12e Zeeuws-Vlaamse Studiedag in Terneuzen Bemiddelingsmogelijkheid voor geschillen inzake landbouwwerktuigen en trekkers 17 AP gronden waar bewortelingsdiepte en vcchtvoor- ziening geen problemen opleveren, kan een die pe ontwatering grote voordelen geven, omdat, de wa terberging dan veel groter is. Een voorbeeld toont dit duidelijk aan. Zware zavelgrond: grondwaterstand waterberging 60 cm 21 mm 100 cm 43 mm verschil 22 mm Uitgaande van een grondwaterstand van 100 cm kan de genoemde zavelgrond, 22 mm neerslag bergen om op 60 cm te komen. Is de uitgangstoestand 60 cm dan zal bij 22 mm neerslag de grond blank staan Althans wanneer geen afvoer plaats zou vinden! Dit gegeven verdient alle aandacht nader bestudeerd te worden om daarna, rekening houdend met de voor- en nadelen, de meest gewenste ontwateringsdiepte na te streven. Zou de norm van een grondwaterstand van 100 cm gehanteerd worden, dan zijn er veel gron den in Zeeuws-Vlaanderen, die daar niet aan vol doen. Maar ook bij het hanteren van ondiepere wa terstanden, zo om en nabij de 50 a 60 cm als gemid deld hoogste grondwaterstand, zijn er nog een aan tal gebieden waar de detailontwatering daaraan niet voldoet, of van perceel tot perceel nogal verschilt. Hierop moet allereerst de aandacht gericht worden. Dit gebeurt ook in lopende of toekomstige ruilver kavelingen. Het overgangsgebied tussen het zand en de zeekleipolders en de grillige profielopbouw van een aantal polders in Zeeuws-Vlaanderen maken het nodig dat de gehele waterbeheersing hierbij bekeken wordt. Op de plaatgronden (profielen met ondiep zand) is een diepe zomergrondwaterstand niet ge wenst, want dit kan opbrengstdepressie veroorzaken. Anderzijds betekent dit niet, dat dergelijke gronden in de winter wel mogen verzuipen. Integendeel DIJ verbetering van de ontwatering is kennis van de doorlatendheid van de ondergrond, speciaal tussen 80 en 200 cm diepte, van grote betekenis. Er zijn grote verschillen. Komt op deze diepte overwe gend slibarm zand voor, dan is de doorlatendheid vrijwel altijd goed tot zeer goed. Bestaat het profiel tussen 80 en 200 cm uit fijnzandige zavel, eventueel met dunne zandlaagjes, dan kan de doorlatendheid goed zijn, maar is toch in het algemeen aanzienlijk minder dan in het eerste geval. Met een matige tot soms uitgesproken slechte door latendheid hebben we te maken als tussen 80 en 120 cm het profiel bestaat uit overwegend kalkarme tot kalkrijke stugge zavel en klei van oudere middel eeuwse afzettingen. Daarnaast kunnen sterk ontwik kelde ploegzolen en. ondieper dan circa 60 cm voor komende oudere meest stugge kleiformaties de oor zaak zijn van trage afvoer van neerslag. Percelen met te dichte ploegzolen kunnen door diep ontwateren (kunstmatige onderdruk), intensieve verticale, door- worteling (o.a. luzerne) en mechanisch breken van de ploegzool (onder droge omstandigheden) verbe terd worden. AOK de samenstelling en eigenschappen van de bouw voor werden uitvoerig besproken, mede in verband met de grondbewerking, het berijden van de grond, kortom de bodembehandeling. Hierbij spe len humusgehalte en kalktoestand een belangrijke rol. Hieraan moet door de boer veel zorg worden be steed, maar dit ligt geheel binnen zijn invloedssfeer. Als daarbij de detailontwatering goed is en de grond wordt met verstand behandeld (bewerkt, bereden), dan zullen de moeilijkheden beperkt blijven. Bij be werken moet speciaal gewaakt worden tegen ver smering en bethandeling bij een te hoog vochtgehal te. Van jaar tot jaar zijn er verschillen, maar alge meen geldt, bewerk de grond niet te vlug. Hebt u van nature weinig geduld, geef dan ook het water de kans snel uit de grond te verdwijnen. Naast een goe de voedingstoestand is het nodig dat de grond na tuurkundig in een topconditie verkeert. Alleen dan zal moderne akkerbouw bedreven kunnen worden, hetgeen de basis vormt voor een goed bedrijfsresul taat. (Wordt vervolgd.) Kooiwielen maken de grond vlak en drukken het over de volle breedte wat aan. Dit kan gunstig zijn voor de opkomst