De snoei van kleine appelbomen DINGEN VAN DE WEEK 6 p. HUISSEN. Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes", Onder normale omstandigheden worden de zijtak ken in de jeugdperiode niet ingesnoeid, omdat daar door de groei te sterk gestimuleerd wordt, met als gevolg een later intredende vruchtbaarheid. SNOEI NA DE JEUGDPERIODE Indien groei en vruchtbaarheid in de jeugdjaren volgens de verwachting verlopen, komt er een periode waarin de boom geleidelijk aan meer gesnoeid moet worden om een goede vruchtkwaliteit te handhaven. Een goede belichting van de takken is hiervoor on misbaar. Om deze te bereiken dienen bij de kleine boom de zwaarste takken verwijderd te worden, m.a. Ook dit jaar is weer gebleken dat in de fruitteelt' de snoei een onmisbare cultuurmaatregel is en dat de invloed hiervan zich niet beperkt tot de groei en de boomvorm maar zich uitstrekt tot de kwaliteit en de kwantiteit van de vruchten. Er gelden voor de snoei enkele gedragsregels die, wanneer hiervan wordt afgeweken, moeilijkheden veroorzaken. Op en kele van deze regels zullen we nader ingaan. SNOEIEN VAN EEN JONGE BOOM Om een vroege beplantingsdichtheid en daardoor een hoge produktie te verkrijgen, moet een jonge boom weinig gesnoeid worden. Een onvertakte boom van het ras Winston wordt ingesnoeid op 75 cm. Voor de Goudreinette bedraagt deze hoogte ca. 90 cm en voor de andere rassen plm. 80 cm. Aan een goed ver takte boom zal de snoei de eerste jaren beperkt kun nen blijven tot het terugsnoeien van de harttak, om te voorkomen dat de nieuwe zijtakken te hoog ont springen of om de bestaande te verstevigen. Voorts dient men te steil groeiende zijtakken te verwijderen, wat het gemakkelijkst plaatsvindt wan neer er voldoende goed geplaatste overblijven. Is dit niet het geval dan zullen steile takken die men moet behouden, gebogen moeten worden. Deze dienen dan sterk of zelfs zeer sterk gebogen te worden om de groei af te remmen. Bij de Golden Delicious kunnen ze echter beter weggenomen worden, vooral in een nauwe beplanting. w. vervangsnoei toepassen. Dit betreft allereerst de zwaardere takken die zich meer naar boven toe aan de harttak ontwikkelen. Deze geven al vlug te veel schaduw op de hieronder groeiende takken en wer ken als een paraplu. De vervangsnoei zorgt ervoor dat de boom niet te hoog wordt, waarbij de ene rij de takken van de andere rij (vooral van onder) zou be schaduwen. Als richtlijn voor de hoogte kan voor de boom in volwassen toestand 2 meter worden aan gehouden. In de eerste jaren waarin de boom volle dig vruchtbaar is geworden, is er veelal nog voldoen de groei. Het is dan niet nodig om naast het weg nemen van de zwaarste takken ook nog veel zijtak ken in te snoeien. Dit blijft beperkt tot de takken die te weinig groeien (meestal de onderste) en van die waarvan de vruchten bij niet insnoeien op de grond zouden komen te liggen. Later zullen de groei en het ras bepalen hoeveel takken er ingesnoeid moeten wor den, waarbij de regel: „Snoei werkt groeistimulerend" niet vergeten mag worden. De groei van de harttak kan worden afgeremd door het in de jeugd behouden van veel zijtakken. Voorts door de harttak op een lager geplaatste, liefst min of meer horizontaal groeiende, tweejarige zijtak terug te snoeien. Dit geldt voor een boom in volwassen toestand die lager gemaakt moet worden. Om de groei van de harttak in de jeugd af te remmen, kan deze eveneens op een lager geplaatste zijtak omgezet wor den. VERSCHIL IN SNOEI VAN DE DIVERSE RASSEN Zodra een boom begint te groeien komen de ver schillen in groei van de diverse rassen te voorschijn. Verder is er verschil in vruchtbaarheid. Beide eigen schappen noodzaken tot het uitvoeren van verschil lende snoeihandelingen. Zo zal men zich onder nor male omstandigheden bij Cox's, Winston en Goud reinette een aantal jaren kunnen beperken tot het verwijderen van de zwaarste takken, terwijl het in- knippen van de takken, om meer groei te krijgen, pas later aan de orde komt. Bij Golden Delicious zal het, voor het behoud van een goede vruchtbaarheid, als regel vroeger nodig zijn een aantal takken (eerst de onderste) in te knippen. Reeds op jeugdige leeftijd kan dit al nodig zjjn. VERSCHIL IN PLANTAFSTAND VERSCHIL IN SNOEI Verschil in plantafstand brengt met zich mee ver schil in snoei. Een Golden Delicious, geplant op 3 bij 1 a 1,25 meter zal anders behandeld moeten wor den dan hetzelfde ras op ruimere afstand geplant. In de jeugd is er weinig verschil, maar naarmate de leef tijd toeneemt, worden de verschilQjen groter. Deze vloeien voort uit het feit dat naarmate de boom nau wer geplant is, deze kleiner moet blijven. En dit is alleen te bereiken door het tijdig verwijderen van de zwaarste takken, dus vervangsnoei toepassen, waarbij een stompje overblijft voor de vorming van nieuwe scheuten. In de praktijk komt het er op neer dat in een beplanting van 3 bij 1 a 1,25 m reeds van af het derde jaar de zwaarste takken moeten wor den weggenomen. In een ruimere beplanting kan men zich nog een aantal jaren beperken tot het verwijde ren van de zwaardere takken die meer naar boven aan de harttak groeien. Zowel een kleine als een gro tere boom moet goed belicht worden, wil men van de gehele boom