Ruilverkavelingsrapport „Zuiderafwateringskanaal- Beneden-Donge" ter visie 6 Vanaf dinsdag 9 september j.l. ligt een maand ter visie het rapport van de ruilverkaveling Z.A.K./Beneden Don- ge. Na een zeer lange voorbereidingsperiode heeft Gede puteerde Staten van Noord-Brabant het plan voor ruil verkaveling van dit gebied aan de streek aangeboden. Een ieder kan hiervan nu kennis nemen en eventueel zijn bezwaren kenbaar maken. Bezwaren tegen het plan kun nen dus ingediend worden bij G.S. van Noord-Brabant ;;edurende de periode dat het plan voor een ieder ter inzage ligt, op de gemeentehuizen van de betreffende gemeenten, dus tot 9 oktober. Tijdens de periode van de :er visie ligging zullen er in de streek vrschillende voor- chtingsavonden gehouden worden waarop het plan na dar toegelicht en waarbij vragen beantwoord zullen worden die ten aanzièn van het plan bij' de belangheb benden zijn gerezen. Na de ter visie legging zullen de bezwaren behandeld worden waarbij het plan van de ruilverkaveling dus eventueel aangepast kan worden. Hierop zal dan de stemmingsvergadering moeten volgen die waarschijnlijk in december gehouden zal worden. DE AANLEIDING VOOR DE AANVRAAG De ruilverkaveling Zuiderafwateringskanaal/Beneden Donge beslaat totaal 10.280 ha en is een combinatie van twee ruilverkavelingen die eertijds door resp. het water schap „het Zuiderafwateringskanaal" en het waterschap „De Beneden Donge" werden aangevraagd. De slechte waterbeheersing en verkaveling in de betreffende ge bieden zijn de belangrijke oorzaken van de aanvraag om ruilverkaveling. Daarnaast speelt de aanpassing aan de toestand die na de afsluiting van het Haringvliet zal ontstaan een belangrijke rol. De getijbeweging zal n.l. door deze deltawerken wegvallen en men zal met een nieuw waterpeil rekening moeten houden. In het ruil verkavelingsplan is niet opgenomen de „watervrij making" (bescherming tegen hoge buitenwaterstanden) van de boezemgebieden van het Oude Maasje en de Beneden Donge. Deze „watervrijmaking" zal onafhanke lijk van de ruilverkaveling tot stand komen. Wel is het voor de ruilverkaveling van zeer veel belang dat men op deze watervrijmaking kan rekenen. Hierdoor zal boer derijverplaatsing naar deze boezemgebieden mogelijk zijn. DE BLOKGRENS Het blok wordt aan de Noordzijde begrensd door de Bergse Maas en loopt ruw weg van de gemeente Waal wijk tot Raamsdonk. In het Z.W. wordt de grens getrok ken door de rijksweg BredaGorinchem, in het Zuiden door de kom van Dongen en het Wilhelminakanaal en in het Zuid/Oosten door de Laanse of Moerse dreef en de gemeente Kaatsheuvel. Bij het bepalen van de grenzen van het blok heeft men zoveel mogelijk gronden, waar van het ruilverkavelingsbelang dubieus was, buiten het b'ok gelaten. Dit betreft dus klein en niet-agrarisch grondbèzit, bebouwing en gronden waarvan verwacht wcrrit dat ze binnenkort in een bestemmingsplan zullen v/orden opgenomen. Ook boerderijen die in een nauwe lir bebouwing staan zijn buiten het blok gelaten. Indien de betrokken landbouwers voor boerderijverplaatsing in aanmerking zouden komen, kunnen hun gebouwen op eigen verzoek, na de stemming alsnog in het blok wor den oogenomen. In het blok zijn wel opgenomen enkele polders die reeds verkaveld zijn n.l. de Buitendijkse Hooipoldér, de Kleine Oude Straat, Bovenkerk, de Over- diep.se polders en ten Westen van de Capelse Vaart. De reder, iiervan is dat de gronden in deze polders over wegend in gebruik zijn bij bedrijven uit Waspik en Capelle en het voor een doelmatige ruilverkaveling van belang is dat deze in het geheel worden opgenomen. Dit geldt ook voor het voormalige ruilverkavelingsgebied: „Het Eendennest". Een klein deel van de ruilverkaveling „Raamsdonk" is weer in het plan opgenomen om het waterbeheersings- plan goed te kunnen laten aansluiten. BEDRIJFSONTWIKKELING De land- en tuinbouw heeft na de 2e wereldoorlog een snelle ontwikkeling doorgemaakt die de laatste jaren vooral gericht is op productiviteitstoename per man. Hiervoor is vaak vergroting of specialisatie van de be Heggel andschap naar de huidige toestand in het gebied Sprang-Capelle. drijven noodzakelijk. In het betreffende gebied is dit onder de huidige omstandigheden vaak niet te realise ren. Om de huidige situatie overzichtelijk weer te geven heeft men gegevens verzameld (meitelling 1969) en de bedrijfshoofden ingedeeld in de volgende categoriën. A B. hoofdberoep volledig of overwegend in de land bouw. C. landbouw als nevenberoep. D. geen hoofdberoep (rustende landbouwers). E. hoofdberoep volledig of overwegend in de tuinbouw. F. hoofdberoep volledig of overwegend in de niet grondgebonden landbouw (varkensmesters e.a.). Men kwam dan tot de volgende aantallen en bedrijfs- gem. bedrijfsgrootte in ha grootte. categorie bedrijven aantal A B 586 62 C 80 9 D 102 11 E 140 15 F 27 3 totaal 935 100 Sinds 1963 is het aantal landbouwbedrijven met 13,2 gedaald. De gemiddelde bedrijfsgrootte van de land bouwbedrijven met hoofdberoep