trekker is een prijsbewuste en een goede keus...! vraagt documentatie H. J. HOEGEN DUKHOF Onderzoek van de melk op aanwezigheid van penicilline HET eerste volledige melkmaal (dus ook uit niet in gespoten kwartieren) na het inbrengen van peni cilline is niet geschikt voor aflevering aan de zuivel fabriek. Na de laatste keer inspuiten van het ontstoken kwartier (kwartieren) duurt het drie dagen (6 melk- malen), voordat de penicilline voldoende is verdwenen. De betreffende melk van deze 6 melkmalen mag dus niet wordien afgeleverd. 19 LANGS DE MELKWEG XXI J H. LANTINGA Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Goes PENICILLINE is een produkt van die schimmelsoort Penicillium Notatum en is de bekendste van de antibiotica. Dit rijn stoffen afkomstig van micro organisme die remmend werken op de groei van andere micro-organismen (bijvoorbeeld bacteriën). Penicilline, dat in 1928 ontdekt is door de Engelsman A. Fleming, heeft in ons land na 1945 bekendheid gekregen als geneesmiddel voor mens en dier. Bepaalde vormen van uierontsteking (Mastites), veroorzaakt door strepto- kokken, is hiermee zeer goed te bestrijden. Tot 1965 was die handel in antibiotica vrij en werd penicilline wel te pas en onpas gebruikt. Door veelvuldig gebruik kunnen bepaalde ziektekiemen onvatbaar worden voor antibioti ca. De door deze ziektekiemen veroorzaakte kwalen kun nen er dan niet meer mee genezen worden. Aanwezigheid van penicilline in melk geeft veel schade o.a. bij de bereiding van kaas en yoghurt. De rijping van kaas en het broeden van yoghurt mislukken omdat die penicilline de groei van de bacteriën die daarvoor nodig is teniet doet. Ook is het een gevaar voor de volksge zondheid, daar resten van deze stoffen in melk en vlees wordien geconsumeerd. Ingaande 1 januari 1965 is een antibioticawet, waar onder de penicilline valt, van kracht geworden. Hierin is de handel in deze stoffen aan banden gelegd. Vanaf die datum kunnen deze middelen, voor zover nodig voor de landbouwhuisdieren alleen betrokken worden door be middeling van een dierenarts. Zelfs mogen deze middelen zonder voorschrift van een dierenarts niet op een bedrijf aanwezig zijn. Hiermede is deskundig toezicht op deze geneesmiddelen mogelijk geworden. Door deze maatregel is het gebruik van penicilline voor het bestrijden van uierontsteking belangrijk verminderd. De concentratie kan verschillend zijn. De sterkte wordt uitgedrukt in internationale eenheden (I.E.). Ook is de uitscheidingsduur (achterblijven in de weefsels) verschillend. Bij uierziekte is het gebruik van penicilline met een korte uitscheidingsduur als regel het meest ge wenst. Een behandeling van een kwartier of kwartieren moet meestal na 24 uren worden herhaald om een spoe dige genezing te bevorderen. Bij gebruik van penicilline voor andere ziekten kan deze stof ook met de melk worden afgescheiden. Na bij voorbeeld een inspuiting met een hoge dosering peni cilline in de spieren tegen klauwontsteking zijn 4 melk malen (2 dagen) niet geschikt voor de aflevering. Ook bij het gebruik van met penicillinezalf behandelde speen- stiften moet de melk uit die betreffende kwartieren wor den gewantrouwd en is een dag niet geschikt voor ver werking. Melk waarin penicilline aanwezig, zelfs in zeer kleine hoeveelheden, is bijzonder nadelig voor de zuivel bereiding en geeft dus verlies. In voorkomende gevallen delen alle melkleveranciers van betreffende fabriek in dit verlies. Het is mede daarom, dat onderzoek op aan wezigheid van penicilline in melk noodzaak is. |NGAANDE 5 januari 1969 is dit onderzoek bij de kwaliteitsbepalingeïi betrokken. De uitvoering ge beurt 1 keer per 4 weken en vindt plaats op het labora torium van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes. De