TUINBOUW- KLANKEN Pluim op de agrarische hoed Voor veel produkten wordt het te droog K. N. L. C. 3 C.L.O. Tuinbouwcongres 1970 8 Op het ogenblik dat wij deze THOOLSE „tuinbouw- klanken" schrijven, kan men aan veel teelten consta teren, dat het te droog wordt voor een ongestoorde plantengroei. Voor veel teelten, die tóch al laat gezaaid, en een te droge junimaand hebben gehad betekent dit een te korte groeiperiode. Voor de zaaiuien zal dit tot gevolg hebben dat de kg-opbrengst, zéker beneden het jaar gemiddelde zal liggen. Ook de witlofpenen zijn voor de tijd van het jaar aan de kleine kant, terwijl de sluitkool en de spruiten dermate van het ongedierte hebben te lijden dat er geen volwaardig produkt van te verwachten is. Ook bij de knolselderij is er na de niet te beste start een bedenkelijke achterstand in de groei, die niet gemakkelijk meer ingehaald zal wor den. Op het oog staan de gladiolen er nogal aardig voor, maar voor de groei van de knollen moet er nu toch beslist spoedig voldoende regen komen. De over bemesting zou voor deze teelt dan óók meer tot zijn recht kunnen komen. Bij de vrije produkten kan ech- Hoewel geen specifieke WALCHERSE aangelegen heid hebben we deze week ervaren hoe gevaarlijk het wordt als 't gezag niet voldoende wordt uitgeoefend. Tegenover de terreur en het ontnemen van algemene rechten n.l. de belemmering om als vrije burger over een der voornaamste pleinen van ons Vaderland te lopen en het uitoefenen van terreur tegenover een vrije groep handeldrijvende middenstand, stond een te lankmoedig optreden van 't Centrale gezag. Je zult echter toch maar eens met je auto in zo'n chaos terecht komen!! Of je zult je bedrijf geplunderd zien en je klandizie voorbij (of een straatje om) zien lopen! (Het ergste vinden we persoonlijk nog dat de politie als wettig gezag zo gekortwiekt worat dat ze zich moeten laten molesteren. Waar blijven we op zo'n manier!!! En als er dan een groep de boel schoonveegt, en dus in wezen even zo fout is, jammert de hele pers. De Amsterdamse gebeurtenissen hebben o.i. wel zonneklaar bewezen dat, als de Overheid te lank moedig is, er vele elementen en sentimenten los komen die beter niet dan wel aan de oppervlakte kun nen komen. Hoe het verlopen zal weten we nu nog niet maar we zagen vanavond zaterdag 29/8 de eerste beelden op de T.V. over de havenstaking in Rotterdam. Het word je soms angstig te moede! De ene loonronde volgt op de andere. De ene sociale ter bij een laag beschot de soms hogere prijzen nog wat goed maken, wat niet geldt bij een teelt op kon trak! De prijs van de aardappelen is afgelopen week der mate gezakt, dat men al een goed produkt moet heb ben om nog van winst te kunnen spreken. Gelukkig dat er zéér veel telers van de hoge prijzen in juli heb ben geprofiteerd, zodat toen een mooie cent gebeurd kon worden. Mede in verband dat het dikwijls (zo niet altijd) een goede Thoolse gewoonte is om niet alle eieren on der één kip te zetten, hebben wij met instemming de Vorige Walcherse tuinbouwklank gelezen. Het ging toen over het wél of niet specialiseren, en wij houden het er ook bij, dat hier het laatste woord nog niet over geschreven is. Tot zekere mate geeft specialiseren van teelten beslist voordelen vanwege het dikwijls econo mischer kunnen werken. Grotere produktie-eenheden voorziening wordt gevolgd door de andere maar het lijkt wel of velen steeds ontevredener worden. Als we een parallel met onze agrarische stand mo gen trekken (en dit is eigenlijk de bedoeling van boven aangehaalde gebeurtenissen in onze grootste steden) dan vinden we dat onze stand wel een ere- pluim verdient. Zonder andere bedrijfstakken te kort te willen doen mogen we toch stellen dat de doorsnee agrariër een zeer goede arbeidsprestatie levert in de volkshuishou ding. We mogen ook stellen dat de beloning bepaald niet hoger ligt dan in andere takken van bedrijf maar dat onze risico's zéér groot zijn. We hoeven maar te denken aan deze droge zomer met zijn problemen van zaaien en oogsten, het hier door moeilijk handhaven van een gemaakte planning, de onzekerheid van prijsvorming en de absolute on zekerheid wat men als beloning voor al het verrichte werk beuren zal; dit in scherpe tegenstelling