solorave elk zaad één kiem één biet KORTE WENKEN eenvoud is het kenmerk van het ware, ook in de bietenteelt We hebben de nationale ploegwedstrijden in Njoro bij Nakuru ook weer achter de rug. We hebben de zilveren bokaal en de geldprijs niet mee naar huis kunnen nemen. Maar niettemin we waren als vierde tcch nog niet zo gek uit de wedstrijd gekomen. We zijn er zegge en schrijven zeven dagen voor van huis geweest. Even naar de ploegwedsinjd noemen ze dat! Maar 't was interessant. Om klokslag vijf uur in de morgen waren we vertrokken. Want we hadden een dikke vijfhonderd mijl in de landrover voor de boeg. Om zeker te zijn van mijn rit had ik ook nog een chauffeur meegenomen die me zo af en toe eens zou kunnen helpen om het stuur over te nemen. Maar als je hier een reis onderneemt dan heb je altijd een berg mensen op je dak die ook toevallig die kant uit moeten en graag een lift hebben. In Mombasa was ik de razernij nabij. Om elf uur zouden we daar ver- GOED JAAR VOOR NEDATO N V. Op 16 december 1970 vond de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders van Nedato N.V. te Oud- Beijerland plaats. In zijn openingsrede stelde de presi- dent-comimissaris, drs. K. C. van Kempen, de vraag aan de orde welke mogelijkheden verwezenlijkt zouden kun nen worden om te komen tot een betere valorisatie van agrarische produkten. De direoteur, de heer P. K. v. d. Heuvel, presenteerde het jaarverslag en gaf daarop een uitvoerige toelichting, waaraan wij het volgende ontlenen. Het verslagjaar, lopend van 30 juni 1969 tot 1 juli 1970 kon met een gun stig financieel resultaat worden afgesloten. De in de laatste jaren gedane investeringen in de produktie-afde- lingen wierpen duidelijk hun rendement af en droegen op deze wijze in aanzienlijke mate bij tot het verkregen resultaat. Ten opziohte van het vorige jaar steeg de pro- duktie van de sorteerafdeling met 27,3 die van het wasbedrijf met 7,5 terwijl de afdeling 'kleinverpakking een stijging te zien gaf van 30,5 QE algemene vergadering besloot op voorstel van direktie en commissarissen een dividend van 10 trekken, maar om twaalf uur was er nog niemand. Eindelijk tegen half een kwamen ze opdagen. Ja had den ze gedaciht we zijn tenslotte een dagje uit, kom aan we vatten er ene. Een lekker gezelschap. Bij Mariakani, vijf en twintig mijl van Mombasa sliep de hele reutemeteut. Toen mijn achterband het begaf die er inmiddels al bijna veertig duizend mijl op had zitten, kostte het me minuten om de heren zover te krijgen dat ze een poot uitstaken. Het was acht en dertig graden, het zweet gutste van mijn kop. Ik vroeg aan Hamisi of hij nu ook eens wilde rijden, na een uur reden we bijna tegen eec grote tankwagen op, omdat hij bijna sliep. Geef dat stuur maar terug, gromde ik, en toen we eindelijk 's avonds om acht uur in Nairobi aan kwamen, kon ik geen hap eten meer door mijn keel krijgen. Ik heb nota bene zelfs mijn koude pilsje laten staan. Toen we de andere dag tegen de middag in Njoro aankwamen, had ook de landrover het op gegeven. Alles wat er maar aan kon mankeren man keerde er aan. Mijn mannen sliepen in tenten op het terrein waar de ploegwedstrijden plaats zouden vin den. De landrover moest worden teruggesleept naar Nakuru. En daar hebben een stuk of drie monteurs er twee en een halve dag aan gesleuteld. Maar voor de rest hebben we wel genoten. Daar rond Njoro heb je prachtige landbouwgebieden. Zo Europees als het in het hartje van Afrika maar kan. Acht duizend voet hoog, en dan kan het aardig koud worden. Iedere dag kletste er wel een fikse bui neer. We rilden zowat uit onze kleren. Mika mijn toptrekkerchauffeur had er helemaal niet bij stil gestaan dat het zo koud kon zijn. Hij was in een zomerblousje van huis gegaan. Verder had hij niets meegenomen. Zijn roetzwarte kleur werd helemaal vaal. Zijn lippen waren ge sprongen, zijn oog vuurrood doorlopen. En het werd uit te keren over het gestorte gedeelte van het aandelen kapitaal, terwijl het resterende deer van de winst aan de reserve werd toegevoegd. De eigen vermogenspositie kon dank zij het gunstige financiële resultaat verder worden versterkt, wat de direktie van groot belang acht met het oog op expansiemogelijkheden in de toekomst. Uit het verslag blijkt voorts, dat de vorig jaar gebouwde expe- ditieloods uitstekend aan de verwachtingen heeft voldaan en goede diensten heeft bewezen bij de toegenomen pro- dukties. Ten behoeve van een snelle informatieverwer king werd het besluit genomen een administratie-com puter aan te