Perspektieven van zomerstalvoedering B!J grote aantallen koeien dient eigenlijk een ligboxenstal aanwezig te zijn. De investeringen hiervoor zijn niet gering. Vooral ook de melkstal met zijn vele apparaten vraagt veel geld. Het ligt daarom voor de hand, dat zo intensief mogelijk van deze stal- en melkinrichting gebruik wordt gemaakt om op deze wijze optimaal te kunnen profiteren van de arbeidsbesparing en de arbeidsverlichting. Wanneer in tic zomer in de wei gemolken moet worden, is van een volledige benutting geen sprake en is bovendien een tweede melkinstallatie nodig. Sinds enige jaren zien we de melk tank op onze bedrijven komen. Ofschoon niet iedereen over deze ontwikkeling enthou siast is, zal de melktank in versnelde mate terrein winnen. Voor een aantal bedrijven zal het dus in de nabije toekomst kiezen of kavelen zijn. Ofwel nog even met de melkerij op een laag pitje verder gaan en een veredelingstak erbij nemen of zich specialiseren in de melkveehouderij. Voor die bedrijven die van voldoende omvang zijn, wat oppervlakte grasland betreft, maar in de ongelukkigle situatie verkeren dat hun grasland te verspreid ligt, kan zomerstalvoedering perspectieven bieden. Men kan dus stellen, dat zomerstalvoedering nog een systeem is dat voortkomt uit een nood situatie, maar als zodanig wel een goed alternatief kan zijn. BIJ volledige zomerstalvoedering worden de koeien zowel in de winter als in de zomer in cfe ligboxenstal gehouden. In de zomer worden de dieren gevoerd met vers gras, dat wordt gemaaid en met de opraapwagen wordt opgenomen. Er moet tweemaal daags gras worden gehaald. Bedrijven die een beperkte oppervlakte gras land aan huis hebben, kunnen gedeeltelijke stalvoedering toepassen. De koeien gaan dan overdag in de wei en worden 's nachts opgestald. Er wordt dan op stal vers gras bijgevoerd. Dit systeem biedt voordelen ten opzichte van volledige zomerstalvoede ring. 10 De laatste jaren is een sterke ontwikkeling in de rundvee houderij gaande. Het ziet er naar uit, dat de ontwikkeling naar grotere eenheden koeien in de komende jaren sterk door gaat zetten. De achtergrond van dit alles is het produceren tegen J. G. A. MIES. een lage kostprijs om zodoende in de toekomst een concurre rende positie te kunnen innemen. Voor de opzet van een mo- Consulentschap dern rundveehouderijbedrijf is een groot vermogen nodig, dat Akkerbouw rendabel gemaakt dient te worden. en de Rund- Om tot hoge prestatie te kunnen komen, moet aan vele eisen veehouderij voldaan worden. We denken hierbij onder andere aan de opper- Zevenbergen. vlakte van het bedrijf en vooral de situering van het grasland ten opzichte van de stal. Bij 3550 koeien is alleen een lig- boxenstal op zijn plaats. Andere staltypen eisen voor onder houd en verzorging te veel arbeid. We moeten ons echter rea liseren, dat ondanks ruilverkavelingen nog veel bedrijven hun grasland verspreid hebben liggen. Uit een oogpunt van bedrijfs- grootte zouden deze bedrijven echter toch kunnen uitgroeien tot levensvatbare bedrijven met flinke eenheden koeien. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat de laatste jaren de belangstel ling voor zomerstalvoedering weer toeneemt. Juist voor die bedrijven die hun grasland verspreid hebben liggen en toch in de richting van melkvee willen specialiseren, biedt zomerstal voedering persspectieven. Hierover meer in bijgaand artikel. DOOR ZOMERSTALVOEDERING MEER SPECIALISATIEMOGELIJKHEDEN VOLLEDIGE OF GEDEELTELIJKE ZOMERSTALVOEDERING Voordelen zijn o.a. dat maar eenmaal per dag gras gehaald behoeft te worden, terwijl toch een groot aantal koeien aan huis gehouden kan worden. Verder zit men in drukke perioden minder strak vast aan tweemaal daags gras halen, zoals bij volle dige stalvoedering. In 1970 zijn op enige bedrijven in het C.A.R. te Zevenbergen hier van gegevens verzameld. Aantal ha grasland Aantal koeien per ha op grasland Aan huis Op afstand Ha gemaaid Aan huis Aan huis waarvan voor winter- opp. waarvan vers gev. voer vers bijgev. Bedr. A 6,55 5,10 7,25 5,20 2,90 Bedr. B 4,00 5,20 3,50 8,00 3,90 Bedr. C 4,60 8,34 18,60 7,35 2,75 Uiteraard zijn vele combinaties mogelijk. Naarmate het aantal ha grasland dat voor beweiding benut kan worden kleiner is of naarmate