EUROPESE AARDAPPELOOGST ONGEVEER EVEN GROOT ALS VORIGE JAAR Uit de gegevens die uit de afzonderlijke landen zijn verkregen kan worden opgemaakt dat de aardappeloogst in West-Europa als geheel dit jaar zo'n 42,7 miljoen ton zal bedragen tegen verleden jaar 41,9 miljoen ton. De Nederlandse oogst zal naar schatting 90.000 ton groter uitvallen dan verleden jaar, de Westduitse 280.000 ton. de Deense 200.000 ton, de Noorse 130.000 ton, de Griek se 110.000 ton, de Zweedse 600.000 ton en de oogst in Engeland en Wales 500.000 ton. Italië is een van de lan den waar vermoedelijk minder zal worden geproduceerd, namelijk 420.000 ton De Ierse oogst zal waarschijnlijk 260.000 ton kleiner uitvallen, de Belgische 180.000 ton en de Franse iets kleiner. Behalve in Italië, Noorwegen en Ierland is het areaal overal groter dan in 1969. Volgens een voorlopige raming van het Westduitse ministerie van landbouw zal de oogst in de Bondsrepu bliek dit jaar 16,26 miljoen ton bedragen tegen verleden jaar 15,98 miljoen ton. Het wordt op één na de kleinste oogst sedert 1945. In 1964/'69 bedroeg de produktie ge middeld 19 miljoen ton. Het Westduitse tarwe-areaal bedraagt dit jaar 597.000 hectare tegen verleden jaar 589.000 hectare en in de jaren 1964/'69 gemiddeld 720.000 hectare. De gemiddelde opbrengst per hectare bedraagt 27,24 ton tegen respectievelijk 27,14 en 26,39 ton. Het Franse ministerie van landbouw schat dat de hoofdoogst in Frankrijk dit jaar 7.497.600 ton consump tie-aardappelen zal opleveren tegen een produktie van 7.663.150 ton in het afgelopen jaar. Volgens de gegevens die op 1 oktober beschikbaar waren bedraagt het areaal Denemarken dit jaar veel groter dan verleden jaar. Daar bij tekende hij evenwel aan dat de oogst van het afge lopen jaar 25 procent kleiner was dan een „normale" Deense oogst als gevolg van de zeer droge zomer. Het areaal voor consumptie-aardappelen wordt op 39.000 hectare geraamd tegen verleden jaar 33.000 hectare en een gemiddelde van 64.000 hectare in de jaren 1960/'65. De Zweedse nationale raad voor de verkoop van land- bouwprodukten heeft meegedeeld dat de aardappeloogst in Zweden dit jaar groter zal zijn dan het gemiddelde van de afgelopen tien jaar. Het areaal wordt op 44.873 hectare geraamd vergeleken met 39.734 hectare vorig jaar. De produktie zal vermoedelijk 1,24 miljoen ton be dragen tegen verleden jaar 740.000 ton. In de jaren 1961 tot en met 1969 bedroeg de gemiddelde produktie 1.450.000 ton. De hoofdoogst in Engeland en Wales zal volgens de jongste ramingen 4.711.200 long ton bedragen. De raming is gebaseerd op de gegevens die op 30 september be schikbaar waren. Verleden jaar bedroeg de produktie 4.191.200 long ton. De opbrengst per acre wordt voor lopig op 10,4 ton geraamd. Dat is 26 ton per hectare. Verleden jaar bedroeg de produktie eveneens 10,4 ton per acre. Volgens de jongste ramingen van het ministerie van landbouw in Dublin zal het aardappelareaal in de Ierse Republiek dit jaar 122.500 acre (49.000 hectare) bedra gen. Dat is 14.500 acre (5800 hectare) minder dan ver leden jaar. Verleden jaar bedroeg de produktie 9,8 ton per acre (24,5 ton per hectare). Verwacht wordt dat de oogst dit jaar iets kleiner zal uitvallen. van de hoofdoogst 341.700 hectare tegen verleden jaar 355.500 hectare. De opbrengst per hectare wordt op 21,9 ton geraamd tegen verleden jaar 21,6 ton. Uit België is vernomen dat het areaal voor consump tie-aardappelen daar op 46.600 hectare wordt geraamd tegen een areaal van 42.566 hectare vorig jaar. Het mi nisterie van landbouw in Brussel verwacht dat de oogst 1,22 miljoen ton zal bedragen. In het afgelopen jaar werd 