AGRIMARKT N.V. Belgische veiling opent cash and carry KORTE WENKEN Jaarverslag 1969 SNUiF agrimarkt zQi omstreeks 1 december a.s. geopend worden. JONGE MENSEN BRITTEN WILLEN ZESJARIGE OVERGANGSPERIODE VOOR DE LANDBOUW De Britten, die woensdag opnieuw met de „zes" hebben onderhandeld over hun toetreding tot de Europese Gemeenschap, hebben een overgangsperiode van zes jaar gevraagd voor de landbouw. Zij zeggen deze lange tijd nodig te hebben om drie redenen. In de eerste plaats willen zij voorkomen dat de Britse landbouwproduktie wordt ontwricht door het in snel tempo aanpassen van het Britse systeem aan de EEG- prijzen- en marktorganisatie. Ten tweede willen zij de veranderingen in het invoervolume en in de tra ditionele handelstromen zich in een rustig tempo la ten voltrekken en in de derde plaats willen zij voor komen dat de Britse consumentenprijzen (hun stijging is wel geraamd op 18 tot 20 procent) te snel stijgen. De ,,zes" hebben kennis genomen van het Britse verzoek en gezegd het te zullen bestuderen. In een van de eerste onderhandelingsbijeenkomsten deelden de Britten al mee dat zij voor de EGKS slechts één jaar en voor industrieprodukten drie jaar als overgangs periode nodig hebben, maar de periode voor de land bouw hadden zij tot woensdag nooit gepreciseerd. Zij hebben er geen schema bij willen geven voor de snel heid waarmee zij hun aanpassingen in die zes jaar willen bereikend Voor industrieprodukten heeft de Britse regering destijds aangegeven in drie jaar resp. 40, 30 en 30 procent van de tarieven te kunnen afbre ken. Voor de landbouw js zij akkoord gegaan met een schema op zichzelf. Van de overgangsperiode van zes jaar hebben de Britten drie zaken overigens nog duidelijk uitgesloten. Voor regeling van de problematiek van de landbouw- financiering, voor regeling van het in Gemenebest kader bestaande suikerakkoord en voor een regeling met Nieuw-Zeeland betreffende boter en schapevlees willen zij nog een langere, maar niet genoemde ter mijn. Wat melk, varkensvlees en eieren betreft heeft de Britse delegatie woensdag verklaard het eens te zijn' met het beleid dat de EEG ten aanzien van deze pro- dukten voert en denkt er op de eerstkomende bijeen komst op ministersniveau (27 oktober in Luxemburg) wel op een zodanige wijze haar instemming mee te kunnen betuigen dat er dan een klein akkoord uit de bus kan komen. Op 21 oktober werd opnieuw (evenals vorige woens dag op ambassadeursniveau) onderhandeld, op 27 ok tober treden de ministers zelf tegen elkaar in het krijt en op 17 en 18 november wordt er weer op am bassadeursniveau gesproken. Consulent schap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen WANNEER DE WINTERTARWE vóór half novem ber wordt gezaaid kiemt veel duist in het najaar, vooral onder natte weersomstandigheden. De duist- bestrijding kan dan het best in het najaar plaatsvin den. Wordt de wintertarwe laat gezaaid, dan zal er meer duist in het voorjaar kiemen en is het meer zin vol een bestrijding uit te voeren in het voorjaar. TUSSEN DE DUIST BESTRIJDINGSMIDDELEN Igran 50, Duphar, Tok E 25 en Tribunil is wel enig verschil in werking, vooral ten aanzien van het do den van andere onkruiden als duistgras. Zo werkt Igran 50 en Tribunil goed tegen kamille en muur, maar is Tribunil beter tegen ereprijs dan Igran 50. Tok E 25 werkt slecht op kamille, matig tegen muur, maar goed op ereprijs. Bij de keuze van de middelen kunt U daar nog rekening mee houden. NORMALE, DROOG BINNENGEKOMEN partijen aardappelen behoeven niet zo veel te worden geven tileerd. Gebruik de koude nachten om de temperatuur in de aardappelhoop