DINGEN VAN DE WEEK Appelprljzen liepen sterk terug KORTE WENKEN LIET kleine sprankje hoop op een iets beter fruit seizoen dat leefde in de harten van de fruit telers in de eerste weken van augustus toen de af zet van James Grieve een redelijk verloop had, werd in de tweede helft van de vorige week radicaal ge doofd toen de prijsontwikkeling van dit voor onze pro vincie zo belangrijke appelras een bijzonder teleur stellende ervaring bracht. In minder dan een week halveerde de prijs van de beste kwaliteiten van dit ras. Van rond 40 cent per kg in het eind van de vorige week, een prijs die aan genomen moet worden als minstens de kostprijs, daal de de prijs tot rond 18 cent per kg in het eind van de week. Dat betrof dan de allerbeste kwaliteit. Mindere kwa liteiten draaiden door op f 15,per 100 kg. Wanneer men de veiling- en sorteerkosten er af rekent, bete kent het dat er minder dan 10 cent per kg voor de teler overblijft en daar kan men het produkt nauwe lijks voor plukken. Er zijn een aantal faktoren te noe men die gezamenlijk verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor deze catastrophale ontwikkeling. De temperaturen stegen tot zeer hoge waarden. De kwaliteit van het geplukte fruit liep hierdoor snel te rug. Er waren ruime aanvoeren en de handel voelde niets voor voorraadvorming omdat men wist dat er toch nog genoeg achter de hand zit. Er zijn ondanks alle goede voorzorgsmaatregelen toch nog teleurstelling geweest met de kwaliteit van de vroeg geplukte grote maten. Er zijn handelaren die flinke partijen waardeloos produkt door de stip over hielden. Ook zij deden het kalm aan. Er waren ruime aanvoeren van niet te dure peren en ook pruimen wa ren er volop te koop en goed gevraagd door de warmte. f)AT alles bij elkaar kan worden genoemd als oorzaken van deze ontwikkeling bij de James Grieve die iedere teler doet afvragen waar het heen gaat en wat er van terecht moet komen. Een zo slech te gang van zaken als op dit moment hebben we nog niet eerder meegemaakt. Het is duidelijk dat het to taal miszit op de fruitmarkt. Dat er zware klappen vallen is zeker. Menige teler weet beslist niet meer hoe de eindjes aan elkaar geknoopt moeten worden en voor velen is het te hopen dat er op korte termijn maatregelen bekend zullen worden ten aanzien van een mogelijk overbruggingscrediet. Het perspectief biedende bedrijf dat overbruggingscrediet kreeg in het voorjaar van 1970 heeft dat gekregen op een li quiditeitsbegroting tot september 1970. Het staat zon der meer vast dat de verwachte inkomsten in de zo mermaanden aanmerkelijk lager zijn dan men op re delijke gronden mocht verwachten en het ziet er he laas niet naar uit dat hierin spoedig verandering zal komen. We zijn ook benieuwd en met ons vele fruitte lers, of de voorwaarden voor overbruggingscrediet in het komende seizoen ook aantrekkelijker en gemakke lijker zullen liggen dan het afgelopen jaar. Dat de groep van perspectief biedende bedrijven er niet zon der zal kunnen in de komende maanden staat vast. Dat er daarnaast nog een grote groep van fruittelers is die de eindjes niet aan elkaar weet te knopen staat ook vast. Het is verstandig om tijdig op het gemeentehuis te informeren naar de kansen op uitkering die men heeft. Dat het verstandig is om zich dan ook tegelijk bezig te houden met de toekomstmogelijkheden van het be drijf hebben we al meerdre keren geschreven maar deze noodzaak wordt wel steeds dringender. Er zal nu eenmaal niet te ontkomen zijn aan een drastische sanering in de fruitsector. We kunnen enkel maar ho pen dat ook de overheid deze noodzaak zal erkennen en aantrekkelijker voorwaarden bij het beëindigen zal vaststellen. Voor degenen die hun bedrijf hebben in een ruilverkavelingsgebied in voorbereiding daar toe behoort o.m. het gebied Kapelle-Wemeldinge zijn er verruimde mogelijkheden wanneer ze hun grond willen inleveren bij de S. B. L. In een uitvoerig artikel in dit nummer wordt hierover informatie ver strekt. LJ ET is geen opwekkend verhaal dat we deze week schrijven. Het kan ook moeilijk anders aan het eind van een week waarin we zoveel klaagzangen hebben moeten aanhoren en zoveel geluiden van fruit telers die werkelijk niet meer weten hoe het moet. Er wacht onze organisatie weer een drukke tijd om op de bestemde plaatsen te wijzen op de nood die er is en op de noodzaak om te helpen naar récht en billijk heid. Of het dan enkel