Nutswetprocedure bij plan Landinrichting midden Delfland Cursussen agrarisch vakonderwijs in Zeeland 1970-1971 4 ,0ESTIJDS is in de verschillende dagbladen reeds uitvoerig bericht over de beslissing van de regering om ter handhaving van de open ruimte in het gebied Midden-Delfland tot een ingrijpende „landinrichting" te komen. Een speciale daarvoor ontworpen wettelijke regeling is daartoe ontworpen om dit ca. 6000 ha grote gebied daartoe in te richten, nl. 4100 ha voor de land en tuinbouw en 1900 ha voor doeleinden van openbaar nut, in hoofdzaak voor recreatie. De voor de openbare voorzieningen benodigde 1900 ha zullen moeten worden aangekocht dan wel onteigend. Vandaar dat nu een ontwerp voor de landinrichting van Midden-Delft ter visie ligt en hiertegen bezwa ren kunnen worden ingebracht. Voor wat de onteigening betreft zal in grote lijnen, volgens de toelichting bij dit ontwerp de zgn. nutswetprocedure wor den gevolgd. Dit houdt in dat alvorens het ontwerp van wet naar de Staten- Generaal wordt gezonden, een ieder zijn bezwaren kenbaar kan maken tegen de plannen ten behoeve waarvan onteigend zal worden. Deze bezwaren zul len in een rapport worden verwerkt en tegelijk met het wetsontwerp aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Daartoe strekt deze eerste ter visie legging. Bij aanvaarding van het wets ontwerp door de Staten-Generaal zal na verloop van tijd een tweede ter visie legging plaatsvinden, met eveneens de mogelijkheid van bezwaar maken, ter voorbereiding van de definitieve aanwijzing van de te onteigenen percelen. Het in grijs aangegeven gebied zal in hoofdzaak voor de dagrecreatie wor den ingericht. Er zal een grote diversiteit van mogelijkheden moeten wor den voorzien voor de dagrecreatie vooral voor de bewoners van de omliggen de steden. Voor het aangegeven gebied staan de inrichtingsplannen nog niet vast. Zoals elke eerste ter visie legging volgens de nutswetprocedure is ook deze bedoeld om de bezwaren tegen de algemene strekking van het plan te ver nemen. Zodra de detailplannen vastere vorm hebben gekregen, volgt, zoals vermeld, nog een tweede ter visie legging, met de nodige kadastrale aandui dingen van de gronden die zullen worden aangewezen voor onteigening. •WIJ menen dat de hier gevolgde gang van zaken en procedure, ook voor niet direkt bij deze landinrichtingsplannen Midden-Delfland betrok kenen van belang is, en besteden er daarom dan ook aandacht aan. De Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap heeft n.l. in een brief aan minister ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij ernstig bezwaar gemaakt tegen deze onteigeningsplannen. De gewestelijke raad zegt het zeer bedenkelijk te vinden, dat het agrarisch bedrijfsleven tot dusver in geen enkel opzicht werd gekend in de voorbereiding van deze voor haaT zo ingrijpende maatregelen. De plaatselijke agrarische bevolking is daardoor geïrriteerd. Ze is alleen maar op de hoogte gebracht van het voor de land en tuinbouw bestemde gedeelte van het plan. Dat zal in de geest van de her en ruilverkaveling worden uitgevoerd. In het algemeen richten de bezwaren zich tegen het feit, dat men de onteigening ter hand wil nemen nog vóórdat het plan in zijn totaliteit met alle betrokkenen is doorgesproken. De gewestelijke raad stelt met nadruk, dat zij zich niet verzet tegen het onttrekken van grond aan de land- en tuinbouw. Het bezwaar van de raad is gericht tegen het voornemen om in het huidige stadium een