TUINBOUW- KLANKEN Meer fruit naar veiling Rotterdam Coöperatieve bewaring en afzet van uien van start Voor- en nadelen van 't Walcherse klimaat DINGEN VAN DE WEEK i I Voor diegenen op SCHOUWEN EN DUIVELAND die de uien nog op het land hadden liggen, is het de laatste tijd weer met bijzonder natte en mistige nachten. Zodoende kon pas laat op de dag met oog sten worden begonnen. Hoewel in de uienprijs nog weinig beweging zit, valt waar te nemen dat de telersprijs met een paar cent per kg is aangetrokken. Mogelijk een gevolg van het minder dringende aan bod. Zij die hun uien in opslag hebben zullen voor lopig niet genegen zijn de uien voor minder dan 15 cent per kg af te zetten. Uit onze omgeving zijn nogal wat telers die zich hebben aangesloten bij de coöperatieve opslag- en afzetorganisatie. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hiermee een concurrerende werking ontstaat, wat de telersprijs ten goede kan komen. De laatste weken is de ontwikkeling van de knol selderij vrij gunstig geweest. Voor hen die een goede aanslag van de planten hebben gehad, een goede kans op redelijke kg-opbrengst. De percelen die een holle stand vertonen, zullen nogal wat knollen geven met groeischeuren. Bij het huidige vochtig en tame lijk warme najaarsweer zal het mogelijk nog ge wenst zijn een bespuiting uit te voeren tegen de vlekkenziekte. Hier en daar zijn al wat tulpen geplant. Mocht het de komende week gunstig weer zijn, dan zal het meeste tulpenplantgoed wel aan de grond worden toevertrouwd. Hoewel het prijsverloop van de tul pen van laatste oogst niet teleurstellend verloopt, is voor de meeste telers het rendement niet best ge weest, vanwege het te geringe aantal leverbare bol len per roe. Dat is weer voorbij en met hoop op bete re uitkomst wordt de eerste zorg aan het nieuwe teeltseizoen ten koste gelegd. De rit voor de gladio- lenoogst is begonnen. Bij de meeste drogerijen zijn de eerste vroege soorten aangevoerd voor verdere verwerking. Een paar drukke maanden staan de telers en verwerkers te wachten. De gladiolenpellerij biedt aan vele vrouwen en meisjes en andere gega digden een kans op een welkome bijverdienste. Met meer dan normale spanning gaat de belang stelling uit naar de te maken prijzen op de veilingen, die spoedig gaan draaien. De oorzaak hiervan is het De fruittelers op SCHOUWEN-IHJIVELAND zitten momenteel in een zeer drukke periode. Immers in de periode van half september tot eind oktober moet op de moderne bedrijven een heel groot percentage van de oogst geplukt worden. We denken bij de appels aan de Cox Oranje - Goudreinette - Lombards Cal ville - Jonathan - Golden Delicious, en bij de peren aan de Conference - Bonne Louise - Doyenne du Co- mice e.a. Alles bij elkaar gaat dat voor vele bedrij ven wel zo'n 70 tot 90 van de oogst betekenen. Het is duidelijk dat dit de uiterste krachtsinspanning vergt van de telers met hun helpers. Het is ook niet alleen de pluk, maar daarnaast moet ook nog vaak gesorteerd worden, want wat niet voor bewaring bestemd is, of bewaard kan worden dienen we te veilen. Ook dat geeft ons werk, en bij velen is dit dan werk voor de avond-uren, omdat de plukdagen ten volle benut dienen te worden. Maar een gedeelte van de avond wordt reeds in beslag genomen om het geplukte fruit uit de boomgaard te rijden, en zodoen de wordt dan de centrale sortering of de veiling in de arm genomen, voor die partijen die eetrijp zijn. Al met al dus een zeer drukke periode. Afgaande op de gegevens van de vervoerder, blijkt dat er dit jaar op ons eiland veel meer fruit naar de veiling gaat te Rotterdam. We dachten dat er dagen zijn dat deze de grootste moeite heeft om alles te In WALCHEREN liggen we wat het klimaat be treft beslist in de goede hoek. We hebben wat min der regenval dan normaal, 't Is zelfs zo dat 'het noord westen 50 mm per jaar, gemiddeld althans, minder regen heeft dan het zuidwesten van Walcheren, en geheel Walcheren behoort tot de gebieden waar de minste regen valt. Ook de temperatuur ligt vrij hoog, vooral in 't voorjaar. Met het Noorden van ons land kan dit in 't voorjaar tot soms 2 weken schelen voor men buiten aan het werk kan. Dat elke zonzijde ook z'n schaduwen heeft ontdek ten we aan de uienoogst. De gemiddelde opbrengst ligt n.l. beduidend onder de andere