Rond de Schelde 17 DE TREKPAARDEN OP DE WALCHERSE AGRARISCHE DAGEN QP een behoorlijke brede basis, blijft de trek- paardfokkerij in Walcheren op peil, in stand gehouden door niet enkelen, maar door een be hoorlijk aantal fokkers. Deze keuring werd gehou den op de bekende Agrarische dagen te Oostka- pelle, waar naast prima rundvee de paarden toch altijd de fleur aan het geheel geven. Het weer en het terrein was prima, het terrein is dan ook ge legen aan de voet van Walcherens mooie duinen. yyE beginnen niet de VEULENS, en die waren beslist best. la. liena van Weizicht van P. C. Dieleman, Rit- hean. Goed gelijnd, best fors veulen, dat gemakkelijk kampioen werd. lb. Wilma van Meliskerke van Js. Boogaard, Meliskerke. Kleiner, maar extra van soort, beide veulens zijn van Flic v. d. Meerkoetweg. Bij de jonge la en lb veulens van Maurits van Geurte, la is zeer jong, maar heeft kwaliteit, lb is Elza v. d. Abeele, uit een d' Orange moeder, is fors gebouwd, rug voldoende, beide zijn van A. van Soe- len, Souburg. HENGSTVEULENS: la Bernard van Poppendamme door Maurits van J. Maris, Grijpskerke (voorheen Heiningen). Knap veulen met goedie benen. lb Wilhelm, door Flic, va» A. Dingemanse, Grijps kerke. Zeer opvallend zwaar en grof, nog wat slap. Het enige jaarling: Anja van Vluchtenburg, van Gebr. Ovaa te Souburg kreeg een le prijs. Tweejarige kL maat: la Zita v. d. Wijde Blik, 'd Fric de Leffinge, van J. Maris vnd. Is nog niet te zwaar, maar heeft kwaliteit. Idem grote maat: Critina v. d. Schanse, van A. Gideonse, St. Laurens. Is matig typisch, doch goede benen. 3-jarige: le en jeugdkampioene: Mimosa van Vic- torine van J. Maris vnd. Magere veulenmerrie, die terecht won. Beide laatsten zijn door Favori. Bij de 4-jarigen kleine maat: Jacquline, van A. Gideonse vnd. Bekende blauwe Dinant-dochter, die grof is en goed van soort, opvallende verschijning. Grote maat: la de bekende Tieneke van Nieuw Zoetendale. Destijds kampioene Goes 18-maanders, blijft toch een goede merrie. lb Astrid van Absdale, door Elegant van Braam hof, stond ook best, en is van J. de Visser, Domburg. 510 jaar kleine maat: la Paula van Vluchtenburg, 'd Leon van Roza, van Gebr. Ova vnd. Mooi dikke vosse merrie, met goede benen. lb Annie 'd Baron van Zevenaar, van J. van Sluis, Zoutelande. Niet in topvorm, zoals voorheen. 5—10 jaar grote maat: la Rosalia 'd Simon v. d. Verwe, moeder van Jacquline van Gideonse, oud kampioene. lb Liliane van Schoondijke 'd Bombardier. Ook oud-kampioene van A. Dingemanse vnd. lc Emmy 'd Gaillard, van P. Duvekot, Grijpskerke. Beste groep paarden. 10 jaar en ouder: la Orpha v. d. Linge, 'd Succes- seur van Gebr. De Buck, Grijpskerke. Bekend, ook in nationaal verband. lb. De bestfokkende Sonja van Meliskerke van Js. Boogaard vnd. Grote maat: la Carlien 'd Orange, oud-kampioene van Van Soelen. Lijkt veel op haar vader Nico van Echt. lb Bella, 'd Successeur van Dieleman vnd. Moeder van het beste merrieveulen. Jacquline (Gideonse) won gemakkelijk het kam pioenschap, met Orpha (De Buck) als reserve. Ook het erekampioenschap was voor haar, met als reserve haar moeder Rosalie, Gideonse won hier vanzelfsprekend ook bij de stalgroepen. Bij de hengsten met afst.: la Flic van de Meerkoet- weg, van W. de Buck en Zn, Meliskerke, zware veu lens, hij geeft zijn eigen mooi corpus mee. lb Maurits van Geurte, van Gebr. De Buck, Grijps kerke. Wat jongere, niaar goede veulens. Tot slot 2 knappe vierspannen, wat het publiek altijd waardert. CENTRALE MERRIEKEURING WARMBLOED DEN BOSCH WAAR PAARDENFEEST 2£ATERDAG 1 augustus werden in totaal 260 paarden gepresenteerd op het „Bossche" markt terrein. Rondom de grasmat voor de overdekte tri bune, waren keuringsbanen uitgezet, zodat op 6 plaatsen tegelijk kon worden gekeurd. De organisatie in zijn geheel was bijzonder goed en er was heel veel publiek. In een periode van enkele tientallen jaren zijn de veranderingen in de Noordbrabantse paardenfokkerij elkaar snel opgevolgd. Voorheen gebruikte men bijna uitsluitend trekpaarden; heel geleidelijk kwamen er wat warmbloeds en wel van het zwaarste Groninger type, waarnaast langzamerhand ook