Waarom zijn de aardappels zo duur in de winkels UIT DE PRAKTIJK Suikergehalte teleurstellend laag Werkzaamheden tot nu toe vlot verlopen Nieuwe Landbouwprakt[jkschool Schoondijke geopend Vrij goede resultaten met maisteelt 5 Er is de laatste maand veel werk verzet op de NOORDBEVELANDSE akkers. Half september zat nog ongeveer 90 van de aardappelen in de grond. Dank zij gunstig weer en ook dank zij de technische apparatuur waarover de boer aan de dag van van daag kan beschikken was dit gewas in enkele weken tijds geruimd. Het rooien van de bieten maakt mo menteel al goede vorderingen, terwijl men vooral op de zwaardere gronden volop bezig is met het ploe gen op wintervoor. Het bietenrooien kwam aanvankelijk wat traag op gang omdat de eerste termijn nog samenviel met de aardappeloogst. Nu kost het weinig moeite om de termijnen op tijd op het erf of aan de haven te krij gen. De opbrengsten van de bieten wisselen nogal, dooreen genomen lijkt het ons een vrij normale kg- opbrengst te worden. Met het suikergehalte ligt dit anders. Tot nu toe is dit bepaald teleurstellend, al begint het de laatste leveringen wel iets op te lopen. De verschillen zijn ook hier groot, maar er zijn toch veel bedrijven die de 15 suiker gemiddeld niet halen en dan betekent dit een forse aftrekpost. Voor al ook nu met de iets gewijzigde uitbetalingsbedra gen dezelfde suikeropbrengst geleverd met hoogge- haltige bieten nog iets meer opbrengt dan geleverd met laaggehaltige bieten. Het suikergehalte is dit jaar 0.a. ongunstig beïnvloed door de achteruitgang van het gewas tijdens de augustusdroogte, gevolgd door de hernieuwde bladontwikkeling na de regenval in september. Al moet er in dit verband eerlijkheids halve aan toegevoegd worden dat de stikstofgiften nog weieens wat erg fors naar boven toe worden af gerond. De aandacht van de teler is vaak nog te een zijdig gericht op een maximum aan kilo's bieten, ter wijl het toch gaat om een maximum aan guldens. Vorige week is ook het zaaien van de wintertarwe begonnen. Nog niet volop i.v.m. de grotere kans op ziekten bij een vroege zaai. We zien in de praktijk dat men om deze reden het zaaiwerk bewust ver schuift naar de 2e helft van oktober en begin novem ber. Een o.i. juiste maatregel. Het rassensortiment zal dit jaar iets meer over enkele rassen verdeeld worden dan vorig jaar het geval was. Een aantal ras sen geeft elkaar ook zeer weinig toe in landbouw kundige waarde. In zo'n situatie is enige spreiding 1.v.m. risicoverdeling en de kans op ziekten ook het meest aan te bevelen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN mocht enkele weken geleden Z.E. de Minister van Landbouw en Visserij in haar midden begroeten ter gelegenheid van de feestelijke opening van de nieuwe gebouwen van de landbouwpraktijkschool „Prins Willem" te Schoondijke. Het gebeurt niet dikwijls dat een minis ter ons gewest bezoekt. Op deze dag echter kwam de bewindsman de opening verrichten van de nieuwe school, temidden van velen uit de agrarische- en onderwijswereld. Dit bewijst wel het belang van deze school, niet alleen voor ons gewest, maar voor heel Zuid-Nederland. En de nieuwe school mag er zijn, daarom ook van onze kant onze hartelijke gelukwen sen. Het landbouwonderwijs is de laatste tijd nogal in discussie, vooral ook gezien het dalend aantal leer lingen. De praktijkschool mag zich echter verheugen in een groeiend aantal leerlingen. Het blijkt dat het praktijkmechanisatie-onderwijs in een behoefte voor ziet. Niet alleen voor leerlingen van Middelbare- en Hogere Landbouwscholen, maar ook voor de prakti sche boeren en werknemers uit geheel Zeeland. Ieder jaar worden daar immers speciaal voor ons boeren dag- en weekcursussen gegeven waar velen reeds een dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Met de ingebruikname van de nieuwe hal en het nieuwe in ternaat is een oude wens vervuld. Door de gunstige weersomstandigheden van vorige week zijn op THOLEN en ST. PHILIPSLAND de laatste percelen aardappelen zonder veel moeilijk heden gerooid kunnen worden. Na een korte onder breking in de eerste dagen van deze maand, toen door te veel neerslag het rooien onmogelijk was, mo gen wij op dit moment constateren, dat het aardap- pelrooien dit jaar zonder echte problemen is ver lopen. Collega's die dit jaar hun aardappelgewas lang groen hebben gehouden, en de risicofactor van laat rooien hebben genomen, hebben het voordeel aan hun zijde gekregen. Het tijdstip van doodspuiten heeft de opbrengst nogal flink beïnvloed dit jaar. Ondanks het late rooien van deuien, is op