met de ontelbaren die verzekerd zijn van een vast en tegen woordig toch niet onredelijk inkomen en vooral ook sociale zekerheid. Resumerende willen we stellen dat de agrarische stand in doorsnee handzaam en slechts bij hoge uit zondering agressief is. Overigens is dat naar onze mening verre te prefereren boven de wanorde die be paalde groepen menen te moeten oproepen! hebben meestal een lagere kostprijs dan een kleine oppervlakte. De moeilijkheid zit echter hierin, dat onze bedrijven voor grote produktie-eenheden te weinig grond hebben. Zolang onze Thoolse telers zijn eigen beschikbare arbeidsuren in zijta. bedrijf, zo véél als mogelijk is, over het gehele jaar produktief wil ma ken, is hij verplicht, om zijn teeltplan daarbij aan te passen. Bij een zéér gespecialiseerd teeltplan, komt hij teveel in arbeidspieken, wat altijd geld en zorg kost, gevolgd door te véél onproduktieve dagen. Ook zijn risico neemt door specialisatie met een klein aantal teelten toe. Want helaas, te dikwijls moet de éne teelt goed maken, wat de andere teelt te weinig opbrengt door ziekte of slechte prijs. Maar nogmaals, met deze korte aantekeningen is ook over bovenstaande nog steeds niet het laatste woord geschreven, en zou men Salomo's wijsheid moeten hebben om niet ergens fout te zitten. Op 2 en 3 september werd in het Scheveningse Kurhaus het Tuinbouwcongres 1970 gehouden, ge organiseerd door de 3 Centrale Landbouworganisa ties. Het onderwerp van discussie was „bedrijfsont wikkeling". Dit onderwerp werd naar twee zijden uitgewerkt. Allereerst werd gesproken en gediscussieerd over schaalvergroting, daarnaast kwam de financiering van de bedrijfsontwikkeling aan de orde. Deze onderwerpen werden behandeld in een zeven tal secties, ingedeeld naar de zeven tuinbouwteelten die aan de orde waren, n.l. groenteteelt onder glas, bloementeelt, vollegrondsgroenteteelt, bloembollen teelt, fruitteelt, boomkwekerij en champignonteelt. Uit de veelheid van opmerkingen die stof tot dis cussie gaven doen we hier een greep, waarmee we hopen een indruk te kunnen geven van de vaak knel lende problematiek waarin bepaalde tuinbouwteelten vandaag aan de dag zijn verzeild geraakt. Wij halen daarbij een aantal uitspraken van de inleiders aan. GROENTETEELT ONDER GLAS IR D. MEYAARD. L.E.1. De oorzaak van schaalvergroting is economische groei, die gekenmerkt wordt door een stijging van het reële inkomen per hoofd van de bevolking, en die mogelijk gemaakt wordt door de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Deze groei vraagt niet alleen bedrijfsvergroting, maar ook aanpassing aan ver anderende prijsverhoudingen bij de produktiemidde- len (dure arbeid) en bij de eindprodukten. Op korte termijn moet de ondernemer een opti male kosten/opbrengsten verhouding zien te berei ken. Op langere termijn moet bovendien de inko mensontwikkeling in de tuinbouw de algemene ont wikkeling van de inkomens kunnen volgen. DE HEER N. SLOT, MINISTERIE VAN LANDBOUW Veel tuinders zullen daarom nu en in de toekomst rekening moeten houden met vergroting van de be drijfsomvang en met investeringen die de arbeids produktiviteit verder doen verhogen. Voortdurende groei geeft steeds grotere problemen bij de stichting of overname van bedrijven. Er bestaat vrees voor een tekort aan aanbod van financieel krachtige bekwame ondernemers. Het borgstellingsfonds zou hier kunnen helpen met aangepaste aflossingsverplichtingen. Voor jonge beginnende ondernemers zou hulp van een financieringsmaatschappij gewenst zijn. Wellicht kan ook de N.V. vorm of de besloten vennootschap in een aantal gevallen hulp bieden voor de financiering van het bedrijf. IR W. H. J. ZWART, COÖP. CENTR. BOERENLEENBANK: Financiering van verdere groei vraagt een goed opgezet en modern bedrijf met vakbekwame be trouwbare leiders, waarin een verstandig investe ringsbeleid wordt gevoerd. Financiering met geleend geld moet gebaseerd zijn op voldoende rentabiliteit om toekomstige besparingen mogelijk te maken. VOLLEGRONDS GROENTETEELT IR H. JONGE POERINK, PROEFSTATION ALKMAAR: Grond, gewas, machines, bedrijfsgebouwen, arbeid en planning, afzet en verpakking en kennis en in zicht van de ondernemer zijn de elementen van het bedrijf die