Goede herfstsla telen een goocheltoer? leder jaar stomen of ontsmetten 8 J. BIEMANS Consulentschap voor de Tuinbouw 's-Hertogenbosch. Sla telen voor de oogstperiode november-december vraagt veel vakmanschap. Op losse grond is de teelt gedoemd te mislukken. De ste vigheid van de grond is voor een belangrijk deel bepalend voor de stevigheid van het gewas. Het plant- materiaal dient klein en stevig te zijn. Een grote luchtingsmogelijk- heid tijdens opkweek is gewenst. Om de stevigheid van het gewas te bevorderen dient er gedurende de hele teelt 's nachts ruim te worden gelucht, behalve tijdens vorst en regen. Tijdens zonnig weer is het in november-december gunstig om zo vroeg mogelijk op de maximum temperatuur van 20—30° C. te zit ten. De planten kunnen dan zo lang mogelijk op volle capaciteit produ ceren. Tijdens donker weer is da gelijks een temperatuurstoot ge wenst. Dit bevordert de wortelak- tiviteit en voorkomt glazigheid. Het gewas wordt hierdoor steviger. LIET merendeel van de tuinders behoort niet tot de categorie van de goochelaars. Voor sommi ge teelten zou echter een geringe aanleg van deze komst goed van pas kunnen komen. Bij de teelt van herfstsla b.v. is doorgaans wel enig kunst- en vlieg werk nodig om de teelt tot een goed einde te bren gen. De tuinder die er in slaagt in december goede sla aan de veiling te brengen heeft een waar kunst stukje uitgehaald. De steeds slechter wordende groeiomstandigheden plaatsen de herfstslateler voor grote teeltproblemen. Het korter worden van de dagen, de verminderde licht intensiteit, het geringe verschil tussen dag- en nacht- temperatuur en de daarmee gepaard gaande geringe luchtbeweging vormen een bron van moeilijkheden bij deze teelt. EEN GOED BEGIN UET grootste probleem bij herfstsla is de stevig- heid van het gewas. Alle maatregelen dienen er op te zijn afgestemd om de stevigheid van het ge was te bevorderen. Hiermee dient begonnen te wor den vóór de aanvang van de teelt. Aan het klaar ma ken van de grond dient veel aandacht te worden be steed. Herfstsla groeit het beste op flink aangedrukte en goed gesloten grond. Op diep gefreesde grond, ko men veel mislukkingen voor. Uitsluitend aanrollen van de grond is doorgaans niet voldoende. Hierbij wordt slechts de bovenlaag aangedrukt. Men mist dan de noodzakelijke aansluiting met de ondergrond. Een ondiepe grondbewerking van b.v. 10 cm is voor herfstsla het meest ideaal. Is een diepe grondbewer king noodzakelijk dan is spitfrezen beter dan frezen. De grond hoort dan niet zo los te liggen. Aandruk ken van de grond is noodzakelijk om een vlak en stevig plantbed te krijgen. Op de meest vaste grond groeit de beste herfstsla. Met deze stelregel dient men bij het klaarmaken van de grond rekening te houden. Het plantmateriaal moet gelijkmatig en ste vig zijn. Planten voor een herfstteelt dienen te wor den uitgezet in een ruimte met een grote luchtings- mogelijkheid. De voorkeur gaat hierbij uit naar een tweezijdige luchting. Zodra de plantjes er op staan is zo ruim mogelijk luchten gewenst. Dit bevordert de stevig heid van de plant. Inregenen dient uiteraard te wor den voorkomen. Het tijdstip van uitplanten moet nauwkeurig worden bepaald. Het uitplanten mag geen groeiremming opleveren, dit gaat ten koste van de gelijkheid en de kropvorm. Wortelbreuk dient te worden voorkomen. Het is daarom van belang reeds uit te planten vóór de wortels uit de potkluit komen. Zaai- en plantdatum dienen om deze reden nauw keurig op elkaar te zijn afgestemd. Een plant met een leeftijd tussen 14 dagen en 3 weken is in dit ge val de meest ideale leeftijd. TEMPERATUUR EN LICHT DIJ de teelt van herfstsla moet tegen de stroom worden opgeroeid. Weinig licht en groei zijn met elkaar in tegenstelling. Hiermee