schaffen, die aan het begin van het nieuwe seizoen in gebruik is genomen. Ook dit jaar kon het aantal telersaandelen wederom aanzienlijk worden uitgebreid. Grote aandacht wordt door de dnrectie besteed aan het kwaliteitsaspect van het produkt aardappelen. Tenslotte valt nog melding te maken van het feit dat Nedato en de afzetorganisatie „Zuiderzeepolders" in CEBECO-verband meewerken aan het tot stand komen van een landelijke organisatie voor het afzetten van uien. er niet beter op tóen hij op zijn trekker zat te wach ten op het startsein. Hij was zo zenuwachtig als een juffertje op haar eerste dans. Met zijn opening zat hij nogal uit de koers. Recht was anders, zouden we zeggen. Knarsetandend zagen we toe. Zijn aansor- ting ging al wat beter, en daarna weken alle zenu wen van hem, maar toen had hij zich al heel wat strafpunten bezorgd. En er hielp geen moedertje lie ven meer aan, het kostte hem zijn kans op de eerste prijs. Zijn eindvoor deed hij subliem. In ieder geval we waren er geweest, en voor een eerste keer was het toch nog niet zo gek. Mika was nog nooit in Nai robi en verdere streken geweest. Neem daarbij het verschil in klimaat, nou ja dan mag je toch nog niet mopperen. Overigens was deze vierde pleeg wedstrijd in Kenya er een die -gezien mocht worden. Er waren vijf en twintig deelnemers in schaarploegcategorie en vijftien in de schijvenploegen. We moesten op stop pel- en grasland. Het leed geen twijfel, de schaarploe gen demonstreerden een heel wat mooier stuk ploeg- werk dan de schijven. Er was dan ook nagenoeg geen belangstelling voor de schijvenploegen. De grote prijswinnaar was David Griffiths, een Europeaan. Vo rig jaar had hij de eerste prijs ook al weggesleept, en op den duur gaat dat voor de Afrikanen wel wat ver velend worden. Nu ze de enige blanke minister, de heer McKenzie, landbouw, hebben weggepest, nu wordt het ook tijd dat er een Afrikaan de ploegwed- strijd gaat winnen. David zag dat wel in en hij ver klaarde grootmoedig tijdens de prijsuitreiking dat hij voor het laatst had meegedaan en dat hij volgend jaar zijn maat Kuria Gurithi zou trainen en meende dat die een goede kans zou maken op een eerste prijs. Hoe het ook zij, het was een mooi evenement. Men had er zelfs de Zweedse ploegkampioen voor over laten komen om een demonstratie te geven. Helaas deed de beste man het niet zo erg goed. Griffiths bij voorbeeld was een stuk beter. Maar deze ploegwed strijden zijn van een onschatbaar groot nut. Al dc- deelnemers gaan weer terug naar hun woonplaatsen maar ongetwijfeld zullen ze een heel jaar door nnn of meer blijven oefenen om straks weer een poging te wagen de eerste prijzen te bemachtigen. Intussen kunnen al hun vrienden en kennissen lering trekken uit hun kunnen. En dat is vooral van belang in een land waar ieder j#ar weer meer boeren een trekker en een ploeg aanschaffen. Kenya is nu ook dit .jaar lid geworden van de wereldploegfederatie. En zo zullen we in de toekomst ook Keniaanse ploegers zien verschijnen op de wereldkampioenschappen. We wa ren met onze vierde plaats redelijk tevreden. Het was mooi geweest. Met genoegen wierpen we een lange blik op Nakuru dat door de zon beschenen diep beneden ons in de valley lag. Overal rondom tegen de bergen hingen zware donkere wolken, waaruit 'het op vele plaatsen regende, 's Avonds in het Stag's Head Hotel troffen we heel wat deelnemers van de wedstrijd, en we zijn met zijn allen tot diep in de nacht doorgezakt. En de andere dag begonnen we weer aan een zeshonderd en vijftig mijl lange reis terug naar Tana River gebied CEBECO OP DE BRES VOOR BOER EN TUINDER (Vervolg van pagina 3) Wij moeten ondernemingsvormen toepassen die geschikt zijn voor onze Nederlandss land- en tuin bouw; het zou anders wel eens kunnen zijn, dat de land- en tuinbouw gevangen raken in een systeem dat hun ontwikkelingsmogelijkheden frustreert. Zo heeft naar mijn mening Nederland weinig behoefte aan producentengroeperingen omdat de kans groot is, dat daarmee een derde commercialisatieweg voor de Nederlandse land- en tuinbouwprodukten wordt ingeslagen. Een weg die naast die van de handel en de coöperatie wordt beproefd. Speciaal de in relatie met de boeren staande, produktenverzamelende han del, ziet zich in zijn bestaan bedreigd. De coöperaties zijn zelf producentenvereniging, doch tonen weinig Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen DE OPPERVLAKTE VEZELVLAS is in Nederland gedaald tot 5.000 ha. Volgens deskundigen zijn de over schotten van vlasvezel in de E.E.G. verdwenen