Wat te doen met stoppelknollen met een te hoog nitraatgehalte? DENGEN VAN DE WEEK 6 VOORTZETTING OVERBRUGG1NGSREGEUNG FINANCIERING FRUITTEELT f|E regering heeft besloten de overbruggingsrege- ling financiering fruitteelt voor het seizoen 1070/ 71 voort te zetten. Dit betekent dat fruittelers, die als gevolg van l^ge fruitprijzjen met liquiditeitsmoeilijk heden hebben te kampen, voor de opheffing daarvan een aanvrage m het kader van deze regeling kunnen indienen. De regeling komt in grote trekken overeen met de overbruggingsregeling van het vorig jaar, met dien verstande, dat de financiering zich thans beperkt tot de hieronder genoemde bedrij/suitgaven; voor de voorziening in het levensonderhoud moet men een beroep doen op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen voor een uitkering gedurende 26 weken. IIET bestuur van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw zal met instemming van de minister van landbouw weer garanties verlenen voor de finan ciering van perspectief biedende fruitteeltbedrijven, die op andere wijze niet in hun kredietbehoefte kun nen voorzien. Deze financiering kan betrekking heb ben op de betaling van directe bedrijfsuitgaven tot 1 oktober 1971, krediteuren, noodzakelijke (vervan gingsinvesteringen, rente op lopende leningen, (excl. op leningen in het kader van de overbruggingsrege ling) en verplichte aflossingten op leningen, welke re delijkerwijze niet kunnen worden uitgesteld. Daar naast zal de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de gemeentebesturen verzoeken aan fruittelers financiële bijstand krachtens de Rijks groepsregeling Zelfstandigen toe te kennen. Deze bij stand als regel a fonds perdu heeft betrekking op de betaling van de rente voor een jaar op de thans te garanderen leningen, ailsmede op de betaling van nog een jaar rente op leningen, die in het raam van de overbruggingsregeling 1969/70 zijn verstrekt. Een belangrijk verschil met de oude regeling is, dat thans aan fruittelers ook 26 weken periodieke uitkeringen kunnen worden verleend voor de voorziening in het levensonderhoud, indien zij verkeren in de situatie als bedoeld in de Algemene Bijstandswet c.q.,de Rijks groepsregeling Zelfstandigen. De daarmede gemoeide bedragen worden door de gemeenten altijd a fonds perdu verstrekt. AANVRAGEN voor de opheffing van liquiditeits tekorten kunnen bij de bank op het gebruikelijke BF-aanvraagformulier worden ingediend. De mede werkers van de Provinciale directies voor de bedrijfs ontwikkeling voor de Landbouw zullen in deze ge vallen de aanvragen voor de verkrijging van bijstand terzake van de rentebetalingen en het levensonder houd verzorgen. Fruittelers, die geen garantie nodig hebben voor de financiering van hun bedrijf, doch wel behoefte heb ben aan 26 weken uitkeringen voor levensonderhoud en eventueel de voortzetting van de rentebetaling op een in het vorig seizoen verstrekte overbruggings financiering, dienen zich rechtstreeks tot de gemeente te wenden. Zij kunnen daarbij gebruik maken van de diensten van de economisch-sociale voorlichters. WEINIG BEWEGING IN PRIJSPEIL FRUIT In het prijspeil van die meeste appelrassen zat vo rige week weinig beweging. Alleen Goudreinette en Cox's Orange Pippin en daarvan dan de beste kwali teit maakten een gunstige uitzondering op het alge mene beeld. Cox's Orange Pippin van goede kwaliteit kwam iets boven 40 cent per kg voor de grote en middelmatên. De gewone kwaliteiten in deze maten dedien echter meestal tussen 30 en 35 cent per kg en d!e klasse II kwaliteit noteerde al naar gelang van de kwaliteit tussen 20 en 35 cent. Goudreinette werd er niet veel aangeboden en hiervoor werd voor wat de gewone klasse 1 kwaliteit betreft tussen 35 en 40 cent per kg betaald voor de grote maten en rond 25 cent voor die kleine maat. Goed gekleurde partijen deden tussen 40 en 50 cent per kg voor de grote maten. Zeer groot was het aanbod van Golden Delicious die goed gekleurd was. De prijs van deze appels viel tegen, zeker gezien de goede kwaliteit die er te koop was. De allerbeste partijen noteerden in de grote maten tussen 25 en 30 cent per kg maar dian moest de kleur erg goed zijn en de appel heel blank. Mankeerde daaraan wat dan kwam de prijs meestal ïiiet boven 25 cent per kg en dat dlan nog enkel voor de grote maten. Nee, de start met dit meest geteelde ras is weer niet best. Nu zijn we daarmee de laatste jaren wel wat gewoon geraakt maar