zlm D.B. vergaderde officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Verslag H.B.-K.N.L.C. November-vergadering Pagina 3 Schaderegeling lucht verontreiniging en Gew. Raad Pagina 5 Tuinbouwklanken - Dingen van de week Pagina 6 Opkweek van tomaten planten Pagina 7 Spruitenoogst in nieu we banen Pagina 8 Specialisatie bij de melkveehouderij Pagina 9 „Weikoop" de nieuwe naam voor artikelen uit de agrarische winkels van Cebeco Pagina 10 Het stichten van één of meer grote akkerbouw- en melkveehouderijbedrijven Pagina 11 Nieuws in het kort De brouwgerstpremie en Aardappelprodukten en de B.T.W. Pagina 13 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 58e Jaargang - No. 3056 land en tuinbouwblad De aanhoudende slechte weersomstandigheden In de afgelopen week, regen zowel als storm, hebben over het algemeen stagnatie in de bietenaanvoer tot gevolg gehad. In het bijzonder voor de fabrieken Dinteloord en Puttershoek, die in belangrijke mate op aanvoer per schip aangewezen zijn kwam de voorraad-positie in het gedrang. Bij windkracht 8 tot 10 ligt de aflevering per schip praktisch stil! In deze moeilijke campagne 1970 heeft het drogende en meer bestendige weer van de laatste dagen de levering echter weer op gang gebracht en lijken de problemen voorlopig opgelost. x IN zijn openingswoord van de op maandag 2 no- 1 vember j.l. te Goes gehouden vergadering van het D.B. der ZLM waarbij wederom een groot aantal uiteenlopende zaken aan de orde kwamen, richtte de voorzitter ir. J. Prins allereerst een bijzonder woord van welkom tot de heer ir. Heringa, H.I.D. van de Cultuurtechnische Dienst voor Zeeland, die als ad viserend lid voor de eerste maal aanwezig was. Het bestuur stelde allereerst opnieuw vast, dat het huidige saneringsbeleid op een aantal punten dringend verbeterd dient te worden. Met name geldt dit o.a. voor een verhoging van de inkomensgrens en van de maandelijkse uitkeringen. Het bestuur voelde zich in zijn verwachtingen ernstig teleurgesteld nu een verbeterde regeling per 1 november j.l. geen doorgang heeft kunnen vinden en achtte een effektief sane ringsbeleid één van de belangrijkste pijlers voor het te voeren landbouwbeleid. Dit beleid zal tevens de mobiliteit van de grond, gericht op bedrijfsvergroting van de akkerbouw- en veehouderijbedrijven, moeten stimuleren. Wat de sanering van de fruitteelt betreft, werden de voorstellen van de Europese Commissie, inzake verhoging van de rooipremie volledig onder schreven. AKKERBOUW heer Becu deelde ten aanzien van de ontwik kelingen in de akkerbouwsector mede, dat met ongeduld de nieuwe prijsvoorstellen worden afge wacht, die in Brussel ter tafel moeten komen. Uit pers publicaties is reeds gebleken, dat er vele moeilijk heden te overwinnen zijn. Niet alleen verschillen de standpunten van de diverse groeperingen in Brussel, doch ook de doorwerking van de devaluatie van de Franse franc en de mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G. zijn oorzaken, waardoor men nog steeds niet tot besluiten is kunnen komen. De verlangens van de zijde van het bedrijfsleven, het Landbouw schap en het COPA om de prijzen met tenminste 5 te verhogen moeten alleszins als redelijk en nood zakelijk worden beschouwd. Er wordt langs alle kan ten hard gewerkt om een beslissing op korte termijn te bereiken. Wat de afwikkeling van de oogst 1970 betreft werd medegedeeld, dat de graanprijzen bevredigend zijn en dat de afzet een goed verloop geeft. Ten aanzien van de tarwe werd opgemerkt, dat er toch een ver schil is met de toestand van oktober 1969, toen de helft van de tarwe een bestemming had gevonden. Thans in 1970 nog maar eenderde gedeelte. Hoewel de tarweprijs gunstig ligt tussen de interventie- en de drempelprijs, moet er niet op worden gerekend dat de verdere gang van zaken even gunstig zal zijn als vorig jaar. Goede prijzen zijn er voor brouwgerst en voor de voergranen, doch er moet een kentering in de afzet worden geconstateerd. De besprekingen over de zo genaamde langjarige contracten van de brouwgerst hebben een bevredigend verloop en men mag ver trouwen hebben in een uiteindelijk bevredigend re sultaat. In dat geval zullen de brouwgersttelers dan ook volledig tot samenwerking bjereid moeten zijn. De afzet van erwten en bonen heeft een rustig ver loop, hoewel er geen grote perspectieven in zitten. Ten aanzien van de aardappelen moet natuurlijk geen vergelijking worden gemaakt met 1969, doch reden voor ongerustheid is er naar het oordeel van de heer Becu niet. De suikerbietencampagne heeft een betrekkelijk vlot verloop. De opbrengsten zijn niet hoog en het suikergehalte laat nog al te wensen over. Toch moet er rekening worden gehouden met een kwantum zo genaamde magere suiker. Een onderzoek is nog gaan de naar een contingenteringsregeling; met name heeft een commissie zich in Duitsland op de hoogte ge steld met de ervaringen met deze regeling. Wat de toeslag voor vlas betreft was de vergade ring van oordeel, dat vastgehouden moet worden aan de regeling, waarbij wordt bepaald, dat 50 van de toeslag naar de vlasser gaat en 50 naar de ver werker. Op dit moment is nog niet precies bekend hoe de regeling voor het volgend jaar zal verlopen en men zal dan ook terdege moeten opletten welk contract men afsluit. VEEHOUDERIJ r)E recente ontwikkelingen in de veehouderijsec tor tonen aan, dat met name in de slachtvee sector het prijsverloop onbevredigend is. De vetwei- derij heeft in de afgelopen maanden, wanneer men het gemiddelde neemt, met tekorten moeten werken. De export van vee daarentegen toont in vergelijking met 1969 nog een stijging, doch ook hier zijn de prijzen niet meer zo gunstig. Wat de varkenssector betreft werd medegedeeld, dat ook hier met tekorten wordt gewerkt en dat publi caties, waarin wordt gesteld, dat er nog geen redenen zijn om de varkensstapel in te krimpen, met de nodige reserve moeten worden benaderd. In september 1970 werd 43 meer zeugen gedekt dan in de overeen komende periode van 1969 en hierdoor moet men de toekomst toch wel met enige bezorgdheid tegemoet- zien. TUINBOUW P)E heer J. H. Stoutjesdijk wees erop, dat de prij zen voor de meeste groenten bevredigend zijn en dat de vooruitzichten ook redelijk geacht worden Met genoegen werd geconstateerd dat de subsidie regeling, voor de stookolie thans in werking is getre den en dat de procedure een vlotter verloop heeft dan (Vervolg op pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1