de koppels koeien "groter zijn, moet meer gras van elders worden aangevoerd. Ook moet de benutting van het beweiden grasland in de gaten worden gehouden, Ten gevolge van het hoge aantal koeien per ha kan n.l. meer vertrapping en verontrei niging van het gras optreden. Uit de tot op heden gevonden gegevens kan met enige voorzichtigheid worden gesteld dat er ca. 8 melkkoeien per ha gemiddeld over de gehele zomer kunnen wor den gehouden mits ze 's nachts worden opgestald. Hierbij kan dan het te beweiden grasland tot een goede opbrengst komen en wordt het gegroeide gras nog goed benut. Er moet dan ongeveer voor 50 van de behoefte in de vorm van vers gras van ver spreide percelen worden aangevoerd. Uit dit gegeven komt naar voren, dat bedrijven die 5 a 7 ha grasland aan huis hebben hierop ca. 4050 melkkoeien kunnen houden. Er moet dan gemiddeld over de gehele zomer bij deze aantallen koeien nog ca. 2000 2500 kg vers gras per dag worden bijgevoerd. OPBRENGST VAN HET GEMAAIDE GRASLAND M ET recht kan men zich de vraag stellen, hoe houdt het grasland zich bij uitslui tend maaien? Bij maaien voor kuilvoer of hooi, vooral wanneer dit in een te laat stadium gebeurt of wanneer na het maaien een droogteperiode volgt, kan de graszode ernstig schade worden toegebracht. Bij zomerstalvoedering is het van uitermate groot belang, dat het gras jong wordt gemaaid, op de eerste plaats in verband met de voederwaarde van het gras en de opname door de koeien. Op de tweede plaats omdat bij jong maaien de zode veel minder te lijden heeft, dan bij maaien in een ouder stadium. Het beste maaistadium is bij een lengte van ca. 1520 cm. Grasland dat uitsluitend voor zomerstalvoedering wordt benut, kan gemiddeld ca. vijfmaal worden gemaaid. Overigens neemt de op Transport 7,80 min. 6,70 min. 7,30 min. Maaien met maaibalk 7,00 min. Maaien met cirkelmaaier 4,40 min. Laden maaien 1,00 min. j 9,80 min. Laden 7,50 min. 6,70 min. 1 Aan- en afkoppelen 4,00 min. 8,90 min. 1 Leeg transport op perceel 1,30 min. 1,40 min. 1,40 min. Storing 0,30 min. 0,95 min. 0,60 min. In de stal rijden 1,10 min. 2,30 min. 1,70 min. Lossen 2,10 min. 2,10 min. 2,10 min. Totaal 32,10 min. 33,45 min. 32,90 min. Beweidingsverliezen worden door stalvoedering voorkomen. Maaien en oprapen in een werkgang. brengst van het grasland bij maaien ten opzichte van beweiden eerder toe dan af. Bij beweiding moet rekening worden gehouden met aanzienlijke verliezen door vertrap ping en bevuiling met mest en gier. Globaal komen de volgende verliespercentages voor: bij omweiden ca. 25 bij rantsoenbeweiding ca. 15 bij zomerstalvoeder.'ng ca. 5 Door te maaien kunnen deze beweidingsverliezen voorkomen worden. De verliezen door het veelvuldig berijden van het grasland vallen erg mee. Op grond hiervan moet een zwaardere veebezetting per ha grasland mogelijk zijn. MECHANISATIE VAN HET MAAIEN EN LADEN VAN HET GRAS Om bij het maaien, laden en voeren van het gras zo miin mogelijk arbeid te hebben is een goede mechanisatie noodzakelijk. Er zijn diverse mogelijkheden: le Maaien met de landbouwcirkelmaaier en daarna oprapen uit het zwad met de opraapwagen. Dit vraagt twee werkgangen, waarbij vrij veel aan- en afkoppelen van de werktuigen nodig is. Het maaien met de landbouwcirkelmaaier gaat echter veel sneller dan met de maaibalk. De hogere capaciteit van de landbouwcirkel maaier is dus een voordeel bij het maaien van hooi en kuilgras. 2e Maaien met de maaibalk, die tussen vóór- en achterwielen is gemonteerd, maakt het mogelijk dat in één werkgang zowel gemaaid als opgeraapt kan worden. De opraapwagen wordt door de aftakas aangedreven. Dit systeem maakt het werk veel aantrekkelijker, omdat aan- en afkoppelen van maaiapparaat en opraap wagen niet meer nodig zijn. In de totale arbeidstijd voor het gras halen is tussen beide systemen weinig verschil. Er kan in ruim een half uur ca. 15002000 kg .gras voor koeien liggen. In onderstaand overzicht zijn enige tijdstudies weergegeven. Alle werkzaamheden voor beide systemen zijn omgerekend naar: 35 grootvee eenheden afstand stal tot perceel 1200 m kg vers gras 1600 kg oppervlakte gemaaid ca. 650 m2 Omschrijving Maaibalk Landb. cirkelm. Totaal gem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 10