Groot gevaar bedreigt de aardappelteelt Ook voor 1971 (nog) geen algemene voorwaarden kontraktteelt zaaigranen KORTE WENKEN 9 B. ZINK WEG Ing. INGAANDE 1973 maximaal in 4 jaar aardappelen op hetzelfde perceel. Er wordt nu al naar toe gewerkt: aardappelen, granen, bieten, granen. Doch de winters van de laatste jaren met slechts lichte vorst van korte duur, gevoegd bij het diep ploegen indien het land na het aardappeloogsten diepe sporen ver toont. (Het is zoals een oudere vroegere medewer ker me kortgeleden zei: „Elk jaar komt er een plank by! De wagens en elke trekker is weer zwaarder dan de vorige. Of het land nog nat is, daar wordt niet meer naar gekeken".) resulteert in 1 op 1 aardappe len. Waar komt het eerst aardappelmoeheid in deze velden? Zoals bijgaande foto liggen er talrijke tarwestoppels met grasgroenbemester. Er zijn er zelfs met gras voor zaadteelt! Afgelopen winter hebben enkelen getracht met eerst een kouter 20 cm diep door de sporen en dan lx met een zware cultivator dwars op in het kader van „minimum grondbewerking" zonder ploegen bieten te zaaien. De resultaten waren zeer verschillend: vroeg en diep be werkt gaf toch nog veel opslag, laat bewerkt en lucht over een lichte vorst niets geen opslag, maar ook in het laatste geval was de opkomst van de bieten dit jaar onbevredigend; vooral op de sporen kwamen ze ver achter tot er regen kwam. Het beste resultaat werd verkregen met de Vicon spitploeg: tamelijk grote stuk ken spitten zodat er opening voor indringen van vorst mogelijk was. Vlak land en minder opslag dan bij ploegen. Het is een probleem dat in alle landen met weinig of geen vorst speelt. Hoe lang duurt het nog voor er een selectief spuitmiddel is dat in grasgroen bemester en/of tarwe kan worden toegepast? MA berichten dat de oppervlakte kleiaardappelen is uitgebreid t.o.v. '69 de markt nagelopen! is de prijs hard teruggehold. In het Z.W. zeeklei gebied zijn de opbrengsten zeer verschillend: van on der normaal tot goed. Maar het uitval-percentage ver schilt van 10 tot 40 De Hollandse huisvrouw neemt geen misvormde aardappel, die is machinaal niet te schillen. Het netto af te leveren kwantum per ha blijft aanzienlijk beneden vorig jaar. Tot voor enkele jaren werd er 300.000,— a 400.000,/jaar besteed aan propaganda voor aard appelen in het binnenland. In E.E.G.-verband kan dat niet meer uit een exportheffing worden bekostigd, dus gebeurt er niets, niets! Het is wel schrijnend dat bij TV, radio en kranten voor allerlei zaken zeer grote be dragen aan reclame worden besteed van zuivelproduc ten tot wasmiddelen en voor die goeie aardappel niets. En het verbruik loopt tterug. Met een omslag van 5,/ha consumptieaardappelen was al heel wat te beginnen. Wie zal de kat de bel aanbinden? |\E betere prijzen van oogst '69 hebben de gezamen- lijke afzet niet in de hand gewerkt. Daarvoor waren de prijsverschillen over het gehele jaar té groot. Op papier lijkt de bundeling wel goed, maar het kwantum waarmee kan worden gemanipuleerd 1969 aardappelen 1970 tarwe 1971 bieten? Wat gaat dat wieden kosten na een vorstloze winter? is te klein. Hoe lang moet het nog duren voor we mei 75 of meer van de totale afzet de prijs kunnen beïnvloeden? Een propagandist van de Z.H.I. vroeg me eens op een bijeenkomst: „Moet dan alles coöpe ratief zijn?" Het antwoord was: .,Dat wordt niet ver langd; met 99 is al veel te bereiken!" Momenteel is het zo dat groten nóg groter worden en veel aard appeltelers elk op zich toch maar heel kleine stip jes menen het alleen wel aan te kunnen! IIET nieuwe kontraktseizoen voor gecertificeerd zaad staat weer voor de deur. Vandaar dat het van belang is de telers te informeren over de kon- traktvoorwaarden. In het afgelopen voorjaar kon geen overeenstemming worden bereikt met de kwekers/ handelaren over de voorstellen met betrekking tot A en B kontrakten voor de zaaigranen. Het was toen de bedoeling dat er van de zijde van de Nederlandse Kwekersbond en de Vereniging voor Handel in Land bouw Zaaizaden (V.H.Z.) nadere voorstellen zouden komen inzake wijzigingen in de algemene voorwaar den „T.C.-granen 1968". Aangezien deze voorstellen nog steeds niet zijn ontvangen moet er van worden uitgegaan, dat er voor het kontrakteren van zaai- wintergranen voor oogst 1971 geen algemene voor waarden komen, waarover tussen de betrokken groe peringen overeenstemming is bereikt. Dit is bijzonder jammer, temeer omdat de afreke ning van de graanvermeerderingskontrakten nog al eens tegenvalt. De bepaling in de kontrakten, dat de teler uiteindelijk tenminste de prijs ontvangt, welke de betreffende graansoort als consumptie- of voer- graan opbrengt blijkt in de praktijk nog al verschil lend uit te vallen. UAN één van de zaaigraanfirma's is het bekend, dat zij deze clausule, zo opvat, dat voor het niet als zaaizaad afgezette deel van de partij, onafhanke lijk van de opbrengst van het wél als zaaizaad afge zette deel, de consumptie- of voergraanprijs