De situatie op de uienmarkt Onderzoek nieuwtjes WIJ ONTVINGEN 8 IIET Zuidwesten in het algemeen en de provincie Zeeland in het bijzonder is een belangrijk pro- duktiegebied van uien. Aan dit produkt werd vorige week uitvoerig aandacht besteed in een marktover- zicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit. Het lijkt ons nuttig enkele gegevens hieruit te ver melden. Ze kunnen mogelijk enig inzicht verschaf fen in de situatie op de landelijke en internationale uienmarkt. Het blijkt dat de meeste Europese landen dit jaar een normale uienoogst hebben. Dit met uitzondering van Nederland, waar een forse areaaluitbreiding plaats vond. Er is ook hier en daar in bet buitenland wat meer uitgezaaid maar door de droge zomer zijn de uien klein van stuk gebleven waardoor de totale produktie nauwelijks groter is dan normaal. De prij zen zijn de laatste tijd geleidelijk gedaald, maar ver geleken met andere jaren omstreeks dezelfde tijd kan toch van bevredigende prijzen worden gespro ken. De verdere ontwikkeling van de markt zal voor namelijk worden bepaald door de weersomstandig heden. Wel lijkt vast te staan dat overal in Europa de vraag naar uien toeneemt. Wat het areaal betreft is in Nederland een nieuw record gevestigd. Het vorig jaar waren er volgens de C.B.S.-telling 6865 ha uien. Nu is het areaal 8460 ha. Daarnaast waren er nog 1255 ha plantuien. Een aan vankelijke achterstand van het gewas is overal in gelopen. Alleen in Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant is de stand wat minder goed dan elders. De C.B.S.-oogstraming voor dit jaar gaat uit van ge middeld 36,5 ton per ha, een beschot dat in het ver leden zelden werd overtroffen. Aan de kop gaat Oost Flevoland met een gemiddelde van 42,5 ton per ha gevolgd door Zuid-Holland met 40,5 ton. Zeeland blijft met een verwachte produktie van 34 ton per ha beneden de maat. Op grond van deze oogstraming komt men aan een uienproduktie in dit jaar van 308 miljoen kg tegen het vorig jaar 249 miljoen kg en twee jaar geleden 213 miljoen kg. Zeeland is nog altijd het belangrijkste produktie- gebied van uien in ons land want de totale oogst hier wordt geschat op 118 miljoen kg. Daar achter komt de Noord-Oostpolder met 67 miljoen kg en derde is Zuid-Holland met 59 miljoen kg. De export van Nederlandse uien is groot. Volgens de U.C.B.-cijfers werden er vanaf 1 juli tot 20 september 61 miljoen kg Nederlandse uien geëxporteerd tegen het vorig jaar in dezelfde periode iets minder dan 52 miljoen kg. De uitvoer is sterk bevorderd door de goede kwa liteit en de grote vraag op de Westduitse markt. De Duitse uienoogst zal praktisch gelijk zijn aan die van het vorig jaar. Belangrijk voor de uienmarkt zijn de Oost-Europese landen. Bekend is dat in Polen en Oost-Duitsland de oogst dit jaar iets groter dan nor maal zal zijn. Volgens berichten heeft de D.D.R. het export-gedeelte van de uienoogst reeds verkocht aan de Bondsrepubliek voor levering november-decem- ber. Op de buitenlandse markten speelt overigens Po len altijd een belangrijker rol dan Oost-Duitsland. De Poolse produktie is altijd van dezelfde omvang als die van Nederland. Het gaat daarbij maar om één variëteit namelijk de Wolska die op de Europese markt zeer gewaardeerd is om de goede kwaliteit er lange houdbaarheid. Het Poolse exportseizoen loop van half september tot begin april en heeft meesta een top in november-december. Tsjecho-Slowakije gaat de laatste jaren ook een grotere rol spelen op de West-Europese uienmarkt. De produktie is er sterk uitgebreid èn de export toe genomen. West-Duitsland is praktisch de enige bui tenlandse afnemer. Ook in Hongarije is de produktie van uien sterk uitgebreid. De export uit dit land is echter nauwelijks toegenomen. Italië levert voorna melijk zomeruien. De exporttop van dit land valt in juli. Ze is overwegend gericht op Frankrijk. Engeland is vanouds een belangrijke afnemer van Nederlandse uien. De laatste jaren is het echter in volgorde van belangrijkheid voorbij gestreefd door Frankrijk. De totale Engelse invoer is ruim tweemaal zo groot als de eigen produktie. Volgens niet offi ciële berichten is het Engelse uienareaal dit jaar uit gebreid maar de produktie zal wat tegenvallen om dat door de droogte de vruchten klein zijn gebleven. De prijzen waren tot nu toe in Engeland duidelijk hoger dan het vorig jaar. Spanje