Interventieregeling granen oogst 1970 Bezoek aan de tuinbouw in het zuiden en zuid-westen BESTEMMINGSPLANNEN (Vervolg van pag. 2) Goes. Met ingang van 12 augustus ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan De Poel le gedeelte. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen wijzigingen in het ontwerp aangebracht, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Sas van Gent. Vanaf 12 augustus ligt een maand ter inzage het ontwerp van de gewijzigde voorschrif ten van het bestemmingsplan bebouwde kom. Gedu rende genoemde termijn kunnen schriftelijke bezwa ren worden ingediend bij de gemeenteraad. Nieuw-Ginneken. Vanaf 17 augustus ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Markdal II Zuid/", kern Ulvenhout. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Valkenisse. Vanaf 13 augustus ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „Bebouwde Kom Biggekerke". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen en een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Etten-Leur. Met ingang van 14 augustus ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan Lage Banak- kers. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren in dienen bij G.S. Borsele. Vanaf 17 augustus ligt een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Industrieterrein Oude Dierikpolderweg". Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren indienen bij de ge meenteraad. Nuenen C.A. Vanaf 17 augustus liggen een maand ter inzage de door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplannen „Nuenen-West", „Vallestap", „Gerwen" en „Nederwetten". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeu ring door G.S., kunnen binnen een maandi beroep in stellen bij de Kroon. Hulst: Ingaande 20 augustus ligt een maand ter in zage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Nieuw-Namen". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. heb ben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. IIOEWEL de opbrengsten van de granen van oogst 1969 niet onbevredigend waren is de ge middelde prijsvorming van deze oogst in het alge meen teleurstellend geweest. Dit is voornamelijk het gevolg geweest van een onvoldoende prijszet ting in het begin van het seizoen, toen de telers- prijzen geruime tijd beneden het niveau van de interventieprijs hebben gelegen. Dit is voor het Landbouwschap en het Produktschap voor Granen aanleiding geweest om zich tot de minister te wen den teneinde de nodige verbeteringen in de toe passing van het interventiesysteem voor oogst 1970 te bewerkstelligen. Het Landbouwschap meent er aanspraak op te mogen maken dat de interventie prijzen ook in het begin van het seizoen tenminste worden gerealiseerd. Een belangrijke oorzaak van de onvoldoende werking van de interventie, bij de aanvang van het afzetseizoen was dat het interven tiebureau veelal gebruik maakte van de mogelijk heid om pas twee maanden na aanbieding van de granen de levering af te roepen. In verband hier mede hebben het Landbouwschap en Produktschap gevraagd deze termijn te bekorten en bij aanbie ding zo spoedig mogelijk tot overname over te gaan. IVE minister heeft met het oog op onvoorziene om- standigheden welke zich zouden kunnen voor doen geantwoord, dat de maximumtermijn van 2 maanden gehandhaafd blijft, maar heeft daarnast „het zo spoedig mogelijk overnemen" wederom als regel bevestigd. Hiermede is materieel in belang rijke mate tegemoet gekomen aan het verzoek en mag worden verwacht, dat levering op korte ter mijn na de aanbieding gerealiseerd zal kunnen worden. Daarnaast zal in gevallen waarin één maand na aanbieding nog niet is overgenomen het huidige rentedragende voorschot worden omgezet in een renteloos voorschot. Hoewel het Produkt schap had gevraagd dit toe te passen veertien da gen na de aanbieding, betekent deze wijziging een verbetering ten aanzien van het probleem van de ontoereikendheid van de huidige maandelijkse staffel als vergoeding voor de werkelijke opslag en rentekosten. Ten dele is derhalve tegemoet ge komen aan enkele wensen van het bedrijfsleven. E.E.G. DREMPEL- EN INTERVENTIEPRIJZEN 1970-1971. EJE.G.