met zo weinig mogelijk venti leren omlaag te brengen tot b.v. voorlopig 10° C. Eén vochtige nacht is geen bezwaar, maar voor1 deze par tijen wel gunstig om uitdrogen bij het ventileren te voorkomen. ANDERS IS HET GESTELD met de partijen aard appelen die na de regen onder vochtige (natte) om standigheden worden geoogst en knap vochtig wor den binnengebracht. Tracht deze aardappelen zo snel mogelijk droog te draaien, vooral wanneer er nog wat natrot of glazigheid met waterzakken in voorkomen. Bedenk steeds: „Eén rotte appel in de mand, maakt al het gave fruit te schand". DEMP OVERTOLLIGE SLOTEN, maar maak nood zakelijke sloten geschikt! Veel afwateringssloten zijn veel te ondiep en veel te smal met als gevolg een veel te ondiepe ontwatering van het bouwland. Goede maten voor een afwateringssloot op kleigrond zijn: 1.50 m diep, een bodembreedte van 0.50 m, taludhelling 1 op 1 of 45° en een bovenbreedte van 3.50 m. EEN KALVERSTAL MOET LUCHTIG en fris zijn, dus goed geventileerd en vooral niet te warm. Veel al worden de kalveren nog in een hoek of allerlei hokken ondergebracht waardoor de verzorging veel tijd vraagt. Door het inrichten van een goed kalver- hok wordt de arbeid tot een minimum teruggebracht en het komt de gezondheid van de kalveren ten goede. VOORAL IN DE WINTER is een goede erf verhar ding onmisbaar. Lijkt het erf meer op een modder poel dan is het hoog tijd dat U maatregelen neemt en de looppaden van de schufen onderling en naar de kuilen verhard. Erfverharding is wel niet goed koop maar is vaak de gemaakte kosten dubbel waard. 8 De afzetcoöperatie „Produco" te Wetteren (bij St. Niklaas) gaat de verkoop van bloemen en sierplan ten ter hand nemen via het „cash a'nd carry"-systeem. De bedoeling is om ook voor groenten en fruit nieuwe afzetwegen te zoeken. Uitgaande van de wetenschap dat zowel de teler als de handelaar zich bij aanvoer en aankoop moeilijk aan een bepaald uur kunnen bin den. Men wil daarom een doorlopende afzet, zonder dat aanvoer en verkoop aan bepaalde tijden zijn ge bonden. De teler kan aanvoeren op elk moment dat het hem past. Hij zorgt voor uniforme partijen, want dat is een eerste voorwaarde. De planten worden vervolgens gekeurd en voorzien van nadere aanduidingen betref fende soortnaam, prijs en aantal naar een grote ver koophal gebracht. Daar is een permanente show, waar de koper op elk uur van de dag terecht kan en in alle rust zijn keuze kan bepalen. De gekozen planten worden op een transportband geplaatst, die het materiaal naar een verpakkingshal brengt. Hier kan de koper de planten in ontvangst nemen. Wanneer het grote partijen betreft, is er een ver kooppromotor aanwezig, die desgewenst samen met de klant bedrijven bezoekt waar transacties voor di recte of termijnlevering kunnen worden afgesloten. VOORDEEL VOOR TELER EN HANDELAAR De leden van „Produco" (ontstaan door fusie tus sen de Gentse Tuinbouwveiling te Wetteren en de veiling 't Waasland te St. Niklaas) hebben een leve ringsplicht en moeten bij toetreding een zeker bedrag Van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie (SNUiF) verscheen het Jaarverslag 1969, dat tal van interessante gegevens bevat. Bij het rassenonderzoek werd vooral gelet op spruit- gevoeligheid en hardheid. Er zijn enkel (eigen) kweek- produkten voorhanden met waardevolle eigenschappen. Het ligt in de bedoeling het beste materiaal binnen af zienbare tijd voor vermeerdering aan de kweekbedrijven over te dragen. Goede resultaten werden verkregen met enkele syste- mische fungiciden tegen het beruchte koprot. Speciaal Benlate en NF 35 waren effectief, speciaal als