Oude Boerderijen in Zeeland (XXVI) De hoeve „Kwistenburg" in de Middelzwake te 's-Gravenpolder 12 W. E. P. VAN YSSELDIJK De hoeve gezien vanaf de Zwaakse HE niet zo grote hofstede „Kwistenburg" in de Middelzwake ligt ten zuidwesten van 's-Gra venpolder en gezien vanaf de weg naar Ovezande links aan de overzijde van de Zwaakse Weel. Deze, ook wel Kwistenburgse Weel genoemd, is een restant van de vroegere Zwake, een vaarwater dat in de middel eeuwen de verbinding vormde tussen de Honte (Wes- terschelde) via de Schenge en het Sloe. Het scheidde toen de Breede Watering bewesten Yerseke van de eilanden Borsele en Baarland. Langs de randen van de Zwake ontstonden reeds in de 14e eeuw en kele bedijkingen, o.a. de Heer Geertspolder (1363) en de Korenpolder (13401363) aan de noordkant en de Slabbekoornpolder (onbekend) aan de zuidkant. Door steeds toenemende verlanding in de 14e en de 15e eeuw konden naderhand een aantal kleine polders aan de zuidkant van de Zwake tot stand komen, zoals vis, terwijl er ook steeds een zekere legendarische betekenis aan wérd toegekend. VOLKSVERHALEN 70 werd de weel voorheen als een heilig water beschouwd, waaruit het gebruik voortkwam, dat alle doden die eertijds in Hoedekenskerke werden begraven, over de weel werden gezet, of ze nu uit Baarland dan wel uit Hoedekenskerke afkomstig wa ren. Volgens anderen zat er in de weel een kwade geest. Men beweerde dat er in de tijd dat hier nog een openvaarwater was nogal wat schepen om die reden vergingen. De plaats waar dat bij voorkeur geschiedde was in de buurt van de latere tweede dam, dus waar nu de weel is. Daar zou een paaltje gtaan (gestaan hebben) bij de heul onder de dijk, waar die rampen plaats vonden. voorzien van een nieuwe baksteenlaag, die op de hoek inpast in het daar nog aanwezige oude muur gedeelte, dat in kleine gele Ysselsteen is uitgevoerd. De zuidgevel is voorzien van één raam links van de deur en twee ramen rechts daarvan. Ze zijn ge moderniseerd en niet meer voorzien van de vroeger gebruikelijke kleine ruiten. Aan de achtergevel is dat bij de daar aanwezige ramen wel het geval. De indeling der woning is met een gang over de breedte, met van zuid naar noord aan de linkerzijde een slaapkamer en daarachter de keuken. Aan de andere zijde ligt de huiskamer, door kasten afgeschei den van de hoger liggende opkamer aan de achter kant. De opkamer is met enkele treden vanuit de keuken bereikbaar en daarnaast bevindt zich de in gang tot de kelder, die met schuin aangebrachte lui ken is afgesloten. Deze kelder is van zeer dikke wan den voorzien, terwijl de vloer uit de 17e eeuwse on- Het woonhuis van „Kwistenburg" (De schoorsteen rechts is later aangebouwd). De achterzijde van de schuur met mestput en varkenshok. Opvallend is het lager doorlopende rieten dak. de Oude- en Nieuwe Hoondertpolder, de Vlieguitpol- der, de Hugo-, Jan Vierloos-, Kaneel-, Fiernis- en Oude Vreelandpolder (alle omstreeks 1472). De aanslibbingen maakten het mogelijk dat in 1445 ten westen van de Korenpolder de 1e dam in de Zwa ke werd gelegd (tussen 's-Gravenpolder en de Nieu we Hoondertpolder). Dit gebeurde op bevel van Philips van Bourgondië en het had als gevolg dat de Zwake in twee delen werd gescheiden, de Middelzwake en de Oosterzwake. Een tweede dam werd in 1474 gelegd tussen de Vlieguitpolder en het Rondepoldertje. Direct ten zui den van deze dam is nu de Zwaakse Weel te vinden. De Middelzwakepolder werd dus in 1474 gevormd en omstreeks 1500 zullen daar zeker landbouwgron den zijn geëxploiteerd, ofschoon een waterpartij tot in onze dagen bleef bestaan en met de aanwezigheid van opgaand geboomte, struikgewas en rietkragen zorgde voor een uniek landschappelijk geheel, dat zeker één der fraaiste plekjes op Zuid-Beveland ge noemd mag worden. De weel zelf was steeds rijk aan Eens, zo luidt het verhaal, verging er een schip met een rijke lading goud en zilver. Zwemmers be weerden, dat er eens iemand bij het duiken de res ten van een schip bij die heul dus op de bodem zou hebben aangetroffen. DE GEBOUWEN VAN „KWISTENBURG" ZOALS bij vele oude Zuid-Bevelandse boerderijen zijn ook hier woning en schuur aaeenge- bouwd. Het woonhuis is gemetseld in baksteen, wel ke aan twee zijden niet meer zichtbaar is, daar men ze met specie heeft bepleisterd. Dit komt helaas meer voor en had tot doel de oude gevels, waarvan het voegwerk door de tijd had geleden, wat op te knap pen en het vocht beter tegen te houden. (Spouwmu ren waren in de bouwperiode niet bekend.) Vergeleken bij het karakteristieke en soms zelfs artistieke metselwerk, was dit bepleisteren een ver arming, zij het dan wellicht een noodzakelijke. De achtergevel (noordzijde) geeft de baksteenmuur te zien, doch dit is niet het oorspronkelijke metsel werk. Hier is de gevel, hoewel reeds lang geleden, geglazuurde bruinrode plavuizen bestaat. Deze ruim te is niet vochtig, zoals als elders nogal eens voor komt. Dit valt wel op, gezien de op enkele tientallen meters afstand aanwezige Zwaakse Weel. In de keuken bevindt zich een achterdeur, die toe gang naar buiten geeft via 2 zware hardstenen tre den, die mogelijk hier niet oorspronkelijk zijn. Eén der treden is voorzien van enkele gaten, waarin res tanten van een afgezaagd ijzeren hekwerk zijn te zien. Een andere deur in de keuken geeft toegang tot de landbouwschuur. De huisaolder, via een trap in de keuken bereik baar, geeft geen reden tot opmerkingen, behalve dan dat de zolderdelen duidelijk de bij de bouw aange brachte zijn, en dus nimmer zijn vernieuwd. Om van dit huis de bouwtijd te bepalen zijn de weinige in de gang en in één der kamers aanwezige oude wandtegels wel doorslaggevend. Deze tegels komen voor langs de onderrand van de muur en zijn voorzien van afbeeldingen met vogels en bloemen in enkele kleuren, terwijl de hoekvullingen zgn. osse- hoorns zijn. Ze werden gemaakt in de tweede helft der 17e eeuw. Ook zijn nog wat blauwe en enkele

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 12