1,40 miljoen ton geproduceerd. Het Belgische ver bruik bedraagt ongeveer 1,2 miljoen ton zodat heel wei nig voor export beschikbaar is. De buitenlandse vraag is trouwens te verwaarlozen doordat ook in de omrin gende landen voldoende geproduceerd wordt. Het Italiaanse centrale bureau voor de statistiek schat dat de hoofdoogst van consumptie-aardappelen in Italië dit jaar 3,55 miljoen ton zal opleveren tegen een pro duktie van 3,97 miljoen ton in het afgelopen jaar. Het areaal bedraagt ongeveer 258.995 tegen 305.800 hectare. Het ministerie van landbouw in Athene verwacht dat de Griekse aardappeloogst dit jaar 828.000 ton zal be dragen tegen 717.000 ton in 1969. Het areaal bedraagt naar schatting 54.800 tegen 50.800 hectare. De laatste officiële raming van de Noorse aardappel oogst 1970 dateert van eind 1969 en bedroeg 760.000 ton. In handelskringen wordt echter verwacht dat de pro duktie meer dan 900.000 ton zal bedragen. De oogst 1969 bedroeg volgens het centrale bureau voor de statistiek in Oslo 721.000 ton. Volgens een woordvoerder van de Deense exportcom missie voor aardappelen is de produktie per hectare in DE BIJDRAGEREGELING VOOR DE GROENVOEDERGEWASSEN Zoals bekend is door het bestuur van het O. en S.- fonds een bijdrageregeling getroffen voor het bevorde ren van structuurverbeteringen bij de teelt en de verr werking van groenvoedergewassen die worden verwerkt door groenvoederdrogerijen. Om voor de bijdrageregeling in aanmerking te komen moet door de boer, hetzij individueel of in samenwerking met meer bedrijven, gedurende een periode van 5 jaar, namelijk de oogstjaren 1971 tot en met 1975, een aan eengesloten oppervlakte groenvoedergewassen (luzerne, klavers, raaigrassen van kunstweiden en snijmais) wor den verbouwd. De opbrengst van deze gewassen moet worden geleverd aan een drogerij, die aangesloten is bij een pas opgerichte overkoepelende organisatie; de Ver eniging voor Groenvoederdrogerijen in Nederland (V.G.N.). De bijdrage van het O. en S.-fonds zal bedragen: oogst 1971 350,p/ha met een max. v. 7000.p/bedrijf oogst 1972 300,p/ha met een max. v. f 6000 p/bedrijf oogst 1973 250,p/ha met een max. v. 5000 p/bedrijf oogst 1974 200,p/ha met een max. v. 4000 p/bedrijf oogst 1975 150,p/ha met een max. v. 3000 p/bedrijf Voor de teelt en de levering van de groenvoederge wassen zullen contracten met een looptijd van 5 jaar •met de groenvoederdrogerijen moeten worden afgesloten, terwijl er de gelegenheid is om van 1 december 1970 tot 1 maart 1971 de aanvrage om subsidie bij de districts bureauhouder in te dienen. De nieuwe V.G.N. heeft voor de levering in 1971 van luzernegewas aan de drogerijen de volgende aan telers te betalen prijzen geadviseerd: voor een vol gewas: a. 8 cent per kg gedroogd produkt, of b. 950,per ha, met dien verstande dat de droge rij in het voorjaar de gelegenheid heeft om in ge val van een niet geslaagd gewas de aan teler uit te betalen priis te bepalen op 8 cent per kg ge droogd produkt. voor jong ingezaaide percelen: a. eveneens 8 cent per kg gedroogd produkt, of b. 750,per ha. Het Landbouwschap is met deze adviesprijzen akkoord gegaan. Daarboven zal aan de telers, voorzover zij daarvoor in aanmerking komen, de hiervoor genoemde bijdrage van het O. en S.