wat zou inhouden dat een voorzichtige uitbreiding van de oppervlakte vlas verantwoord is. In Nederland zou de oppervlakte zelfs mogen verdubbelen. Wanneer u ge schikte grond heeft en behoefte aan een goede dek- vrucht kunt u misschien weer eens proberen. ELK JAAR NOG WEER worden uien geteeld op grond die besmet is met het stengelaaltje waar de zo gevreesde kroef in uien wordt veroorzaakt. Vooral bij nieuwe telers wordt die fout gemakkelijk gemaakt. Laat tijdig enkele monsters nemen van het perceel waarop u uien wilt verbouwen, voor onderzoek op de aanwezigheid van het stengelaaltje. BIJ DE RASSENKEUZE van uien speelt naast de produktiviteit van het ras ook de geschiktheid voor lange bewaring een rol wanneer u de uien lang wilt bewaren. Voor andere telers is misschien de vroeg rijpheid een belangrijke eigenschap. Vroege rassen lenen zich bij uitstek voor de teelt van vroege uien, b.v. oogsten in augustus. enthousiasme voor het Brusselse stelsel van produ centenverenigingen. Zij menen zich wel te kunnen opwerpen als organisaties, die de door Brussel be oogde doeleinden kunnen nastreven. In enkele andere landen, Frankrijk en Duitsland, worden reeds producentenverenigingen ingeschakeld en vloeien subsidies van de landelijke overheden naar deze producentenverenigingen toe, waardoor concur rentievervalsing kan optreden. Teneinde gelijke concurrentievoorwaarden te schep pen, lijkt het aanbevelenswaardig, dat de commissie in Brussel de producentenverenigingen onder een voor alle landen gelijk regime wil stellen. Van dit gezichtspunt uit beschouwd lijkt een verordening voor de producentenverenigingen gewenst. Wanneer echter gesteld wordt, dat de producenten verenigingen dè oplossing kunnen geven voor alle DE FINANCIËLE RESULTATEN van doperwten zijn vaak maar matig en meestal alleen interessant uit een oogpunt van vruchtwisseling. Ook tuinbonen en stamslabonen geven vaak maar een graansaldo. De resultaten zijn pas aantrekkelijk wanneer U na deze gewassen nog een tweede gewas kunt telen. Probeer dit bij het contracteren zoveel mogelijk te combineren. VAAK WORDT AANDACHT gevraagd voor de zo genaamde kleine gewassen. Vaak is dit een keuze waarbij de één dit en de ander dat gewas teelt. Naast de verschillende groentegewassen op contract kunt U ook denken aan blauw maanzaad, vlas en graszaad. Probeer echter niet alles te verbouwen maar streef er naar'het bouwplan toch eenvoudig te houden. BIJ HET UITRIJDEN VAN drijfmest moet de gier en de dikke mest vooraf gemengd worden. Als eerst de gier wordt uitgereden is de rest moeilijk verwerk baar. Het mengen kan gebeuren door eerst enkele tanken terug te pompen. Ook de verdeling is beter van goed gemengde drijfmest. Te grote hoeveelheden ineens is slecht voor de zode. Het is beter om meer dere malen kleinere hoeveelheden te geven. BIJ GELIJKBLIJVENDE prijzen en stijgende kos ten, arbeid, mechanisatie, gebouwen, wordt de winst marge per eenheid steeds kleiner. Betere gebouwen inrichting en werktuigen maakt het mogelijk de be drijfsomvang te verhogen. Bedrijf saanpassing gaat meestal gepaard met grote investeringen. Uw bedrijfs- voorlichter is gaarne bereid om, diverse bedrijfsplan nen voor U te begroten aua rentabiliteit, investerin gen en financiële verplichtingen aan rente en aflos sing. vraagstukken van de markt, dan rijzen er twijfels. Wel zullen zij een nuttige functie kunnen vervullen op het gebied van de kwaliteitsverbetering in aan sluiting op de bestaande commercialisatiekanalen. Wanneer men ook de valorisatie en dus de commer- cialisatie van de producentenverenigingen verwacht, dan zie ik grote bezwaren. Producentenverenigingen worden thans met een voudige formuleringen over bundeling van aanbod en verbetering van kwaliteit op schrift gepresen teerd. Willen zij wezenlijk van belang worden, dan zullen zij dezelfde economische en technische ont wikkelingen moeten doormaken als de aanvankelijk ook eenvoudige coöperaties doorgemaakt hebben. Èn uiteindelijk zal men weer terecht komen bij een stel sel dat zeer sterk aan het huidige coöperatiewezen doet denken ROND VEEL KUILEN ZIET men dat de gemaakte sleuven vol staan met water. Dit heeft uitloging van het voer tot gevolg. Het is gewenst een greppel te maken van de sleuf naar de sloot zodat het overtollige water kan weglopen. Is er een dikke grondlaag op de kuil aangebracht dan kan er reeds een laag grond worden verwijderd hetgeen bij een votstperiode het werk vergemakkelijkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 19