officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant ZWEMMEN OF VERDRINKEN? In dit nummer o.m.: Verzekeringszaken vragen Uw aandacht! Om zetting van polissen moet voor 1 november a.s. op gegeven worden! Pagina 3 Nutswet pijpleiding- straten Pagina 4 Vruchtwisseling en aardappelteelt Pagina 5 Tuinbouwklanken, Stookolieperikelen en Gla- diolendemonstratie Pagina 6-7 Goede herfstsla een goocheltoer? leder jaar stomen of ontsmetten? Pagina 8 - 9 Oude Zeeuwse boer derijen no. XXVI Pagina 12 - 13 Mechanisatienieuws Pagina 15 Aardappelen als vee voer en „Langs de melk weg" XXIV Pagina 16-17 VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 58e Jaargang - No. 3050 land en tuinbouwblad De suikerbietencampagne is afgelopen week op gang gekomen. Waren het in het begin vooral de hoe ken en kanten, hier en daar zagen we ook al bietenrooiers in volle aktie. Bij velen moeten echter eerst nog de aardappelen en uien aan de kant voordat goed met de „bietenslag" kan worden be^,. gonnen. Over het vele werk dat in de maand oktober op het landbouwbedrijf nog gedaan moet wor den geeft het artikel op pagina 10 en 11 bijzonderheden. leven in een gekke tijd. Ook zij die beslist nog niet tot de ouderen behoeven te wor den gerekend moeten vaak eerlijk bekennen dat ze er dikwijls de grootste moeite mee hebben om het tijdsgebeuren van deze dagen te verstaan. Het gaat heus niet altijd vanzelf om er begrip voor op te bren gen. Wat dat betreft zijn we het beslist niet eens met sommige van onze regeringsmensen die blijkens hun uitlatingen overal zoveel begrip voor menen te moe ten hebben. Bij velen onder ons is dat dikwijls dan ook niet het geval! Wanneer we rondkijken in onze branche en zien wat er gedaan moet worden om een enigszins redelijk bestaan te verkrijgen en we ver gelijken dit met veel verschijnselen in de huidige maat schappij, dan zou dat ons inziens eerder reden geven om in opstand te komen dan dat andere groeperin gen daartoe aanleiding menen te moeten vinden. Wan neer er in bepaalde bedrijven arbeidsonrust ontstaat omdat de koppelbazen hun werknemers veel meer kunnen laten verdienen dan de vaste arbeiders, komt er direkt overeenstemming over een uitkering ineens van 400,Hierop volgt een golf van dergelijke loonsverhogingen, ook in bedrijven waar men niets met het koppelbazen-vraagstuk van doen heeft. Het zit er in dat in een of andere vorm alle werknemers deze ƒ400,extra zullen gaan krijgen. Ook hoewel we weten dat dit bij vele van onze ondernemers er be slist niet af kan. Wanneer een vakbondsman voorge houden wordt dat het voor vele bedrijven onverant woord zou zijn een dergelijke uitkering te doen, komt het antwoord: „Dergelijke bedrijven zullen in de toe komst toch niet gehandhaafd kunnen blijven. Laat ze dan maar een half jaar eerder tot de conclusie ko men dat het niet meer gaat". 70ALS verwacht zal in het komende begrotings jaar een stevige belastingverhoging het tegen wicht moeten vormen voor de verwekte bestedings- golf. De bestedingen moeten wij hier ruim zien, want niet alleen hebben de consumenten hun uitgaven sterk opgevoerd, ook de producenten hebben hun in vesteringen zoveel mogelijk verhoogd, daartoe gesti muleerd door de gunstige conjunctuur, die duidelijk een hausse is geworden. We kunnen de werknemers de schuld geven, die de loonsluizen hoe langer hoe meer open draaien. Ook kunnen wij de werkgevers op de vingers tikken, die hun investeringen niet wensen te beperken. Ten slotte is ook de overheid medeschuldige want zij heeft mede uit politieke overwegingen nagelaten om haar uitgaven voldoende te beperken. Zo