wordt betaald. Deze firma neemt de extra kosten, met name voor het schonen van het niet als zaaizaad afgezette deel, dus volledig voor zijn rekening. Ook het begrip opbrengstprijs als het teelt van consumptie- of voer- graan geweest zou zijn, blijkt verschillend te wor den geïnterpreteerd. Naar onze mening dient de teler van zaaigranen in verband met extra kosten, zoals voor zaaizaad, keuring, verpleging e.d. in ieder geval méér te ontvangen dan alleen de consumptie- of voer graanprijs. Het is dus zaak, dat de teler, alvorens hij een graan- vermeerderingskontrakt tekent, opheldering vraagt omtrent eventueel onduidelijke punten in het aan hem voorgelegde kontrakt. Vooral als er geen algemene voorwaarden zijn, is duidelijkheid in het kontrakt van groot belang, omdat er dan ook geen afspraken zijn. De Nederlandse Kontrakttelers Vereniging (N.K.T. V.) van de 3 C.L.O.'s wil hem bij e.e.a. gaarne van dienst zijn. Het adres is Raamweg 26, Den Haag, tel. (070)—656920. VERGADERING PROVINCIALE RAAD VOOR DE BEDRIJFSONTWIKKELING IN DE LANDBOUW IN ZEELAND Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen KIEZEN IS LANG NIET ALTIJD GEMAKKELIJK en wanneer U naast het veelverbouwde wintertarwe- ras Manella nog een ander ras wilt zaaien is de keuze vaak niet eenvoudig. Op kleigronden die wat minder vruchtbaar zijn of waar een minder gul groeiend ge was verwacht kan worden, kan Caribo het goed doen. De korrel is wat kleiner dan Manella en de zaaizaad- hoeveelheid ligt daarom 10 kg per ha lager. WANNEER U DENKT DAT HET ZAAIBED voor wintertarwe nu eens heel goed bij U is, dan blijkt later vaak dat het net verkeerd was. Maak op lichte, slempgevoelige grond het zaaibed niet te fijn want bij sterke regenval slempt de bovenlaag dan gemak kelijk dicht zodat er water op het perceel blijft staan. In Uw mooie gewas tarwe komen dan dunne plek ken en banen voor waar U in het voorjaar moet gaan bijzaaien. In zijn vergadering van 11 september j.l. besprak de Zeeuwse Raad voor de Bedrijfsontwikkeling verschil lende onderwerpen, die voor de praktijk van onmid dellijke betekenis zijn. In dit verband vestigen wij de aandacht op de wilde haverbestrijding en de beproe ving van vroege aardappelrassen, die resistent zijn tegen aardappelmoeheid. Wilde haverbestrijding. De bestrijding van wilde haver betrof een Zeeuwschvlaams akker bouwbedrijf van 80 ha waarbij de bestrijding gedurende 5 jaren systematisch in bedrijfsverband is uitgevoerd. In zijn toelichting wees de heer C. J. Govers, be drijf svoorlichter te Aardenburg,, er op, dat het goede resultaat verkregen is door de gehele bedrijfsvoering DE TELEACCURSUS DIE DEZE WINTER voor de televisie gegeven zal worden bevat voor U een aan tal zeer belangrijke onderwerpen die het ook de moei te waard zijn om onderling te bespreken. Tracht de lijd de vinden om U aan te sluiten bij een groep die hierover nog wilt spreken. Uw organisatie is reeds druk bezig met de voorbereidingen. OP VELE GOEDE ZANDGRONDEN kan uitstekend wintertarwe worden verbouwd mits de ontwatering in orde is. Een naar punt is de gevoeligheid voor af- rijpingsziekten die vaak in sterke mate ook op zand grond voorkomen. De rassenkeuze is vrijwel beperkt tot de rassen Caribo en Tadorna. Slechts weinig gron den zijn geschikt voor Manella, mede door de gevoe ligheid voor afrijpingsziekten. NAJAARSGRAS BEVAT VEEL EIWIT en vocht en maar weinig ruwe celstof. De koeien raken hiervan dun op de mest en de melkproduktie daalt. Bijvoe ding met droge zetmeelrijke producten doet dan won deren. Graan- en graszaadstro zijn hiervoor zeer ge schikte producten. op de wilde haverbestrijding af te stemmen,, gebruik makend van een intensieve toepassing van speciale middelen tegen dit lastige onkruid. Beproeving A.M.-resistente rassen. De Raad ver enigde zich gaarne met een voorstel van de heer ir. L. Th. J. M. de Wit om op een Thools bedrijf waar veel vroege aardappelen worden geteeld, op praktijk schaal enkele rassen te beproeven die resistent zijn tegen aardappelmoeheid, zodat niet alleen de aard appelteler maar ook de koper van deze rassen kennis kan nemen. Fruitteeltoverbruggingsregeling. Per 11 september 1970 bedroeg het aantal aanvragen 70. Ingetrokken 3 Afgewezen door BF-kommissie 15 Toegewezen door BF-kommissie en gemeenten 50 (totaal verstrekt krediet ƒ2.220.000) Toegewezen door BF, nog te behandelen bij gemeenten 1 Nog te behandelen in BF-kommissie 1 70 Wensprogramma technisch onderzoek. Het omvang rijke wensprogramma van het technisch onderzoek 1971 verkreeg de instemming van de Raad. Borgstellingsfondsaangelegenheden. In de vergade ringen van 10 juli 1970 en 11 september 1970 van de Provinciale Advieskommissie van het Borgstellings fonds voor de Landbouw in Zeeland werden 8 aan vragen behandeld. 4 tuinbouw- en 3 landbouwaan- vragen werden toegewezen tot een totaalbedrag aan borgstelling van 246.000,1 tuinbouwaanvraag werd afgewezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9