De hoofdprijzen prjjsvraag Wie wordt kampioen „Dillenburg" zorgt voor hoofdnummer Bossche paardenshow 14 De grote Nationale Tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" is weer in zicht Over een week immers is het weer zover, want vrij dag 18 en zaterdag 19 september a.s. zijn de dagen waar op dit grootse gebeuren in en om de „Brabant-hallen" in 's-Hertogenbosch zal plaatsvinden. Hèt grote natio nale en internationaal gerenommeerde paardenfeest dat ongetwijfeld vele duizenden de reis naar Brabants hoofd stad doet aanvaarden. Aan deze „Nationale" zal een heel bijzonder cachet worden verleend, omdat verschillende speciale attracties voor bijzondere feestelijkheid en extra luister zorgdra gen. Eén van deze attracties is daarbiji ook onze prijsvraag „Wie wordt Kampioen?" die getuige het enorm aan tal ingezonden oplossingen wederom in het brand punt van de belangstelling staat. Een belangstelling die zich nu ook gaat richten op de winnaars van de hoofd prijzen, die echter tot het moment van het uitroepen der kampioenen nog onbekend zijn. Wat al wèl bekend is, dat zijn de hoofdprijzen waarvan wij U onderstaand een omschrijving geven en die met een drietal foto's aan U worden voorgesteld n.l.: het Stamboekmerrieveulen: MARIJKE 240957, als eerste hoofdprijs; het Haflinger hengstveulen: WANJA Hf. 2897, als twee-» de hoofdprijs; het Dartmoor hengstveulen: GENTLEMAN OF HULST Vb. 274, als derde hoofdprijs. Op de foto's ziet U MARIJKE, WANJA en GENTLE MAN nog op de bedrijven waar zij werden gefokt. Op zaterdag 19 september a.s. zult U hen alle drie in leven de lijve kunnen zien in Den Bosch. Op de tweede dag van de „Nationale" en voor de grote tribune op het demonstratieterrein, als het lang verwachte ogenblik daar is, dat zij aan de gelukkige winnaars zullen worden overgedragen. Ook de overige hoofdprijzen worden op zaterdag 19 september a.s. uitgereikt. De redactie rekent er daarom op, dat alle prijzen de 3 eerste tijdens en de overige direct na de demonstraties aan de rechtmatige win naars of een daartoe gemachtigde kunnen worden uit gereikt Marijke 240957 is een prima bruinschimmel merrie- veulen geboren biji de fokker W. Balemans te Prinsen beek op 30 mei 1970. De vader van Marijke is de Bel gische importhengst INFERNAL DE BOUSSEMONT K 2672 en haar moeder is de Stamboekmerrie ROZA 221094. Wanja Hf. 2897 is een uitstekend Haflinger hengst veulen geboren op 16 april 1970 en opgefokt op het land goed van D. E. R. Baron de Loë te Mheer. Zijn vader is de steeds met le premies bekroonde Haflingerhengst WINAR Hf. K. 16 en zijn moedier de uit het stamland geïmporteerde premiemerrie KATTE Hf. K. 921. Gentleman of Hulst is een mooi en chique gebouwd Dartmoor hengstveulen geboren op 8 mei 1970 bij de fokker en Dartmoorstamboekvoorzitter Drs. W. L. A. Lockefeer te Hulst. Zijn vader is de premiehengst CLEVER VAN DE POORT VAN TWENTE S. 11 en zijn moeder de bekende IA premiemerrie SHERBERTON CLOUDY S. 49. Daarna hebben Engels/Vol bloed en Halfbloed maar ook Duitse hengsten van elders hun stempel op de fokkerij gedrukt. In de jaren kort voor de Eerste Wereldoorlog begon ook in Hessen de opmars van het koudblcedpaard. Later (sinds 1962) is, in overleg met de organisatie van Hessische paardenfokkers en met het Stamboek, voor het veelzijdigheidstype gekozen. De afgelopen jaren werden hengsten van Oldenburgs en Oostfries origine regelmatig door Hannoveranen en Trakehners vervangen. Het Kurhessische Paardenstamboek overi gens biedt thans plaats aan: veelzijdige Hessisch Warmbloedpaard en middqj-zware koudbloedpaarden met droog beenwerk, weinig behang en vlotte gangen, en Haflingers van Beiers en Tirools origine. De koud- bloeds vinden vooral emplooi in bergachtige gebieden met steile hellingen, waar de trekker het laat af weten. In het verleden werden meermalen treküaard- Dillenburg, een kleine stad in het Land Hessen, aan het riviertje de Dill gelegen, 11.000 