De HoZuBra fokveedag te Etten Veehouderijcommissie ZLM vergaderde 0E HoZuBra fokveedag werd deze keer gehou den op dinsdag 22 september 1970 te Etten. Van de traditionele laatste vrijdag in september moest worden afgeweken omdat de Utrechtse paardenda gen op deze dag beslag hadden gelegd. Ditmaal is de fokveedag nog in Etten gehouden omdat de finan ciële motieven sterker spraken dan de druk van de Utrechtse en Zuid-Hollandse partners om de nieuwe veemarkt in Utrecht als keuringsplaats te kiezen. Met name van Zuid-Holland hadden de Zeeuwen, die in verband met de afstand sterk voor Etten hebben ge pleit meer steun mogen verwachten. Dit mede in ver band met de andere banden die hen in dezelfde sek- tor binden. Het peil van de fokveedag waarvan de catalogus 535 individuele dieren bevatte en 32 collecties af stammelingen van stieren, was zonder meer goed te noemen. Met name de groepen afstammelingen van natuurlijk dekkende stieren ingezonden door de top fokkers in onze gewesten stonden op een hoog peil. Deze oudste groepen vormden een beste klasse met prima kopgroep van Bontje's Adema 51797 S van C. G. de Kruijf en Gebr. Vernooy te Woudenberg. Vast- gebouwde, gevulde, zeer typische koeien. Op 1b de best ontwikkelde zeer typische melkrijke dochters van Vilantroop 51214 S van J. A. Potters te Roosen daal, 1c voor Mina's Adema 459212 S van Gebr. v. d. Wind te Woudenberg. 1d voor Ymke 55268 S van In stituut ,,De Schothorst" te Hoogland en 1e de groep van Baarda's Jakson 62401 S van Jac. Borstlap te 's-Gravenmoer. BIJ de jongere groepen melkkoeien, 3 beste groepen met zware strijd om de kop. Uiteindelijk won Bontje's Hiltje's Adema A62316S van C. G. de Kruijf te Woudenberg en A. Westeneng te Leusden, met een pracht collectie. Met miniem verschil op lb de best ontwikkelde behangen zeer typische dochters van Vic tor Nelis 62455S van C. H. Spithoven, 't Goy. Op lc de zeer goede typische en uniforme groep van Jan 71, 66200S van Jac. Borstlap te 's-Gravenmoer. Een 2e prijs was voor de dochters van Jelsumer Wobbe Ru- dolf van A. S. J. v. d. Woude te Linschoten. Bij de jongste collecties gingen op kop de best ont wikkelde zeer typische dochters van Erik 48, B243732S van C. H. Spithoven, 't Goy. Op lb weer een groep van Bontje's Hiltje's Adema A62316S van C. G. de Kruijf te Woudenberg, goed en uniform, lc. Gerda's Bontje's Adema 5, 11563 van J. A. Potters te Roosendaal. Best ontwikkeld en typisch met iets lange spenen, ld. Lijntje's Keimpe 15226S van G. v. d. Linden te Maasdam met een 2e prijs moest zich vergenoegen de groep van Menno 31 van Bonda's Proefboerderij te Wassenaar. groepen K.I.-afstammelingen waren samenge steld uit 8 stuks bij de jongere dieren en 12-tal- len bij de oudere groepen." Evenals bij de vorige kol- lekties moesten alle individuele dieren aan de K.S.- eisen voldoen. Bij de oudste groepen won zeer ver diend de collectie melkrijke koeien van de Preferente Steven 37994S van de Bond van K.I. ver. Utrecht. Op lb de uniforme en vooral in zijaanzicht goede collectie van Yde 48628S eveneens van K.I. Utrecht, lc. de vlot goede collectie van de Pref. Südhoekster Willem Adema 34988S, verkregen door importsperma en in gezonden door de gezamenlijke Bonden in 't HoZuBra- gebied. ld. Sjors 39802S. Goede melkkoeien van K.I. Utrecht en zowel deze als Steven en Yde alle gefokt op één stal n.l. bij N. v. d. Burg te Jelsum! Met een 2e prijs moest genoegen nemen de collectie van Lytse Rudolf van de