verwacht dit jaar ondanks de droogte een ongeveer evengrote uien oogst als vorig jaar. De Spaanse uitvoer naar Enge land nam af maar die naar West-Duitsland werd groter. Aldus enkele berichten uit de voornaamste uien- producerende landen van Europa. Ze tonen aan dat er een groot aanbod van uien op de verschillende markten verwacht mag worden. Maar ook is duide lijk dat er op een grote vraag gerekend kan worden. De weersomstandigheden zullen een belangrijke rol spelen bij de prijsvorming en een normaal afzetbe- leid lijkt, voor wat ons gebied betreft, het meest ge wenst. VERGADERING DAGELIJKS BESTUUR ZLM (Vervolg van pag. 3) DE ONTWIKKELING IN HET SLOEGEBIED |\OOR in enkele persorganen verschenen berichten is de indruk gewekt dat er een akkoord zou zijn bereikt inzake een regeling bij schade als gevolg van industriële luchtvervuiling. De vergadering stelde vast dat in tegenstelling tot deze berichten de onder handelingen nog gaande zijn en tot nu toe nog niet tot een overeenkomst hebben geleid. Het bestuur be sprak de ontwikkeling van deze besprekingen en stel de zich op de hoogte van de stappen, die in het ka der van de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap zijn gedaan. BENOEMINGEN EN VOORDRACHTEN IIET bestuur besloot met algemene stemmen de heer Ir. C. S. Knottnerus, die aan de beurt van aftreden is als voorzitter van het K.N.L.C., opnieuw ter benoeming in deze functie voor te dragen. Voorts wordt besloten de heren Ir. J Prins, S. J. Dees, H. J. v. d. Zande en Iz. de Bruijne opnieuw voor te dragen ter benoeming als leden van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Ook ten aan zien van de plaatsvervangende leden, respectievelijk de heren S. de Visser, P. ScheeleBlok, M. C. J. Kosten en B. de Bruijckere werden geen wijzigingen voorgesteld. De heren D. Aarden en A. Korteweg, met respectievelijk als plaatsvervangers de heren C. de Zeeuw en G. J. de Jager zullen eveneens ter be noeming tot leden van de Gewestelijke Raad Noord- Brabant van het Landbouwschap worden voorgedra gen. AFSCHEID A. J. VAN NIEUWENHUIJZEN AAN het eind van de vergadering nam de voorzit- ter in hartelijke bewoordingen afscheid van de heer A. J. van Nieuwenhuijzen, die de ZLM en voor heen de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw in tal van functies en vooral op het gebied van de werk gevers- en sociale zaken heeft gediend. De voorzitter deed zijn woorden van dank voor al hetgeen de heer van Nieuwenhuijzen heeft gedaan vergezeld gaan van een geschenk. GROENLOF EEN AANTREKKELIJKE NIEUWE GROENTE Groenlof is een produkt dat tussen andijvie en wit lof ontstaat. Het vormt reeds tijdens de groeiperiode op het veld een goed gesloten krop die gemiddeld 500 gram weegt. Als geoogst, produkt lijkt de groen lof krop enigszins op een Chinese kool. De groenlof - krop wordt fijn gesneden en rauw als witlofsla of gekookt als andijvie gegeten. In Frankrijk wordt groenlof „Pain de Sucre" genoemd. In Duits spreken de gebieden noemt men het gewas „Zuckerhut". i Groenlof wordt in Nederland voor proefnemingen geteeld. In de maanden september t/m december kan dit gewas op de tuin van het I.V.T. te Wageningen worden beoordeeld. NIEUWE DOORDRAGENDE AARDBEIEN Doordragende aardbeien hebben de eigenschap ge durende het gehele groeiseizoen bloemen en vruch ten te produceren. Ook de jonge uitloperplanten kun nen voor ze beworteld zijn reeds bloemen en vruch ten geven. De eerste doordragende aardbeien wer den reeds in de 18e eeuw gevonden en zijn vermoe delijk uit de wilde bosaardbei ontstaan. De normale aanvoerperiode van Nederlandse aardbeien van de vollegrond vindt in de maanden juni tot juli plaats. Met doordragende aardbeien wordt het produktie- seizoen van juli tot eind oktober verlengd. Het meest geschikte ras vóbr de teelt (die ook door de particu lieren kan worden beoefend) was Revada. Door het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewas- sen (I.V.T.) te Wageningen zijn twee nieuwe rassen geïntroduceerd nl. Rabunda en Ostara. Deze rassen zijn gemakkelijker in de teelt, beter van kwaliteit, productiever en de vruchten zijn groter. Voor de teelt van doordragende aardbeien bestaat een toe nemende belangstelling. Gedurende de maanden sep tember en oktober kunnen deze en andere nieuwe doordragers op het I.V.T. worden bezichtigd. CONTAINERS VOOR HET TRANSPORT