van fijnzadige gewassen. Omdat aardappelen veel losse grond vragen moet bij het klaarmaken van aardappelland het gebruik van kooi wielen ontraden worden. A. J. G. HELWIG, I.L.R. - Wageningen. Hebt U wel eens een machine aangeschaft die als gevolg van een fabricagefout weigerde naar behoren te functioneren? Hebt U wel eens ernstig getwijfeld aan de deugdelijkheid van een belangrijke reparatie, bijv. in de garantieperiode? Misschien wel, maar dan was er nog niets aan de hand als Uw leverancier resp. reparatiebedrijf het door U gewraakte euvel erkende en het als garantie- of coulancegeval heeft verholpen. Anders wordt het indien er een ernstig meningsver schil ontstaat. Als dan de gesloten verkoopovereen komst een goede objectieve bemiddelingsmogelijkheid biedt, kan dat een heleboel narigheid voorkomen. LANDBOUWMACHINE REGLEMENT Het op 1 juli jl. van start gegane Landbouwmachi ne Reglement dat in de plaats gekomen is van het „Trekker Service Reglement" is zo'n objectieve be middelingsregeling. Ieder na deze datum nieuw aan geschafte, van een motor voorziene of door een trek ker of op een andere manier aangedreven landbouw werktuig dat 4000,of meer kost, kan hiervoor in aanmerking komen. De in de Stichting Mechanisatie- Centrum zitting hebbende leveranciersorganisaties besloten n.l. ihet Landbouwmachine Reglement in hun verkoopvoorwaarden op te nemen. De bij de BOVAG, CEBECO, NVFL, SMECOMA, VIMPOLTU, VHL en VOHIL aangesloten leveranciers zullen daar om bij iedere verkoop die valt onder bovengenoemde criteria de tekst van het Landbouwmachine Regle ment. afgeven. Maar ook bedrijven die niet bij één van de genoemde organisaties zijn aangesloten kun nen hun leveranties baseren op het Landbouw machine Reglement. Ze dienen zich dan wel schrifte lijk bereid verklaard te hebben zich aan de bepalin gen van het Reglement te zullen houden. HET VOORKOMEN VAN GESCHILLEN BEGINT BIJ EEN GOEDE AFSPRAAK Veel onenigheid over wat is afgesproken kan wor den voorkomen als bij aankoop zo goed mogelijk wordt vastgelegd, waarover de transactie gaat. Niet alleen de omschrijving van het gekochte werktuig met de eventuele toebehoren en de financiële rege ling (denk daarbij bijv. aan transport-, emballage- kosten) zijn van belang, maar ook het doel (evt. spe ciaal werk), waarvoor het werktuig zal worden ge bruikt, dient te worden beschreven. Verder bijv. plaats en tijdstip van de levering, een regeling voor de risico's van het transport van de leverancier naar de koper, de omschrijving van de gratis instructie en de bijbehorende controlebeurten en de binding aan het Landbouwmachine Reglement. Wat dit laatste betreft, dient men erop te letten dat men een Regle mentstekst overhandigd krijgt. Een en ander kan bijv. blijken uit een door de verkoper getekende ver koopbevestiging. Praktisch is het om na een gesprek waarin een aantal mondelinge afspraken zijn ge maakt, een verkoopbevestiging te tekenen die later bevestigd wordt in een afzonderlijke brief waarin de diverse afspraken schriftelijk zijn vastgelegd. Ook grotere reparatie-opdrachten zouden eigenlijk schrif telijk gegeven moeten worden. In ieder geval dienen rekeningen goed gespecificeerd en gedateerd te zijn. GESCHILLEN Het is meestal een gebruik om bij een geschil de resterende betalingen op te schorten. Dit is wettelijk onjuist; men is gehouden voor een geleverde presta tie te betalen. Betalen behoeft nog niet te betekenen dat men het met een garantie- of reparatie-opvatting (of iets dergelijks) eens is. Zeker niet als men bij de betaling een aangetekend schrijven voegt waarin men zijn bezwaren naar voren brengt. Als een betaling geheel of gedeeltelijk onjuist was, zal deze later via het bemiddelingsvoorstel of de arbitrage-uitspraak teruggevorderd kunnen worden. Vaak komt het voor dat een wederverkoper zich aan de kant van de koper scfhaart en dat dan beiden zich tegenover de hoofdleverancier opstellen in hun argumentatie dat een bepaald defect bijv. een fa- brieksfout is. De koper dient zich echter te bedenken dat