van grote betekenis kunnen zijn voor de bedrijfsontwikkeling. Mechanisatie vraagt soms ver plaatsing van bedrijven. Onderzoek heeft veranderin gen in de teelt mogelijk gemaakt. Mechanisatie kan de produktie per man verder verhogen. Daarbij wordt ook de planning van de arbeid van steeds gro ter belang. Aan de „manager" van het bedrijf moeten hoge eisen worden gesteld ten aanzien van zijn orga nisatievermogen. De opleidingsmogelijkheden moe ten tijdig worden aangepast aan die eisen. IR J. G. HAKER, R.T.C. DEN BOSCH: In verband met bedrijfsplanning is aanpassing van de afzet wellicht het meest noodzakelijk in de volle- gronds groenteteelt. De veilingen zouden daarbij een agressief beleid moeten voeren. Er zou verdere con centratie van veilingen plaats moeten vinden. Passi viteit van de kwekers kan leiden tot nieuwe afzet- wegen die men later zou kunnen betreuren. Het doel van de onderneming wordt meer en meer het konti- nueren van het bedrijf, maar vele bedrijven zitten zonder opvolger en zullen op den duur verdwijnen. Hij die blijft als ondernemer moet een optimistische kijk hebben op de ontwikkeling. Zijn taak is het lei ding geven aan vernieuwing. Ook onderzoek, voor lichting en onderwijs zullen die optimistische visie moeten hebben. FRUITTEELT IR L. VELLEKOOP, R.T.C. GELDERMALSEN: Uitbouw van fruitteelt was de laatste vijf jaar eco nomisch niet mogelijk, de inkomensvorming is in de fruitteelt wegens een overproduktie van 15 weg gevallen. Over prijsherstel is nauwelijks te praten. Het kwantum slechte kwaliteit fruit zal door daling van de verzorging waarschijnlijk toenemen. Het sor timent levert het moeilijkste teelttechnische probleem op. Rentabiliteit zal in de toekomst de richting aan geven, die de fruitteelt zal inslaan, waarbij speciali satie nodig is, evenals concentratie van de afzet. De laatste jaren was er sprake van duidelijke schaal vergroting in de fruitteelt, waarbij het tempo van sanering in binnen- en buitenland, de technische vooruitgang, de behoeften aan een uniform produkt en de loonstijging een belangrijke rol speelden. De arbeidsproduktiviteit is in fruitteelt in de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Deze kan nog stijgen door- nieuwe investeringen. Verdere groei van de bedrij ven is nodig, waarbij men zal moeten komen tot zelf bewaren en zelf sorteren. Momenteel is verder voor een voortgaande ontwikkeling belangrijk hoe de fruittelers die het niet langer kunnen volhouden worden opgevangen. DE HEER B. VAREKAMP, COÖP. CENTR. RAIFF.BANK: Het bedrijfstype en de omvang van het fruitteelt- bedrijf maken het moeilijk om op de kapitaalmarkt geld aan te trekken. Samenwerkingsvormen kunnen het eigen vermogen wel vergroten, maar dit zal op den langen duur de behoefte aan vermogen niet kun nen dekken. Momenteel springen in de fruitteelt de familieleden en credietinstellingen, in samenwerking met het borgstellingsfonds, vaak bij. De bereidheid om crediet te versohaffen aan de fruitteelt wordt be halve door de moeilijke situatie van het ogenblik nog belemmerd door de geringe beweeglijkheid bij een eenmaal gekozen plantsysteem en sortiment. Daarom moet naar andere wegen worden gezocht, waarbij voor de grond aan erfpacht van de z.g. grondbank kan worden gedacht, voor de werktuigen aan de loonwerker of aan „leasing" en voor het sorteren en bewaren aan „de veiling". CHAMPIGNONTEELT P. C. J VEDDER, CENTRUM VOOR CHAMPIGNONTEELT: De ontwikkeling van de champignonteelt is moei lijk te voorspellen. Verkleining van het aantal be drijven en specialisatie van de overblijvende bedrij ven is een allerwegen te signaleren ontwikkeling. Voor de champignonteelt moet echter voorlopig ge dacht aan een omvang van 12 cellen per bedrijf, om dat deze wat betreft de arbeidsbezetting het beste te exploiteren is. De Nederlandse bedrijven zijn daarbij op het eerste gezicht kleiner dan de buitenlandse, maar zij hebben een deel van het werk al aan toe leveringsbedrijven kunnen overdragen, wat arbeids besparend werkt. Elke schaalvergroting, hoe belang rijk ook, ook in de champignonteelt, brengt, dat moet men wel bedenken, productietoename met zich mee, waarvoor een afzet nodig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8