Vrouwen en paarden 6 welke paardensport? het interessante en boeiende van de paardenwereld is haar veelzijdig- en veelsoortigheid. Men is nim mer aan één bepaald facet gebonden. Kan men om welke redenen dian ook niet paard rijden dan kaïn men mis schien wèl gaan mennen d.w.z. het paard besturen vanaf de bok van een rijtuig. Dit laatste is een tak van paar densport en ontspanning, welke steeds meer „in" komt. Overal ontstaan menclubjes en steeds meer liefhebbers spannen ook hun rijpaarden of pony's in en gaan zo met vrouw en kinderen er op uit, de vrije natuur in. Voor mensen-op-leeftijd, die niet meer kunnen rijden of het niet meer willen leren, is het mennen een heerlijke bezigheid. Middeleeuwse riddervrouwtjes zoals zij dwars te paard zaten. Naar beneden hangt een lang dek af. IVAEN krijgt wel eens de indruk, dat sport door de vrouwen vroeger niet werd beoefend en dat pas na de z.g. emancipatie ook aan de vrouw werd toegestaan zich daarmede bezig te houden. Dat moge dan waar zijn voor voetballen, tennissen, zwem- men, fietsen, atletiek, turnen e.d. maar het gaat zeker niet op voor zeer oude takken van sport en vermaak. Wanneer men schilderijen beziet van oude Neder landse meesters dan zal men op die heerlijke winter se tafreeltjes de dames op de Hollandse krulijzers zien rondzwieren. En dansen was toch al eeuwen lang een bezigheid waarbij de dames zelfs moeilijk gemist konden worden. Paardrijden was, althans voor degenen, die het konden betalen, de gewoonste zaak ter wereld en reeds op de lagere school leerden we hoe een gravin als Jacoba van Beieren ter valken jacht reed. Als de dames zich niet te paard konden verplaatsen dus niet konden paardrijden waren ze er in die tijden slecht aan toe. De wegen waren nauwelijks gebaande wegen, veeleer in het natte jaar getijde onbegaanbaar voor zware wagens, de enige vervoermiddelen waarvan men dan nog gebruik zou kunnen maken. Het varen was in die tijden een luxe vergeleken met het vervoer in een log ongeveerd voertuig. Vandaar dat een ruiter zich het gemakke lijkst en vlugst kon verplaatsen en dat duurde nog zo tot in de 19e eeuw. Waarmede ik maar wil zeggen, dat reeds heel lang geleden de vrouwen al paard reden. Tendele dus als ontspannig (valkenjacht) ten- dele uit noodzaak (reizen). Het zal de dames overigens niet zo gemakkelijk hebben gevallen want eeuwenlang is de damesmode ,,maxi" geweest en dat hield in dat zij met beide be nen aan één zijde ter paard moesten zitten (zijde lings in tegenstelling tot schrijdelings, waarmede men de herezit bedoelt). Toch kan men rustig aannemen, dat dit zijdelings zitten lang niet altijd en overal werd toegepast, al leen al om dezelfde reden waarom later bij ons de jonge meisjes uit zichzelf met rokken en al in herezit te paard kropen als ze paard wilden rijden. Daarbij kwam nog dat men het dameszadel, zoals wij dat kennen, pas laat heeft geconstrueerd (18e eeuw) en dat het zijdelings zitten, zoals dat in de Middeleeuwen voorkwam met rijden" weinig van doen had. AMAZONEN |N ons land is het gebruikelijk paardrijdende vrou- wefi „amazones" te noemen. Het is een heel oud woord en werd vroeger gebruikt wanneer men sprak over strijdbare volkeren, bestaande uit paardrijdende vrouwen uit de fabelleer. Zij reden voortreffelijk paard (dat ging toen nog zon der zadel, want dat werd pas veel later uitgevonden) en konden vanaf haar paarden vechten als de besten. Omdat zij bij het hanteren van de boog last hadden van haar rechter borst moesten zij die op hoog bevel laten wegschroeien. Er zijn geleerden, die tmenen, dat deze „fabelachtige" verhalen toch wel een kern van een historische achter grond hebben en dat er wel degelijk een krijgshaftig vrouwenvolk bestaan moet hebben. Maar hoe het ook zij, niemand vond het vreemd deze vrouwen in manne-zit te paard af te beelden. Hoewel de geleerden menen, dat het paard eerder in gespannen dan bereden werd (waarmede ik het niet eens kan zijn omdat het eerder berijden veel logischer is) ziet men op geen enkele afbeelding een vrouw op een strijdwagen de paarden mennen. Ook deden zij niet mee in de Griekse of Romeinse wagenrennen, noch aan de rennen op het blote paard bij de antieke Olympische Spelen. Het is altijd merkwaardig geweest dat men het de gewoonste zaak van de wereld vond, dat dames in jach ten meereden maar dat zij aan ruiterwedstrijden niet •mochten deelnemen. Keizerin Elizabeth van Oostenrijk was een der beste amazones, welke de 19e eeuw gekend heeft. Zij reed de zwaarste jachten in Engeland en Ierland mee, jachten waarvoor mannen wel eens een straatje omliepen, zó gevaarlijk. Maar de leiders van de moderne Olympische Spelen dachten er niet aan vrouwen toe te staan in springconcoursen of zelfs maar dressuurproeven uit te komen! Voor wat de springconcoursen en de cross en steeplechase (dus de samengestelde wedstrijd) betreft zo wees men op het gevaar dat aan deelneming aan zulke wedstrijden verbonden was. Dat gevaar trotseerden de mannen evengoed, maar dat vond men gewoon. Noch- maals: diezelfde vrouwen reden wel mee in zware jach ten Pas na de Tweede Wereldoorlog zijn de bepalingen van de Olympische