hiervoor benodigde melk wordt genomen van het monster, dat gebruikt wordt voor het kwaliteitsonder zoek. De uitvoering van de proef is in grote lijnen als volgt: In gegoten agarplaten zijn kleine putjes uitgespaard, waarin amper 1 ml melk van het monster wordt ge bracht. In de plaat is een bepaalde bacterie, de bacilles Cadiolactus gevoegd. De platen met monsters worden bebroed bij een temperatuur van 63 0 C, waarbij de voornoemde bacterie zich in het melkmonster snel ont wikkelt. Dit is zichtbaar aan een gekleurde ring rond de kleine putjes. In geval er penicilline in de melk aan wezig is, remt het de ontwikkeling van de bacteriën en is er een remzone zichtbaar. Eventuele aanwezigheid van penicilline in de melk is hiermee dus aan te tonen. Om zeker te zijn, dat de remming van penicilline afkom stig is, wordt gelijktijdig een duplomonster op een agar- plaat, waaraan bovendien penicillinase (afbreker van penicilline) is toegevoegd. In geval de remming even tueel niet van penicilline afkomstig is, doch van een andere antibiotica, groeien de bacteriën door. Hieruit blijkt of de remzone al of niet door penicilline veroor zaakt is. Bij een positieve reactie wordt dit in de kwaliteits bepaling betrokken. Per geval bedraagt dan die korting 50,verhoogd met 2,per 100 kg over de in die 14-daagse periode door de betrokken veehouder gelever de melk. In feite is dit nderzoek een tuchtmaatregel om de goediwillenden voor verlies te behoeden. Evenwel zijn er gevallen van onwetendheid en het onderschatten van de gevolgen. Tot nu toe is het aantal geconstateerde ge vallen in het gebied van het Regionaal Orgaan voor Zuidelijk Nederland, West-Brabant en Zeeland rond 0,3 (3 per 10.000). Nationaal gezien is dit percentage in Zeeland het laagst, hetgeen dus gunstig is. Melk moet vrij zijn van melkvreamde stoffen 1111! We weten zeker dat u een hekel heeft aan mest rijden. Daarom hebben wij naar een manier gezocht om het sneller te doen. Resultaat: een onafhankelijk hydraulisch systeem. Het is aangebracht op al onze trekkers. U bedient net met één hefboom. In combinatie met onze schakel-terwijl-u-rijdt Select-O-Speed versnellingsbak kunt u de laadtijd met minstens 30% verkorten. Daar kunt u uw neus niet voor opnaien, zeker niet als er een hoop mest moet worden verplaatst Onze trekkers hebben nog veel meer van die extra's. Ze zijn dan ook gemaakt om u het leven gemakkelijker te maken. Waarom zou u niet eens gaan kijken bij uw Ford Tractor Dealer? Ford trekkers - er zijn geen betere doordouwers DISTRICTS FORD TRACTOR DEALERS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN: C. VERMEULEN Oostburg 01170-2414 Axel 01155-1845 VOOR N. EN Z.-BEVELAND EN WALCHEREN: GEBRS. WESTSTRATE Krabbendijlce 01134-1581 Goes 01100-5707 Dat de prijzen van de Carraro-trekkers zeer aantrekkelijk zijn, is wel algemeen bekend Over de kwaliteit echter raken we maar niet uitgepraat. De rustig lopende laagtoerental motor is enorm elastisch en vangt alle belastingen ge makkelijk op. De goed op elkaar afgestemde versnellingen en het bedieningskomfort zijn slechts enkele pluspunten. De kwaliteit van de Carraro-trekkers komt ook tot uiting in de garantie! 1 Jaar garantie op materialen èn arbeidsloon. 3 Gratis inspektiebeurtenallemaal be wijzen van de kwaliteit van de Carraro-trek kers. Schroom niet, vraag documentatie over de Carraro-trekker. wij verstrekken U die graag geheel vrijblijvend Bande) Mij. N.V. Industrieterrein 's-HEER AREXDSKERKE Tel. 01106 - 1592 INFORMATIEBON M Stuur mij per omgaande foldermateriaal over de INaam Tav. Adres Plaats: Telefoon In gesloten envelop zonder postzegel ver- I zenden aan: H. J. Hoegen Dijkhof Han- delmij N.V.. Antwoordnr. 95. Doetichem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 19