K.I. ver. Zuid-West-Nederland en samengesteld uit Zeeuwse koeien. De collectie die wij helaas niet opgesteld zagen was vooral samengesteld uit zijn zwaarste en best ontwikkelde dochters aange vuld met enkele goede jonge dieren. I BIJ de volgende categorie oudere dieren werd de collectie van Sikke 71222S op la geplaatst. Mooi typische malse melkkoeien, in de kopgroep goed ont wikkeld en op 't eind wat krap aan de maat. Inzender K.I. ver. Z.W. Nederland. Fokker wederom N. v. d. Burg! De lb was voor de groep van Jenne 370, 52541 Pref. 2e kl. een goede typische groep ingezonden door de Bond van Zuid-Holland en ook verkregen door aan koopsperma. Van dezelfde Bond, ook door sperma aankoop verkregen de typische dochters van Blits- aerd Keimpe 43454S Pref. Ie klas op lc. De Adelbert 66935S collectie van K.I. ver. Zuid West Nederland kon het ook niet verder brengen dan een 2e prijs. Wij zagen ook deze groep niet meer omdat alleen de le prijzen defileerden. Bij enkele dochters die we zagen was de bespiering en de bovenbouw wat minder over tuigend. Van de 8-tallen werd de oudste rubriek die in 't algemeen niet zo overtuigend was als de 4 oranje linten zouden doen vermoeden, gewonnen door de dochters van Pan 92. B204151S van K.I. ver. Z. W. Nederland. Uniforme jonge koeien met royale maten, goede glans en behoudens één geval ook goede uiers. De bovenbouw kon wat meer klasse laten zien. Op lb. Villeneuve 101. 71680S van K.I. „De Samenwerking" te Etten. Van achter gezien zeer uniform, iets plat, behangen en enkele uiers die wat stoorden. Op lc Eelke 2, 1IS van de Bond K.I. ver. in Utrecht, uni forme groep typische iets kleine dieren met goede bovenbouw. De uiers konden vooral in de dammen wat hechter en verder iets correcter zijn; met ld wer den bedacht de dochters van Kolhorner Keimoe 29, B183517S van de K.I. ver. Zuid West Nederland. Een uniforme collectie ruim gebouwde dieren die in mals heid en kwaliteit nog wat moeten winnen. Met name de ribaanzetting en enkele uiers konden ook iets beter. BIJ de jongste collecties won de uniforme typische groep van Boukje's Sibbele 61173S van de K.I. Bond te Utrecht op de voet gevolgd door Creiltje's Adema 3, 70088S van de K.I. ver. „De Samenwerking" te Etten die een uniforme groep liet zien die kwali tatief niet minder was doch waarin een paar uiers het overschot nivelleerden. Op lc de groep van Adema 209 van de Woudhoeve 44458S ingezonden door de Bond van Zuid-Holland. Deze ook door sperma aankoop verkregen groep was uniform, gevulde en sterke dieren met voldoende maat en iets weinig snit. De met 2e prijzen bekroonde col lecties van de Utrechtse stieren Roorda Lodewijk 49251S en Wytsturt Anna's Adema 84 59276S waren vlug naar de stallen terug zodat we die niet zagen. ]YE Kampioenschappen. Bij de oudere koeien werd kampioene uit een zeer groot aantal goede tot beste koeien na rijp beraad: Klara 30, 708729K.S., P.S.M., P.R. van C. G. de Kruif te Woudenberg, die deze dag weer grote successen boekte. Deze Sibbele- dochter is best ontwikkeld, mals, zeer solide (9% jaar) en heeft een zeer goede uier. Reserve kampioene werd Fransje 30, B337331S, een Jan 71-dochter van Jac. Borstlap te 's-Gravenmoer, een vastgebouwde, sterke, gevulde en zeer correct gebouwde koe. Bij de jongere koeien werd de melkvaars Annie 103, 2423033 van D. A. Verbeek te Renswoude kampioene. Zij is een dochter van Geale 46267S, (van Apeldoorn) en leek ons best ontwikkeld. Tot haar reserve werd