inwoners rond. Wat heeft dit Duitse stadje temidden van veel natuurpracht, van heuvels, veel bos en lieflijke land- bouwen gelegen wat heeft dit stadje ons te zeggen? Vooreerst en dit bovenal dat Prins Willem van Oranje (de Zwijger), oudste zoon van Graaf Wilhelm van NassauDillenburg, hier geboren is, in 1533, en later, in 1567, diens zoon Prins Maurits. De 40 meter metende „Wilhelmsturm" op een heuvel hoog boven de stad, herinnert aan deze voorname geboorten, en ook de naam „Oraniënstad", die men haar gegeven heeft. Maar bovendien is er nog wat anders: de stad Dil lenburg is een staatsstoeterij rijk. En deze stoeterij zal de tweede dag van de Nationale Trekpaarden tentoonstelling, vrijdag 18 en zaterdag 19 september in Den Bosch, met haar shownummer luisterrijk voor het voetlicht treden. Door de eeuwen heen is de Hessische paardenfok kerij aan tal van „invloeden" onderhevig geweest. Die van de Spaanse hengsten bijvoorbeeld, met name in de 16e eeuw. Prins Willem en zijn vader hebben ze „eigenhandig" uit Spanje ingevoerd, de sierlijke An- dalusiërs, toen al vermaard als schoolpaarden. Maar ook de Italiaanse Neapolitaners en Oosterse hengsten hebben zich in die jaren en later niet onbetuigd ge laten. Deze „mode" hield stand tot in de 18e eeuw. hengsten uit België en Nederland ingevoerd. TIENSPAN-HENGSTEN In de volbezette stallen de hengsten zijn terug van de stations, de dektijd is achter de rug maken wij onder meer kennis met een 17-jarige halfbloed Arabier, een schimmel van Hongaars origine (Babol- na) en met de 20-jarige bruine Engels volbloed Edel- mann, eertijds een bekend militairy en springpaard, van wie meerdere zonen voor de dekdienst werden goedgekeurd. Goed geteld bestaat het bestand van deze stoeterij vandaag uit 1 halfbloed Arabier, 4 Engels Volbloeds, 17 Trakehners, 17 in Hessen geboren Warm- bloedhengsten en 18 Hannoveranen, met de overige Warmbloeds en de Koudbloeds in totaal zo'n 68 heng sten. Alle hengsten hebben een zekere africhting ge had, als rijpaard of (en) voor de wagen. Eens per jaar, in maart, wordt in de binnenmanege van „Dil lenburg" een verkoping van fokmateriaal gehouden. De doorsnee-prijs van de 3- en 4-jarige merriën be droeg de laatste keer rond D.M. 6000. Aan de overzijde van de Wilhelmstrasze, waaraan de stoeterij gelegen is, maken een 4-span bruine Han noveranen van de Staatskaros van het Land Hessen, gesierd met het oorspronkelijke wapen van Nassau, een 10-span hengsten voor de mailcoach 3 Hessi sche schimmels, 1 Oostfriese schimmel (Van Trakeh- ner afstamming)1 Hannoveraner schimmel, 1 Trakeh- ner vos en 4 Hannoveraner vossen alsmede een koudbloedhengst voor een tweewielige wagen voor een demonstratie hun opwachting. Ruiters en rijders deels nog in klein teneu worden door voorzitter Lokhorst en sekretaris Oomen van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" met een kritisch oog bekeken. Het oordeel is eensgezind: wat men hier te zien kreeg beloofde het allerbeste. SHOWNUMMER DE NATIONALE WAARDIG Waarschijnlijk arriveren de vijf wagons drie voor de (25) hengsten en twee voor de wagens, ongeacht de 20 man personeel reeds op donderdag 17 sep tember in Den Bosch; de vrijdag kan dan worden be nut om aan de omgeving te wennen. En zaterdagmid dag omstreeks 4 uur is het dan zo ver. Eerst een draf- quadrille van vier aangespannen trekpaardhengsten alsmede een demonstratie van de 4 hengsten voor de Hessische Staatskaros, een voorrijder aan het hoofd, de ruiters, de koetsier, de palfeniers, alle in kleurig 18e eeuws kostuum gestoken. Daarna het tienspan hengsten voor de mailcoach. Tenslotte, een uur later, vier Romeinse strijdwagens, elk met vier hengsten bespannen, in volle galop, de rijders, staande de teu gels voerende, in Romeins kostuum, kompleet met helm, pantser en sandalen. Al met al een shownum mer onze nationale Kampioenschapstentoonstelling waardig!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 14