-fonds worden uitbetaald. De V.G.N. is thans bezig met het opstellen van alge mene voorwaarden voor de in het kader van de bijdrage regeling af te sluiten contracten. AANKONDIGING LANDBOUWCURSUS TELEAC OP BEELDBUIS De teleaccursus „Onze landbouw nu en straks", die op maandag 26 oktober van start gaat, zal nog enkele malen via de televisiezender Nederland I worden aan gekondigd en toegelicht. Dat zal gebeuren vrijdagavond 23 oktober na het laatste journaal en zondag 25 oktober, 's middags om 17.00 uur. De samenstellers zullen dan nader ingaan op de inhoud en het doel van de cursus. Verder zal er informatie worden verstrekt over de schriftelijke begeleiding en de gespreksgroepen, waarin over de aspecten van de lesstof van gedachten zal worden gewisseld. VOORBEREIDING EEG-ZAAIZAADREGELING Reeds is medegedeeld, dat de besprekingen in Brus sel over een EEG-regeling voor de zaaigoedmarkten hebben geleid tot een voorstel van de Europese Com missie aan de Raad van Ministers. Dit voorstel beoogt allereerst een uniforme regeling voor de betreffende markten in de EEG. De nationale beschermende maat regelen, die lidstaten zoals Frankrijk en Duitsland nu voor deze sector nemen, zouden dan dus moeten ver dwijnen. Daarnaast kan volgens het voorstel een steun bedrag worden gegeven per 100 kg van met name be paalde soorten graszaad. Er wordt thans ook op EEG-niveau intensief over leg gepleegd over de uitwerking van deze regeling. Het stemt tot voldoening, dat overleg tussen belang hebbenden in Nederland heeft geleid tot overeenstem ming over de gewenste opzet en uitvoering van deze toeslagregeling. Het is voor de graszaadteelt van groot belang, dat hierover spoedig een beslissing wordt ge nomen en dat de regeling nog voor de oogst van 1971 van kracht zal zijn. Zekerheid is hierover niet te geven, omdat nog niet bekend is, wanneer de Raad van EEG-ministers dit voorstel zal behandelen. Uit het voorstel blijkt, dat de toeslag bedoeld is voor de telers. Voor alle zekerheid is daarom aan de kwe kers/handelaren voorgesteld in de A.T.V.-L. op te ne men, dat zowel de vaste als de participatie-prijzen exclusief de eventuele EEG-graszaadtoeslag zijn. Zo lang dit niet als een algemene clausule in de A.T.V.-L. is vastgelegd zal iedere teler daarop bij het afslui ten van een kontrakt dienen te letten. Moch het bovenstaande in verband met de binnen kort af te sluiten graszaadkontrakten voor de eerst komende graszaadoogsten aanleiding geven tot vragen, dan kunt u zich wenden tot de Nederlandse Kon- trakttelersvereniging van de drie C.L.O.'s (N.K.T.V.), Raamweg 26, 's-Gravenhage, telefoon 070656920. AANMELDING KANDIDATEN VIJFDE TOP-KADERCURSUS OPENGESTELD De eerste aanmeldingen van aspirant-deelnemers voor de vijfde Top-Kaderkursus zuidwesten zijn in middels ontvangen. Evenals bij de vorige kursus be sloot de kommissie de aanmeldingsformulieren vroeg tijdig aan de deelnemende organisaties toe te sturen. Zij doet dit om de uitverkoren deelnemers (land- en tuinbouwjongeren in het zuidwesten) tijdig op de hoogte te kunnen stellen van hun deelname aan de kursus. Doublures met andere kursussen waarvoor de kursisten zich zouden kunnen opgeven, worden hierdoor vermeden. De deelnemende organisaties kunnen uit hun werkgebied aspirant-deelnemers voordragen tot 1 januari 1971. Uit deze voordracht zal een selekte groep van 25 jongeren worden sa mengesteld. De kursus zal plaatsvinden in januari/februari 1972 er. 1973. Een aantal prominente deskundigen stellen hun kennis en tijd beschikbaar om als docent of inleider tijdens de acht internaatsweken hun bij drage te leveren voor de vorming en ontwikkeling van toekomstige bestuurders. Het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" in Cadzand verzorgt de koördinatie en praktische uit voering van de kursus. Het programma omvat studie van de algemene- en bedrijfsekonomie, rechts- en wetskenis, landbouwpoliieke onderwerpen, landbouw beleid, waterschapswezen, vergadertechniek enzo voorts. Ook wordt geruime aandacht besteed aan