De eigen woning en de inkomstenbelasting Met ingang van 1971 Langs de melkweg 16 Waarde van de woning f'O 15.000 f 15.001—30.000 l 30.001 50.000 f 60.001 120.000 120.001 240.000 240.001 en hoger forfait nihil 150.— 300,— 600,— 1200,— 2400 Daar de lasten van erfpacht, opstal en beklemming aftrekbaar blijven moet de waarde van de woning vorden geschat zonder aftrek van de contante waar de van deze priodieke betalingen. Overigens moet bij de schatting wel rekening worden gehouden met het leit dat het huis niet vrij opleverbaar is, door het eigen gebruik. De waarde zal echter daardoor niet zo sterk gedrukt worden als door verhuur, omdat verhuur een eigenaar veel sterker in zijn mogelijk heden beperkt. In tegenstelling tot wat sommigen verwacht hadden zijn de wetsvoorstellen van minister Witteveen in de Tweede Kamer aanvaard, zij het niet zonder wijzigin gen. De Eerste Kamer heeft nu ook de nieuwe rege- >ngen geaccepteerd zodat ze met ingang van 1971 van toepassing zijn. VIEUWE REGELING VOOR EIGEN WONING Eén van de punten van het oorspronkelijke ont werp. die nogal gewijzigd uit de strijd naar voren ijn gekomen, is de nieuwe regeling voor de eigen wening. Totnogtoe moest de aan te geven netto-op- i ren est als volgt worden berekend: van de geschatte huurwaarde, als bruto-opbrengst. moesten worden i (getrokken: de z.g. vaste lasten, onderhoudskosten en. verzekeringspremies, de afschrijving, en de kos ten en renten van de hypotheekschuld. Thans blijven aftrekbaar de kosten en renten van de hypotheekschuld, de erfpachtcanons en de andere periodieke betalingen ingevolge de rechten van erf- oacht. opstal of beklemming. Voor het saldo van de uveiige posten, de bruto-huurwaarde minus de niet- genuemde aftrekposten, wordt een forfaitair bedrag gerekend, dat afhangt van de waarde van de woning ii het economisch verkeer. Deze aan te geven forfai taire opbrengsten zijn vastgesteld als volgt: WELKE WONINGEN Het gaat uiteraard om door de eigenaar bewoonde woningen. Dit geldt ook. indien deze een ondernemer is en de woning tot zijn ondernemingsvermogen be hoort. Dan moeten de aftrekbare bedragen worden geschrapt uit de onkosten. Onder een woning wordt verstaan een gebouw of gedeelte van een gebouw, met de aanhorigheden daarvan, voor zover dat, anders dan ten behoeve van de uitoefening van een onderneming, aan de belas tingplichtige of aan personen die tot zijn huishouden behoren ter beschikking staat. MONUMENTENZORG De nieuwe regeling is in grote lijn voordelig voor eigenaren-bewoners van nieuwe huizen, waaraan nog niet veel onderhoud is, en minder voor degenen die oude huizen met veel onderhoud bewonen. Super- nadelig is zij derhalve voor diegenen, wier huis onder artikel 10 van de Monumentenwet valt. Zij mogen daarom toch 30 T van het z.g. verwerkt bedrag af trekken wanneer de minister van C.R.M. voor restau ratiewerkzaamheden het verwerkt bedrag der subsi diabele kosten heeft vastgesteld. TIJDELIJKE VERHUUR Er zullen uiteraard nog wel de nodige problemen rijzen, b.v. in de gevallen dat een gehuurd huis door de bewoner wordt aangekocht of een eigen woning door de eigenaar wordt verlaten en verhuurd e.d. Om misbruik bij tijdelijke verhuur te voorkomen is vast bepaald dat bij tijdelijke verhuur de bovenge noemde kosten ook niet aftrekbaar zullen zijn en de regeling dus in feite gewoon doorloopt, alleen zal over de periode van de tijdelijke verhuur niet de forfaitaire netto-opbrengst gelden, doch een bedrag gelijk aan driekwart van de ontvangen huur moet worden aangegeven. BIJZONDERE REGELING Sommige kamerleden, begaan met het lot van de kleine man die grote uitgaven moet doen, vonden het wel goed dat de onderhoudskosten niet meer aftrek baar zouden zijn, maar niet dat zij helemaal niet meer aftrekbaar zouden zijn. Op hun verzoek werd nog in de wet opgenomen, dat de kosten terzake van het grote onderhoud van een eigen woning, welke reeds tenminste vijf jaar aan de belastingplichtige als hoofdverblijf ter be schikking staat en waarvan de bovenbedoelde waar de in het economisch verkeer lager in dan 40.000 toah als aftrekbare kosten worden aangemerkt, voor zover zij tien procent van die waarde te boven gaan. Het vereiste, dat de woning het hoofdverblijf moet zijn sluit de bezitters van een tweede woning uit; het vereiste van de vijf jaar sluit afftrek uit van het op knappen van een woning die men voor een laag be drag heeft kunnen kopen omdat hij in verwaarloosde staat was en die zijn volle waarde pas weer door dat onderhoud terugkrijgt. EENVOUDIGER Zoals wij reeds schreven zal niet iedereen blfj kun nen zijn met de nieuwe regeling. Ook zullen er zich, vooral in het begin, bij de uitvoering wel de nodige kwesties voordoen. Toch verdwijnen er ook heel wat moeilijke kwesties van het toneel en uit de rechts talen en komt er tevens een eind aan de onbevredi gende gevolgen van de huurbeperking en aan de mogelijkheid de andere belastingsbetalers een flink stuk mee te laten betalen bij de aanschaf en het op knappen van een oud boerderijtje als buitenverblijf. H. vaak komt het nog voor, dat de dieren de schuld krij gen van eigen tekortkomingen, waarbij