officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant HET E.E.G.-SUIKERBELEID In dit nummer o.m.: Land- en tuinbouwlo- nen weer met 1 omhoog Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5 De snoei van kleine appelbomen Pagina 6 De vooruitzichten van de witlofteelt Pagina 7 A Verhoging EEG-rooi- premie Pagina 7 Bieten rooien zonder verliezen Pagina 9 De structuur van de grond op de „drie organi sche stof-bedrijven" Pagina 10-11 I Afbraak van varkens- gier Pagina 13 VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 58e Jaargang - No. 3053 land en tuinbouwblad A. Havermans uit Lage Zwaluwe werd winnaar in de categorie rondgaande ploegen bij de nationale ploegwedstrijd in de Flevopolder (zie pagina 18). Het suikerbeleid staat sterk in de belangstelling, waarbij vooral de vraag: mengprijssysteem of .con tractstelsel een discussiepunt is. Nederland heeft des tijds in de EEG-raad gepleit voor de mogelijkheid van toepassing van een mengprijssysteem als alternatief voor het contractenstelsel zoals in de basisverorde ning wordt voorgeschreven. Dit verzoek werd voor de periode 1968/1969 t/m 1970/1971 ingewilligd, zij het onder beperkende bepalingen. Hoewel deze beperkingen als een ernstig bezwaar werden beschouwd en de financiële gevolgen hiervan niet konden worden voorzien, hebben de landbouw- en suikerindustrie de Minister van Landbouw toch ge adviseerd om voor genoemde periode te kiezen voor het mengprijssysteem. De voorkeur voor een mengprijssysteem bestaat in de Nederlandse omstandigheden nog steeds, mits de voorwaarden gelijkberechtigd zijn aan die van het con tractenstelsel. In een nota van het Landbouwschap is met duidelijke argumenten uiteengezet waarop die voorkeur berust. Op de volgende aspecten wordt gewezen: 1. De kwantitatieve beperking van de suikergarantie en de toedeling van quota aan de lidstaten en aan de suikerfabrieken wijkt af van de gedragslijn die voor de andere basisprodukten wordt gevoljgd. Deze afwijking moest worden aanvaard omdat de kosten van het EEG-suikerbeleid moesten worden beperkt en vooral omdat de positie van de suiker- produktie in de lidstaten een volledig vrije concur rentie (nog) niet mogelijk maakte. Na de oogst 1974 loopt de overgangsperiode echter af en zal het quotastelsel vervallen. 2. Het toepassen van het contractenstelsel is in het kader van de quotaregeling in feite een contingen- tering van de produktie per teler. Bij de suikerbietenteelt is er onder het mengprijs systeem een duidelijke ontwikkeling naar schaal vergroting geweest. In de periode van 1965 tot 1969 verminderde het aantal bietentelers met 23 (van 48.830 tot 37.600), terwijl de oppervlakte bie ten per teler met 46 toenam. Een contracten stelsel zal de ontwikkeling naar schaalvergroting en specialisatie kunnen tegengaan. 3. De ervaring met het mengprijssysteem in de perio de 1968/69 t/m 1970/71 is zodanig dat gesteld kan worden dat het systeem een produktie-stabilise- rende werking heeft. De oppervlakte suikerbieten werd in dit tijdvak met 9% uitgebreid, tegenover 10% in de hele EEG. In Frankrijk, waar het contractenstelsel wordt toe gepast nam het areaal zelfs met 25 toe. 4. Een scherpere beheersing van de produktie-om- vang is door invoering van het contractenstelsel niet te voorzien. Sommige telers zullen er naar streven alleen bieten voor de vette prijs te telen, anderen zullen, gezien hun kostprijs, streven naar een door hen zelf gekozen mengprijs van vet en half vet. De laatsten zouden er op uit kunnen zijn om naast het basiscontingent nog b.v. 20% half vette bie ten te leveren, met daarboven ook nog een zekere marge voor het geval van lagere opbrengsten. 5. Hoewel er geen raming van de kosten is gemaakt die de invoering van een contractenstelsel met zich meebrengen, staat wel vast dat de kosten van op zet en uitvoering niet gering zullen zijn. Het is niet te verwachten dat de eventuele financiële nadelen voor het bedrijfsleven van het mengprijssysteem hiertegenop zullen wegen. Samenvattend komt men in de nota tot de conclu sie dat er alle aanleiding is om Minister Lardinois te verzoeken om in de Raad van Ministers met kracht te pleiten voor voortzetting van het mengprijssysteem voor de periode die nog rest tot het seizoen 1975/76.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1