officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VERGADERING DAGELIJKS BESTUUR ZLM In dit nummer o.m.: Verzekeringszaken: Levensverzekeringspre- mie's in beweging Pagina 3 De uitkering ineens in de tand- en tuinbouw Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Natuurbescherming en landbouw Pagina 7 De uienmarkt Pagina 8 Pluimveehouderij-pro blemen in discussie Pagina 10 Hozubra-fokveedag te Etten Pagina 11 Slootonderhoud een bittere noodzaak Pagina 12 Varkenshouderij gaat moeilijke periode tegemoet Pagina 19 VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 58e Jaargang - No. 3051 land en tuinbouwblad De studieclub Oostelijk Langstraat zal in samenwerking met het consulentschap voor de tuinbouw 's-Hertogen- bosch op vrijdag 16 oktober a.s, om 2 uur een de monstratie organiseren met witlofrooimachines op het per ceel van de heer J. de Vaan, Priemsteeg, Vlijmen (N-Br.). Er zal gedemonstreerd worden met diverse rocimachi- nes zowel eenrijig als tweerijig, machines die op rijen rooien en machines die tegelijkertijd loof afsnijden en op de wagen rooien. Ook het tevoren loof afsnijden met maaikneuzers en afslagmachines zal worden gedemonstreerd. Bovenstaande foto geeft hiervan een beeld. Nadere bijzonderheden over het machinaal rooien van witlofwortelen op pagina 12. JN de op maandag 5 oktober j.l. te Bergen op Zoom gehouden vergadering van het Dagelijks bestuur van de ZLM heette in zijn openingswoord voorzitter ir. J. Prins in het bijzonder welkom de heer J. H. Stoutjesdijk, die de heer P. J. J. Dekker is op gevolgd als voorzitter van de Tuinbouwcomm*ssie van de ZLM. Het bestuur stond uitvoerig stil bij de landbouwbegroting 1971, die in grote lijnen teleur stellend genoemd werd. Wel is ook in andere begro tingen aan enkele wensen van de georganiseerde landbouw enigszins tegemoet gekomen, maar de aan gekondigde maatregelen en de uitgetrokken bedra gen staan in geen verhouding tot de aan de orde zijn de problemen. Het is niet voldoende om onze onder nemers de weg aan te wijzen, wanneer daarbij niet de nodige middelen beschikbaar worden gesteld om deze weg mede te banen. Zo wordt de grote proble matiek van het zelfstandige bedrijf in ons land onvol doende erkent. Hopelijk mag in de in uitzicht gestel de mogelijkheid van investeringsaftrek voör zelfstan dige ondernemers een symptoom gezien worden van zich wijzigende inzichten. Voor de verbetering van de structuur van onze land- en tuinbouw zijn de ver grote bedragen niet veel meer dan een gebruikelijke aanpassing. Voor het ontwikkelings- en saneringsfonds acht de Minister, blijkens de memorie van toelichting, deze verhoging npdig om zowel de aktiviteiten van het fonds op het terrein van de afvloeiing te financieren als het ontwikkelingsbeleid van nieuwe krachtige im pulsen te voorzien. Rekening houdend met de urgen tie van het stimuleren van de aanpassing van onze land- en tuinbouwbedrijven en de dringend noodzake lijke verbetering van het afvloeiingsbeleid moet de verhoging zonder de voor het noorden van het land toegekende bedragen als onvoldoende worden aan gemerkt. De door de Minister aangehaalde L.B.I.-cij fers ten aanzien van de bruto inkomens over 1969 zijn gebaseerd op een beperkt aantal geselecteerde bedrijven en hebben betrekking op een jaar, waarin door toevallige omstandigheden voor enkele produk- ten gunstige prijzen konden worden gemaakt (aard appelen, varkens). Deze cijfers vormen dan ook geen basis voor optimistische verwachtingen. Grote zorgen toonde het bestuur inzake het E.E.G.- beleid. Door de steeds stijgende kosten betekenen de bevroren prijzen voor de landbouw een onhoudbare situatie. Vooral nu de marktpositie van verscheidene produkten door het ruimen van voorraden is verbeterd zijn er ook uit dien hoofde geen belemmeringen de interventieprijzen te herzien. Hoe betreurenswaardig de situatie in de E.E.G. is ten aanzien van de bestrijding der concurrentieverval sing blijkt uit de kwestie van de subsidie op de hagel- verzekering van het fruit. De E.E.G. is kennelijk niet in staat om met betrekking tot dit punt orde op zaken te stellen. De nationaal te treffen maatregelen, waar door het bedrijfsleven met ook andere kwesties reeds lange tijd op is gewezen, bevestigt nog eens dat een meer gelijkwaardig beleid op zijn plaats is. AKKERBOUW "TEN aanzien van de ontwikkelingen in de akker- bouwsector deelde de heer Becu mede, dat in de afgelopen weken op verschillend niveau weer vele besprekingen en vergaderingen zijn gehouden. De Hoofdafdeling Akkerbouw heeft het bestuur van het Landbouwschap medegedeeld, dat voor 1971 een verhoging van de prijzen met circa 5 noodzakelijk is. Het bestuur van het Landbouwschap heeft deze voorstellen overgenomen, en tijdig ter kennis van de minister gebracht. Wat de suikerregeling betreft, zijn de besprekin gen hierover nog in volle gang. Als voorlopige me ning is doorgegeven, dat het contractenstelsel niet kan worden geaccepteerd, zonder dat de hieraan te stel len voorwaarden bekend zijn. Vele besprekingen zul len hieraan dan ook nog moeten worden gewijd. Gezien de betrekkelijk korte tijd, die er nog rest, moet rekening worden gehouden met voortzetting van het mengprijssysteem in 1971. Ten aanzien van de brouwgerst werd medegedeeld, dat het bedrijfsleven overleg pleegt met de brouwers en de mouters. Daarbij is van telerszijds gesteld dat een gezond produkt geleverd kan worden, dat echter in prijs moet kunnen concurreren met hetgeen de tarwe opbrengt. In de loop van oktober vinden er nieuwe besprekingen plaats, die zullen moeten resul teren in pogingen om producentengroeperingen te vormen, die contracten op langere termijn zullen kun nen afsluiten. Gehoopt wordt hierbij op enige steun vanuit Brussel. Eveneens zijn er besprekingen aan de gang, aldus de heer Becu, over het vraagstuk van de langdurige contracten met de conservenindustrie. Ook ten aan zien van de aardappelen wordt dit steeds wenselijker geacht. Wat het vlas betreft is men er thans ook van overtuigd, dat centralisatie in de afzet nodig is. TUINBOUW {~\PNIEUW moest worden geconstateerd, dat de situatie in de fruitteeltsector bijzonder ernstig is. De heer Stoutjesdijk deelde hierover mede dat op tal van punten gezocht wordt naar mogelijkheden om bepaalde steunmaatregelen te verbeteren. Alleen al in september was er in Nederland aangevoerd tegen interventieprijzen 10 miljoen kg appels en 101/2 mil joen kg peren. De cijfers van 26 september tot he den zijn nog niet bekend, doch in aanmerking nemen de, dat na deze datum elders in het land de grote stoot van de James Grieve op de markt is gekomen en vrijwel volledig in de interventie is gegaan, moet men in deze periode met weer zulke grote hoeveel heden rekening houden. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1