onteigenings procedure aanhangig te maken, zonder dat het kader waarbinnen deze maat regel wordt getroffen vaststaat. Zelfs de noodzaak van een onteigening is nog niet aangetoond. De gewestelijke raad acht het verder niet uitgesloten, dat agrariërs in het voor „groene bufferzone" bestemde gebied hun grond in de toekomst voor recreatieve doeleinden willen gebruiken. DOVENDLEN vindt de gewestelijke raad, dat de grenzen tussen het agra- u rische en het voor recreatie bestemde gebied in het plan Midden-Delf land ongelukkig zijn getrokken. De raad stelt voor rijksweg 19 als scheidings lijn te laten fungeren. Zij adviseert geheel Midden-Delfland oost tot buffer zone te bestemmen en de agrarische bedrijven, die in dat gebied particulier worden geëxploiteerd, te beëindigen. De herindeling van Midden-Delfland west ten behoeve van de agrarische bedrijfsvoering is een juiste maatregel, mits het bedrijfsleven een beslissende stem in het kapittel krijgt. Reeds nu vraagt de gewestelijke raad aandacht voor de toekomst van de glastuinbouw in Midden-Delfland. Juist in dit gebied liggen voor de glastuinbouw de laatste expansie- en uitwijkmogelijkheden. Meer dan ooit is het geboden de uitbouw van het Westland nu in concrete plannen vast te leggen. Midden-Delfland west biedt een uitstekende mogelijkheid om een modern vestigingsgebied af te ronden en de overgang naar het aangrenzende weidegebied volgens plan uit te voeren. De raad herinnert in zijn brief aan het Koninklijk 'Besluit van 1965 inzake het streekplan Westland. Dit besluit bevat aanwijzingen voor een vergroting van het voor tuinbouw bestemde gebied onder De Lier tot aan de Gaag. De raad pleit ervoor dit gedeelte van Midden-Delfland voor de glastuinbouw in te richten en een tuinbouw vestiging in geleide projecten voor te bereiden. Een uitermate belangrijk aspect van de herinrichting van Midden-Delfland is de positie van de agrarische werknemers. Het betreft hier circa 270 man. Een aantal van hen zal in de komende jaren te maken krijgen met de ge volgen van bedrijfsbeëindiging. De Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland wil dat vooruitlopend daarop regelingen worden ontworpen. Het is de raad bekend, dat pogingen elders ondernomen tot oprichting van een fonds om schadevergoeding te kunnen uitkeren resultaat hebben gehad. De tijd voor het volgen van land- en tuinbouw- cursussen is weer aangebroken. Gaarne wil de Com missie Agrarisch Vakonderwijs dan ook de aandacht vestigen op de vele mogelijkheden, die er zijn om zich verder voor zijn taak te bekwamen. Bij vol doende deelname kunnen o.a. de volgende cursus sen worden gevolgd. BEDRIJFSECONOMISCHE CURSUSSEN TUINBOUWCURSUSSEN Schakelcursussen. Het doel hiervan is de teler,, die in het bezit is van een erkenning voor een bepaalde teeltrichting en als zodanig geregistreerd is, in de gelegenheid te stellen tevens erkend te worden voor een andere teeltrichting in de tuinbouw. En voorts (geen schakelcursussen) op het gebied van aanleg en onderhoud van tuinen, sierteelten, ed. HANDVAARDIGHEIDSCURSUSSEN Metaalbewerking; Houtbewerking, Schilderen; Steen- en cement werk; Lassen voor land- en tuin bouw (booglassen). VAK VAARDIGHEIDSCURSUSSEN Akkcv- en Weidebouw en Tuinbouw: Motoren- gebruik; Trekkeronderhoud; Werktuigen. Melkwinning: Handmelken; Machinaal melken. Veelteelt: Beoordeling, toiletteren en voorbren gen paarden; Klauwverzorging; Moderne veevoe ding, enz. Pluimveeteelt: Korte cursus pluimveeteelt. BIJSCHOLINGSCURSUSSEN