'kmm Landbouwschap vraagt politieke „steun" officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 58e Jaargang - No. 3043 land en tuinbouwblad In dit no. o.m.: A Bij het afscheid van H.I.D. ir. D. van der Zaken Pagina 12 t/m 15 A De Franse Simazin Kwestie Pagina 3 A Uit de praktijk Pagina 4 A Naar grotere melkvee stapels Pagina 5 A De varkenshouders en het Borgstellingsfonds Pagina 7 A Problemen rond de late tomatenteelt Pagina 9 A Verzorging en oogst vollegrondsaugurken met de ziekte en onkruidbestrij- ding bij aardbeien Pagina 11 A Trekpaard- en merrie keuring Pagina 17 '1 f-r Ï-V i M V. Wlüv De graanoogst is in volle gang -J P)E nationale betekenis van de land- en tuin- bouw en de snel toenemende problemen waarvoor de Nederlandse boeren en tuinders zich gesteld zien, maken het noodzakelijk dat extra fi nanciële middelen voor de herstructurering van de agrarische bedrijfstak beschikbaar komen", zo schrijft het Landbouwschap in een brief aan de voorzitters van de in de kamers der Staten-Gene- raal vertegenwoordigde politieke partijen. In deze brief stelt het Landbouwschap dat ex terne factoren, met name de technische vooruit gang, de inflatoire kostenstijgingen en de onder druk staande EEG-landbouwprijzen, de boeren en tuinders dwingen tot een voortdurende opvoering van de produktie per man. „Dit kan alleen door vergroting van de bedrijven, maar deze wordt be lemmerd door sociale en economische knelpun ten. De kostenstijgingen kunnen onvoldoende wor den opgevangen. De boeren en tuinders raken hier door in een moeilijke positie en dreigen de aan sluiting bij de algemene welvaartsontwikkeling te verliezen. Er is een toenemend gevoel van onzeker heid te constateren dat voor een gezonde ontplooi ing van de individuele bedrijven funest kan wor den". Een verbetering van de inkomenspositie van de agrarische bevolking, aldus het Landbouwschap, moet in de eerste plaats worden nagestreefd door stimulering van de afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw enerzijds en van een drastische vergroting van de bedrijven anderzijds. Het Neder landse sociale en economische beleid zal zich in sterkere mate dan tot dusver hierop moeten rich ten. Terwijl de produktie van de individuele bedrijven verder zal moeten worden opgevoerd, staat de EEG-landbouwpolitiek voor het probleem van de overschotten. Dit probleem kan op korte termijn alleen worden opgelost door beperking van de produktie bij de bron. Door middel van het tijde lijk uit de produktie nemen van landbouwgronden het geven van slachtpremies aan melkveehouders en van rooipremies aan fruittelers kan de produk tie naar de mening van het Landbouwschap afge remd worden. Bovendien zal ook in EEG-verband de landbouwstructuur aanzienlijk verbeterd moeten worden. Een belangrijke voorwaarde daarvoor is dat de economische en monetaire integratie van de lidstaten voldoende voortgang vindt. Een meer voortvarende aanpak van de EEG-landbouwproble- men is dringend gewenst. LI ET Landbouwschap is van mening dat de ge schetste problemen van de land- en tuin bouw niet binnen het terrein van de landbouwpoli tiek in engere zin kunnen worden opgelost. Daar om zullen in de komende kabinetsperiode ook het algemene sociaal-economische en het planolo gische beleid hieraan een belangrijke bijdrage moe ten leveren. De primaire doelstellingen van het beleid dienen daarbij te zijn: een verdubbeling van het huidige tempo van vermindering van de agra rische beroepsbevolking. Daarbij een oplossing van de financieringsproblemen welke samenhangen met de noodzakelijke schaalvergroting van de bedrijven. Onder meer vindt het Schap dat er passende werkgelegenheid dient te komen voor de van be roep veranderende agrariërs en een specifiek op de problematiek van de agrariërs afgestemd om- schakelingsbeleid. Voorts dienen er maatregelen te worden genomen ten behoeve van de modernise ring van de landbouwbedrijven. Genoemd wordt een op de structuur van de ondernemingen afgestemd fiscaal beleid met de mogelijkheid tot belasting vrije reservering en tot investeringsaftrek. Ook zou den maatregelen moeten worden genomen voor de financiering van de grond, b.v. door de oprichting van een grondbank. Het cultuurtechnisch beleid zou moeten worden aangepast, de ruilverkaveling versneld en het ontwikkelingsbeleid van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw zou verbreed moeten worden. Voorts is noodzake lijk: een goed samenspel tussen welzijnsbeleid en landbouwbeleid, afstemming van het EEG-prijsbe- leid op de netto-kostenstijging op rationele bedrij ven, marktomstandigheden en inkomensontwikke ling, alsmede ondersteuning van de structuurver betering van de agrarische handel en industrie en maatregelen ter bevordering van de export. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1