uitverkoren de ruim 1 jaar oudere Gerda 69, 2160728 van C. G. de Kruif te Woudenberg. Dit is een schot van best type, die op 't oog iets plat is. Doordat haar vader Hille 52792S (van Odoorn) is, stammen de laatste drie langs vaderszijde af van fok stieren van de Gebr. Knol te Hartwerd, die ook mede door vele nakomelingengroepen weer tot opmerke lijke invloed konden worden gerekend. De Zeeuwse inzending omvatte ditmaal mede door de Lytse Rudolf collectie 46 aangegeven dieren. Van de 14 Lytse Rudolf dochters wist alleen de Zaamslagse kampioene Anita van Iz. de Feijter het tot een le prijs (ld) te brengen. De elf 2e prijzen waren als volgt: 2a prijzen voor Emma 302 van J. S. Matthijsse te Me- liskerke en Cato 25 van P. de Putter, Zaamslag. 2b prijs voor Roos 4 van L. M. Moermond, Dreischor. 2c prijzen voor Jennie 6 van G. A. Cuelenaere, Biervliet. Janitha van Mina's hoeve van G. Blankers, Grijps- kerke en Geertje 13 van S. L. en W. Vijverberg. Ouwerkerk, 2d prijs Dina 25 van G. Ingels, Biervliet. 2e prijzen voor Juliana 13 van W. Dieleman, Axel, Magda van J. Kwekkeboom, St. Laurens en Frederika 3 van A. Langebeeke, Gapinge; 2f prijs behaalde Jopie 13 van A. Lorier, Souburg. De 3e prijzen waren voor Flora 47 en Bertha 45 v. d. Oude Linde van L. M. Vinke, Hengstdijk. stal van L. P. Brasser, Vrouwenpolder was met 9 dieren de grootste Zeeuwse inzender. Hiervan behaalden er 7 een eerste prijs en 2 een tweede prijs De Preferente stammoeders Mieneke 6 en 7 stonden resp. ld en lf, Mieneke 13 op ld, Mieneke 18 op lb, Mieneke 22 op lc, Dora 2 op lh ën Mieneke 30 op le. Dora 4 werd 2f en Mieneke 39,2g. W. de Kok te Kerk- werve werd met Mieneke 20 en 22 resp. 2c en 2a A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk werd met Afke 7 en Edna 6 resp. 2a en 2b. Dhr. A. J. Dalebout te Ouwerkerk wist met de Snee kers 156,188 en 190 resp. lg, 2e en 2a bekroningen in de wacht te slepen. De Zuid-Bevelandse kleuren werden verdedigd door de stallen Poleij en Op 't Hof. Dhr. H. C. Poleij be haalde met Minke 1 van de Zanddijk en Mina 3 v. d. Zanddijk resp. een 2e en een 2c prijs. W. op 't Hof te Kapelle zag zijn Anna 17 en Steenhuizen 3 van Teken burg resp. op 2d en 3b geplaatst. K. G. Tollenaar, Hoek voerde zijn Preferente stammoeder, tevens K.I. stier moeder Adèle 14 v. d. Meidoorn naar een lg bekro ning terwijl Adèle 20 v. d. Meidoorn 2c en de formi dabele Mona Lisa 6 v. d. Meidoorn met een 2a prijs naar huis moest. Wel een graadmeter voor het peil van de keuring! Iz. de Feijter, Zaamslag, veroverde met de hoogproduktieve Antje 37 een ld prijs en met Laura en Jeltje resp. nog 2b en 2e. G. Ingels, Biervliet wist met Dina 15, de Oostburgse kampioene, op ld te eindigen terwijl Celina 2 en Dina 26 resp. lc en 2d kregen toegewezen. De Oostburgse reserve jeugdkampioene Dina 29 (vader Nienke's Hotse) wist als enige Zeeuwse een la prijs te ver overen. Rest ons verder nog te vermelden dat slechts 2 aan gegeven dieren door omstandigheden en verkoop af wezig waren en dat Mieneke 18 van Brasser lang mee liep in de kampioensstrijd der seniores. Laten we hopen dat de Zeeuwse fokkers en hun supporters in de toekomst deze succesvolle en belang rijke krachtmeting en fokkerijdag binnen hun bereik mogen behouden. W. VAN SLUIJS ANDER leiding van voorzitter J. M. van Heyst vergaderde op dinsdag 29 september j.l. de vee houderijcommissie van de ZLM waarbij aandacht werd geschonken aan de ontwikkelingen in de pluim veesector. De