Augustus 1970 Brabants overzicht Ruilverkaveling Princenhage-Noord" 4 Na de rustperiode die er 's zomers in het organisatie leven heerst begint langzamerhand de voorbereiding op het winterseizoen. Door de fraaie nazomer is het nog wat moeilijk om de gedachten op het naderende seizoen te richten maar het bestuur van de kring West- Brabant en de kring Oost- en Midden Brabant kwa men bijeen om de agenda van het Dagelijks bestuur te bespreken en om het programma voor het komen de seizoen vast te stellen. In de kring Oost- en Midden Brabant zal men trach ten deze winter aandacht te besteden aan de televisie cursus „De landbouw nu en straks", die van eind ok tober tot en met eind februari eenmaal per week zal worden uitgezonden. Tevens wordt er een programma met plattelandsvrouwen en jongeren voorbereid. Zorgen baart de toestand in de pluimveehouderij. De legkippenhouders hebben al ruim een jaar te kampen met zeer lage prijzen. Sommigen kwamen hierdoor in liquiditeitsmoeilijkheden. Een beroep kan gedaan worden op de afd. voorlichting in Zevenbergen, om te trachten een oplossing voor de problemen te vinden. In sommige gevallen zal een beroep gedaan kunnen worden op de rijksgroepsregeling voor zelfstandigen. De Kring West-Brabant zal deze winter aandacht besteden aan de milieuverontreiniging en de afzet der landbouwproducten in 't gebied. Getracht zal worden deskundigen op het gebied van investeringen en ar- beidsrationalisatie bereid te vinden inleidingen voor de kring te houden. Voor de kring Langstraat werd een programma opgesteld over de voorlichting betref fende de ruilverkaveling, zodat als het plan ter visie wordt gelegd een ieder zo goed mogelijk geïnformeerd kan worden. Tevens werd met de Plattelandsvrouwen en de jongeren gesproken over een gezamenlijk eve nement in oktober. In de ruilverkaveling Land van Heusden en Altena werd ook voor het gebied rond Woudrichem een voor lopig plan van toedeling met de belanghebbenden be sproken. Hoewel nog niet alle problemen zijn opgelost is er toch goede hoop dat de werkzaamheden ook hier op korte termijn kunnen worden uitgevoerd. Begin september komt het kringbestuur bijeen om het winterprogramma samen te stellen en aktuele problemen te bespreken. KRING OOST- EN MIDDEN BRABANT Ook op de vergadering van het Kringbestuur die op 26 augustus j.l. werd gehouden, werden verschillende punten voor het winterprogramma vastgesteld. De eerstvolgende kringledenvergadering zal gehouden worden over de ontwikkelingen bij de praktijkschool voor varkens en pluimvee te Horst. Aan de afdelings besturen zal gevraagd worden om in september een afdelingsvergadering te beleggen waarbij o.a. het win terprogramma aan de orde kan komen. Dit in verband met de televisie-cursus „Onze landbouw nu en straks", die eind oktober gaat starten. Deze televisie-cursus omvat 16 uitzendingen, die zich waarschijnlijk goed lenen als basis voor een aantal discussie-bijeenkom sten als: a. de economische ontwikkelingen binnen en bui ten de landbouw. b. de bedrijfseconomische facetten van het land bouwbedrijf. c. bedrijfsbeëindiging en omscholing. d. vraag en aanbod van onze landbouwproducten. In de toekomst zullen de afdelingssecretarissen van de kring Oost- en Midden Brabant persoonlijk bericht krijgen van ontwerp-bestemmingsplannen die ter in zage liggen of wijzigingen op reeds door de gemeen teraad behandelde bestemmingsplannen. Hoewel in het landbouwblad reeds mededeling wordt gedaan over de bestemmingsplannen die ter inzage liggen zal getracht worden door deze extra attendering te voor komen dat ongewenste zaken toch nog aan de aandacht ontsnappen. Op 4 december 1963 dienden Burgemeester en Wet houders van de gemeente Breda by het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Brabant een aanvraag in tot ruilverkaveling van een gebied ten noorden van Princenhage, gelegen in de gemeente Breda. De aanleiding tot de aanvraag kwam voort uit een aantal in het gebied