(MME-trekker ranGMSMM™ is een prijsbewuste en een goede kens...! Vierweekse kursisten: Wat zijn dat eigenlijk voor mensen? Fruitaanvoeren bleven groot Hier boekten onze ploegers hun successen Jongerenaktlvlteiten 18 In deze weken lees je weer erg veel propaganda voor de 4-weekse kursus voor plattelandsjongeren. Het is zeker erg moeilijk om hiervoor kursisten te krijgen. Wat voor mensen doen er eigenlijk mee aan zo'n kursus? Laten we eens wat cijfers geven over de deel nemers van vorig jaar. aantal kursussen: 3 aantal kursisten: 77 gem. leeftijd: 21 jaar (spreiding van 1827 jaar) afkomstig uit: Friesland 24 Groningen 4 Zeeland 23 Gelderland 4 N.-Brabant 2 IJsselmeerpolders 3 N.-Holland 6 Z.-Holland 2 Overijssel 6 Utrecht 0 Drenthe 5 beroepen: monteur, veehouder, agrar. medewerker, landbouwer, gezinsverzorgster, scholiere, werk tuigkundige. enz. Betekent dit alles, dat je vooral welkom bent als je uit Friesland of Zeeland komt? Nee, beslist niet!! We snappen er bijvoorbeeld niets van, waarom er vorig jaar zo weinig deelnemers kwamen uit Gelder land. Groningen en het westen van Nederland. Geef je op: geen tijd is onzin!! Je kunt nog 40 (veertig!!) jaar werken. Als je dat bedenkt, is het niet zo gek om eens vier weken bezig te zijn met de vraag, waarvoor je je veertig jaar gaat inspannen. Op de fruitveilingen in ons gebied bleven in de af gelopen periode de aanvoeren van appelen en peren erg groot. Vooral in Fijnaart was er veel Cox's Oran ge Pippin te koop. De kwaliteit was overwegend zeer goed maar de prijsvorming viel tegen. Een enkele zeer mooie partij kwam aan 40 cent per kg maar dat wa ren toch uitzonderingen. De meeste partijen klasse I kwaliteit kwamen maar weinig boven 30 cent per kg voor de grote maten: de maat 6570 mm noteerde tussen 20 en 30 cent per kg. De kleinere maten draai den voor een belangrijk deel door of gingen naar de fabriek voor de kroetprijs van 1011 cent per kg. Het aanbod van Golden Delicious ging ook groter worden. Er kwamen veel fraai geel gekleurde par tijen. De prijs was zeer verschillend en helemaal af hankelijk van de kleur van de vruchten. De grote maten van de fraai gekleurde partijen klasse I kwa liteit deden tussen 35 en 45 cent per kg maar de iets minder gekleurde partijen waren al gauw 1015 cent per kg goedkoper en de klasse II van dit ras werd verkocht voor 1525 cent per kg en dat alles dan vopr de grote maten. De middelmaat deed wan neer ze erg mooi was tot 35 cent per kg, maar overi gens was dat bekeken met 1820 cent per kg en de Geef je op of vraag nadere inlichtingen aan de volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.), telefoon 05169241. PESSIMIST? Ja, we kunnen trots zijn op ons aandeel in de 4-weekse 1970. Maar liefst 25 deelnemers uit Brabant en Zeeland d.w.z. bijna een derde deel van bet totaal aantal cursisten. Desondanks zijn er toch nog een paar dingen, die we niet snappen! We snappen namelijk niet, waarom niet meer jon geren van de pure akkerbouwbedrijven aan de 4- weekse deelnemen!! De kursus valt precies in de rust periode van deze bedrijfstak. Drukke werkzaamheden kunnen een deelname niet belemmeren en toch is de deelname van jongeren uit deze bedrijfstak minimaal, terwijl ze qua beschikbare tijd maximaal zou moeten