teeltgebieden. grotere opgeplante areaal. Laten we hopen dat de handel kans ziet de aanvoer vlot te plaatsen. Als dit nummer van ons land- en tuinbouwblad uitkomt zal de gladiolen-rooidemonstratie, die op Flakkee is georganiseerd, reeds achter de rug zijn. Voor zover we uit de vakbladen hebben vernomen zal daar heel wat materiaal op de te leveren presta tie worden beproefd. Ook in deze tak van het agra risch bedrijf schrijdt de automatisering en de mecha nisering voort. Op zichzelf een normaal verschijnsel in deze episode en waar de mechanisatie voor ver verlichting van de menselijke arbeid heeft gezorgd, mag ze als een goede zaak worden beschouwd. De keerzijde van de medaille is vaak dat door een ver doorgevoerde mechanisatie de ondernemer wordt gelokt tot uitbreiding van teelten en produktie. Dat zou bij de gladiolenteelt op een fiasco kunnen uit lopen, daar de markt bij een bepaalde hoeveelheid schijnt verzadigd. Een overschot in deze branche is bijzonder gevaarlijk, met alle gemaakte kosten van dien. We wensen elkander toe een veraangenaming van de werkzaamheden als gevolg van de mechani satie. Wel zullen we als ondernemers zelf een teelt- beheersing moeten hanteren. Daardoor alleen is een redelijke kans aanwezig op goed betaalde arbeid en een gunstig rendement van geïnvesteerd kapitaal. verwerken, en op tijd aan de veiling te krijgen. Twee factoren zullen daar wel de hoofdrol in spelen n.l. als le de hogere productie in de nog jonge bedrijven, en ten tweede dat er te weinig fruit op stam is verkocht. Wanneer U dit leest, dan zitten we hoogstwaar schijnlijk ook weer met kisten-gebrek, want het depot te Haamstede is reeds leeg en ook op de vei ling schijnen weinig kisten meer te zijn. In tegenstelling met enkele pererassen die aan de kleine kant waren wat de maat betreft, zullen we een goede Golden Delicious mogen plukken, goed van maat en glad van schil. Gelukkig zijn er ook deze herfst weer veel mooie plukdagen, en heeft de storm nog niet zoveel schade aangericht. Tenslotte vallen ook de prijzen onze telers zeer tegen, en wordt helaas de vrees die daarover reeds bestond tot nu toe bewaarheid. Op dit moment zul len we daar maar niet meer van schrijven, nu is onze opdracht om de oogst zo snel en goed mogelijk te bergen. In het aanstaande winterseizoen zullen we, mede in afwachting van de te nemen maatregelen in E.E.G.-verband, ons moeten beraden, veelal ieder voor zich, wat we gaan doen. We besluiten met de wens dat op 19 en 20 oktober de ministers inderdaad met betere regelingen voor de dag komen. Zelf hebben we ook een flink perceel uien. Door de droge zomer zijn ze ook bij ons erg klein gebleven. Gelukkig waren ze de laatste weken nog goed bijge trokken. Toch zijn er in Walcheren veel fijne uien en zullen vele uientelers o.i. tevreden moeten zijn met 30 ton per ha. We lazen juist in onze krant dat het in 50 jaar niet zo'n warme zomer is geweest en daar een courant alléén waarheden schrijft zullen we het daar maar op houden. Een pluspunt is wel dat er weinig weer veriet is en dat alles snel en vlug geoogst kan wor den. Zo zijn veel fruitkwekers, doordat ze steeds kunnen plukken wel voor op het schema, wat dan ook wel het enige goede is dat hier te vermelden valt. Met enige verwondering hebben we de strijd om de 400,gevolgd en geconstateerd dat de mens wel erg klein blijft. Ondanks C.A.O.'s die met veel moei te tot stand komen en ondanks het feit dat vele be drijven en dan vooral ook de kleinere, constant met liquiditeitsmoeilijkheden zitten, mede door de hoge rentetarieven, is de 400-eis als een sneeuwbal door ons land gerold. Of 't kan of ifiet kan, afspraken over loonbeleid en C.A.O.'s ten spijt, 't moet en zal er komen. Dat prompt alles weer naar boven gaat in teresseert bijna niemand. Ook zullen de bedrijven, vooral zij die niet mogen doorberekenen, dienstver lenende bedrijven zoals veilingen e.d. steeds minder uit kunnen keren of nog strakker loonbeleid moeten voeren. Het gevolg zal zijn dat er weer gemechani seerd zal worden om de mens uit te schakelen. We volgen klakkeloos het Amerikaanse voorbeeld van halen waar te halen valt en de mens eruit. In Ame rika is er dan ook een werkloosheidspercentage van ruim 5 En hoewel er momenteel nog om perso neel gevochten wordt, zal toch de wal het schip