miljoen gulden groter dan in het jaar daarvoor. Hiervan komt 8 miljoen gulden voor rekening van de oude oogst en 2,5 miljoen gulden voor rekening van de nieuwe oogst. Er werden in 1970 41 miljoen kg appelen en 44 mil joen kg peren voor interventie aangeboden op de bij het Centraal Bureau aangesloten veilingen. De resultaten van de vroege aardappelen waren zeer bevredigend. Met 55 van de totale veilingom- zetten vormen de kasgroenten de belangrijkste groep. De omzetstijging voor deze groep was slechts 15 mil joen gulden wat een percentage van 2,3 is. Bij de champignons was de omzetstijging van bijna 11 miljoen gulden spectaculairder dan ooit tevoren. Ondanks belangrijke teeltuitbreiding waren de uit komsten zeer bevredigend. Vooral de conservenin- dustrie leverde een belangrijke stimulans voor de prijsvorming. Deze gegevens werden bekend gemaakt in een vergadering van de Raad van Bestuur van het Centraal Bureau van de veilingen en het is duidelijk dat de stijging beslist onvoldoende is om de sterk gestegen kosten op te vangen, zodat het betekent dat de tuinbouw in het algemeen verder achterop is geraakt in 1970. 'AT we als gebied waarin de fruitteelt zulk een grote rol speelt een belangrijke portie hebben mee moeten dragen van het mindere resultaat behoeft geen nader betoog. We vragen ons af hoe lang het nog zal duren alvorens er wat meer licht gaat komen voor deze bedrijfstak die het nu reeds zovele jaren moeilijk heeft. In 1970 heeft de interventieeen grote rol gespeeld op de fruitveilingen en een ieder weet dat men voor de interventieprijzen geen fruit kan te len. Hoogstens kan men, indien men nog een reserve heeft, het bestaan hiermede enige tijd rekken. Juist voor de Kerstdagen konden we door middel van een persbericht van het Ministerie van Landbouw vernemen dat er een tegemoetkoming komt in de kosten van verzekering tegen hagelschade. Er was verwarring rond de interpretatie van het minstens 3 ha aaneengesloten percelen fruit moeten hebben, maar we mogen hopen dat dit soepel gehanteerd zal wor den en dat er ook in ons gebied velen zullen mogen profiteren van de uitkering van f 140,per ha die we hierdoor tegoed hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 6