-STANDAARDKWALITEIT, BASIS 16 VOCHT, BASIS ROTTERDAM juni 41.23 33.88 35.91 37.39 aug. sept. okt. nov. dec. jan. febr. mrt april mei TARWE drempelprijs 37.79 38.13 38.47 38.82 39.16 39,51 39.85 40.19 40.54 40.88 interventieprijs 3552 36.86 36.21 36.56 36.90 37.24 37.59 37.93 38.27 38.62 HAVER drempelprijs 31.71 31.71 31.98 32.25 32.53 32.80 33.07 33.34 33.61 33.88 GERST drempelprijs 33.74 33.74 34.01 34.28 34.55 34.82 35.09 35.36 35.64 35.91 interventieprijs 31.81 31.81 32.08 32.35 32.62 32.89 33.16 33.43 33.71 33.98 ROGGE drempelprijs 34.62 34.93 35.23 35.54 35.85 36.16 36.46 36.77 37.08 37.39 interventieprijs 32.71 33.02 33.33 33.64 33.95 34.25 34.56 34.87 35.18 35.48 Drempelprijs minimumprijs, waartegen graan uit derde landen kan worden ingevoerd. Interventieprijs, de prijs, waartegen het V.I.B. gra nen uit de markt neemt. De interventieprijs kan als een soort minimumprijs beschouwd worden, zodat daarmee als 't ware een bodem in de markt is gelegd. Globaal kunnen de prijzen af-boerderij met 17 afgeleid worden door er maximaal 2,voor vracht en handelskosten en 0,40 voor het 1 hogere vochtpercentage af te trekken. Het bestuur van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft met e^n bezoek aan de zuidelijke tuinbouw een begin gemaakt aan de tweede ronde van jaarlijkse excursies naar de tuinbouw in de verschillende ge westen. Elf jaar geleden werd met deze bezoeken een begin gemaakt. Zeeland was de eerste provincie in deze reeks. Daarom werd deze provincie weer op genomen in het programma, dat de deelnemers o.a. naar Zeeuws-Vlaanderen leidde, voorts naar de omgeving van Gent en tenslotte naar Noord-Bra bant. Het weer werktè bijzonder mede aan het welslagen van de excursie. Dankzij de uitstekende voorbereiding van de tuinbouwsekretaris van de ZLM had de tocht een zeer geslaagd verloop. On getwijfeld zullen allen die deelnamen goede herin neringen bewaren aan deze dagen. Het eerste objekt betrof een gemengd fruitteelt- akkerbouwbedrijf te Zaamslag in Zeeuws-Vlaande- ren. Een vader met twee zoons schakelen op dit bedrijf van 23 ha volledig over op fruit. De aanplant die thans 13 ha bedraagt, was een lust voor het oog. De verschillende rassen vertoonden in een dichte beplanting een prachtige stand: een bedrijf met toekomst mits de donkere wolken boven deze bedrijfstak op willen trekken. KWALITEIT BIJ ONZE ZUIDERBUREN Via een kortstondig bezoek aan de fruitveiling Terneuzen werd koers gezet naar Lochristi bij Gent. De heer Stautemas van de Belgische Boerenbond verzorgde de begeleiding naar een tweetal bloem- bedrijven. Het eerste betrof een zeer goed ver zorgde speciale kuiture van azalea's, waardoor deze streek bekendheid over de hele wereld heeft gekre gen. Het micro-klimaat heeft in belangrijke mate aan dit suskes bijgedragen. Evenals elders wordt dit thans bedreigd door water- en luchtverontreini ging. Een tweede bedrijf legde zien volledig toe op de teelt van groene planten. Verschillende tropische en subtropische gebieden leveren daarvoor de grondstoffen. Ook over dit bedrijf hadden de deel nemers niets dan lof. De eerste excursiedag werd afgesloten met een vergadering in Antwerpen, waarover elders op deze pagina. VRAAG NAAR Op de fruitveilingen in ons gebied nam in de tweede helft van de vorige week de aanvoer van appelen sterk toe. Er was sprake van een leven dige handel in de 'betere kwaliteiten. Vanaf 13 augustus moaht de James Grieve boven 70 mm worden aangevoerd. Zoals gewoonlijk was er de eerste veilingdag een enorm grote aanvoer. Reeds meerdere keren hebben we gewezen op het onge wenste van het zo sterk aanvoeren op de eerste veilingdag maar het is een euvel waarvan men maar moeilijk af kan komen. De Zuid-Bevelandse veilingen hadden donderdag ruim 100 ton James Grieve te koop. De handel verliep