met tus senruimte van 710 dagen werd gespoten. Zeer goede uitkomsten werden in proeven verkregen met bespuitingen tegen spruitvorming bij zaaiuien met maleine hydrazide bevattende middelen (Liro MH 30), 35 38 dagen voor de oogst. Het beste resultaat werd storten, in grootte afhankelijk van de bedrijf sopper- vlakte en de geteelde produkten. De verkoopmethoden, verpakkingsproblemen,, kwa liteitsnormen, e.d. worden vastgesteld door gespecia liseerde adviescommissies. Er zijn 8 adviescommissies, namelijk voor aardbeien, glasgroenten, openlucht groenten, koelhuis fruit, sierplanten, augurken en wit lof. Elke commissie bestaat uit 7 tot 9 personen, die door de leden worden gekozen voor een periode van 3 jaar. Produco, dat een jaaromzet heeft van ca 14 mil joen gulden, heeft drie verkooppromotors, die elk een specifieke taak hebben. Deze wordt als volgt omschre ven: het opdrijven van de afzetkansen, en in de sier plantensector eensdeels de verzorging van de export- handel en anderdeels het bevoorraden van de binnen landse markt. Hieruit valt af te leiden dat het zwaarte punt voorlopig bij de sierplanten ligt. Men is er van overtuigd dat de veilingklok nog lange jaren diensten zal kunnen bewijzen bij de afzet van groenten en fruit. Men wil echter hiermee een posi tieve invloed op de prijsvorming bewerkstelligen. De verkooppromotor groenten en fruit moet de fluktua- ties van de veilingklok volgen en ingrijpen wanneer het past. Deze verkooppromotor heeft meestal een aantal orders op zak, waarvan hij al dan niet gebruik kan maken tijdens de verkoop via de klok. Hiermee verhoogt men de stabiliteit van de prijsvorming en bewijst grote diensten aan de handel, voor wie „tijd is geld" een grote rol speelt. Aldus de Belgische rede natie. Het lijkt de moeite waard om dit experiment van onze zuiderburen te volgen. Wetteren ligt dichtbij. bereikt door ruim voor het strijken te spuiten. Vroege bespuitingen hadden geen nadelige invloed op de op brengst. Het percentage uitgelopen uien liep terug van 37 bij onbehandeld tot 4 8 bij de gespoten uien. Proeven met afbranden van loof met een voor aard appels gebruikte „Blaak" brander, met als doel de veld- periode te verkorten en zo het risico van niet tijdig bin nen kunnen halen bij ongunstig weer te verkleinen, wa ren redelijk succesvol. Als veel olie werd gebruikt wer den de uien beschadigd. Begunstigers van de Stichting ontvangen het verslag gratis. Overige belangstellenden kunnen bestellen door overmaking van 3,75 op giro nr 26233 van de Stichting SNUiF te Middelharnis, onder vermelding „Jaarverslag 1969". au Daarmede wordt door agrarisch Zeeland de laatste stap naar de verbruiker gedaan. In de Agri markt worden de produkten van de boerderij (vlees, kaas, suiker, aardappelen, groenten, fruit, diepvries enz.), al of niet na industriële bewerking, via een eigen agrarisch warenhuis direkt bij de consument gebracht. Bovendien zuilen er in de Agrimarkt land- en tuinbouwgereedschappen, verf, artikelen voor de tuin en een groot aantal andere artikelen, met name voor de huishouding van de boerin, te vinden zijn. De Agrimarkt is in aanbouw in Goes-Zuid (omgeving station), zal over een ruime parkeergelegen heid beschikken en voorzien zijn van een koffiebar. De juiste openingsdatum zal over enige tijd via de dagbladen worden aangekondigd. van 16 22 jaar, die belangstelling hebben voor een funktie in de Agrimarkt (cassière, verkoopster, verkoper, bediende enz.) worden uitgenodigd om een briefje te sturen naar de p/a CZAV, postbus 2, Wemeldinge, telefoon 01192-345

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8