niettemin blijft het toch maar een nare zaak. Jonathan van zeer goede kwaliteit deed in de grote maten rond en soms iets boven 25 cent per kg. De kleine maten en mindere kwaliteiten van de ver schillende appelrassen gingen naar de fabrieken op het EEG-bodemprijs niveau van 1013 cent per kg. Volgens de cijfers van het UCB gaan er overigens de laatste weken wel veel appels de grenzen over. Deze export vindt plaats op een voor de telers erg laag prijspeil maar niettemin is het toch verheugend dat er export is. Hopelijk zal dat blijven voortduren. Daar voor is dlan echter wel dringend nodig dat we er voor zorgen dat er fruit te koop blijft op onze veilingen. Dat geldt niet alleen voor de appels maar juist en vooral voor de peren die er thans weinig komen en waarvan ook een grote uitvoer plaats vindt. De prijs van de betere kwaliteiten Conference en Legipont trokken aan tot 30 a 35 cent per kg voor de grote en middelmaten. Doyenné du Cornice was er enkel in die tweede kwaliteitsklasse te koop en hiervoor liep de prijs ook op tot tegen 60 cent per kg. Aangezien dit jaar ook weer die ren gestorven zijn ten gevolge van het voeren van stoppelknollen met een hoog nitraatgehalte blijft voor zichtigheid bij het voeren van stop pelknollen geboden! W. WILLEMSEN, Ing. RIJKSLANDBOUWCONSULENTSCHAP VOOR WEIDE EN VOEDERBOUW FR zijn ook dit jaar weer veel percelen stoppel- knollen met een zodanig hoog nitraat (NOs)- gehalte dat het voeren van deze stoppelknollen aan het vee gevaarlijk is. Het zijn meestal gewassen die verbouwd zijn op gescheurd grasland of op percelen bouwland die zwaai bemest zijn met organische mest en welke bovendien nog een zware stikstofbemesting hebben gehad met kunstmeststikstof. Indien van deze 'gewassen nog geen monster voor NO;i-onderzoek is genomen dan verdient het aanbeveling dit alsnog te doen. Vaak wordt ons gevraagd, wat moeten we doen met de stoppelknollen (eventueel bladkool) die ge vaarlijk zijn om te voeren. Gevaarlijk dat wil zeggen dat het NOa-gehalte boven de 3 in de droge stof (dis) ligt. Voor deze gewassen kunnen de volgende mogelijkheden worden genoemd: De gewassen waarvan het NO.$-gehalte in de ds mu tussen de 3 en ca. 4 ligt over drie a vier weken opnieuw te bemonsteren. De kans is groot dat dan het NOa-gehalte zover is gedaald dat dan wel hetzij mogelijk nog in beperkte mate ge voerd kan worden. De stoppelknollen koud of met toevoeging inkui len. Uit onderzoek is gebleken dat dan ongeveer dé helft van het nitraat verloren gaat. Bij het ma ken van een koude kuil bleek het uitgangsmate riaal een NOs-gehalte te hebben van 4,8 in de ds en het kuil voer 2,4 Met toevoeging van AIV- zuur waren deze cijfers resp. 4,9 en 2,9 Indien men van deze kuilen in de winter beperkt voert dan zijn geen moeilijkheden te verwachten. In twij felgevallen kan eventueel nog een monster van de kuil worden genomen voor nitraatonderzoek. Bij deze methoden van inkuilen zijn de verliezen aan voederwaarde ca. 30 Dit ligt nog al wat gunsti ger dan bij de warme methode van inkuilen. De stoppelknollen warm inkuilen d.w.z. er ca. een week overdoen. Om het warm worden te bevor deren verdient het aanbeveling de kuil aan de zijde van de heersende windrichting af te schermen. Bij warm inkuilen gaat het nitraat grotendeels ver loren zodat het voeren van het kuilvoer geen moei lijkheden meer zal geven. Van twee percelen stop pelknollen (kuilen) zijn gegevens bekend. Deze zijn als volgt: NOa-gehalte in de ds, vers 3,96, kuil. 0,14 NO.{-gehalte in de ds, vers 5,30, kuil 0,30 Indien de stoppelknollen warm worden ingekuild dan moet men echter rekenen dat ca. de helft van de voederwaarde verloren gaat. Bovendien heeft men de kans dat men een kuil krijgt met een hoog boterzuurgehalte, dus een slechte silage. De stoppelknollen onderploegen voor groenbemes- ting. de meeste fruitbedrijven in ons gebied is men deze of vorige week klaar gekomen met de pluk van appels en peren. Even is een rustiger periode aangebroken. Vele maanden is er onder hoogspanning gewerkt moeten worden om de grote oogst van appels en peren van de bomen te krijgen. We zullen het deze week niet hebben over de teleurstellingen die dit seizoen geïncasseerd moesten worden omdat de prijzen die we ontvingen veel te laag waren. Dit ver haal zal in de komende maanden op velerlei wijzen en bij vele gelegenheden heus wel worden verteld en er zullen dikwijls diep ingrijpende beslissingen geno