Geldersen kwa men, vooral voor de landelijke ruiters en nu zijn de zuivere Groningers verdwenen, met de Geldersen samen versmolten tot het veelzijdigheidspaard van vandaag en daaruit begint door het gebruik van heng sten met meer bloed een rijpaard te ontstaan. De om vorming is in Brabant al in volle gang. Zo, dat we menen te mogen waarschuwen: pas op dat het zaakje niet" op hol slaatDe halfbloedmerries, die men op de boerderij wil gebruiken, moeten niet te fijn zijn en als men er mee fokken wil, moet men een zware halfbloedhengst inschakelen of een harde veelzijdig- heidshengst, anders blijven de teleurstellingen zeker niet uit. De éénjarige rijpaarden vormden een groep van goed ontwikkelde jaarlingen, met over het algemeen een beste stap (invloed van de volbloedvaders) en met aardige typen; de kwaliteit in de benen kon nog wel iets beter. Aan het hoofd Kowntry's Juwel, vader Exilio (volbloed), haar moeder is van de volbloed Windy Cliff, hier dus een driekwart volbloed, die maat heeft en edel in de benen is... heel mooi, maar geen type, dat in tuig past; eig. J. G. N. van Hout te Gassel. De tweejarige rijpaarden, algemene indruk: forse paarden, maar minder rijpaardtypen, sommigen pas ten ook wel in de rubriek veelzijdigheid. De aller laatst geplaatste (vader Diadeem) had rustig meer naar voren kunnen staan met haar beste stap en goede type. Op de eerste plaats Josita, een Coblers Thread, met veel maat, wat bij deze vader niet zo vaak gebeurt, voorbenen iets afwijkend; eig. J. v. Erp te Oss. De driejarige rijpaarden. Een groot aantal mooie paarden, met in de kopgroep echte rijtypen, zodat men ook wel van bloedtypen spreken kan, ook in de kleur, veel donkerbruinen met weinig of geen wit, de in Engeland zo gewaardeerde kleur. Vooraan ging Ittica, een goed ontwikkelde grote dochter van de gestorven Millerole (volbloed) uit een Pasha-moeder; eig. P. van Leuven, Oirschot. Deze merrie is opge fokt door de bekende Zeeuwse hengstenfokker Mal- jaars te Oostkapelle. Van de 20, die de ster kregen, was meer dan de helft, duidelijk van het rijtype, de jury waardeerde dit in de plaatsing. In de „staart- groep" zweemden sommigen meer naar de veelzij digheid. Éénjarige merriën - veelzijdigheidstype. Een rede lijk goede klasse. Met aan de kop goede jonge paar den; opmerkelijk dat in de tweede helft die stap over het algemeen minder was. De bruine Kafiera, vader Griffier (van Amor) uit een Amormoeder, inteelt dus, is een merrie waar J. v. Lith te Empel, trots op we zen kan. Tweejarige merriën - veelzijdigheidstype. Een grote groep met 33 eerste premies en 5 tweede. Over 't algemeen was de jury niet karig met de eerste pre mies. Op zich zelf een goede groep, met echter nogal wat individuele verschillen. Juweel, vader Eufraat, moeders vader Wachtmeester, liep vooraan, terecht, maar vlak na haar nog een stel goede paarden. Eig. vain Juweel, K. I. Ver. Land van Cuyk. Driejarige veelzijdigheidsmerriën. Veel goed ont wikkelde paarden, waarvan er heel wat al moeder waren. Een vijftigtal kreeg een eerste premie met de ster, vijf moesten het met een tweede doen. Van deze merriën zijn er verscheidene geschikt om halfbloeds te fokken. Dochters van de vroeg gestorven Wacht- meesterszoon Dante, bezetten de eerste en de derde plaats in de lange rij a.s. fokmerries. De ereplaats was voor Ingred van Dante uit een Uron-moeder. Eig. G. v. d. Heyden te Nistelrode. Op vallend dat de, op de derde plaats staande, Dante- dochter ook uit een Uron-moeder is. De rubriek Rijpaarden „onder den zadel" liet veel interessants zien. Er waren goedi ingereden, niet zo lichte rijpaarden bij. Amoureux, vader Amor, eig. A. W. Laivrijsen te Son, showde aanvankelijk te veel, toonde later zijn kracht en werd toen het hoogst ge plaatst. De verkoop van geprimeerde fokmerriën liep niet zo vlot, als was verwacht. De geboden prijzen waren nog niet zo laag, maar bleven doorgaans te ver af van de eisen van de eigenaars. „Ieder meent dat zijn uil een valk is", zou men kunnen zeggen. Het meren deel van de aangeboden merries, was nauwelijks anderhalf jaar oud en zodoende nog te riskant. Dit mede doordat