heeft men bij deze teelt te maken. Slechts bij een optimale benut ting van het licht zal een goed resultaat te verwach ten zijn. De teeltmaatregelen zullen op de weersom standigheden en het jaargetijde moeten worden af gestemd. De relatieve hoge nacht- en bodemtempe- ratuur staan meestal een ernstige weggroei in de weg. De bodemtemperatuur is nauwelijks te beïnvloeden. Op de nachttemper atuur kan wel enige invloed worden uitgeoefend door middel van luchten. Zo ruim mogelijk luchten gedurende de nacht is voor herfstsla nood zakelijk. Inregenen dient te worden voorkomen. Tij dens nachtvorst worden de ramen gesloten. Bij alle andere weersomstandigheden dienen de luchtramen 's-nachts op „hopglucht" te staan. Dit geldt voor de hele teeltperiode, met uitzondering van het kropsta- dium. In verband met het gewas voor kourand die nen dan nachttemperaturen van minder dan 5° C. te worden vermeden. Het luchten dient hierop te wor den afgestemd. De dagtemperatuur dient aan de hoeveelheid licht te worden aangepast. Deze kan va riëren van 825° C. De laagste dagtemperatuur geldt voor donker, vochtig windstil weer. Bij zogenaamde „donkere da gen voor Kerstmis" zijn lage dagtemperaturen ge wenst. De hoogste dagtemperatuur kan worden aan gehouden bij zonnig weer. Echte zonnige dagen ko men echter in de herfst niet veel voor. Het is daar om van groot belang van die enkele dagen te profi teren. De temperatuur mag zonder enig bezwaar tij dens zonnig weer oplopen tot 25° C. Te vroeg luchten bij dit weertype zou men kunnen betitelen als „weggegooide gróei". Dit is jammer om dat we juist groei te kort komen in deze periode. Het is zelfs gunstig om bij zonnig en helder weer het ge was een handje te helpen. Hoe vroeger de optimale temperatuur is bereikt hoe sneller het gewas groeit. De kas 's morgens opstoken tot een temperatuur van 2025° C. is bij helder en zonnig weer beslist gun stig voor de ontwikkeling van het gewas. Temeer omdat dit weertype nagenoeg steeds gepaard gaat met lage nachttemperaturen. Het mes snijdt dan van twee kanten n.l. een snelle groei en 'n stevig gewas. LICHTGEBREK; WAT DAN IIET aantal dagen dat er te weinig licht is voor een redelijke groei is in de herfst groot. Hierbij denken we vooral aan donkere stille dagen. Dan zijn de teeltproblemen het grootst. Groei en verdamping stagneren. Het gewas staakt zijn activiteiten voor een zeer groot deel. Groeibevorderende maatregelen kunnen niet worden toegepast. Hiervoor is licht een onmisbare factor. Een constante temperatuurverho- ging heeft een verkeerde invloed op de kwaliteit en stevigheid van het gewas. Bovendien neemt het ge wicht van de sla niet toe. Er valt met een constante temperatuurverhoging onder deze omstandigheden niets te verdienen. De enige maatregel waar men zijn toevlucht toe kan nemen is de zgn. temperatuurstoot. Dit is het enige middel om het gewas actief te houden. Door toepassing van de temperatuurstoot wordt de ver damping gestimuleerd en blijven de wortels aktief. Een flinke wortelaktiviteit is belangrijk, ook tijdens donker weer. Bij een te geringe verdamping worden de wortels lui. Zij zullen bij gunstiger weersomstan digheden dan traag reageren. Het is duidelijk dat de grotere hoeveelheid licht dan niet voor 100 kan worden omgezet in groei. Om deze reden is het ge wenst het gewas actief te houden, door middel van een temperatuurstoot. Daarnaast bevordert een tem peratuurstoot de stevigheid van het gewas en wordt glazigheid voorkomen. Tijdens een langdurige don kere periode van b.v. 5 dagen of langer kan het nut tig zijn de temperatuurstoot rond de middag te her halen. W. J. ALOFS, Consulentschap voor de Tuinbouw 's-Hertogenbosch. Voor een goed ontsmettingsresul taat moet men de juiste grondbewer