staat heel ons volk schuldig aan het gat dat in ons monetair bestel en in de betalingsbalans wordt geslagen. De miljardennota toont dit duidelijk en voor zover wij mochten twijfelen spreekt de jongste nog niet in de cijfers verwerkte loongolf boekdelen. IN de jaren 1964 tot en met 1969 is de koop kracht van de gulden in ons land met 34 gedaald. Anders gezegd heeft de gulden in zes jaar tijd een derde van zijn waarde verloren. Wanneer iemand in 1963 zou hebben deelgenomen aan een staatslening, die 8 rente zou geven (hetgeen in die tijd onmogelijk was!) dan zou hij vandaag voor een flinke verliespost staan. Hij zou van de acht procent allicht enige procenten belasting moeten afstaan en daarnaast nog de waardedaling hebben moeten op vangen. Hij zou dan al verloren hebben om over enig reëel rendement maar niet te spreken. Op grond van prijsstijgingen en reeds gedane toe zeggingen in verschillende CAO's moet volgens des kundigen in 1971 worden gerekend op een loonkos tenstijging van 1113%. Dat gaat zo al enkele jaren voort. Is het een wonder dat velen in onze branche beslist niet meer weten hoe het moet? Er wordt in deze tijd wel heel veel gevraagd van de zelfstandige ondernemer in het algemeen en in de land- en tuin bouw in het bijzonder. We lazen dat het bedrijfsleven in deze tijd mensen nodig heeft die beschikken over z.g. helicopter-kwaliteiten. Dat zijn mensen die door de bomen het bos nog kunnen zien, verbeeldings kracht hebben, het vermogen om te analyseren en zin hebben voor realiteit en bovendien ook afstand kun nen nemen van hun directe taak en problemen. Juist als ondernemers in de land- en tuinbouw dienen we over dergelijke kwaliteiten te beschikken en in elk geval zullen de mensen die onze belangen moeten behartigen dat dienen te hebben. \A/E begonnen met te schrijven dat we in een gekke wereld leven. We verlangen beslist niet terug naar de toestanden van dertig jaar geleden, maar dat we de laatste tijd wel erg zwaar doorslaan naar de andere kant, staat vast. Wat dat betreft zeggen de personeelsadvertenties van de verschillende bedrijven boekdelen. Een grote industrie lokte laatst jongeren met een beatfestijn, Een, ook in onze kring niet onbekende bankinstel ling, geeft aan jongeren die interesse hebben voor hun bedrijf alvast een platenbon cadeau. Wanneer men voor een van onze grote oliemaatschappijen een nieuwe werknemer aanbrengt krijgt men een pre mie van ƒ100,Zo zijn er verschillende voorbeel den te geven van de overtrokken situatie op de ar beidsmarkt. Onze nationale economie is oververhit. Er heersen grote spanningen, dat blijkt uit alles. We lazen in een overzicht dat in zeven jaar de loon som per arbeiders is verdubbeld en het spel gaat voort. Wie ondernemer wil blijven moet het meespe len, alleen is de grote moeilijkheid dat we in de land en tuinbouw geen overeenkomstige verhoging van onze inkomsten hebben gezien. Dat we op die manier niet voort kunnen gaan, staat vast. Toen enkele jaren geleden vanuit Brussel dr. Mansholt naar voren bracht dat er grote veranderin gen moesten komen in het ondernemerspatroon in de landbouw, werd er van vele kanten beweerd dat de feitelijke situatie in de landbouw niet zo veront rustend was. Wanneer we op het ogenblik eerlijk en nuchter de zaak bekijken dan moeten we zeggen: „Dr. Mansholt heeft het in grote lijnen goed gezien. Er zal veel moe ten veranderen in onze bedrijfstak om in de toekomst te blijven bestaan". Ook wij hebben mensen nodig met helicopter-kwaliteiten. Laten deze ons eerlijk ver tellen waar het op staat!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1