dit mo ment (19 okt.) het product praktisch van het veld verdwenen. De uien zijn goed binnengehaald, de kleur is mooi en de kwaliteit lijkt niet slecht. De op brengst van perceel tot perceel is dit jaar in onze streek zeer wisselvallig, men hoort opbrengsten va riëren van 22.00060.000 kg per ha. Wij schatten de gemiddelde opbrengst van uien voor onze streek op 32.000 a 33.000 kg per ha. Hoewel ook het bietenrooien geen problemen geeft, is de stemming over de te verwachten financiële op brengst maar aan de sobere kant. De kg-opbrengsten vallen tegen en het gehalte is zeer laag. Gehaltes van 13 a 14 zijn geen zeldzaamheid. De zaaitijd die over het algemeen voor onze streek t.o.v. andere streken in Zeeland laat uitviel, zal wel debet zijn aan de lage kg suikerproductie per ha. De eerste percelen wintertarwe zijn eind vorige week gezaaid, wij kregen de indruk dat de grond zich gemakkelijk laat ploegen en het zaaien geen problemen gaf. Ondanks dat enkele nieuwe tarwe- In de afgelopen 14 dagen is heel wat werk in ZUID-BEVELAND verzet. Alle aardappelen zijn nu wel gerooid. Veel moeilijkheden zijn er dit jaar niet geweest. Op zo'n gemakkelijke wijze in de 2de week van oktober nog aardappelen oogsten mag dan ook wel als een unikum beschouwd worden. De opbrengst is overal meegevallen. Ook de uienoogst is nu vrijwel geheel binnenge haald. Door het goede weer waren ook de laat ge plukte uien nu voldoende droog om ze in de ren (dat is zoveel niet meer) of in de luchtgekoelde bewaar plaats te brengen. Zodra ze binnen zijn is het wel noodzakelijk om ze snel verder te drogen. De bietenoogst vordert intussen ook vrij goed. Op de grotere bedrijven en vooral in de 'zwaardere pol ders is al heel wat gerooid. Het valt wel op dat de belangstelling voor de zesrijige rooisystemen dit jaar weer is toegenomen. Zullen we op den duur toch naar deze werkwijze moeten is een vraag die meer deren zich al gesteld hebben. Op de lichtere gronden vallen de opbrengsten echt tegen. Op de zwaardere gronden zijn ze heel wat beter, hoewel het aantal zeer goede percelen zeer gering is. Van het suikerfront is weinig opwekkends Door de bijzonder gunstige weersomstandigheden is het werk in WALCHEREN de laatste weken zeer goed gevorderd. Van een achterstand kan nu zeker niet meer worden gesproken. De aardappelen en uien zijn nu vrijwel overal geruimd. De werkzaam heden voor dit aflopende oogstjaar worden nu goed overzichtelijk. Rest nog het rooien van de bieten, wintertarwe zaaien en op wintervoor ploegen. We hopen dat ook deze werkzaamheden nog onder rede lijk gunstige weersomstandigheden kunnen plaats vinden. Wanneer u deze regels leert zal vermoedelijk al een flink gedeelte van de wintertarwe zijn ge zaaid. Ook met het op wintervoor ploegen is men op enkele bedrijven al ver gevorderd. Vooral voor de zware en wat moeilijk bewerkbare grond is het hoog De Middelbare- en Lagere Landbouwscholen heb ben het kennelijk moeilijker. De minister sprak ook over inkrimping van het aantal middelbare land bouwscholen in Zeeland. De lagere landbouwscholen zijn de laatste decennia reeds belangrijk in aantal verminderd en ook daar is de toekomst bepaald niet rooskleurig. Velen vinden dit jammer. Maar laten we realistisch zijn. Als het aantal boeren, vooral in de toekomst gezien, drastisch zal verminderen - en daar is welhaast iedereen van overtuigd - is het duidelijk dat er ook veel minder jonge boeren zullen zijn. Nu gingen tot voor kort toch veel van onze jongens naar de landbouwscholen. Maar als dan na het verlaten van de school blijkt dat zij geen boer kunnen of wil len worden blijkt ook dat men buiten de land bouw op niet veel plaatsen terecht kan. Het is dui delijk dat jongens die niet in de landbouw gaan wer ken, beter direkt die scholen bezoeken waar zij later veel meer profijt van hebben in hun toekomstig be roep. Het is toch te gek dat men enkele jaren na het verlaten van de landbouwschool zich gaat omscholen op een ander beroep via de vakopleiding voor vol wassenen; Zeker, landbouwscholen blijven voor de agrariërs onmisbaar, maar alleen voor diegenen die werkelijk in de landbouw gaan werken. rassen zich aandienden, zal Manella op de meeste be drijven het meest gezaaide ras blijven dit jaar. Een dezer dagen kregen wij gepubliceerde cijfers onder ogen van het productschap van aardappelen, dat de consumentenprijs van aardappelen (Bintje) in het tijdvak van 27 aug.24 sept. een stuk goed koper zijn geworden. In Amsterdam zakte in dat tijd vak de prijs van 45 tot 35 cent per kg, met de mede deling dat min of meer een