men moeten worden omdat men eenvoudig niet meer verder kan zoals men gewoon was het te doen. We zitten wel in een zwaar dieptepunt wat de fruit teelt betreft en er is zo weinig perspectief naar de weg omhoog. Wanneer we zien hoeveel kilo's appe len en peren dit jaar vernietigd zijn en we vergelijken dat dan met de prijzen die we kregen voor het goede fruit dan lijkt het gewoon nergens naar. We kunnen ons niet voorstellen dat er dit jaar-nog ondernemers zijn in de fruitsektor die een positief resultaat hebben gehaald, althans wanneer ze rekening houden met de werkelijke kosten. Wanneer we zeggen dat er na de pluk even een rustige periode is aangebroken voor de fruittelers dan wil dat niet zeggen dat er niets meer te doen valt. Een van de eerste dingen zal straks zijn de bestrijding van kanker op jonge bomen. Het is verstandig hier tegen te spuiten. Verder wordt er de laatste jaren ook dikwijls in het najaar nog een onkruidbestrijding tussen de boomrijen toegepast. (~)OK zullen veel fruittelers nog moeten rooien dit jaar. Ook dat vraagt veel tijd en hoewel men het kan uitbesteden zal men op veel bedrijven het zelf willen verdienen. Dat er nog heel wat staat in Zee land dat rijp is om gerooid te worden staat vast. Zo gauw mogelijk beginnen is aan te bevelen. En dan krijgen we uiteraard ook de snoei. Dat is lang geen eenvoudige opgave meer. Op de meeste fruitbedrijven is het aantal vaste vakarbeiders sterk ingekrompen. De pluk voert men uit met behulp van tijdelijke krach ten en dat lukt dan meestal nog wel. Er is echter een grote kans dat het snoeien van de bomen een nijpend probleem gaat worden omdat men dit niet kan laten doen door mensen die er verder geen verstand van hebben. De snoei is een zeer belangrijke cultuurzorg. De basis voor de kwaliteit in het komende jaar wordt dan gelegd. We hopen dat dit algemeen ingezien zal worden en dat hiernaar wordt gehandeld. Slechts het allerbeste fruit heeft in deze tijd nog een afzetkans en dat krijgt men alleen wanneer de boom goed gesnoeid is en overigens aan alle teelteisen is voldaan. Omdat het aantal mensen dat goed kan snoeien steeds beperkter wordt, is het van belang ook met dit werk zo vroeg mogelijk te beginnen. P verschillende plaatsen in ons gebied is men in deze weken bezig met het oogsten van kool die op contract wordt geteeld. Vooral de teelt van rode kool heeft in Zeeland en Brabant een vrij grote vlucht genomen. Er wordt een goede produktie be haald. Uit een overzicht van het Produktschap voor Groen ten en Fruit over de koolteelt blijkt dat er dit jaar op grote schaal uitbreiding is gegeven aan de koolteelt. Bij de vroege kool was het areaal dit jaar ongeveer een kwart groter dan het vorig jaar en zelfs 40 groter dan twee jaar geleden. De herfstwitte kool voor de zuurkoolindustrie onderging ook al een grote uit breiding. Hiervan werd ongeveer 200 ha meer uitge- plant dan het vorig jaar. Volgens het Produktschap bedroeg het totaal kool areaal in ons land twee jaar geleden nog 3328 ha, het vorig jaar 3673 ha en dit jaar komt men aan 4150 ha. De grootste uitbreiding zit daarbij in de hoek van de contractteelt die steeg van 354 ha het vorig jaar tot 547 ha dit jaar, een stijging van 55 De z.g. vrije teelt steeg met 9 ten opzichte van het vorig jaar. Wat de teeltgebieden betreft blijkt Noord-Holland van wat minder betekenis te worden maar vooral Noord-Brabant is van veel meer betekenis geworden dan vroeger. De teeltuitbreiding van dit jaar wordt verklaard door het goede resultaat van de koolteelt in de twee voorgaande jaren en dan loopt men achter de markt aan, dat is een oud verschijnsel. Dat er zo veel meer contractteelt plaats vindt komt door de mo gelijkheid om mechanisch te kunnen oogsten. Rode kool wordt de laatste jaren in toenemende mate ver werkt door de zuurkoolfabrikanten. Over de prijzen van de kool is men tot nu toe niet te best te spreken. In de belangrijkste teeltgebieden betaalde men dit jaar in september en de eerste vier weken van oktober voor de rode kool gemiddeld 9 cent per kg. Het vorig jaar was dat 18 cent. De witte kool deed het vorig jaar in die periode gemiddeld 8 cent per kg en nu 6 cent. De ervaring heeft geleerd dat de oktoberprijzen meestal bepalend zijn voor het gehele seizoen en daarom ziet het er voor de kool telers niet al te belovend uit. Maar de winter is nog lang en er kan nog veel gebeuren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6