FRUITTEELTSITUATIE RAMPZALIG! k Ruilverk.rapport Z A.K. Beneden Donge ligt ter vi sie Pagina 6 k Wordt 1971 rampjaar voor de stooktuinbouw? k Moutindustrie wil pra ten over teeltcontracten k Moderne snijmaisoogst Pagina 11 k De hoofdprijzen prijs vraag „Wie wordt Kam pioen?" Pagina 14 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Lonen en prijzen in het H.B. K.N.L.C. Pagina 3 Tuinbouwcie. ZLM ver gaderde Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Langs de melkweg Pagina 7 Pagina 9 Pagina 10 Coöp. bankbeleid van vandaag III Pagina 12 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 58e Jaargang - No. 3047 land en tuinbouwblad De Stichting voor Bodemkartering viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Op een onlangs gehouden dis cussiebijeenkomst te Wageningen hebben bodemkundigen en vertegenwoordigers van de praktijk van gedachten gewisseld over de betekenis van bodemkartering en veld-bodemkundig onderzoek voor land en tuinbouw en cultuurtechniek. Meer hierover op pagina 12 en 13. C EN golf van sociale onrust gaat er op het ogen- blik over ons land. Ogenschijnlijk gaat het bij de stakingen in de havens en de metaalsector om loonconflicten en het koppelbazenprobleem waarbij de gewone werknemers een achterstelling in de lonen constateren ten opzichte van de via de koppelbazen ingezette arbeidskrachten. Een kwestie dus die door gehele of gedeeltelijke inwilliging van de eisen van de stakende arbeiders zou kunnen worden opgelost. Dat de achtergronden van deze conflicten dieper schijnen te liggen blijkt wel uit het feit, dat de over eenkomst, dat de werknemers in die bedrijven, waar met koppelbazen wordt gewerkt dit jaar maximaal een extra uitkering van ƒ400 zouden krijgen, het sein bleek te zijn tot de eis van een algemeen optrekken van de lonen in vele bedrijfstakken. Het lijken dan ook niet de koppelbazenproblemen alleen te zijn die hier in het geding zijn maar voorboden van een komende strijd over de inkomens- en vermogensverdeling en de inkomensverhoudingen. Eind vorige week werd o.m. bekend dat de bouwwereld de eisen had afgewezen en direct dreigde er toen onrust in deze bedrijfstak. Het heeft er alles van weg dat een nieuwe loongolf op komst is. En dat op een moment waarop Neder land dit volgens de deskundigen beslist niet kan heb ben. Het is een vaststaand feit dat vele bedrijven het reeds enorm moeilijk hebben om zich te handhaven. De nieuwe ontwikkeling kan voor deze groep van be drijven het einde betekenen. Een ander ongunstig bericht van het economische front was dat van het onrustbarend stijgen van de Driizen van levensonderhoud. Tussen half juli en half augustus blijken de prijzen met een vol procent te zijn gestegen. Voor heel 1970 werd een prijsstijging van 4 verwacht maar deze is nu al overschreden. Het zal heel moeilijk zijn uit de situatie van dit moment te geraken. |T)E berichten over de extra loonsverhogingen en de stijgende kosten van levensonderhoud ko men voor de landbouw en voor de fruitteelt in het bij zonder in een bijzonder moeilijke periode. Nimmer tevoren was de situatie bij de afzet van appels en pe ren zo somber als op dit ogenblik. Tot nu toe is er altijd gesproken van een noodsituatie in de fruitteelt maar op het ogenblik voltrekt zich niet minder dan een ramp. Degenen die hebben volgehouden in de hoop op betere tijden zien dit seizoen ook hun laatste re serves verdwijnen. We hebben het nog niet eerder meegemaakt dat de allerbeste kwaliteiten James Grieve niet meer te verkopen waren en weg moesten voor de bodemprijs van 15,20 per 100 kg, waarvoor het produkt dan nog gesorteerd moet worden en op de veilingen aange voerd in kisten met papier. We hebben het nog niet eerder meegemaakt dat van een ras als Beurré Le brun, dat in Zeeland op grote schaal wordt geteeld, het grootste deel doordraait op een prijspeil van 12,20 per 100 kg. De toestand in de fruitteelt is zo onvoorstelbaar somber dat het vaststaat dat het nu voor vele onder nemers zonder meer het einde zal zijn. CR is moed voor nodig geweest om de laatste jaren fruitteler te blijven. We kunnen ons voor stellen dat op het ogenblik velen deze moed niet meer op weten te brengen. De verliezen die thans worden geleden zijn enorm groot. Het allerberoedste van de hele situatie is dat er geen enkel perspectief is. Er is niets dat wijst op een mogelijkheid van verbe tering in de toekomst. De enorme overvloed en het grote teveel aan fruit in de EEG is niet zomaar weg. Er wachten er nog steeds teveel op anderen om dat probleem op te lossen. Daarbij zit het kwaad niet in ons eigen land. Was dat wel het geval dan waren we in één- of twee jaar uit de zorgen. De moeilijk heden zitten in het buitenland en met name in Frank rijk. Het zijn nu weer al de Franse Golden Delicious die de toon aangeven op de buitenlandse markten en ook in ons land worden er reeds ingevoerd. Dat ge beurt op een prijspeil dat nog nooit zo laag is ge weest en ook voor de Franse teler kan het niet an ders dan een ramp zijn om tegen dergelijke prijzen te moeten verkopen. Toch blijft men daar volhouden en de maatregelen om te rooien zetten geen zoden aan de dijk. Ook is het de enorme golf van buiten landse peren die de grote moeilijkheden veroorzaken op onze perenmarkt. Deskundigen zijn van mening dat we voor wat de peren betreft nog slechts aan het be gin staan van de problemen, want de grote stoot uit een land als Frankrijk wordt eerst over enkele jaren verwacht. En al deze moeilijkheden moeten we als tuinders verwerken in een periode waarin de kosten zeer sterk stijgen en waarin de werknemers hun ho gere looneisen stellen. Is het een wonder dat velen beslist niet meer weten hoe het moet?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1