maatschappelijke en kulturele vorming. In de tussen liggende zomerperiode wordt een drie-daagse exkur- sie georganiseerd, welke gezien moet worden als on derdeel van de kursus. Na afloop van de eerste kur- susperiode worden de kursisten een tentamen afge nomen en na de tweede periode (tevens af f sluiting van de kursus) een examen. Het maken van een werkstuk vormt de basis voor dit examen. Het Top-Kadervormingswerk is mede gericht op de voorziening in een behoefte aan kaderverjonging die zich vooral aankondigt in hogere bestuurlijke kolleges van diverse organisaties. Om een versnelde doorstroming van jongere bestuurders naar deze kol leges mogelijk te maken is een doelgerichte vorming en scholing nodig. Tot dusver waren de kursussen een sukses. In de komende winterperiode zal de 4de kursus worden afgerond. Hieraan nemen 23 jongeren deel. De uit voerende kommissie van de Top-Kaderkursus bestaat uit vertegenwoordigers van landbouworganisaties, jongerenorganisaties en het land- en tuinbouw coöpe ratie centrum voor zuidwestelijk Nederland. NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR O M. H.T.S.-ERS OM UNIVERSITAIR TE GAAN STUDEREN Een attente lezer uit de kringen van het Hoger Beroeps Onderwijs, heeft mij naar aanleiding van de artikelen over het schriftelijk onderwijs verzocht aan dacht te besteden aan het z.g. colloquium doctum. Gaarne wil ik aan dit verzoek voldoen. Sinds kort bestaat de mogelijkheid dat een gediplo meerd H.B.O.-er, onder bepaalde voorwaarden toe lating kan krijgen tot de tentamens en examens van de faculteiten waar hij voorheen een H.B.S.-diploma e.d. voor nodig had. Voorbeeld: o.a. H.L.S.-ers die niet in het bezit zijn van een getuigschrift, hetwelk hen toelating verleent tot de tentamens en examens van een bepaalde facul teit, kunnen aan de Minister van Onderwijs en Weten schappen verzoeken tot deze examens en tentamens te worden toegelaten. Een leeftijdsgrens is niet ge steld, men moet alleen gediplomeerd H.B.O.-er zijn. De Minister kan de toelating verlenen op grond van een verklaring van de senaat van de universiteit of hogeschool, dat zij bij een door de senaat ingesteld onderzoek (het z.g. colloquium doctum) blijk hebben gegeven voldoende algemene ontwikkeling en ge schiktheid voor het volgen van de gekozen studie te bezitten. Wat dat „onderzoek" (examen) inhoudt, hanigt af van de studierichting en hogeschool of universiteit die men kiest. Een oriëntatie vooraf is wenselijk. In be paalde gevallen is voor H.B.O.-ers dus de mogelijk heid geschapen om zonder H.B.S.- of Gymnasium diploma, na een aanvullend examen een studie te kiezen die niet op het vlak van „Wageningen" of „Utrecht" ligt. In zoverre is dit bovenstaande een aanvulling op mijn onderwijsartikelen. COLLOQUIUM DOCTUM VOOR PERSONEN VAN 30 JAAR EN OUDER Dezelfde mogelijkheden die H.B.O.-ers hebben, on geacht hun leeftijd, hebben ook personen van 30 jaar en ouder die gèèn H.B.O.-opleiding hebben. In zèèr speciale gevallen kunnen ook zij d.m.v. een aanvul lend examen, het z.g. colloquium doctum toegang krij gen tot de universitaire examens. Dat men dan van goede huize moet komen spreekt vanzelf. Men zal b.v. aan moeten tonen dat men in een bepaalde richting zeer deskundig is. Om volledig te zijn: Op de Landbouwhogeschool te Wageningen kan men reeds vanaf 25-jarige leeftijd een colloquium doctum afleggen. Wageningen is dus een uitzondering op de regel dat men dertig jaar moet zijn om een colloquium af te mogen leggen. J. C. SNEEP docent aan de opleiding voor Gemeente, en Provincieambtenaren aan de Bestuursschool „Utrecht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4