Erf en akker Jongerenaktivitelten 22 'W HEUSE 4 weken lang een open OOG en OOR voor de ander, voor zijn mening en oordeel over onderwerpen als verhouding stad-platte- land, de Dolle Mina, de EEG en vele andere. Na de 4 weken tot de ontdekking komen, dat veel problemen ge nuanceerder zijn, dan je tot op heden dacht. Ineens ont dekken, dat je mee durft te praten en te discussie- ren in de groep. Tot de conclusiej komen: "Ik ben veran dert". Ver andert in positieve zin. Dit alles voor slechts 285,- of 142,50 (met subsi die) te BAKKEVEENF 57 BERGEN(NH of EERBEEK van 4 - 30 januari 1970. Opgave: P.J.Z.-sekretariaat. Modhar had gezegd dat we binnendoor naar Eldo ret konden rijden. Het moest een fraaie bergachtige weg zijn, maar zeker was hij er niet van. Op de kaart was hij aangegeven als een spoor. Het werd een machtige tocht. Eerst klommen we tot zesduizend voet, daarna weer vierduizend voet naar beneden om vervolgens aan de moeizame klim te beginnen die ons uit de Rift Valley zou voeren. En dat alles langs een pad dat niet breder was dan een meter of vier, met haarspeldbochten en onbeschrijfelijke prachtige vergezichten. Hier en daar lagen er ravijnen naast het pad die je deden duizelen. Corry heeft nogal last van hoogtevrees en het was haar ook aan te zien. De landrover bromde echter rustig naar boven, er was geen vuiltje aan de lucht. Opeens kwamen we bij een plaats die zich uitstekend leende voor een foto, maar toen ik wilde stoppen begon Corry te gillen van angst, en de kinderen vielen haar bij. Ik werd er een beetje zenuwachtig van en daardoor kwam het dat ik per vergissing in de achteruit schakelde en bijna in het ravijn belandde. Er vielen wat harde woorden maar ze werden spoedig weggevaagd door het prach tige landschap dat tevoorschijn kwam toen we op de hoogvlakten van de provincie Trans Nzoia aankwa men. Hier rond de plaatsen Eldoret en Kitale liggen de landbouwgebieden van Kenya. Vooral hier kon den we zien wat de blanken er van hadden weten te maken. De hoogvlakte bestaat uit ideale lössgrond, zacht glooiend, en dat alles met een ideaal klimaat. Een half jaar lang regelmatig regen met gematigde temperaturen. Twee en zeventighonderd voet. Hele maal geen Afrikaans landschap, nog veel minder een tropisch landschap, ofschoon we nog maar net het evenaarsbord waren gepasseerd. Een kompleet Euro pees beeld, alleen de Afrikaanse hutten en de zwarte gezichten herinnerden er aan dat we niet in Europa waren. Alles zag er uit als bij ons in een polder in begin juli. Uitgestrekte tarwevelden in de aar wieg den golvend in de frisse wind. De haver en gerst be loofden een heel goede oogst, en enorme hybriden- maisvelden waren een lust om te zien. Overal werd het landschap onderbroken door groepen hoge euca lyptussen. De boerderijen zelf waren alle verscho len in dichte geboomtes. Het leek ons ideaal toe om hier een boerderij te hebben. We reden die dag nog door tot Kitale. 's Nachts was het er koud. In het hotel brandden houtvuren in de open haarden. Het was er lekker behaaglijk, en je kreeg weer eens even het gevoel hoe het in Euro pa is. Na een uitgelezen diner, kregen we spoedig fikse slaap bij het knappend houtvuur. De volgende dag besloten we om een paar van deze fraaie boer derijen te gaan bekijken. We kenden er niemand, maar met de hoed in de hand kom je nogal ver. We ontmoetten een Deen die al acht en twintig jaar in Kenya woonde. Hij liet ons zijn hele bedrijf van zes honderd vijftig acres zien. Na de bezichtiging nodigde hij ons uit om een pilsje te drinken. Vlak na de on afhankelijkheid vertelde hij wilde men een hoop van de mooie bedrijven opsplitsen in kleine bedrijfjes. Maar de resultaten daarna vielen met een klap terug. Tegenwoordig is de negering geheel van dat opsplit sen teruggekomen. De Europese boeren die Kenya verlaten kunnen hun boerderij verkopen aan het Agricultural Development Corporation (A.D.C.). Het A.D.C. heeft mensen in dienst, meest Europeanen die dan deze bedrijven beheren, tot er een Afrikaanse koper voor op komt dagen. Pas dan wordt zo'n be drijf overgedragen. Het A.D.C. taxeert ook de te ver kopen bedrijven, zodat de nieuwe Afrikaanse boer niet te weinig maar ook niet te veel betaalt. Op onze vraag hoe de nieuwe inheemse boeren het doen, keek hij erg zuinig. Hij verwachtte er niet veel van. Later op de dag kwamen we op zo'n bedrijf. We willen niet generaliseren, alleen maar uitdrukken wat we op dat ene bedrijf zagen. Kortweg gezegd een zich gestaag ontwikkelende puinhoop! En de hoofdoorzaak hier van, hebben we ons laten vertellen, is dat de man LANDELIJKE. EN NATIONALE PLOEG