Verzorging en oogst vollegrondsaugurken Ziekte- en onkruidbestrijding bij aardbeien in de herfst 11 J. VAN LOKVEN Consulentsohap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch De oogst van de vollegrondsaugurken is in volle gang. De stand van het gewas is over het alge meen goed. Of men een goede kwaliteit en veel of weinig zal oogsten hangt niet alleen af van de stand op dit moment maar dit wordt van nu af be paald door de zorg die men aan het gewas en de oogst besteedt BEMESTING Bij een zeer goede stand is bijmesten niet nodig. Laat deze stand te wensen over dan doet men er goed aan wat bij te mesten. Het beste kan men dit doen met samengestelde meststoffen met een hoog stikstofgehalte. De bemesting moet uitge voerd worden als het gewas goed droog is. Bij een iets vochtig gewas krijgt men erge verbranding. ZIEKTEBESTRIJDING Luis. Bestrijding uitvoeren met een fosforester met korte veiligheidstermijn zoals mevinfos, phos- drin of malathion. Met dit zelfde middel doodt men ook veel spint. Spint. Bestrijding zoals al gezegd met phosdrin of malathion. Deze kan verder ook bestreden wor den door Acrex en Kelthane. Deze laatste 2 zijn tevens meeldauwbestrijdingsmiddelen. Meeldauw. Komt momenteel op veel percelen voor. Bestrijding is mogelijk door bespuitingen met: a. oxythiochinox b.v. morestan 30 gram per 100 liter; b. dinocab is Karathane 25 ml. per 100 liter water; c. dinobuton b.v. ACrex 100 ml. per 100 1. water. Dit laatste is tevens een goed spintbestrijdings middel. De bespuitingen om de 10 dagen herhalen. Voor alle bespuitingen geldt: spuit nooit bij fel zonnig weer. OOGSTEN Hoe dikwijls moet men plukken? Dit hangt af van het weer. Bij koel weer kan men met 2 x per week wel volstaan. Bij heet weer zal dit zeker 3 x per week zijn. De pluk is gemakkelijk. Door de vrucht aan de steelinplant licht te buigen laat deze los. De plukprestatie hangt af: a. van hoe groot plukt men de augurken; b. van de handigheid en werklust van de pluk kers; c. van de verzorging van het gewas. Door bij de normale manier van telen, dus plat over de grond, de ranken goed uit te leggen en bij de teelt aan touw de ranken goed en tijdig aan te leiden verhoogt men de plukprestatie. Bij 2 a 3 x per week plukken zal een behoorlijke pluk ker bij een goed verzorgd gewas tussen de 20 en 30 kg per uur plukken. De augurken zijn alle licht gedoomd. Om de plukkers te houden doet men er goed aan te zor gen dat er plastik handschoenen of minstens vin gertoppen aanwezig zijn. In het bijzonder dames waarderen dit ten zeerste. Deze zijn nogal bang voor hun huidje. Na de pluk zijn de augurken, zeker bij vochtig weer, zandig. Bij veel vruchten, het meest bij de kleine, zitten ook de bloempjes nog aan de vrucht. Vandaar dat de augurken vlak voor het naar de sorteerinrichting brengen moe ten worden gewassen. SORTERING De sortering valt uiteen in 12 voornamelijk gro te klassen. Onderstaand volgen de klassen met let ter, hun percentage en middenprijzen over een heel seizoen van een teler in 1968. Met het bij de pluik mikken op klasse B zal men over het algemeen het beste uitkomen. midden- «BPV midden- prijs prijs A 2 150 E2 2.5 19 B 9 1Q6 A—BI 7 96 C 21 76 C—Dl 15 56 D 22 47 C grof 2 34 D grof 8 42 A—B2 E 9 21 C—D2 1 35 Deze teler plukte er toen 10 are. Bij deze sor tering brachten deze 10 are 4389 kg op met een geldbedrag van ƒ2718,Per are was dit 439 kg en 272,De middenprijs was in dit geval 62 cent per kg. Naar mijn mening liggen hier de percentages boven de B te hoog. Hier had iets vaker geplukt moeten worden of misschien se cuurder. Er worden tijdens de pluk zo gemakke lijk vruchten over het hoofd gezien. Deze vallen dan bij de volgende pluk wel op maar zijn dan te groot. Men ziet uit het staatje van de sorteringsklasse dat de A-klasse verreweg het duurst is. Dit zijn echter zeer kleine augurken (90100 per kg). Uitsluitend A plukken is in de praktijk onuit voerbaar. Men zou dan dagelijks moeten over- plukken. De plukprestatie ligt dan erg laag. Over het algemeen zal men het beste zitten door op de B-klasse te mikken. Bij 2 a 3 x per week plukken moet men tijdens de pluk ook de A-klasse meenemen, anders plukt men er te veel die boven de B liggen zoals hierboven omschre ven. Augurkentelers, wij hopen dat bovenstaande zal bijdragen tot een goed verloop van uw teelt. Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch W. J. ALOFS (~)M zi°h te verzekeren van een goede oogst in 1971 zullen nu reeds verschillende cul tuurmaatregelen genomen moeten worden. De aard beienteler die zorgt voor een ziekte- en onkruid- vrij gewas kan voor een groot gedeelte verzekerd zijn van een goede oogst, ledereen die daarmee ooit te kampen heeft gehad.zal dit volledig kunnen beamen. Om U een handje te helpen deze proble men te voorkomen, zullen we achtereenvolgens de verschillende ziekte- en onkruidproblemen de re vue laten passeren. ZIEKTEBESTRIJDING Luizen. Zo lang het klimaat leefbaar blijft voor dit insect kan dit beest veel narigheid bezorgen. Men kan rustig stellen dat dit insect schade ver oorzaakt zolang de plant groeit. In een temperatuur uitgedrukt is dit zolang deze boven de 4° C blijft. Wanneer een gewas ernstig wordt aangetast kan het geheel tot stilstand komen. Een andere nare zaak is, dat dit insect in staat is verschillende viren over te brengen. Dit laatste is vooral van belang bij de teelt van selectie- en vermeerderingsmateriaal. Wanneer een gewas is aangetast door een virus zal het onvoorwaardelijk worden afgekeurd. Gelukkig hoeft dit insect geen ernstig probleem te betekenen mits men tijdig met de bestrijding begint. Zolang de planten goed groeien kan men het beste een systemisch middel gebruiken zoals de- meton S-methyl in een dosering van 100 ml. per 100 liter water of 50 ml. vamidothion (kilval) per 100 liter water of 125 ml. fosfamidon per 100 liter water of 100 ml. thiometon per 100 liter water. Wanneer na het beëindigen van de groei nog lui zen aanwezig zijn doet men er goed aan te spuiten met: parathion 60 ml./gr. per 100 liter water; diazinon 100 ml./gr. per 100 liter water; propoxur (Undeen) 75 gr. per 100 liter wa ter. In dezelfde tijd zijn ook andere als hier boven genoemde middelen bruikbaar zoals o.a. alle kort werkende fosfor verbindingen. Wantsen en spint. Deze insecten kunnen in som mige streken nog al eens schade veroorzaken. Wanneer men echter tegen andere insecten spuit is het meestal niet nodig een extra bespuiting tegen deze insecten uit te voeren. Aardbeimijt. Ieder jaar opnieuw worden weer een aantal tuinders geconfronteerd met dit insect. De schade van dit insect of beter gezegd de aan tasting wordt over het algemeen te laat waarge nomen. Om geen risico te lopen doet men er ver standig aan na het planten 3 a 4 maal te spuiten. Deze behandeling dient te gebeuren met veel wa ter en een hoge druk. Voor een goede bestrijding moet 50 ml. endosulfan gebruikt worden op 100 liter water of dicofol (kelthane) 100 gr. per 100 liter water. Een voordeel van endosulfan is dat het tevens werkt tegen aanwezige luizen. DEHALVE dierlijke belagers, kennen we ook nog een aantal plantaardige ziekten. De be langrijkste waartegen men in de herfst nog wat kan doen zijn meeldauw en Botrytis. Meeldauw. Momenteel zijn praktisch alle ras sen min of meer gevoelig voor deze aantasting. Over het algemeen zal het overbodig zijn een be strijding uit te voeren op een produktievëld. An ders liggen de zaken op een selectie of vermeer- deringsveld en op het wachtbed. Vooral het wacht- bed moet men goed meeldauw vrij houden! Dit zijn immers de planten die het meest kosten en vanzelf ook het meest moeten produceren Het spreekt vanzelf dat het erg moeilijk zal zijn een plant in de kas schoon te houden die op het wacht bed onder de meeldauw heeft gezeten. En dan gaan we niet nader in op de oogstreduktie die kan optreden t.g.v. een meeldauwaantasting. Behalve een chemische bestrijding spelen voor al andere cultuurzorgen een grote rol. Een gewas wat regelmatig door kan groeien zal meestal wei nig hinder ondervinden van meeldauw. Zorg daar om dat de omstandigheden zo zijn dat groeistil- stand praktisch uitgesloten is. Denk vooral aan op tijd water geven, vooral in een tijd met een lage luchtvochtigheid. Als we over de chemische be strijding praten hoeven we maar een middel te noemen nl. Hoe 2873. Dit middel heeft bewezen de laatste jaren belangrijk beter te zijn dan de overige goedgekeurde middelen. Voor een goed resultaat moet men met de behandeling beginnen wanneer de eerste vlekjes zichtbaar zijn. De be spuiting moet om de 7 a 10 dagen herhaald wor den. Voor een goed resultaat moet men 30 tot 40 ml. per 100 liter water gebruiken. Botrytis (koprot). Iedere herfst kan men weer percelen aantreffen die in meer of mindere mate zijn aangetast door deze schimmel. Het is dezelfde schimmel die ook het vruchtrot veroorzaakt in het voorjaar. Op percelen waar deze aantasting wordt waargenomen dient men een bespuiting uit te voeren met 2.5 tot 3.75 kg Eupareen per ha of met 2.53.75 kg Thiram per ha. Meestal zal voor een goede bestrijding de behandeling moeten wor den herhaald. Viren. Deze aantastingen kunnen veel schade veroorzaken. In de praktijk kunnen ze echter be langrijk beperkt blijven door een goede luisbe- strijding. ONKRUIDBESTRIJDING Deze kan op twee manieren gebeuren nl. me chanisch of chemisch. In dit artikel beperken we ons tot de chemische onkruidbestrijding. In de herfst worden voornamelijk twee middelen ge bruikt, simazin en Venzar. Van Venzar is de laat ste tijd nogal eens beweerd dat dit middel een oogstreduktie zou geven. Om enige duidelijkheid in deze zaak te brengen zijn door ons consulent schap op een 5-tal plaatsen doseringsproeven ge legd. Van een volgt hier het resultaat. (Zie verdei pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 11