Ruiterwedstrijden gewijzigd zodat de vrouwen nu ook aan alle hippische wedstrijden mo gen deelnemen. Het merkwaardige is, dat dit eigenlijk anders is dan bij de meeste andere Olympische sporttak- ken, waar men de deelneming wèl voor vrouwen heeft opengesteld maar, onder elkaar, dus niet tegen mannen en de vrouwen nemen daar genoegen mee om dat ze blijkbaar in de mening verkeren (evenals de leidinggevende figuren van het I.O.C.) dat vrouwen tegen mannen toch het onderspit moeten delven. In tal van sporten zal dat ook inderdaad wel het geval zijn, maar dde fase heeft men in de hippische sport overge slagen en daar starten vrouwen als volkomen gelijk waardige mededingers. En dat niet alleen, maar de uit komsten hebben laten zien, dat zij in de praktijk ook dik wijls volkomen gelijkwaardig zijn. Denkt maar eens aan de moedige ritten van vrouwen in zware internationale springconcoursen en in de nog veel zwaardere samen gestelde wedstrijden. meende, dat diit niet goed voor haar was. Het zou o.a. schadelijk zijn voor een aanstaand moederschap. Het rijden in dameszadel zou niet schadelijk zijn of althans veel minder omdat daarbij het bekken niet verwijd werd en de spieren niet zo werden gestaald. Men hoort nog wel eens zulke verhalen, maar de medische wereld heeft zich, na de Tweede Wereldoorlog vooral, ernstig en zeer wetenschappelijk met deze stof bezig gehouden en eerder het tegendeel vast kunnen stellen: paardrijden is ook voor vrouwen gezond. Natuurlijk zijn er bepaalde perioden in een vrouwenleven dat zij zich in acht moeten nemen. Bij zwangerschap wordt bijvoorbeeld aangeraden de eerste drie tot vier maanden niet te rijden en zich ook de laatste weken vóór de bevalling in acht te nemen (rustig rijden, niet springen). In mijn boekje „De vrouw te paard" kan imen lezen, dat Brigitte Engelhardt, een arts, schrijft, dat tegen woordig een groot gedeelte van de artsen bepleit het rijden door vrouwen en beveelt het zelfs aan voor meis jes in de puberteit en voor vrouwen met menstruatie stoornissen. Een Oostduitse arts wees er op, dat juist meisjes in de puberteit van 1114 jaar zouden moeten paardrijden ter versterking van haar rugspieren. Rijden beïnvloedt volgens hem het verloop van de menstruatie gunstig terwijl die ervaring geleerd zou hebben, dat een bevalling bij vrouwen, die aan sport doen, vlugger ver loopt dan bij anderen. IYIAG ik het hierbij laten? Neen, nog één opmerking: wanneer men kinde ren pony of paaril laat leren rijden dan zou het aanbe veling verdienen dat één der ouders of beiden weten wat paardrijden is. De moeder is daarvoor dè aangewe zen persoon, omdat zij in de vrije tijd der kinderen het meeste contact met ze heeft. Veel ouders, die van toeten Prinses Beatrix heeft evenals haar vader en zusters heel veel gedaan voor de popularisering van de ruitersport. Hier ziet men haar in dameszadel aan het hoofd van een colonne landelijke ruiters ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Er zijn vrouwen, die zich aangetrokken gevoelen tot de rensport, weer anderen rijden harddravers vanaf de sulkey. Toch komen in deze beide takken van sport nog maar heel sporadisch vrouwen voor. Het is trouwens vrijwel uitsluitend een beroepssport, waar mannen door hard werken een lang niet altijd goed belegde boterham in verdienen en het is verklaarbaar dat zij niet graag de concurrentie groter zien worden. Het rijden van jachten ik zei het reeds is zeker een heerlijke sport voor vrouwen, trouwens voor ieder een, jong en oud, man en vrouw. Het maken van toch ten, zoals gelukkig steeds meer wordt gedaan in weekeinden en vakantietijd, wordt weer door anderen verkozen boven welke vorm van wedstrijdsport ook. Het rijden in wedstrijden trekt natuurlijk velen aan, maar men zal het meest genieten van de paardensport door welke tak dan ook uitsluitend te beoefenen óm de sport, om het paard en om de natuur waarin men tezamen met paard of pony kan verkeren. Voorheen en dat is nog niet eens zo lang geleden mochten veel meisjes niet paardrijden omdat men noch blazen op paardengebied wat weten, bemoeien zich tegenwoordig met het rijden van hun kinderen. Maar... meestal op een verkeerde wijze en veel oudiers hebben daardoor al veel schade aangericht. De grootste schade wordt aangericht door eerzuchtige ouders, die geen grotere vreugde kennen dan kindieren, die prijzen winnen, liefst eerste prijzen en die wan-» neer dit niet gebeurt zichtbaar teleurgesteld zijn en zich zelfs wel eens zover vergeten, dat zij het betrokken kind in het openbaar bestraffen. Dat zulke kinderen voor altijd een slechte herinnering aan de paardensport behouden is geen wonder. Van verstandige ouders en zeker van verstandige moe ders mag men anders verwachten. Laten pony's en paar den uw kinderen vreugdevolle vrije uren schenken en dwingt hen niet zich met elkaar te meten. De ruiter sport is juist bijzonder geschikt voor karaktervorming mits als zodanig dan ook beoefend. Weest dan gelukkig met uw paarden en uw pony's tezamen met uw kinderen, uw broers, zusters, vrienden en vriendinnen. Een tijd om nooit meer te vergeten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6