goed bekeken! goedgekeurd zaaizaad CAPPON UNIVERSEEL De Kampioensploeg van Nederland 1968 en 1969 ORIG - WIJBO Goedgekeurd zaaizaad is het overwegen waard. Fa. IZ. CAPPON, Zeeuwse Uientelers H. C. de Leeuw Te koop A. D. Riemens 15 het gaat om zekerheid Ploegen. Eggen. Zaaien. Oogsten. Al uw werk heeft zaaizaad! één doel: een zo rijk mogelijke Uw werk is het waard, opbrengst, een gave, Met goedgekeurd zaaizaad goede oogst. is de kiemkracht geen vraag. Waarom dan niet met het beste U bent zeker van zaad dat te beginnen: met goedgekeurd droog en schoon is. En wat even belangrijk is: met goedgekeurd zaaizaad bent u zeker van rasechtheid. U zaait het zaad dat u gevraagd en nodig hebt. •"•-.'«TA'.-:- -«asr-v 31 oktober 1968 kampioen van Nederland: C. de Rijke, Poortvliet, 2 schar wentelploeg. 21 oktober 1968 kampioen van Nederland: M. Markusse, Nieuw en St. Joosland, 1 schar kantel- ploeg. 17 oktober 1969 kampioen van Nederland: M. de Lint# Klundert, 2 schar wentelploeg. 1970 Een beproevingsrapport van het I.L.R. 7.0 groots, dat u het gelijk aan moet vragen. Vraag aan bulletin no. 452. HEINKENSZAND (Zld.) - telefoon 01106-1201 PRIJSCOURANT GRATIS UIENZAAD en ANDERE SOORTEN Edisonstroat 13 - GOES Agent voor eiland Tholen: L MENHEERE, Achterbos 3, St. Maartensdijk tel. 01666-674 TE KOOP krielkippen en hanen, ook 2 roepduiven. v. Tilburg hstraat 45, Drie wegen. TE KOOP AANGEBODEN 124 Doyenne du Comice, 124 Conférence, 121 Precoce de Frevoux, 123 Triomphe de Vienne. Allen met paal. 4- jarige bomen. Hoogezaom 100, Renesse tel (01116)-248 2,(5 tons Spijkstaal achter overkippers, demonstratie. 1 Lely Roterkopegge de monstratie, f 1000,- bene den nieuwprijs. 1 Lely Boxeregge f 750,-. HOEK - tel. 01154-298 Gisteravond hoorden we via radio Holland dat Nederland een eerste echte herfstdag had meege maakt. Donkere wolken langs het zwerk, bijna storm achtige wind, en een regen die je diep in de kraag van je winterjas deed duiken. Het lijkt voor ons die niets dan zon en hitte gewend zijn zo aantrekkelijk om eens een dagje zoiets mee te maken. En dan die huiskamers! Laat het buiten maar donderen, binnen is het warm en veilig. Een pot koffie binnen hand bereik, een krant om te lezen, een televisie om naar te kijken, en een vrouw om mee te praten het lijkt het einde. Holland lijkt dan ver en onbereik baar. En toch, als het project hier niet weer verlengd wordt dan zitten we voor we het goed en wel besef fen thuis, binnen een tijdsbestek van zes maanden. We vinden het geen van tweeën een idee om dol enthousiast mee te wezen. Integendeel, we willen zo graag nog een jaartje of wat hier blijven. En als dat niet kan, dan'graag na een verlofje onmiddellijk weer weg naar een ander land, geeft niet waar, als het maar onder de tropenzon ligt. In Galole dat toch on barmhartig ver weg ligt van de bewoonde wereld, hebben we in drie en een half jaar tijds een tehuis gemaakt. Toen we er kwamen was het rond ons huis een kale woestenij. Nu wuiven de kokospalmen bijna boven het dak uit. Nu staan er zelfs keurig glad ge schoren heggen. Kortgeleden bracht Corry uit Nairobi een echte tuinschaar voor me mee. Allerlei bomen zijn al twee keer zo lang als het plantertje. Vier dagen geleden hebben we samen met een paar mannetjes nog acht en twintig boerenwagens met zand van de rivier naar huis gereden. En zo „wroeten" wij maar door, we hebben een maand geleden honderd negentig nieuwe struiken geplant. Het andere koppel schudt dan het hoofd. Ze zeggen: „Je gaat toch zo weg hier., waar maak je jezelf toch zo druk voor." Maar het ver schil tussen ons en hen is, zij zijn Galole zo beu als gespogen spek. Wij willen nog best een paar jaartjes, terwijl zij er nog niet eens anderhalf jaar zitten. De grootste fout die je bij dit soort werk kunt maken is te zeggen: „Ach, ik zit hier toch maar een paar jaar, waarom zou ik me persoonlijk inspannen om de zaak rond mijn huis wat te ontwikkelen?" Dan blijft zo'n plaats op aarde altijd stikvreemd voor je, ja zelfs een beetje vijandig. Maar zodra je thuis komt en je ziet al je inspanningen wiegen in de wind, en wanneer je in de schaduw kunt gaan zitten van een eigen geplante boom, dan gaat de plant ook van jou houden en de liefde wordt wederkerig. En ik weet nu al dat mijn gemoed vol schiet wanneer misschien al vlug de dag komt dat we voorgoed afscheid nemen van dit stukje wereld. Mensen, we hebben er op gescholden als geen ander maar kom er als buitenstaander niet aan of je kunt een kink voor je kiezen krijgen. Onze jong ste zoon is er geboren, wat moet die straks van Neder land denken? Mijn andere zoon spreekt beter Pokomo en Swahili dan zijn vader. Hij kan suikerriet eten als een neger. Als hij met zijn vriendjes is en hij moet een plasje doen gaat hij net als de andere op zijn hurken zitten. Die jongens hebben hier een goddelijk leven, een hele open wereld-alleen voor hen. En straks moeten ze wel terug naar een land dat me lief is, maar waar de lucht en water langzamerhand volledig wor den verziekt. Waar de aantallen geboden en verboden ontelbaar zijn. Soms krijgen we het er warm van als we daar aan denken. We zitten niet zo heek dikwijls te mijmeren, maar als net gebeurt en Corry en ik zitten allebei met een glas gloedvolle whisky, en een goed stuk muziek op de achtergrond, dan weten we dat de Galole jaren gelukkige jaren zijn. Ze hebben ons niet gespaard, maar ze hebben ons voor liet ver dere leven iets meegegeven dat onschatbaar van waarde is. Maar goed, ook al gaan we dan misschien binnen een half jaar terug naar Nederland. Galole zal aH irl in onze herinnering blijven als een plaats waai cc echtpaar zich zelf kan leren kennen. Waar je leerde geheel en alleen op jezelf te drijven. Hoe velen zouden wellicht het zelfde willen en hoe weinigen hebber, maar de kans gekregen. Te leven in een gebied waar de .oërnatu r nog heerst. Eén van de allerlaatste plaatsen op aarde. Er zal een tijd komen dat alles aan banden zal zijn ge legd. De plaats waar de olifant mag komen drinken, hoeveel leeuwen er mogen moorden om te leven Maar dat zal na ons zijn. Nu hebben we het gekend zoals het tweeduizend jaar geleden ook was. Alles bij elkaar beschouwd zo veel dat een loflied op zijn plaats zou zijn SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 15