zijn. Wij snappen, niet, waarom deze groep jongeren zich zo afzijdig houdt? Is men al gelukkig met de rol van toeschouwer? Laat men de initiatieven liever aan anderen over? Wij vinden dit bijzonder jammer, omdat het een cursus betreft, die zijn weerga niet kent. Je leert er zo enorm veel! Ze is van grote waarde voor je verdere doen en laten op je werk, je omgang met andere mensen, je kijk op de maatschappijproblemen enz. We zijn van mening, dat 23 een leuk aantal is, maar dat het er minstens 50 hadden moeten zijn en dan hadden we nog niet alle jongeren gehad, waarvoor een dergelijke cursus van belang zou zijn geweest. Neem eens kontakt op met het P.J.Z.-sekretariaat en probeer de rustperiode op je bedrijf zo effectief mogelijk te benutten. Zoals je wellicht wel zult weten, bestaat er een mogelijkheid om subsidie te krijgen op de cursuskosten tot een maximum van 50 d.w.z. voor slechts 142,50 kun je deelnemen. Over rendement gesproken!!! De uitslagen van de Landelijke ploegwedstrijd, leden van de P.J.G.N., luiden als volgt: Rondgaande ploegen: 1. J. Timmer, Putten met 226 pnt.; 2. M. Markusse, Nw. en St. Joosland met 221 pnt. (PJZ); 3. Veldhoen, Numansdorp met 220 pnt. 1-schaar wentel: 1. L. Lokers, Zevenbergen met 147 pnt. (PJZ); 2. F. J. v. d. Bliek, Wolfaartsdijk met 139 pnt. (PJZ); 3. J. Mol, St. Maartensdijk met 137 pnt. (PJZ). kleine maten draaiden meestal door. Dat gold ook voor de klasse II kwaliteit. Goudreinette was er ook nog voldoende te koop op de Zeeuwse veilingen en hiervoor lag de prijs vrij stabiel op ongeveer 30 cent per kg voor de grote en middelmaat en rond 24 cent per kg voor de kleine maat klasse I kwaliteit. De klasse II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 5 cent per kg goedkoper. Er werd vorige week nog veel Doynné du Cornice aangeboden. In de tweede helft van de week daalde de prijs, waarschijnlijk als gevolg van het feit dat de handel wat huiviger werd om deze peren in de JAARVERGADERING AAGTEKERKE De afdeling komt op vrijdagavond 22 oktober a.s. in zaal „Kodde" te Aagtekerke bijeen voor haar jaar vergadering. Op deze bijeenkomst zal een vertegenwoordiging van het P.J.Z.-bestuur de plannen van het P.J.Z.- bestuur, inzake het jongerenwerk voor de toekomst, toelichten. Aangezien de plannen eerst dan werkelijkheid kun nen worden, wanneer alle P.J.Z.-leden achter de nieu. we ontwikkelingen staan, is het van belang dat de leden meediscussiëren en hun eventuele pro's of con tra's kenbaar maken. De avond begint om 19.30 uur. MOS SELMAALTUD Op vrijdag 23 oktober a.s. opent de afdeling 's-Heer Abtskerke/Nisse haar winterseizoen met een mossel maaltijd voor leden en introducé's. Voor diegene, die geen mosselen lusten, worden er andere gerechten opgediend. i Na de maaltijd wordt de avond verder doorge bracht met gezellig dansen. De festiviteiten vinden plaats in gebouw „Irene" te 's-Heer Abtskerke. Aanvang 19.00 uur. Introducé's zijn van harte welkom, dus neem gerust kennissen, vrienden en vriendinnen mee!! JONGERENRUILVERKAVELINGSKOMMISSIE „ZAK-BENEDEN DONGE" De jongerenruilverkavelingskommissie „Z.A.K.