kwaliteitsvruchten oogsten. Het ge volg van een minder goede belichting, n.l. kwaliteits vermindering (vruchtgrootte), uit zich bij een kleine boom eerst aan de onderste takken, bij een grotere binnen in de boom. TEN SLOTTE Om een goede opbrengst van een kwaliteitsprodukt te verkrijgen .is het noodzakelijk dat er gesnoeid wordt. De teler zelf zal moeten beslissen hoe onder zijn omstandigheden de snoei uitgevoerd ihoet wor den. Wij hopen dat de hier weergegeven gedragsregels hem daarbij van nut zullen zijn. Op de fruitbedrijven wordt nog steeds onder hoog spanning gewerkt om de grote oogst binnen te halen. De peren zijn nu vrijwel overal geplukt maar appels hangen er op het moment dat we dit schrijven nog veel aan de bomen. De Golden Delicious is dit jaar prachtig gekleurd en er zijn reeds telers die er bang van worden om ze te bewaren. Deze angst delen we nog niet, wan neer er maar lang genoeg gespoten is tegen het gloësporiumrot en verder het gewas de verzorging heeft gekregen die het nodig heeft. De verzorging van de produkten blijft van zeer groot belang om een maximum resultaat te behalen. Het is alleen maar jammer dat er soms de hand mee wordt gelicht. Hiermede berokkent men niet alleen zichzelf schade, maar ook de fruitteelt in het algemeen. We denken b.v. aan het beruchte stip in Cox's. Met bespuitingen met kalksalpeter is het stip-vraagstuk redelijk te bestrijden. Degenen die zelf hun Cox's wil len bewaren zullen deze bespuitingen altijd uitvoeren. Ook degenen die er van uitgaan dat er een goed produkt op de markt moet komen zullen dat doen. Er is echter ook nog steeds een groep fruittelers die het nalaat om dit kwaad te bestrijden of althans er wat tegen te doen. De goede niet te na gesproken zijn dat degenen die gedurende de eerste aanvoerdagen van dit ras alles op de veiling zetten omdat ze het niet vertrouwen en er maar van af willen. Dat deze appels ook nog een keer gegeten moeten worden schijnt in het hoofd van deze telers niet op te komen. Het gevolg is grote teleurstellingen rond dit ras en dat herstelt zich niet een, twee, drie. We brengen dit naar voren omdat het van grote be tekenis is dat de consument geen teleurstellingen ondervindt met ons fruit en dat is helaas nu soms nog wel het geval. Het moet mogelijk zijn de binnenlandse markt te voorzien van goed fruit en daar een redelijke prijs voor te ontvangen. Het is toch in feite een onver- dragelijke zaak dat er omstreeks half oktober een grootwinkelbedrijf in ons land is dat als reclame- aktie aangeeft dat ze Franse Golden Delicious te koop heeft tegen een prijs van f 1,48 voor 2 kg. Het wil er bij ons niet aan dat wij deze ook niet hadden kun nen leveren tegen een prijs die voor dat bedrijf aan trekkelijk was, waarbij we dan direkt bij het sorteren hadden verpakt in de verpakking die dat grootwinkel bedrijf wenste. Er zal op dit terrein nog heel veel moeten verande ren. We hoorden dat het is voorgekomen dat er vraag was naar Cox's Orange Pippin verpakt in redelijke hoeveelheden maar dat aan de vraag niet voldaan kon worden omdat men een groot kwantum in één keer wou kopen en niet op verschillende veilingen en de veilingen ieder voor zich waren niet in staat om te leveren. Ook op dat punt kan een concentra tie van de fruitveilingen zoals het Landbouwschap heeft bepleit grote voordelen bieden. Er zal nog enorm veel moeten gebeuren binnen de fruitteelt wil er voor de overblijvers in deze sektor weer sprake zijn van een redelijk bestaan. Er zal nog veel aanpassing aan gewijzigde omstandigheden moé ten plaats vinden op alle niveau's. Dat is een zeer moeilijke zaak die zich niet zonder meer laat ver wezenlijken. Toch komen we steeds meer tot de con clusie dat de ogen van de betrokken telers open gaan en dat men gaat beseffen dat het niet meer kan op de oude vertrouwde manier die men altijd heeft gekend. Wat de pluk en de opslag in de koelhuizen betreft is het ons opgevallen dat er meer dan in andere ja ren voorgesorteerd wordt, dat wil zeggen dat er meer goed fruit en grote maten wordt opgeslagen dan in voorgaande jaren. Wat dat betreft lijkt het er op dat het bij herhaling hameren op de noodzaak om alleen goed en groot fruit op te slaan, resultaten gaat afwer pen. Er is ook wel heel veel geld verloren gegaan door opslag van fruit dat in het voorjaar minder opbracht dan in het najaar omdat de fabrieken er dan geen in teresse meer voor hadden. Degene die niet in staat is om een voorsortering bij de pluk toe te passen, zal er beter aan doen helemaal niet meer over op slag van fruit te denken want hij zal nimmer meer mogen rekenen op een gunstig bewaarresultaat. Wat dat betreft zouden we ook nog een keer willen wijzen op de noodzaak van zorgvuldig plukken. We hebben de indruk dat daar nog al eens wat aan mankeert. Er komen nog veel te veel gebutste appels in het koel huis en ook aan de veiling. Hierdoor wordt een on nodig groot deel van de oogst verlaagd tot klasse II kwaliteit of soms zelfs tot klasse Hl. Ook dat is een zaak die de aandacht moet hebben en ook hiervoor geldt dat geen enkele fruitteler het zich kan permitteren dat zijn produkt bij de oogst in kwaliteit wordt verlaagd door onoordeelkundig wer ken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6