VAN LANDBOUWPRODUKTEN Het vervoer door middel van containers heeft voor al voordelen voor produkten die moeilijk geladen en gelost kunnen worden en die tijdens het transport een zekere bescherming vragen. Dit komt in de land bouw nogal voor en daarom gaat men van verschil lende kanten na, in hoeverre het containervervoer voor de landbouw toepasbaar gemaakt kan worden. Zo onderzoekt het I.L.R. te Wageningen op welke manier containers gedurende het gehele jaar in de landbouw gebruikt kunnen worden. Voor vrijwel alle produkten geldt dat het transport slechts aan een korte periode gebonden is. De mogelijkheden worden onderzocht om te komen tot een containerpool, waar uit diverse gebruikers hun containers per week kun nen huren. In februari/maart/april b.v. kunstmest; mei, pootgoed; juni/juli, graszaad; augustus/septem ber, graan; oktober/november, oogst van aardappe len; december/januari, aflevering van aardappelen. Naast deze mogelijkheden wordt voor bepaalde transporten een gebruiksduur gedurende het gehele jaar gezien, zoals het transport van mestvarkens van de mesterijen naar de slachterijen. Bij toepassing van containers zou het beladen rustiger kunnen geschie den en het transport gedurende de koele nacht kun nen worden uitgevoerd. Bij de slachterijen kunnen de varkens in de „laadhokken" blijven totdat ze wor den geslacht. De aandoeningen die varkens bij de huidige transportmethode kunnen krijgen en waar mee grote financiële verliezen worden geleden (ca. 10 miljoen) zou door het gebruik van containers wellicht kunnen worden verminderd. Het gehele on derzoek verkeert nog in een ontwikkelingsstadium maar biedt vele uitzichtsmogelijkheden. VAN TESTAMENT TOT ERFENIS IIET is niet onze bedoeling hier een triest verhaal op te hangen maar menigeen weet zo niet uit eigen dan wel uit andermans ervaringen maar al te goed dat een sterfgeval de achterblijvenden soms voor zeer grote problemen kan plaatsen. Te vaak blijkt achteraf dat deze alleen met grote moeite en soms zelfs in het geheel niet op te lossen zijn. De gevolgen daarvan kunnen zich dan nog na lange ja ren na een overlijden blijven voortslepen. De oorza ken daarvan zijn veelal terug te voeren tot onwetend heid en/of onbekendheid met een aantal zaken die bij een sterfgeval om de hoek komen kijken. Zaken waarmee men in het dagelijkse leven nu eenmaal mee te maken heeft. Brachten wij het vorige jaar een serie artikelen over „Het Erfrecht" van de heer Sneep, ditmaal zou den wij de aandacht willen vestigen op een boek dat onlangs is verschenen „Van Testament tot Erfenis". Daarin wordt op overzichtelijke wijze de belangrijk ste kwesties, waarmee men in geval van een over lijden te maken krijgt, behandeld. Een soort „prak tij ktijkgids" waarin zeker niet alleen onbekende en ongeweten zaken aan de orde worden gesteld maar ook op vele min of meer bekende wordt gewezen. Achtereenvolgens worden behandeld: aangelegenheden, direkt na het overlijden van be lang. Gewezen wordt o.m. op de noodzaak er voor te zorgen dat gegevens en aanwijzingen gemak kelijk beschikbaar moeten zijn voor diegenen die bij een sterfgeval hiermee te maken zullen krij gen, het regelen van de begrafenis enz. afwikkeling van de nalatenschap in het algemeen waarin in een aantal hoofdstukken de notaris, het testament, boedelbeschrijving, vererving, suc cessierecht, verdeling nalatenschap enz. in het kort worden behandeld. afwikkeling van diverse gevallen, waarbij onder scheid gemaakt of de erflater al dan niet in zaken was, zodat ook de opvolgingsproblemen hierbij betrokken worden. De schrijver van „Van Testament tot Erfenis" - Mr. H. A. W. Friederichs, kand. not., geeft in zijn 130 pagina's tellende boek een bijzonder goed overzicht van hetgeen in feite van te voren overdacht, geregeld en vastgelegd behoort te worden. Aan de hand van voorbeelden zet hij de lezer aan het denken en geeft deze voldoende achtèrgrondinformatie voor een na der gesprek met zijn notaris, die in het algemeen e.e.a. op schrift moet zetten. De prijs van dit boek is 14,Uitgegeven door N.V. Uitgeversmij „De Tijdstroom", Postbus 14 te Lochem. Na lezing van „Van Testament tot Erfenis" is de „onwetendheid" dan wel „onbekendheid" over deze zaken gebracht op de noodzakelijke basisken nis, waarover een leek moet kunnen beschikken! BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8