MEER MACHT OP DE MARKT officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant r\EZE keer zou ik een andere kant van de be- langenbehartiging van boeren en tuinders willen bespreken, n.l. die welke verzorgd wordt In dit nummer o.m.: A Wijziging minimumloon Pagina 3 Wat biedt de ZLM op voorlichtingsgebied Pagina 5 Tuinbouwklanken - tuinbouwnieuws Pagina 6 Interventieregeling granen oogst 1970 Pagina 7 Mechanisatienieuws Pagina 9 De aardappeloogst staat voor de deur en op slag van aardappelen Pagina 11-12-13 Oogst en bewaring van zaaiuien Pagina 12 - 13 De teelt van koolzaad Pagina 15 Van allerlei en overal Pagina 17 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 58e Jaargang - No. 3044 zlm land en tuinbouwblad De volgende week een prijsvraag? Jawel, de vol gende week reserveren wij een volle pagina voor DE prijsvraag. En als wij DE prijsvraag schrijven, dan weten onze lezers wel wel ke prijsvraag wij bedoelen. Want DE prijsvraag is nu eenmaal, elke keer opnieuw, de prijsvraag „Wie wordt Kampioen?", onverbreke lijk verbonden aan het grootscheepse paardenfes- tijn in Den Bosch, de Kam pioenschapstentoonstelling van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard"; dit jaar op 18 en 19 september aanstaan de, De volgende week dus gaat het scherm weer op. Dan worden de bij de prijs vraag betrokken hengsten met naam en toenaam be kend gemaakt. Dan wordt het reglement afgedrukt, dat u alles vertelt wat u over deze prijsvraag weten wilt. En dan prijkt daar eveneens de lange lijst van prijzen, met een serie hoofdprijzen, die klinken als een klok, tot een totale waarde van vele duizenden. Een goede raad nog tot be sluit. Doe dit jaar in ieder geval mee met DE prijs vraag! NUTTIG NAKAARTEN LIET is begrijpelijk dat nu de Minister van Eco nomische Zaken met het Produktschap voor Zuivel tot een beleidsafspraak op het terrein van de consumptiemelk is gekomen verschillende in stanties die hierbij betrokken zijn geweest nog eens nakaarten en de balans opmaken. Dat is natuurlijk ook wel een gezonde bezigheid als men het doet in die zin dat men uit het ge beurde lering wil trekken voor de toekomst. Ik per soonlijk hecht heel weinig waarde aan allerlei ver onderstellingen hoe het had kunnen-zijn als er an ders was gereageerd. Om dan vooral de betrokken instanties dat nog eens duidelijk aan te wrijven, Wat wel duidelijk is, is dat Minister Nelissen een man is die doet wat hij belooft en dat hij geneigd is als het bedrijfs leven daar een zware druk op zet ook snel be slissingen te nemen. Daarvoor heeft hij echter wel gegevens nodig en het is nu zaak om na te gaan of wij het met de uitgangspunten voor deze ge gevens eens zijn. Ik neem aan dat alle betrokke nen zich hier nu mee bezig zullen houden. ZELF VOOR AFZET ZORGEN door de afzetorganisaties. Wij moeten n.l. niet ver geten dat de activiteiten van de overheid maar een gedeelte vormen van de totale belangenbehartiging. Wij leven nog steeds in een maatschappij waarin ondernemingsgewijze produktie wordt bedreven d.w.z. dat de zelfstandige ondernemer zijn eigen beslissingen mag nemen. Daardoor komt hij soms beter en soms minder goed uit de bus dan zijn collega's. De overheid dient er bij dit systeem voor te zorgen dat het klimaat voor de ondernemingen zodanig is dat het voor redelijk goede onderne mers mogelijk is het bedrijf in stand te houden en te moderniseren, opdat de ondernemer zelf en zijn medewerkers een redelijk inkomen kunnen genie ten. Onder deze omstandigheden kan een overheid en zij doet dat ook wel eens tegen een groep ondernemers b.v. veehouders of akkerbouwers of fruittelers zeggen: Mijn heren, U kunt zelf ook wel een en ander doen. Is Uw produktiewijze wel opti maal, en wat vooral van groot belang is, is Uw afzetapparaat wel zodanig ingericht dat het groot ste rendement bij de totale produktie wordt ge haald? Ik moet toegeven dat vooral op het terrein van de zuivel de laatste tijd grote vorderingen zijn ge maakt bij de samenwerking tussen verschillende verwerkingsbedrijven. Maar ik ben het met de heer De Boer van de DOMO eens dat op dit terrein nog bijzonder veel is te bereiken. De variatie in de uit- betalingsprijzen van de zuivelfabrieken aan de vee houders wijst dit zonder meer uit. Het verwerken van de geproduceerde melk tot de meest opbren gende produkten met de meest rationele appara tuur in de meest efficiënt georganiseerde fabriek zal een verbetering van de uitbetalingscapaciteit van de totale Nederlandse zuivelverwerkende in dustrie tot gevolg hebben. NIET BUITENSPEL RAKEN \/OOR de heer De Boer wordt in zijn interview in het Officieel Orgaan van de F.N.Z. ook nog het punt aangesneden van de samenwerking met industrieën die andere produkten verwerken. Dit punt kwam onlangs in de akkerbouwsector aan de orde toen bekend werd dat de Suiker Unie ging deelnemen in de N.V. Van der Have's kweek- bedriiven. Ook dat bracht de discussie op gang of dat voor de boer een gunstige ontwikkeling is. De vraag rijst of wij op weg zijn in de coöperatieve wereld of zo men graag wil: economische macht. M.a.w. of de coöperatieve industrie zich op dezelf de wijze gaat gedragen als N.V.'s met in hoofd zaak niet bij de landbouw betrokken aandeelhou ders. Om hier tot een juist oordeel te komen moet men dacht ik wel heel goed op de hoogte zijn van de gang van zaken in het bedrijfsleven in het alge meen, niet alleen in Nederland maar zeker ook ir. de E.E.G. en eigenlijk op wereldniveau. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1