- Beneden Donge", samengesteld uit afgevaardigden van alle plattelandsjongerenafdelingen uit dat ge bied, begint haar werkzaamheden op maandag 26 okto ber a.s. met het beleggen van een informatie-avond. Belangrijkste onderwerp van deze avond zal zijn: een inleiding door de heer B. de Graaf, medewerker van de Cultuurtechnische Dienst, over de totstand koming van de ruilverkaveling, de taak en werkwijze van de Cultuurtechnische Dienst en de samenwerking met de diverse andere diensten, zoals kadaster, staats bosbeheer enz., en de plaatselijke kommissie. Daarna is er ruimschoots gelegenheid tot discussie. We rekenen erop, dat alle afgevaardigden op deze bijeenkomst aanwezig zullen zijn. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur in café „Spierings" te 's-Graven- moer. UITWISSELING MET VEENDAM De afdeling Veendam vap de Plattelandsjongeren organisatie uit Groningen zou in het voorjaar van 1971 gaarne een weekenduitwisseling houden met een Zeeuwse afdeling. De afdeling, die belangstelling heeft voor deze uit wisseling, kan kontakt opnemen met het prov. sekre- tariaat. 2-schaar wentel: 1. Peetoom, Swifterbant met 142 pnt.; 2. Roodzand, Dirksland met 135 pnt.; 3. v. d. Grint, Zuid-Beijerland met 133 pnt. De Nationale wedstrijd vindt steeds plaats op de tweede dag van de manifestatie. De deelnemers aan de wedstrijd zijn allen de hoogstgeklasseerden van de 3 landelijke wedstrijden. De uitslagen van de Nationale wedstrijd luiden als volgt: Rondgaande ploegen: 1. A. Havermans, Lage Zwa- luwe met 416 pnt.; 2. R. van Putten, Dirksland met 406 pnt.; 3. P. C. Jongejan, Cocksland met 374 pnt. De heer C. P. de Rijke uit Poortvliet bezette de 11e plaats met 329 pnt., terwijl de heer M. Markusse de 13e piaats veroverde met 326 pnt. 1-schaar wentel: 1. R. Havermans Lage Zwaluwe met 399 pnt.; 2. J. C. Lokers, Zevenbergen met 398 pnt. (PJZ); 3. F. J. v. d. Bliek, Wolfaartsdijk met 379 pnt. (PJZ). 2-schaar wentel: 1. Peetoom, Swifterbant met 386 pnt. (PJGN); 2. Roodzand, Dirksland met 378 pnt.; 3. Houlma, Slootdorp met 368 pnt. (ANAB). Onze afgevaardigde, de heer M. de Lint uit Klun- dert, bezette de 6de plaats met 352 pnt. koelcellen op te slaan. In het begin van de week lag de prijs van de meest gevraagde maten klasse I kwa liteit tussen 55 en 60 cent per kg en in het eind van de week rond 50 cent. De prijs van de klasse II kwa liteit liep in de meest gevraagde maten terug van 4549 cent per kg tot 43 a45 cent. Conference liep na een lichte opleving weer terug tot het peil van 1725 cent per kg al naar gelang de maat en de kwaliteit. Klasse II draaide meestal door. Bonne Louise was iets beter gevraagd en steeg tot iets bo ven 32 cent per kg voor de grote en middelmaten en rond 25 cent voor de maat 5560 mm. Z H. J. H O E G E N D I J K H O F VHDj HANDELMAATSCHAPPIJ N V. Doetinchem - Emmeloord - Middenmeer - Finsterwolde - 's Heer Arendskerke - Drpnten 6 afgevaardigden van de P.J.Z., de heren M. de Lint. M. Markusse, F. J. van de Bliek. J. Mol, J. Lokers en C. P. de Rijke, namen deel aan de Landelijke en Nationale ploeg- wedstrijden op 14 en 15 oktober j.l. in de Flevopolder. Goede wedstrijdterreinen, prima weersomstandigheden en een sterk deelnemersveld maakten prima ploegwerk mogelijk. Onze ploegers sloegen een bijzonder goed figuur, want zij wisten beslag te leggen op een groot aantal ereplaatsen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 18