niet onbevredi gend. Klasse I 7080 mm werd verkocht voor 4348 cent per kg en de klasse II kwaliteit deed rond 40 cent. Er wordt streng op toegezien dat er geen te kleine maten worden aangevoerd. Behal ve voor de binnenlandse markt was er ook vraag voor export. Rassen als Benoni ,en Mantet waren ook erg ge vraagd. Woensdag werd in Fijnaart voor goede kwaliteit Benoni grote maat tot boven een gulden per kg betaald. Mantet grote maat werd ook ver kocht rond 80 cent. In Kapelle-Krabbendijke werd Discovery aangevoerd van uitzonderlijk mooie kwaliteit. Hiervoor werd al naar gelang van de maat tussen 1,05 en 1,30 per kg betaald. Op nieuw doet deze helderrood gekleurde appel het bijzonder goed. Stark Earliest kon zich vorige week goed her stellen van de pr ijsval van begin augustus. De grote maat deed tussen 40 en 50 cent per kg en de middelmaat werd verkocht voor 35 tot 40 cent. OEDE APPELS Kleine maten en mindere kwaliteiten bleven moei lijk te verkopen. Early Victoria, een ras dat nog slechts voorkomt in enkele oudere boomgaarden, was gevraagd voor export naar België en West- Duitsland waar men behoefte heeft aan een goede keukenappel. De prijs lag tussen 40 en 45 cent per kg. Zeer grote aanvoeren waren er vorige week ook van Précoce de Trevoux. Vooral veel kleine maten werden er aangevoerd. Hiervan draaide een groot deel door en de rest werd ver kocht tegen de E.E.G.-bodemprijs van 13,60 per 100 kg. Précoce grote maat deed aanvankelijk tus sen 35 en 40 cent per kg maar later volgde een daling tot rond 30 cent en de middelmaat (55 60 mm) die in het begin van de week werd ver kocht voor 2530 cent per kg daalde in het eind van de week tot 18 a 19 cent. Grote vraag bestond er naar bramen. De aan voer in doosjes was klein en de Drijs hiervan liep op tot iets boven ƒ3,per kg. Die industrie-bra men deden rond ƒ2,10 per kg. We geloven dat verschillende brametelers er goed aan zullen doen wat meer te leveren in doosjes. Nog altijd vinden we het verwonderlijk dat de frambozen allemaal in doosjes worden geleverd terwijl men dat bij de bramen veel minder doet terwijl we er van overtuigd zijn dat er toch een goede vraag is naar bramen in doosjes. Pruimen bleven ook de vorige week goed gevraagd. Het aanbod liep terug. To maten waren meestal niet te verkopen en er vond op grote schaal doordraai plaats. Dat was een lan delijk verschijnsel. ENIGE INTERESSANTE OBJEKTEN De volgende dag werd koers gezet naar het na bije eigen land. Een bloemisterij bedrijf in 's-Gra- venmoer met een oppervlakte van 3 ha onder glas maakte diepe indruk op de bezoekers: kwaliteits- produkten en een uitstekende organisatie. Op het middaguur werd het gezelschap opgewacht door burgemeester M. van Prooijen van Sprang-Capelle, die met trots zijn Cultureel Centrum „Zidewinde" toonde. De burgemeester schetste in het kort de ontwikkeling van de gemeente en de plannen op het gebied van de tuinbouw. De op handen zijnde ruilverkaveling biedt een goede mogelijkheid de tuinbouw in deze gemeente uit te breiden en de bestaande bedrijven voorzover nodig t.e saneren. De burgemeester begeleidde het gezelschap bij twee bedrijfsbezoeken in Sprang-Capelle. Het eerste be trof een gespecialiseerd komkommerbedrijf met een nog gezond gewas en hoge jaaropbrengst. Het twee de bedrijf had naast een jaarrondteelt van chrysan ten als speciale kuituur een grote oppervlakte né- rine. Beide bedrijven waren interessant en vorm den een goede afsluiting van het bezoek aan Sprang-Capelle, dat vooral door de ontvangst van burgemeester Van Prooijen en zijn belangstelling voor de tuinbouw een bijzonder cachet verkreeg. Zo kon een tevreden gezelschap na twee nuttig bestede dagen, waarin de verscheidenheid en de vele mogelijkheden die de tuinbouw biedt tot uit drukking kwamen, huiswaarts keren. Een pluim op de hoed van de heer Van Oosten, die in het welslagen van de excursie een grote rol speelde. C. G. TROUW. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7