maar misère is in de tuinbouw? Gelukkig niet. Met de tomaten gaat het weer iets beter. De oogst in de kassen waarin eerst aardbeien hebben gestaan gaat beginnen en de prijzen zijn aangetrok ken. Het is nog geen vetpot maar of men f 2,20 of f 3,20 per krat van 6 kg krijgt is toch een heel verschil, in de komende weken zullen de telers van late toma ten in ons gebied het druk krijgen want het areaal is groot en de oogst valt vanaf nu tot eind september. Ook de afzet van bramen blijft bijzonder opgewekt verlopen. Het zeer hoge prijspeil van begin vorige week kon niet worden gehandhaafd maar de bramen teelt blijft goed lonend en dat komt behalve door de goede prijs ook door de beste kg-opbrengst. Het is een moeilijke teelt maar gelukkig dit jaar met een gunstige financiële uitkomst en hierdoor zit de teler van klein- fruit tot op heden opnieuw belangrijk beter dan de telers van hardfruit. GOEDE FRUITOOGSTVOORUITZICHTEN ZWARE AFZETPROBLEMEN In het Belgische vakblad „De Boer" wordt uitvoerig ingegaan op de vooruitzichten voor de fruitoogst in de E.E.G. Met cijfers wordt aangetoond dat o.a. de pro- duktie van appels en peren weer zeer hoog zal zijn. Het slot van het artiikel is als volgt: SANERING, EEN DRINGENDE NOODZAAK Met vermelde vooruitzichten voor ogen kunnen de afzetmogelijkheden beslist niet rooskleurig worden gesteld. Het is te verwachten dat door het in produk- tie komen van nieuwe aanplantingen de cijfers van vorige seizoenen zullen overtroffen worden. Ondertussen is van de Europese rooiregeling in Italië en Frankrijk nog niets terechtgekomen. In deze twee landen, en vooral in Frankrijk (hoofdschuldige van de overproduktie), blijft de verwachte sanering uit. Dat de nieuwe interventiemaatregelen, die met in gang van dit seizoen van kracht worden, de krisis niet zullen oplossen, is zonder meer duidelijk. Zolang men in bepaalde landen niet op een drastische wijze de steunmaatregelen afschaft, zal geen enkele Euro pese maatregel enige uitwerking hebben. De produktie dient bovendien beperkt te worden en hiervoor bestaat er maar één maatregel: rooien. Maar dan ook in Frankrijk en Italië. Daarnaast is een organisatie van de fruitmarkt hoogst noodzakelijk. Het teveel aan fruit van slechte en minderwaardige kwaliteit, dat op de markt drukt, dient te verdwijnen. De marktorganisatie moet gebéuren door de kon- centratie van het aanbod. Discipline vanwege de teler is noodzakelijk om een geordende markt tot stand te brengen. Ook dat ontbreekt nog in overgrote mate. Een kommissie van deskundigen, aangesteld door de minister van Landbouw onderzoekt op dit ogen blik wat er kan gedaan worden om onze zwaar ge havende fruitteelt ter hulp te komen. Wij hopen dat zowel voor de financiële moeilijk heden van de bedrij ven als voor de verbetering van de afzet, een oplossing zal gevonden worden. Sane ring in de fruitsektor is een dringende noodzaak. Er dienen NU maatregelen getroffen te worden, want in de eerstkomende jaren is enige verbetering in de toe stand nauwelijks te verwachten. Er waren in de afgelopen periode op de fruitveilingen in otns gebied grote aanvoeren van appelen en dan in het bijzonder van het ras James Grieve. De afzet had een bijzonder onbevredigend verloop. Door de zeer hoge temperaturen verliep het rijpingsproces te snel. De han del nam een afwachtende houding aan bij de aankopen en in het eind van de week daalde de prijs van de goe de kwaliteiten James Grieve grote maat tot rond 18 cent per kg. De grootste maten (80 mm en opwaarts) kwa men aan 1516 cent per kg. In vergelijking met het be gin van de week was dat een prijsdaling met ruim 25 cent per kg. Klasse II kwaliteit noteerde 15 cent per kg en een dergelijke prijs werd ook betaald voor de rode mutanten van die James Grieve. Daarbij was nog niet alles te plaatseln tegen deze EEG-bodemprijs. Ook rassen als Tydeman's Early Worchester en Beno- ni werden aanzienlijk goedkoper. Het verschil tussen de prijs in het begin en het eind van de vorige week be droeg voor de Tydemam minstens 15 cent en voor de Benoni werd! verkocht voor 4555 cent per kg en de Ty- Benoni werd verkocht voor 555 cent per kg en de Ty- deman deed tussen 35 en 45 cent in de meest gevraagde maat klasse I kwaliteit. Iets beter was het gesteld met de afzet van peren. Er kwamen grote hoeveelheden Clapps Favorite. De prijs van de maat 65—75 mm lag vrij stabiel rond 2628 cent per kg. De