verdere daling voor de hand lag. Met enige verbazing lazen wij deze mededeling, omdat de prijs van onze Bintjes rond half september op onze veilingen niet meer opbrachten dan 1012 cent gesorteerd product. De handel betaalde in die tijd 7 a 8 een per kg veldgewas aan teler. Voor ons gevoel wel een wat groot verschil tussen de prijs die de producent krijgt en de prijs die de consument moet betalen. Hoe komt dit groot verschil in prijs? Werkt onze lage producentenprijs nu zo langzaam door naar de consument?, of hebben de grootwinkel bedrijven de macht in handen, doordat zij een groot aandeel van de binnenlandse markt hebben ver overd. Uw rubriekschrijver kan goed begrijpen, dat wassen, verpakken en. het ten verkoop aanbieden in mooie winkelbedrijven in deze tijd veel geld kost. maar dat de productenprijs verdrievoudigd wordt, lijkt mij een onaanvaardbare zaak. Voor de afzetorganisaties in onze streek kan hier een grote taak weggelegd zijn. om samenwerking te zoeken met grote afzetcoöperaties of met grote han delszaken in aardappelen om het aanbod te bunde len. Bij jaren van weinig export zai alleen een bun deling van aanbod een wig kunnen Lijven tussen de nu voorkomende producenten .-»n consumenten prijs. en goeds te vertellen, bij de meesten valt het wel tegen. Dit najaar is de belangstelling om de suiker- bietenkop en het -blad voor veevoederdoeleinden te gebruiken nog al wat groter dan het vorige jaar. Het percentage dat ondergeploegd wordt zal dan ook heel wat kleiner zijn dan in 1969. In de afgelopen weken is heel wat wintertarwe ge zaaid. Op de meeste percelen heeft men een vrij goed zaaibed kunnen verkrijgen. Op percelen waar duist verwacht kan worden, alsook op die percelen waarop men in het voorjaar pas laat kan komen voor de be strijding van kamille en muur. kan het nu wel ge wenst zijn om een bodemherbicide als bijv. Tribanil, Igran 50 of Tok E-25 toe te passen. Op 8 oktober is een begin gemaakt met de mais- oogst. Het oogsten met de vier-rijige maaidorser gaat zeer snel, 1 ha per uur, en vraagt zeer weinig man uren. De opbrengsten lopen nogal uiteen, afhankelijk van het gekozen ras én de kwaliteit van de grond Op gronden van mindere kwaliteit kan frien de mais- opbrengst vergelijken met andere gewasopbrengsten. Gezien de geringe gewassenkeuze kan men dan toch content zijn met de verkregen maisopbrengsten. tijd. Voor deze gronden is het van zeer groot belang dat ze onder droge omstandigheden wordt bewerkt zodat zo weinig mogelijk schade aan de struktuur wordt toegebracht. Na het zaaien van de wintertarwe passen we ge lijk ook maar een bespuiting toe ter bestrijding van duist. Gelukkig komt dit op onze percelen niet over al in ernstige mate voor, maar we nemen liever het: zekere voor het onzekere. Wanneer we niet bestrij den krijgen we zeker een sterke uitbreiding van de duist. Bovendien hebben we enkele duistbestrijdings- middelen die ook een redelijk goede bestrijding van muur en kamille geven, zodat een bestrijding van deze onkruiden vroeg in het voorjaar niet nodig is. De meeste voederbieten moeten nog geoogst wor den. Uit ervaring is bekend dat ei- in sommige par tijen nogal wat bieten voorkomen welke aangetast zijn door het stengelaaltje. Het bovenste gedeelte van de voederbieten hebben dan gedeeltelijk 'n turf- achtig uiterlijk. De aangetaste bieten gaan snel tot rotting over. Bij het binnenhalen van de bieten is het dan ook wenselijk deze aangetaste exemplaren apart te houden en zo snel mogelijk te ver voederen. De- kans is anders groot' dat een aanzienlijk verlies aan ruwvoer optreedt. Dank zij het mooie weer en de drukke werkzaam heden bevinden zich nog vele kalveren in de weide. Het lijkt allemaal voordelig, maai- we vrezen dat sommigen de aanstaande winter de nota gepvesen teerd zullen krijgen. Want ondanks het mooie ve is de kans op besmetting met maagdavmparasieten en/of aantasting door longparasiet toch wei ,r. Het is nu toch wel te laat. maar zo snel mogelijk op stal halen is zeker noodzakelijk. Van onze kollega's uit Oostelijk-Walchi vi men we dat de daar afgelopen winter gewrganis» erek- rattenbestrijding op enkele uitzonderingen na, zeer goede resultaten heeft gegeven. Het ratten bestand is zeer sterk teruggedrongen. Nog een goede nazorg deze winter en dan zullen ook de laatste haarden op geruimd zijn. We zijn benieuwd of de betrokken in stanties in overig "Walcheren bereidt zijn aanslaande winter ook een georganiseerde rattenbestrijding op touw te zetten. De noodzaak is wel aanwezig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5