de Brabantse warmbloedfokkerij tech nisch gezien nog jong is en nog geen vertrouwde moederlijnen heeft, die teruglopen langs beste fok merries; de stammen ontbreken nog te veel. Overigens: groot respect voor wat in Brabant in zo'n luttel aantal jaren gepresteerd is Ede. B. D. EIJGENRAAM. ZIEKTE- EN ONKRUIDBESTRIJDiNG BIJ AARDBEIEN IN DE HERFST Objecten O B C D middelen onbehandeld venzar venzar venzar dos/ha 1 kg 2 kg 4 kg kg/are 200 193 210 150 Deze proef werd uitgevoerd bij de iheer P. de Kort te Heukelom op een zandgrond met 4 hu mus. Het ras was Elista. Conclusie uit deze proef is dat venzar toegepast in de juiste dosering in de herfst geen enkel risico geeft. Ook uit de overige proeven blijkt ongeveer dezelfde lijn. Een groot voordeel van dit middel is dat het 1 week na het planten reeds kan worden toegepast. Simazin kan worden toegepast als de plant 10 bladeren heeft, dit is eind september begin ok tober. Als er reeds onkruiden zijn kan men para quat gebruiken. Wel moet men dan een scherm- kap gebruiken. Indien de vegetatie alle bestaan uit muur dan kan men ook Tenoran gebruiken. Tot slot nog dit: Werken met chemische middelen vraagt de no dige aandacht, vergeet daarom de volgende pun ten nooit. weeg en meet secuur kies het juiste tijdstip van spuiten vergeet niet het etiket te lezen gebruik voldoende water bij onkruidbestrijding een lage druk gebruiken bij ziektebestrijding een hogere druk bij twijfel altijd vóór de behandeling een des kundige raadplegen. De oogst kwam vroeger dan verwacht werd. Dat was opeens een massale drukte op de akkers en het weer was ideaal. Veel werkuren zijn met de combines en de stropersen gemaakt en ook op de wegens was het druk met het graan- en strotrans port. Vele toeristen hebben het machtige schouw spel van de oogst gadegeslagen en stonden ver wonderd over de huidige ontwikkeling in de land bouw. Ze hebben foto's gemaakt en gefilmd en na hun vacantie zal er ongetwijfeld met vrienden over worden nagepraat van wat ze van de land bouw gehoord en gezien hebben. Dit is een stuk public-relations van grote waarde, want we wor den hierdoor straks beslist toch wel door een an dere stadsbril bekeken dan vroeger en ik geloof dat we daar dankbaar voor moeten zijn. De aardappelen en de bieten staan er best voor en groeien hard, maar vele percelen zijn nu niet direct brandschoon te noemen. Vooral de melden steken er hier en daar met vlag en wimpel boven uit. Gezien de weersomstandigheden tijdens dit late voorjaar en de droogte die hierop volgde kun nen we wel begrip opbrengen voor de slechte werking van de bodemherbiciden, maar van de andere kant dienen we ons af te vragen welke lering we hieruit kunnen trekken. Moeten we in het vervolg voor en na de opkomst gaan spuiten en waarmee en wat gaat ons dat kosten? Voor de spuitdag a.s. winter dienen we onze ervaringen in deze op tafel te leggen in de hoop dat er voor ons onkruidprobleem een oplossing te vinden is. Deze week hebben we oom Joos en tante Mina bezocht. Ze zijn pas van hun boerderij af en wo nen nu in een verzorgingsflat. Alles is prachtig en tante heeft al vele contacten met de andere be woners gelegd, maar oom zit maar stil in zijn ka mer. De laatste weken zijn erg druk geweest met de overdracht en zijn gebroken boekhouding gaf hierbij ook nog de nodige problemen, maar alles bij elkaar is het voor hem een geweldige omscha keling. Nu mist hij veel van op en om de boerde rij en 's morgensvroeg wanneer heel de flat nog in ruste is, staat hij al op het balkon en tuurt de ruimte in, maar deze is heel anders dan thuis op de boerderij waar alleen zijn werk zijn hobby was. Op veel afdelingsvergaderingen wordt in de winter gesproken over bedrijfsopvolging en alles wat daar mee samenhangt, maar oom Joost nu gadeslaande, rijst bij mij de vraag wat er te ver beteren valt aan het klimaat van de levensavond van hen, die vele jaren achter in de polders met vreugde gewoond en gewerkt hebben. Zelfs in zo'n keurige verzorgingsflat blijkt het voor som migen heel moeilijk te zijn om zich van het bui tenleven los te maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 17