king uitvoeren. Zorg steeds dat de achtergebleven wortels goed zijn ver teerd. Zorg voor een droge grond bij stomen en een vochtige grond bij ont smetting. Laat van te voren de kwaal vaststellen i.v.m. het kiezen van het ontsmettingsmiddel. Alleen bij vol doende hoge temperatuur kan een chemische ontsmetting slagen. Laat de chemische ontsmetting door een erkende en vertrouwde firma uitvoe ren. De vraag of ieder jaar gestoomd of ontsmet moet worden brandt bij vele tuinders op de lippen. Vooral in een jaar als de financiële resultaten niet zo ge weldig zijn blijkt deze uitgave nog eens als een zware last op de schouders van menige tuinder te drukken. Toch zal het in vele gevallen onmogelijk zijn een goed gewas te telen zonder eerst een ontsmetting te hebben uitgevoerd. Een ontsmetting kan op verschil lende wijze worden uitgevoerd n.l. door middel van stomen of door een chemisch middel. Ontsmetten is nodig omdat bij iedere teelt plagen in de grond voor komen die in vele gevallen ernstige groeistagnatie en oogstreductie veroorzaken. Enkele voorbeelden hiervan zijn, aaltjes worteldui zendpoot bij verschillende gewassen, kurkwortel en knol bij tomaat. En tenslotte knol, Tusarium en Pho- mopsis bij komkommer. STOMEN OF CHEMISCH ONTSMETTEN Of men moet stomen hangt af van het gewas. Wan neer men komkommers of augurken teelt zal men prak tisch altijd moeten stomen omdat een chemische ont smetting meestal onvoldoende resultaat geeft. Wanneer bij een komkommergewas is gebleken dat er vrij veel knol aanwezig is, zal men voor het planten of tijdiens de teelt nog nemagon moeten toevoegen. Verder spreekt het vanzelf dat iemand die zelf over de moge lijkheid van stomen beschikt sneller tot stomen overgaat dian ontsmetten, in vele gevallen zal hij ook economischer werken dan wanneer hij een chemische ontsmetting laat uitvoeren. WAT IS BELANGRIJK BIJ HET STOMEN? De goede ontwatering en structuur van de grond spe len een 'belangrijke rol om een goed resultaat te berei ken. De grond kan voor de behandeling het best gespit worden. Door deze behandeling krijgt de grond de struc tuur die belangrijk is voor een goede werking. De zeilen moeten afhankelijk van de grond en de te dioden para sieten 8 a 12 uur bol staan. Men moet zorgen dat de grond niet te vochtig is, daar anders moeilijkheden op treden bij het verdwijnen van het condenswater dat ge- vormdi wordt door de stoom. De beste en snelste werking krijgt men wanneer men de behandeling uitvoert bij hoge temperaturen dus met andere woorden in de zomer. Dit is in de praktijk vaak moeilijk te verwezenlijken. Met als gevolg dat de behan deling later moet plaatsvinden. Om toch een goed resul taat te krijgen, doet imien er goed aan de temperatuur voor de tijd wat op te stoken. Verder dient men er voor te zorgen dat tijdens het stomen de luchtramen gesloten zijn. ONTSMETTEN MET CHEMISCHE MIDDELEN Wanneer men tomaten teelt zal meestal volstaan kun nen worden met een chemische ontsmetting. Er zijn een groot aantal preparaten in de handel. De belangrijkste zijn: Methyl-bromide, chloorpicrine, metamnatrium, D.D. en E.D.B. Evenals bij het stomen van de grond; spelen ook hier ter verkrijging van een goed resultaat een aantal facto ren een belangrijke rol. Zo zal de afdekking bij de mid delen chloorpicrine en miethyl-bromide secuur moeten gebeuren en de plastic rol de juiste dikte moeten hebben. Het plastic dient langs de kant tot op 30 cm diepte te worden ingegraven. Ook de afdekking rond de kas- poten is van uitermate groot belang zeker bij het mid del methyl-bromide. Om het middel goed te laten wer ken moet ook hier de grond gespit worden. De oude wortelresten moeten zoveel mogelijk verteerd zijn. (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8