heer Hoogendoorn gaf daarbij een over zicht van de moeilijke situatie en wees erop, dat in het eerste half jaar van 1970 de opbrengst per kg eieren circa 0,40 onder de kostprijs heeft gelegen. In het tweede half jaar trad aanvankelijk een prijs stijging op, doch deze is slechts tijdelijk geweest. Ge constateerd wordt, dat de veevoederindustrie mede aan deze slechte situatie schuldig is. Met name in Oost-Brabant is de situatie slecht, hetgeen voorna melijk een gevolg wordt geacht van het geringe aan tal contracten, dat is afgesloten. Dit ligt in Zeeland totaal anders. De verwachtingen voor 1971 zijn even wel weer gunstiger, hoewel vele pluimveehouders zich afvragen, wat hun op dit moment te doen staat. Overigens was men van mening, dat ook de pluim veehouders zelf voor een niet onbelangrijk deel mede schuldig zijn aan de slechte situatie van dit ogenblik. MEST- EN LUCHTVERONTREINIGINGSPROBLEMEN Voorts werd gediscussieerd over de problemen in zake de mestoverschotten. Daarbij werd erop gewe zen, dat onderzoekingen aan de gang zijn om hier voor containers te gaan gebruiken. Van akkerbouws- zijde ziet men de moeilijkheden vooral hierin liggen dat slechts op bepaalde tijden en dan vaak in een zeer korte tijd de mest aangevoerd zou moeten wor den, hetgeen zeer grote transportproblemen met zich zou brengen. De Zeeuwse pluimveevertegenwoordiger is ten aan zien van de afzetmogelijkheden in Zeeland niet erg hoopvol gestemd, in aanmerking nemende dat men hier de mest nog niet kwijt kan voor een bedrag van 5,voor een tank met een inhoud van 4600 liter! De mogelijkheden om tegen veel hogere kosten mest uit Brabant naar Zeeland te gaan aanvoeren, moeten dan ook niet hoog worden gesteld. De vergadering was van oordeel, dat de problemen met de drijfmest nog veel groter zijn en dat men ook in de toekomst er veel meer rekening mee zal moeten gaan houden, dat dit soort bedrijven in de woonkernen of in de naaste omgeving daarvan, moeilijkheden zullen gaan ondervinden. In dit verband wordt erop gewezen, dat men er nu reeds goed aan doet vergunningen in het kader van de Hinderwet aan te vragen. Het is niet onmo gelijk, dat in de toekomst aan deze categorie een schadeloosstelling zal kunnen worden toegekend. Wanneer men geen vergunning bezit, kan men ook geen enkel recht op schadevergoeding doen gelden, als het bedrijf in het kader van de luchtverontreini ging of stankverspreiding gesloten of verplaatst zal moeten worden. XVE vergadering nam voorts onder meer kennis van eer. voorstel aan het D. B. van de ZLM betref fende een contributieaanpassing voor gespecialiseer de varkens- en pluimveebedrijven. Men was van oor deel, dat de voorgestelde wijzigingen billijk zijn en voor betrokkenen zonder meer aanvaardbaar moeten zijn. Wel werd nog naar voren gebracht, dat er in feite ook een dergelijke regeling zou moeten zijn voor een aantal bedrijven, waar op weinig weiland veel vee wordt gehouden en waarvoor men dan vrijwel al het voeder aankoopt. Voorts werd besloten op de volgende vergadering de oud-veeteeltconsulent, de heer Ir. W. L. Harmsen. uit te nodigen om zijn visie te geven over de moge lijkheden tot een beter marktonderzoek. Dit als ge volg van het feit, dat in een jaar in de ene periode veel vraag is naar vaarzen, dan weer naar ossen, enz. Een en ander geeft nogal eens tot prijsverschil len aanleiding, die vaak ongunstig zijn voor de vee houder. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 11