voorkomende cultuurtech nische gebreken, welke een goede ontwikkeling van de tuinbouw belemmeren. De Centrale Cultuurtechnische Commissie en Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant stemden in met een ruilverkavelingsplan voor een gebied van 290 ha. Dit project, dat thans onder de naam „Princenhage- Noord" ter visie ligt, zal binnenkort bij de belangheb bende grondeigenaren in stemming worden gebracht. DE LANDBOUWKUNDIGE TOESTAND Bodemkundig behoort het gebied tot de dekzand- gronden. Waterstaatkundig behoort het tot het Heem raadschap van de Mark en Dintel. Het deel van het ruilverkavelingsgebied gelegen in het benedengebied van het heemraadschap heeft een natuurlijke lozing op de rivier de Mark. De ontsluiting in of direct langs de buitenzijde van het blok wordt verzorgd door de rijksweg Breda—Rotterdam, de Ettense Baan en Lies- boschlaan (BredaRoosendaal), de Leurse Baan (BredaLeur) en de Heilaarstraat (BredaPrinsen beek). Behalve de rijksweg hebben deze wegen ook betekenis voor de ontsluiting van land- en tuinbouw bedrijven. Verder komt er nog een aantal wegen voor, dat uitsluitend bestemd is voor de ontsluiting van wo ningen en cultuurgronden. Het tuinbouwbedrijf is sterk in ontwikkeling. Steeds meer wordt de vollegrondsteelt verdrongen door de teelt'in onverwarmde of verwarmde kassen. Op meer dan 80 van de bedrijven komt tuinbouw voor. HET RUILVERKAVELINGSPROJECT Voor een verdere ontwikkeling van de tuinbouw onder glas in Nederland wordt de zogenaamde „cen trumfunctie" van de diverse tuinbouwgebieden van overwegend belang geacht. Voor deze concentratie dient om verschillende redenen aan de omgeving van Breda de voorkeur gegeven te worden. De huidige toe stand, waarin het gebied verkeert, voldoet echter niet aan de te stellen eisen. Ten aanzien van de ontsluiting is uitgegaan van twee evenwijdige wegen, waarbinnen twee rijen bedrijven zich kunnen uitbreiden. Tot dat doel werd ten noorden van het oostelijk deel van de Leurse Baan een nieuw tracé ontworpen. Het zuidoos telijk deel van het blok zal worden ontsloten door een parallelweg langs de Ettense Baan. In het westelijk deel van het gebied is in noord-zuidrichting een weg ontworpen evenwijdig aan de rijksweg BredaDor drecht. Het waterbeheersingsplan omvat een stelsel van waterlopen, dat voor alle gronden een voldoende drooglegging garandeert. Ten aanzien van de kavel inrichting wordt gestreefd naar één kavel voor de tuinbouwbedrijven en een zo groot mogelijke kavel concentratie voor de landbouwbedrijven. De Commissie Kas en Landschap heeft een belang rijk aandeel gehad in het ontwerpen van het land schapsplan. Rond de reeds aanwezige boomgroepen is een aanvullende beplanting opgenomen. KOSTEN EN RESULTATEN De Koninklijke Nederlandsche Heide Mij stelde voor uitvoering van het plan van voorzieningen een kostenbegroting op, de kosten van het landschapsplan werden door Staatsbosbeheer geraamd. In totaal wer den de kosten geraamd op 3.600.000,Bij een gun stige stemmingsuitslag kan van overheidswege een bijdrage worden verwacht van 2.340.400,overeen komende met 65 procent van de totale kosten. Het resterende deel zullen de betrokken grondeigenaren gezamenlijk moeten opbrengen. Het ruilverkavelingsgebied „Princenhage-Noord" kenmerkt zich door een historisch gegroeide en zich ook nu nog snel ontwikkelende tuinbouw, waardoor deze streek een belangrijke centrumfunctie is gaan vervullen voor de tuinbouw in West-Brabant. De ver dere uitbouw van dit concentratiegebied van de glas tuinbouw is van grote economische en bedrijfstechni- sche betekenis. Daarom zal de uitvoering van de ruil verkaveling „Princenhage-Noord" een stimulans ge ven tot een gezonde ontwikkeling van deze streek. De beslissing over de uitvoering ligt thans in handen van de betrokken eigenaren. BESTEMMINGSPLANNEN Hulst. Vanaf 26 augustus ligt een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Ten noorden van de Lange Nieuwstraat", omvattende