WEDSTRIJD Op 14 en 15 oktober worden de Landelijke- en Nationale ploegwedstrijden in de Flevopolder gehou den. Deelnemers aan deze wedstrijden zijn de provin ciale kampioenen in de categorieën rondgaande, één- schaar wentel en 2-schaar wentel. Namens de P.J.Z. zullen deelnemen: rondgaande ploegen: 1. M. Markusse, Nw. en St. Joosland met Cappon; 2. C. P. de Rijke, Poortvliet met Cappon; één-schaar wentel: 1. J. C. Lokers, Zevenbergen met Rumpstad; 2. J. L. C. Mol, St. Maartensdijk met Rumpstad; twee-schaar wentel: 1. M. de Lint, Klundert met Cappon (Nat. kam pioen 1969); 2. F. J. van de Bliek, Wolfaartsdijk met Cappon. Wij wensen de deelnemers vanaf deze plaats veel succes toe en rekenen erop dat zij traditiegetrouw beslag weten te leggen op een aantal ereplaatsen. UITWISSELING MET HET DRENTSE SMILDE De afdeling Smilde van de D.P.J.G. wil graag een uitwisseling met een Brabantse afdeling. De uitwisse ling zou plaats moeten vinden rond de Carnaval. Op name van een cursus „Hoe vieren we Carnaval" wordt dan ook aanbevolen. De afdeling, die belangstelling heeft voor deze uitwisseling kan kontakt opnemen met: Mej. R. Buitstra, Linthorst Homanweg 9, Smilde. Ook het P.J.Z-sekretariaat graag inlichten! WEDSTRIJDENDAG SPRANG De afdeling Sprang-Capelle hield op 18 september j.l. haar jaarlijkse wedstrijdendag. De wedstrijdterrei nen waren evenals in voorgaande jaren welwil lend ter beschikking gesteld door de heer J. H. van der Schans, oud-H.B.-lid der B.P.J. Goede weersom standigheden en een goede organisatie van een aantal aantrekkelijke wedstrijdonderdelen, maakten de dag tot één groot succes. Dit succes betrof eveneens de twee primeurs van deze dag n.l. de bromfietsafval race en de bromfietsballonnen jacht. De nieuwe opzet van de wedstrijdendag bleek goed te voldoen, gezien het grote aantal deelnemers. De uitslagen luiden als volgt: Kal veropfok wedstrijd Beste kalf: G. van Achterberg Beste groep: B. van Beek Best getoiletteerde koppel: G. van Achterberg Trekkerbehendigheid 1. J. Zwart met 427 str. pnt. 2. P. van Beek 476 str. pnt. (winnaar 1969) 3. P. van Beek Pz. met 493 str. pnt. Bromf ietsafvalrace 1. K. Versteeg met Zundapp 2. E. van Pelt met Zundapp Bromfietsballdnnenjacht: 1. K. Versteeg met Zundapp 2. A. Honcoop met D.K.W. die het bedrijf koopt, er niet op gaat wonen of wer ken. Nee hij houdt zijn meestal dikbetaalde baan in Nairobi of elders er. laat een zogenaamde „manager" de zaak leiden. Laatst stond er een artikel in de „Ke nyan Farmer" waar gewaarschuwd werd tegen het zogenaamde telefoonboeren. Maar verder zijn er nog heel wat Europese boeren, die er met kundig wer ken nog een dik belegde boterham weten te verdie nen. De Deen liet ons een paar hakmessen zien die bij hem aan de muur hingen. Die hebben wij ook, zei Corry. Dat kan, zei de man maar ik weet zeker dat je de drager er van niet hebt doodgeschoten. We keken wat sullig. In de mau-mau tijd had hij een boerderij bezeten rond Molo, en daar kwamen bijna wekelijks de terroristen aanvallen uitvoeren op de boerderij. Meestal sloegen we fel terug vertelde hij. We gin gen ze achterop en we hebben er verschillende dood geschoten. Hun panga's hangen hier, hij grinnikte. Maar nu is alles okee. Ze zeggen: toen waren we vijl anden, nu zijn we vrienden. In Kitale waren we maar zestien mijl meer van de Ugandese grens, en we besloten om daar ook eens een kijkje te gaan nemen. We hadden echter geen enkel autopapier of visum en misschien mochten we wel niet over de grens. De weg die we zouden nemen voerde rond het gebergte Elgon, de derde hoogste piek in Oost-Afrika. Volgens de automobielgids zou het een martelende rit worden, maar de reiziger werd beloond op prachtige vergezichten en land schapswisselingen. De grenspost stelde niet erg veel voor. Van Kenya was er niemand te zien. Er waren alleen twee grensbeambten van Uganda. Ze waren in het geheel niet lastig. We konden er zo door. We hadden honderd mijl voor de boeg eer we aan de andere kant van het gebergte de stad Mbale zouden bereiken. Soms komt er in een week geen landrover voorbij hier, zei de douaneman. Maar er gaat wel iedere dag een bus van hier naar Mbale. Nou, dat was voor ons genoeg, mochten we pech krijgen dan konden we altijd met de bus verder. Het landschap veranderde direct. Met de grote boerderijen was het gedaan, alleen hier en daar wat dorpen en hutten, erg veel groen, en nog meer bananen, en zeer vrien delijke mensen. We hadden één hand bijna steeds1 nodig om te zwaaien. En de weg laat ik het daar volgende keer eens over hebben. SCHRLJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22