keren. En ook dit is een economische wet, dat de zwaksten er eerst uit gaan. We hopen maar dat we te pessimistisch zijn op dit gebied, maar geloven doen we er niet in. JYAT het in verschillende sectoren van het agra- risch bedrijfsleven niet best zit, is bekend. Voor velen van ons is de noodsituatie in de fruitteelt een bron van dagelijkse zorg. Op de eiermarkt blijkt overi gens de situatie al weinig beter te zijn. In verschillen de dag- en weekbladen werd dezer dagen uitvoerig aandacht besteed aan de moeilijkheden rond de afzet van eieren. We werden getroffen door een ,,kop" in het Algemeen Dagblad over deze aangelegenheid. Deze luidde: „Iedereen wacht tot zijn buurman er mee opheoudt". Het ging over de overproduktie van eie ren en over de noodzaak daarin verandering te bren gen. We geloven dat deze kop ook heel toepasselijk zou zijn voor de situatie in de fruitteelt. Hier ligt de zaak nog wel iets anders omdat er mee ophouden nog moeilijker is dan in de kippensektor, zulks vanwege de enorme kapitalen die zijn geïnvesteerd in de opstand en die waardeloos is wanneer men stopt. Maar in we zen hebben we met eenzelfde toestand te maken! Vorige week brachten enkele vakbladen ons het verhaal over de bevindingen van enkele deskundigen van N.F.O. en Centraal Bureau van de veilingen in de EEG-fruitgebieden. We hebben in deze verslagen niet alles gevonden wat we er in zochten, maar we hebben wel begrepen dat het ook in het buitenland meestal be roerd slecht is rond de afzet van fruit. We hebben gele zen dat de EEG-rooiregeling een fiasco is geworden, iets wat trouwens ook niet anders kan bij een der gelijke opzet. Dat een betere EEG-rooiregeling de oplossing voor de fruitcrisis in Europa zal moeten brengen staat vast. In „Groenten en Fruit" van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen werd het zo gesteld: Als een verbeterde rooiregeling uitblijft, zal de druk van de overproduktie nog jaren kunnen aanhouden; voor pe ren verkeert deze zelfs nog pas in een aanvangsfase. En verder: wil men tot een versnelde sanering van de appelmarkt komen, dan is er slechts één middel: op grote schaal rooien. Worden daartoe op korte ter mijn geen effectieve maatregelen getroffen dan zijn de gevolgen in de komende jaren niet te overzien. De situatie in de Europese fruitteelt is zeer slecht; de stemming onder de telers uiterst pessimistisch. De C.B./N.F.O.-rapporteurs geven de ernst van de toe stand duidelijk weer. Daaruit kan slechts één con clusie worden getrokken: er moet snel en doeltreffend worden gehandeld anders vervalt deze hele bedrijfs tak tot armoede en verpaupering. Dan zou ook de toekomst van een gezonde fruitteelt in gevaar worden gebracht. Tot zover dit gedeelte uit het overzicht van het Centraal Bureau van de veilingen. f\E gang van zaken in de fruitteelt blijft ook de pu- blieke opinie bezig houden. Over het uit de markt nemen van fruit komen nog al wat verschillende op merkingen en commentaren. Dat het in landelijk ver band gezien een enorme omvang aanneemt blijkt uit de cijfers die het Produktschap voor Groenten en Fruit hierover bekend maakte. In de week van 28 sep tember tot 3 oktober bleken er in ons land niet minder dan 4354 ton appelen en 11503 ton peren uit de markt te zijn genomen. Dat is dus niet minder dan bijna 16 miljoen kg in één week. Wanneer we hierbij de Zeeuw se situatie vergelijken dan blijkt het elders in het land nog droeviger gesteld te zijn met het verschil tussen wat wordt verkocht en wat wordt vernietigd, dan ip ons gebied. Vanaf het begin van dit seizoen tot 3 oktober wer den er in ons land 13,7 miljoen kg appelen uit de markt genomen en 19,7 miljoen kg peren. Het zijn cijfers om stil bij te worden. Ze tonen zeer duidelijk aan van welk een omvang de fruitteelt-crisis is geworden. Deskundigen schatten het teveel aan appelen bin nen de gehele EEG op ongeveer een miljoen ton! Om dat probleem voor de komende jaren op te lossen zal er wel een zeer drastische ingreep moeten plaats vin den. Er zal veel gerooid moeten worden en dan in elk EEG-land! Hopelijk zal het daarbij niet zijn als in de legkippensektor dat iedereen wacht tot zijn buurman er mee ophoudt! Het zal het probleem enkel maar erger maken en de oplossing belemmeren!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6