Dagelijks Bestuur ZLM vergaderde officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Welke bedrijfsbeëindi gingsregelingen zijn mo menteel van kracht Pagina 5 en 6 Hoe zit het met de rooi- premie? Pagina 7 Tuinbouwklanken, Din gen van de week, Oogstra- ming appels en peren Pagina 8 - 9 Bijvoeding van biggen, Herfstenting jongvee Pagina 10 De maand september op het akkerbouwbedrijf Pagina 12-13 Voorlopig bericht ras- senkeuze wintertarwe Pagina 12 - 13 Suikerbietenoogsi komt in zicht en oogstra- ming Pagina 14 De Raiffeisenbanken als open marktpartij Pagina 15 Prijsvraag „Wie wordt kampioen?" Pagina 16 Van allerei en overal Pagina 17 De aardappeloogst staat weer voor de deur. Proefrooiingen wijzen uit dat de kilo's er wel zullen komen, maar dat de kans op een hoog uitvalpercentage zeer hoog zal zijn! Ook vragen velen zich af hoe de sortering zal zijn. Indien er doorwas in de partij voorkomt dan moet, om de vorming van glas te voorkomen, binnen 10 da gen na het doodspuiten gerooid worden. Deze en vele andere adviezen vindt U in het artikel „De maand sep tember op het akkerbouwbedrijf" op de middenpagina van dit nummer. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 58e Jaargang - No. 3046 land en tuinbouwblad I N de Dagelijks bestuursvergadering van de ZLM, 1 gehouden op 31 augustus j.l. te Goes, kwamen weer diverse aktuele vraagstukken aan de orde. Al vorens tot behandeling daarvan over te gaan memo reerde de voorzitter, ir. J. Prins, allereerst het over lijden van het erelid der ZLM J. W. A. G. Baron Collot d'Escury op 2 juli 1970. De grote verdiensten van de heer Collot werden reeds in een memoriam in ons blad geschetst. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de secretaris, de heer A. Korteweg, 25 jaar geleden zijn werkzaamheden bij de voormalige Noord-Brabant- se Maatschappij van Landbouw aanving, op welk feit in een algemene vergadering nog nader zal worden teruggekomen. Ook de heer L. Anderson, hoofd van de afdeling Onderwijs en Financiën, mocht intussen zijn 25-jarig dienstverband bij de ZLM herdenken. OOGSTOPBRENGSTEN EN -VOORUITZICHTEN LIOEWEL het nog te vroeg is om de totale oogst- balans op te maken, werd vastgesteld, dat met name de opbrengsten van tarwe en gerst in het zuid westen zeer matig zijn. Veel percelen hadden ook te kampen met een aantasting door roest en meel dauw, een zaak waarmee bij de rassenkeuze reke ning zal moeten worden gehouden. De opbrengsten van erwten, zowel voor rijpwinning als voor conser ven, vielen tegen. Het vlas bleef te kort, waardoor de kg-opbrengst tegenvalt. Voor bruine bonen zijn de verwachtingen, dat op een normale opbrengst mag worden gerekend. De aardappeloogst laat zich wat opbrengsten be treft, niet slecht aanzien; er moet echter rekening wor den gehouden met een aanzienlijk percentage uitval, zodat het een vraag is of de netto-opbrengsten veel boven die van vorig jaar zullen komen te liggen. Voor de Nederlandse aardappel blijft een doorlopende goe de export van veel betekenis. De suikerbieten ontwikkelen zich de laatste weken dankzij de gunstige weersomstandigheden goed. Er moet nog worden afgewacht of ook het suikerpercen tage het niveau van de laatste jaren nog zal kunnen bereiken. In de fruitteelt tenslotte worden goede opbrengsten verwacht. De prijzen echter bewegen zich zowel voor appels als peren op een dusdanig niveau, dat ook dit jaar voor de fruittelers weer tot een zorgwekkend resultaat kan gaan leiden. DE NIEUWE C. A. O. WAN de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap werd bericht ontvangen, dat de concept-C.A.O. voor de Landbouw in Zeeland niet bij het loonbureau kan worden ingediend, omdat het verplicht stellen van een deel van de waarderingstoe slag een te grote afwijking betekent van de model- C.A.O. Het staat partijen thans vrij om zelf voor indiening bij het loonbureau te zorgen. Het bestuur besloot niet tot indiening over te gaan en een eventueel binden de oplegging van de C.A.O. af te