een gebied bestemd voor een vliegveld ten noorden van Hulst. Schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp kunnen door een ieder gedurende genoemde termijn worden ingediend bij de gemeenteraad. Deurne. Met ingang van 28 augustus liggen een maand ter inzage de door G.S., met uitzondering vaki o.a. enke le artikelen der voorschriften, goedgekeurde bestem mingsplannen „Deurne-centrum I en II". Zij, die zich tij dig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeu ring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instel len bij de Kroon. Veere. Met ingang van 28 augustus ligt een maand ter inzage het door G.S., met uitzondering van enkele artikelen der voorschriften, goedgekeurde bestemmings- plam „Zoekweg". Zij, die zich tijdig met bezwaren zo wel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de genoem de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen bin nen een maand beroep instellen bij de Kroolh. Wijk en Aalburg. Met ingang van 31 augustus liggen een maand ter inzage de bestemmingsplannen „Wilhel- mihastraatje" en „Wijkse- en Kolkenwaard". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend en zij die bezwaren hebben tegen de in het ont werp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Schijndel. Met imgang van 31 augustus ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „kern Schijndel". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. heb ben gewend en een ieder die bezwaren heeft tegen ge deeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., als mede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand be roep instellen bij de Kroon. Zevenbergen. Met ingang van 31 augustus ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Krooswijk". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren in dienen bij G.S. Best. Vanaf 31 augustus ligt een maand ter inzage het ontwerp van de wijziging van het bebouwingsvoor schrift van het bestemmingsplan „partiële wijziging uit breidingsplan in hoofdzaak Industrieterrein". Schrifte lijke bezwaren kunnen binnen een maand worden inge diend biji de gemeenteraad. Provincie Noord-Brabant. G.S. van Noord-Brabant ma ken bekend, dat met ingang van 10 september 1970 ter provinciale griffie van Noord-Brabant, Waterstraat 16, te 's-Hertogenbosch, en ter secretarie van de ge meenten Almkerk, Andel, Baarle-Nassau, Bergen op Zoom, Breda, Chaam, Dinteloord en Prinsenland, Dus- sen, Eethen, Etten-Leur, Fijnaart en Heijningen,' Geer- truidenberg, Giessen, Halsteren, Hoeven, Hooge en Lage Zwaluwe, Huijbergen, Klundert, Made en Drimmelen, Nieuw-Ginneken, Nieuw-Vossemeer, Oosterhout, Ossen- drecht, Oudenbosch, Oud- en Nieuw Gastel, Prinsenbeek, Putte, Raamsdonk, Roosendaal en Nispen, Rucphen, Rijs- bergen, Rijswijk, Standdaarbuiten, Steenbergen, Terheij- den, Teteringen, Veen, Werkendam, Willemstad, Woens- drecht, Woudrichem, Wouw, Wijk en Aalburg, Zeven bergen en Zulndert steeds voor een ieder ter inzage zal liggen het streekplan West-Brabant, zoals dat bij be sluit van provinciale staten d.d. 20 april 1970 werd vast gesteld. G.S. van Noord-Brabant maken bekend, dat met in gang van 10 september 1970 steeds ter provinciale grif fie van Noord-Brabant, Waterstraat 16, te 's-Hertogen bosch, en ter secretarie van alle gemeenten iln de pro vincie Noord-Brabant voor een iedier ter inzage zal lig gen het facet-streekplan voor de natuurschoon- en re creatiegebieden in Noord-Brabant, zoals dat bij besluit van provinciale staten d.d. 20 april 1970 werd vastge steld. AGENDA MELKCONTROLE OP WALCHEREN. Op dinsdag 8 sep tember 1970 des avonds om half acht wordt in „De Brasserie", Lange Delft 10 te Middelburg een al gemene kringvergadering gehouden van de leden van de melkcontrole op Walcheren. De bedoeling van deze vergadering is te komen tot een kring bestuur dat aan het werk van de melkcontrole en de fokkerij leidBng kan geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4