het dier dan een onverdiende afstraffing krijgt. Bij werkzaamheden in de stal gebeurt het soms, dat de dieren achteruit slaan. Dit is uitsluitend het gevolg van schrik. Wanneer bij deze werkzaamheden geen onverhoedse bewegingen worden gemaakt, komt dit slaan ook niet voor. RUNDVEE is bang voor gladheid. Moet vee bij winterdag van de stal worden gehaald, dan dient een brug over de grup te worden gelegd. De mestgang moet met zand of stro worden .bestrooid om uitglijden te voorkomen. Daar de dieren met het van de stal gaan nogal eens onverwachte bewegingen maken, is het nodig, dat men ze kort voor de kop vasthoudt. De geleider heeft dan eveneens steun aan het dier. Normaal wordt bij het leiden van rundvee een hoorntouw gebruikt. Het correct leiden van een dier bijvoorbeeld op keuringen, is met een halster het best te verwezenlijken. Bij dieren die (nog) niet aan het leiden gewoon zijn, is het beter om met een halster te beginnen. De geleider kan hierbij het dier gemakkelijker in bedwang houden. Bij dieren, die niet dagelijks met mensen in aanra king komen, bijvoorbeeld vaarzen, die op een verder weg gelegen perceel worden geweid, komt nogal eens schuwheid voor. Om deze dieren te pakken, moet veel omzichtigheid worden gebruikt. Nooit mag ech ter achter de dieren worden gejaagd. Bij dieren, die moeilijk zijn te hanteren, is het gebruik van een twijgje nuttig. Indien nodig, wordt hiermede voor zichtig een tikje gegeven in de omgeving van de ogen. Hier is het dier gevoelig en reageert hier snel op. Het gebruik van een stok is beslist niet nodig Rust en regelmaat in de stal bevordert de groei en productie; bovendien geeft het meer bevrediging. KORT VERSLAG VERGADERING REDAKTIERAAD VAN HET ZLM LAND- EN TUINBOUWBLAD ONDER voorzitterschap van de heer J. W. Scheele vergaderde op 11 december j.l. de redaktieraad van het ZLM Land- en Tuinbouwblad, De voorzitter bracht in zijn openingswoord in herinnering dat de n de redactieraad 'zitting hebbende vertegenwoor digers van de kringen de wensen en verlangens in ie kringen ten aanzien van het redaktionele beleid an 'vet blad naar voren kunnen brengen en mede helpen bepalen t)e vergadering nam kennis van de voQr 1971 voor het landbouwblad opgestelde^ begroting, die in ver band met de aangekondigde P.T.T. portiverhoging oqr periadfeken. achteraf nog. met 18.000,ver hoogd moest worden De kosten van het landbouw blad over het le, 2e en 3e kwartaal 1970 en de verwachting dat door de stijgende oplage het voor dit jaar op de ZLM begroting uitgetrokken bedrag met ca. 5.000,overschreden zal worden, gaf aan leiding tot een discussie over het nut van het toe zenden van het blad aan begunstigers. De steeds ver dergaande kostenstijging in aanmerking nemende achtte de vergadering te zijner tijd een nader beraad hierover gewenst. BIJ de bespreking van de verschenen nummers van het ZLM Land- en Tuinbouwblad juni t/m november 1970 bleek, dat de vergadering geen bij zondere op- of aanmerkingen had betreffende de regionale berichtgeving. Dit met dien verstande dat de vergadering wel van mening was dat het ontbre ken van „commentaar" op aktuele zaken en proble men, als een gemis wordt gevoeld. Tevens achtte men het gewenst dat er meer dan tot nu toe het geval is, aandacht aan de voorlichting aangaande de E.E.G. besteed diende te worden. De gedachten van de Redaktieraad gingen o.m. naar een correspondent te Brussel en bedrijfsreportages en gesprekken met bedrijfsgenoten uit de verschillende sectoren in bijv. België. Frankrijk en Duitsland. Ook de suggestie van de redaktie om te trachten meer aandacht in het blad te besteden aan bedrijfsreportages van bedrij ven in eigen land werd onderschreven. Op een ver zoek aan de Directeur van de Praktijkschool voor de Pluimveeteelt en de Varkenshouderij te Horst, om artikelen voor ons blad betreffende de pluimveehou derij te verzorgen, werd nog geen antwoord ontvan gen. Van redaktiezijde werd er in dit verband nog op gewezen, dat de ervaring leert dat van verschillen de zijden er op wordt aangedrongen aan bepaalde fa cetten meer aandacht te besteden. Er van uitgaande dat het aantal beschikbare tekstpagina's ongeveer op hetzelfde peil gehandhaafd zal moeten worden en deze nu reeds nauwelijks voldoende zijn om alle copy te verwerken, houdt dit in dat, indien voor bepaalde zaken ruimte gevonden moet worden, iets anders niet dan wel ingekort opgenomen kan wor den. De redaktieraad kon dienaangaande nog niet direkt tot nadere richtlijnen voor de redaktie komen. De vergadering nam tenslotte kennis van de plan nen om te komen tot het instellen van een werk groep in 3 C.L.O.-verband en afd. Voorlichting van het Landbouwschap, die zich zal gaan oriënteren over de mogelijkheden tot integratie, dan wel nadere samenwerking, van de verschillende landbouwbladen van de organisaties. De redaktieraad achtte deze ge dachte, mits dit kostenbesparing zou opleveren en aan bepaalde regionale voorwaarden voldaan kan worden, een aantrekkelije suggestie. De besprekin gen dienaangaande zullen met belangstelling gevolgd, worden. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 16