De mogelijkheid tot het volgen van z.g. bijscho lingscursussen bestaat eveneens. Hiermede worden speciaal bedoeld cursussen voor teelten onder glas, bijv. tomaten, komkommers, enz. CURSUSGELDEN EN CURSUSDUUR Naar gelang de cursusduur variëren de cursus gelden van 17 tot en met f 70 per cursus (onder voorbehoud van wijzigingen). De cursusduur kan overigens sterk variëren; de kortste cursus bestaat uit 24 lesuren en de langste uit 240 lesuren (deze laatste worden meestal over 2 winterhalfjaren ver deeld). WAAR MELDEN? Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlich. ting en aanmelding wenden tot de direkteuren van de Lagere Agrarische Scholen te: Middelburg (dir. W. Fase, Koudekerkseweg 115, tel. 01180—4622); Kauelle dir. J. od 't Hof, Vijverstraat 1. tel. 01102 —1812 of 1603); Scherpenisse (dir. A. C. van Heusden, L. Deur- loostraat 31, tel. 01666540); Zierikzee (dir. J. A. Kooiman, Grachtweg 5, tel. 01110—3127); Hulst (dir. E. J. C. Rademakers, Tabakstraat 18, tel. 01140—3275); Schoondijke (dir. P. J. L. de Rijk, Dorpsstraat 52, tel. 01173—289). Alsmede bij de directeur van de Landbouwprak- tijkschool te Schoondijke, Ir. J. Roest, tel. 01173 483; M. Krijger, „Landbouwcentrum Zeeland", tel. 011006440 en de plaatselijke organisatoren of de secretariaten van de in de Commissie Agrarisch Vakonderwijs samenwerkende bonden en organisa ties en bij het Secretariaat der Commissie, p.a. ZLM, Grote Markt 28, Goes, tel. 01100—5010. WIJZIGING MINIMUM-LOON EN MINIMUM-VAKANTIEBIJSLAG Het verbod geldt in beginsel ook voor kinderen van zelfstandige ondernemers, die op het ouder lijk bedrijf werken. Maar voor deze kategorie gelden evenwel belangrijke uitzonderingen; 15- jarigen mogen wel op het ouderlijk bedrijf wer ken, mits per dag niet langer dan 5 uur wordt ge werkt. Betreft het kinderen die nog leerplichtig zijn, dan mogen zij evenmin tijdens de schooluren werken ook al blijft de arbeid tot 5 uur per dag beperkt. Voorts zijn van het verbod uitgezonderd leerlingen van land- en tuinbouwscholen die in het kader van het leerprogram praktijkwerkzaam heden verrichten. In dit geval eohter geldt het voorschrift, dat de praktijkwerkzaamheden ver richt dienen te worden tussen 7 uur 's morgens en 6 uur in de namiddag. Willen 15-jarigen gaan werken dan moeten zij in het bezit van een arbeidskaart zijn. Deze moet worden aangevraagd bij- de gemeentes.ekretaris van de plaats van inwoning. Een andere belang rijke voorwaarde is nog dat 15-jarigen tenminste gedurende 8 uur per week op één hele werk dag of 2 halve werkdagen algemeen en op het beroep gericht onderwijs dienen te volgen of moeten deelnemen aan een andere opleidings- of vormingskursus. Gedurende de school- of kursus- uren moet het loon worden doorbetaald of de loon derving vergoed. Het scholingsinstituut moet door de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid zijn erkend. Van het arbeidsverbod zijn voorts uitgezonderd 15-jarige meisjes, die. huishoudelijk werk of lichte arbeid in een gezin doen. Verder mogen 15-jarige jongens en meisjes tijdens hun schoolvakantie licht werk verrichten. Het distriktshoofd van de arbeidsinspektie kan onder bepaalde omstandigheden ontheffing van het arbeidsverbod geven. Voor nadere informaties kan men zich desgewenst tot de arbeidsbureaus wenden of wel rechtstreeks bij de arbeidsinspectie van het distrikt waaronder de plaats van inwoning ressorteert.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4