hij zich voor garantiekwesties tot de directe leve rancier moet wenden, die wel degelijk een eigen ver antwoordelijkheid draagt. Het doet er voor de koper weinig toe of de wederverkoper en de hoofdleveran cier al of niet van mening verschillen over wie de onkosten dient te dragen. Het belangrijkste is dat de beloofde garantie wordt verleend. Het Landbouwma chine Reglement bemiddelt daarom alleen in geschil len tussen de koper en de verkoper(s), evt. de gehele leverancierslij n. Soms hebben geschillen betrekking op defecten die veroorzaakt zijn door ondeugdelijke onderdelen. Deze onderdelen blijken bij de behandeling van een ge schil dikwijls te zijn vervangen door nieuwe en te zijn weggegooid Het is dan bijzonder moeilijk voor een bemiddelingsinstantie om over zo'n onderdeel een oordeel te geven. Daarom: bewaar zulke onderdelen! Er zijn maar weinig geschillen waarmee niet op een of andere wijze de portomonnaie is gemoeid. Het Landbouwmachine Reglement bemiddelt echter al leen in geschillen die in eerste instantie op het tech nische vlak liggen. Eventuele bedrijfsschade valt bui ten de bemoeienissen van het Landbouwmachine Reglement. Dit staat trouwens ook wettelijk buiten schadeclaims, e.d. in dit soort gevallen. BEMIDDELING De mogelijkfheid tot bemiddeling via het Land bouwmachine Reglement is alleen bedoeld voor die gevallen waarin elk redelijk overleg tussen de par tijen niet meer mogelijk lijkt te zijn. Voordat men om bemiddeling verzoekt is het verstandig eens te bedenken of niet ergens eigen schuld (mede) debet is aan het geschil: bijv. verzorgings- of bedienings- fouten. Overigens weet men bij aankoop al dat een machine als produkt van mensenhanden niet 100 volmaakt kan zijn en dat slijtage een normaal ver schijnsel is. Men dient als gebruiker dan ook zulke risico's zelf te dragen. Als men aan de hand van de tekst van het Land bouwmachine Reglement echter tot de conclusie komt dat een zeker geschil alleen door bemiddeling opge- gelost kan worden, dan kan men de laatste pagina's van (het Reglement gebruiken om bemiddeling te ver zoeken. Men moet dan de achtergronden van het ge schil uiteenzetten en dit, vergezeld van alle op de betreffende machine betrekking hebbende papieren, aan het Mechanisatie-Centrum opzenden. Als het inderdaad een geval betreft waarin het Landbouwmachine Reglement kan bemiddelen, wordt om storting van 350,waarborgsom verzocht. Bij de uitslag van het geschil wordt beslist over de terug gave gefheel of gedeeltelijk van dit bedrag. Het geschil wordt na de ontvangst van de waarborg som bij de betrokken partijen onderzocht door neutrale deskundigen; daarna wordt een bemidde lingsvoorstel uitgebracht. Beide partijen kunnen tot één maand na het ont vangen van het verslag en het voorstel schriftelijk commentaren indienen. Dit kan aanleiding zijn tot het doen van een nieuw voorstel. De partijen hebben hierna een maand de gelegenheid dit definitieve voorstel al of niet te accepteren. Blijkt dat door één of beide partijen het definitieve voorstel niet wordt geaccepteerd, dan wordt het gesdhil voorgelegd aan een arbitragecommissie, die uiteindelijk een voor bei de partijen bindende uitspraak zal doen en daarbü zal bepalen wie de kosten zal dragen. De rechter zal in de regel na een op de juiste wijze tot stand ge komen arbitragebesluit niet meer tussen beide wil len komen. Ons wetboek kent nl. een artikel dat goed opgezette arbitrage sanctioneert. Tegen deze achtergrond is ook de abitrageclausule in Jiet Land bouwmachine Reglement opgezet. Als een van de partijen niet vrijwillig het arbitragebesluit wil uit voeren dan zal na deponering ter griffie een deurwaarder om executie verzocht kunnen worden. Het Trekker Service Reglement heeft bewezen dat arbitrage vrijwel niet nodig is. Een goed bemidde lingsvoorstel is gelukkig vrijwel steeds voldoende ge- bleen. Het is te verwachten, dat het Landbouwma chine Reglement deze heilzame rol, maar nu op bre der terrein zal voortzetten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 17