maat 6065 mm kwam van rond 25 cent in het begin van de week op pl.m. 21 cent in het eind van de week. De Précoce de Trevoux grote en middelmaat deed tussen 30 «n 40 cent per kg en de maat 5560 mm van dit ras werd verkocht voor 15 tot 25 cent. Beurré d'Amanlis die vorige week aan de veilingen kwam, no teerde rond de bodemprijs van 15 cent per kg. De aanvoer van pruimen was groot en de afzet had een vlot verloop. Reine Victoria was het belangrijkste ras dat werd aangeboden. De klasse I kwaliteit deed eind vorige week tussen ƒ1,en 1,25 per kg en voor de II kwaliteit werd tussen 30 en 80 cent per kg betaald. Goede kwaliteiten Belle de Louvain deden tot rond en iets boven 90 cent per kg. Op de groenteveilingen liep de aanvoer van tomaten terug. De prijzen konden iets aantrekken. Doordraai van exporttomaten vond er de vorige week niet meer plaats. EERSTE OOGSTRAMING APPELEN EN PEREN 1970/71 Het C.B.S. heeft, in samenwerking met het Minis terie van Landbouw en Visserij, de le oogstraming van appelen en peren opgesteld. Op basis van de ge gevens van de pedrijven welke deelnemen aan dit onderzoek en, voorzover mogelijk, rekening houdend met de gerooide oppervlakte appelen en peren kan worden verwacht dat de oogst van appelen 7 klei ner zal zijn dan vorig jaar en de perenoogst, in ver gelijking met de laatste oogstraming 1969/'70, 50 hoger zal uitkomen dan vorig jaar. De totale bruto-produktie van appelen in het seizoen 1970/'71 wordt geraamd op 490 min kg. De handels produktie zal 440 min kg bedragen 7 t.o.v. 1969/70). De bruto--produktie van peren wordt dit seizoen ge raamd op 170 min kg. De handelsproduktie stijgt t.o.v. de laatste oogstraming van peren in 1969/70 met 50 De raming van de handelsproduktie komt voor het seizoen 1970/71 op 150 min kg. Handelsproduktie appelen min kg 1968/'69 1969/70 1970/71 340 475 440 28,6 38 37 44 78 74 32 38 34 30 72 55 109 140 140 Appelen totaal James Grieve Cox's Orange Pippin Jonathan Schone v. Boskoop Golden Delicious 180 100 150 15 12 12 13,3 7 10 27,3 14 19 32,6 23 28 Handelsproduktie peren min k g Peren totaal Clapp's Favourite Bonne Louise d'Avranches Légipont (Chameux) Conférence DE FRUITOOGST IN DE E.E.G. De gezamenlijke E.E.G.-landen zullen dit seizoen naar verwachting 200.000 ton minder fruit oogsten dan in 1969. De totale produktie wordt n.l. geraamd op 14,8 min. ton (v.j. 15,0) waarvan 6,1 appelen (7,15), 2,9 peren (2,6) en 1,7 perziken (1,4). Het zwaartepunt bij de afzetmoeilijkheden in de fruitsector lijkt vol gens deze gegevens afkomstig van het Bureau voor de Statistiek van de E.E.G. verschoven te worden van de appelen naar de peren en de perziken. Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Zevenbergen TEELT U VEEL AARDAPPELEN dan is het ver standig om de oppervlakte in gedeelten dood te spui ten. Dit geeft een betere arbeidsverdeling, terwijl een deel van de oppervlakte nog kan doorgroeien. Omdat de beslissingen bij aanwezig zijn van doorwas soms moeilijk kunnen zijn en de omstandigheden per per ceel vaak sterk ■verschillend zijn, kunt U bij moeilijk heden het best kontakt opnemen met Uw bedrijf s- voorlichter. NAJAARSBEMESTING met kali op de stoppel heeft als voordelen een betere werkverdeling, geen struk- tuurbederf, goedkopere meststoffen en geen kans op zoutschade in het voorjaar. Daar waar U volgend jaar aardappelen of bieten wilt verbouwen, kunt U nu reeds de kalibemesting toedienen. Het is verstandig dit jaar daarmee proefsgewijs eens te beginnen. TOT HALF SEPTEMBER kunt U nog grasland in zaaien. Als gevolg van de droogte is de grasmat op verschillende percelen sterk achteruitgegaan. Door te frezen met de Lely frees en daarna de grond vast te rijden met de trekker, spoor aan spoor, kan men een goed zaaibed verkrijgen. DOOR DE GUNSTIGE GRASGROEI kan er nog gras gekuild worden. Dit bladrijke gras met een hoog eiwitgehalte is niet geschikt om te maaikmeuzen. Door het gras enkele keren te schudden is het mogelijk een voordroogkuil te maken. De verliezen aan voeder- waarde is bij voordrogen in de herfst veel geringer. OM HET WERK IN DE WINTER gemakkelijk rond te krijgen is een goede erfverharding onmisbaar. Er moet veel kuïlvoer worden aangehaald en veelal moet er voer van de een naar de andere schuur worden ge bracht. Er zijn diverse materialen. Klinkers zijn ech ter wel het meest geschikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9