wachten. WIJZIGING SYSTEEM LOONOVERLEG LI ET bestuur van de ZLM is van mening, dat het tot dusverre gevolgde systeem van loononder handelingen dringend verbetering behoeft. De onder handelingen zullen voortaan eerder dienen te worden geopend, terwijl voorts dient te worden gestreefd naar een drastische beperking van het aantal C.A.O.'s, zo mogelijk naar één landelijke C.A.O. Daarin zullen niet alle arbeidsvoorwaarden tot in de perfectie dienen te worden geregeld, doch dient ruimte te worden ge laten voor detaillering per gebied voor wat betreft bij voorbeeld aanvang en einde van arbeidstijden enz. AKKERBOUW r\E heer J. B. Becu wees er in zijn overzicht op, dat vorig jaar omstreeks deze tijd de markten niet best waren, in verband met de problemen rond de devaluatie van de Franse franc. Later is het mee gevallen en konden de grote voorraden worden weg gewerkt, o.a. door middel van een soepel denaturatie- beleid voor het graan. Dit jaar was de start gunstiger, doch de kans is zeker aanwezig dat we in het verdere verloop met tegenwind te kampen krijgen. De graanoogst is in de E.E.G. kleiner, doch er gelden lagere denaturatieprij- zen dan vorig jaar. Tevens is er sprake van lagere invoerrechten bij graanimport. Er is ook een tekort aan brouwgerst. Het lijkt gewenst dat er overleg komt met brouwerijen om te komen tot meerjarige contrac ten. Het bestuur constateerde met voldoening dat nu dan uiteindelijk een E.E.G. vlasregeling tot stand is gekomen, inhoudende dat een toeslag van f 398 per ha wordt verstrekt die voor de helft aan de teler en voor de helft aan de verwerker wordt uitgekeerd. Hiermede is aan een reeds jarenlange door de land bouw naar voren gebrachte wens voldaan. Het be stuur stond voorts stil mede naar aanleiding van vragen bij de veranderingen, die zich voltrekken in de coöp. suikerindustrie, die ten doel hebben om het beleid en beheer op aan de tijd en omstandig heden aangepaste wijze te doen verlopen. De ontwikkelingen van de moderne commerciële onderneming moeten in deze tijd van snelle wijzigin gen worden aanvaard en toegejuicht als op die wijze een sterkere positie kan worden ingenomen. In dit proces heeft de landbouworganisatie zeker een taak. Waar dit echter vormgeving en structuur be treft ligt, naar de mening van het bestuur, een primaire taak voor de coöp. instelling zelve. Door het bestuur werd voorts uitvoerig gesproken over een discussienota van het Landbouwschap over vraagstukken en overwegingen met betrekking tot de keuze van het mengprijssysteem of contractenstelsel bij de teelt van suikerbieten. Deze duidelijke nota die een goed overzicht geeft van de moeilijkheden was voor de vergadering aan leiding om nog eens de grote betekenis van de bieten teelt voor het zuidwesten te onderstrepen. Tegen de berichten uit Brussel over mogelijke quota verlaging werd door het bestuur fel geprotesteerd mede omdat de cijfers uitwijzen dat binnen korte tijd van een evenwicht tussen vraag en aanbod door ge lijkblijvende oppervlakten en stijgende consumptie kan worden gesproken. Ten aanzien van de keuze van 't systeem contract of menprijs overwoog 't bestuur dat indien men de E.E.G. tot een werkelijkheid wil doen komen, de con- tingentering van de oietenteelt, die in strijd is met het beginsel van de E.E.G., binnen afzienbare tijd zal moe ten verlaten. De kosten en moeiten voor het contract systeem zouden dan voor korte tijd getroffen moeten worden terwijl in de huidige omstandigheden de voor delen aan dit systeem ten opzichte van het mengprijs systeem vermoedelijk tegen de kosten wegvallen, nog ongeacht de grote problemen, die het contracfenstel- sel in de praktijk voor een rechtvaardige toepassing zal geven. Wanneer niettemin toch besluiten zouden vallen, die Nederland zouden nopen tot het contractenstelsel over te gaan zal het bestuur in een extra vergadering bij eenkomen om de dan ontworpen voorstellen nader te bespreken. (Zje verder pagjna 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1