volledig of overwegend in de landbouw is hierdoor met 1 ha toegenomen tot 13,2 ha. De huidige eisen die aan het landbouwbedrijf gesteld worden om tot een redelijk inkomen te geraken vragen echter om veel ingrijpender wijzigingen. Door o.a. boerderijverplaatsing zal getracht worden juiste op lossingen te realiseren. De tuinbouw in het gebied (groep E) maakt momenteel ook een moeilijke tijd door, ook hier zijn ingrijpende wijzigingen nodig om tot een rendabele opzet te komen. De smalle kavels maken dat de kassen en warenhuizen in verhouding vaak zeer lang zijn, hetgeen duur in aanschaf, onderhoud en verwar ming veel arbeid vraagt. De tuinbouw beslaat ruim 5 van de oppervlakte cultuurgrond in het ruilverkavelings gebied en 15 van het totaal aantal bedrijven. De op pervlakte aan glas, die ruim 20 van de tuinbouw- ODpervlakte (zonder boomgaarden) uitmaakt is voor 30 als verwarmd glas in gebruik. Sinds 1963 is de oppervlakte glas op de tuinbouwbedrijven met globaal 8 ha toegenomen, zonder dat het aantal bedrijven is ge stegen. In verband met de ongunstige productie-omstan digheden is door de gemeenten Sprang-Capelle, Waspik en 's-Gravenmoer een tuinbouwstichting in het leven geroepen die de goedkeuring heeft gekregen van Ged. Staten van Noord-Brabant. De door deze stichting ver worven en alsnog te verwerven gronden zullen zo moge lijk in ruilverkavelingsverband worden geconcentreerd in de ..Polder ten Westen van de Capelse Vaart". De ontsluiting en waterbeheersing in dit gebied zullen worden aangepast aan de behoefte van de tuinbouwex- ploitatie. LANDSCHAP EN RECREATIE Het ontworpen landschapsplan en voorzieningen voor de recreatie zullen er zorg voor moeten dragen dat ook aan deze punten voldoende aandacht besteed wordt. Van belang voor het landschapsplan is de inpassing van het bestaande heggenlandschap in de toekomstige kavel indeling. Verder zullen er enkele gebieden als land- schap- en natuurreservaat worden gehandhaafd. Hier voor zal o.a. 80 ha aan Staatsbosbeheer worden toe gewezen, volgens art. 13 van de ruilverkavelingswet. AANLEG VAN WEGEN Ten behoeve van de aanleg van een rijksweg van Til burg naar Giessen zal grond aan het rijk worden toege wezen 70 ha) en aan de provincie zullen o.a. gronden toegewezen worden ter realisering van de verbinding: a. OosterhoutKaatsheuvel; b. en van Tilburg buiten Dongen om naar de onder a genoemde weg. De totale toewijzing aan openbare lichamen bedraagt 269 ha, het geen overeenkomt met 2,9 van de totale oppervlakte van het blok. De toewijzing zal geschieden tegen beta ling van een vergoeding, die zal worden gebaseerd op de waarde zoals deze op het tijdstip van de ter visie leg ging van het plan van toedeling is getaxeerd. BEGROTING De totale kosten van de ruilverkaveling zijn begroot op 50.800.000,De genoemde bedragen zijn ramingen op basis van loon- en prijspeil van september 1969. Als gevolg van loon- en/of prijswijzigingen kunnen de wer kelijke kosten hiervan afwijken. Deze afwijkingen zullen ook de bijdragen van belanghebbenden beïnvloeden. De aanpassing aan de Deltawerken is begroot Op 900.000,Rijkswaterstaat zal hiervoor in de ruilver kaveling bijdragen. In de kosten ter verbetering van de waterbeheersing, waarvan de werken mede zijn afg& stemd op het door die provincie Noord-Brabant gekozen watervrijmakingsplan, zal de provincie op basis van de huidige loon- en prijspeil een bijdrage van 507.000, leveren. TE BETALEN DOOR DE EIGENAREN: voor ontsluiting 2.800.000,-— voor waterbeheersing 3.300.000, voor de verkaveling 6.000.000, voor boerderij bouw 3.150.000, voor beplanting 275.000, TE BETALEN DOOR DERDEN: Rijkswaterstaat: aanpassingswerken 900.000, Gemeenten: ontsluiting 1.140.000,— Gemeenten: recreatie 133.000, Waterschap Zuiderafwateringskanaal 120.000, Provincie Noord-Brabant 507.000, Totale bijdrage 18.325.000, Van de totale kosten ad 50.800.000,zal dus door de belanghebbende grondeigenaren en derden volgens deze begroting 18.325.000,moeten worden bijgedra gen (36 Door het Rijk (Cultuurtechnische dienst) zul len bij een gunstige uitslag van de stemming, de over blijvende kosten (64 wordien gesubsidieerd. VOORLICHTINGSDAGEN Teneinde de nodige voorlichting over dit ruilverkave lingsproject te geven worden door de C.C.C. dan wel C.T.D. in samenwerking met de organisaties de volgen de voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd: vrijdag 18 september 19.30 uur: Musis Sacrum - Dongen, ddrekte belanghebbenden maandag 21 september 19.30 uur: Zidewinde - Sprang- Capelle, besturen bijeenkomst dinsdag 22 september 19.30 uur: Dorpshuis - 's-Graven moer, direkte belanghebbenden vrijdag 25 september 19.30 uur: Café de Statie - Waspik, direkte belanghebbenden maandag 28 september 20.00 uur: Zidewinde - Sprang- Capelle, direkte belanghebbenden donderdag 1 oktober 9.30 uur: Zidewinde - Sprang- Capelle, informatieve vergadering 14.30 uur Musis Sacraum - Dongen, informatieve vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 6