9 Komt men moeinjKneaen dij net op wmiervoor ploegen. Aanbouwhakselaars en speciale hakse- laars die het stro uit het zwad hakselen zijn hier voor in de handel. Indien er geen groenbemestings- gewas aanwezig is om de vertering van het stro te bevorderen moet het stro oppervlakkig worden in gewerkt. ONKRUIDBESTRIJDING IN DE STOPPEL Mechanische bestrijding heeft alleen zin als er vroeg mee kan worden begonnen en er voldoende tijd beschikbaar is om er regelmatig mee door te gaan. De vroege stoppels van graszaad, koolzaad, erwten, vlas en karwij lenen zich daar beter voor dan die van de latere graanstoppels. Voor de structuur van de bodem is het gewenst dat de grond tijdens de bewerking niet te droog of te nat is. Door middel van bodemherbiciden kunnen vrij wel alle tweezaadlobbigen zaad- en wortelonkrui den in de stoppel worden bestreden. Er is o.a. een groot scala van groeistoffen en cocktails daarvan beschikbaar. Deze werken liet beste onder niet al te droge omstandigheden. Klein hoefblad kan het beste worden bestreden als dit er mals voorstaat met blaadjes van 6 cm doorsnede, met het middel 2.4-D tegen 5 liter per ha. Binnen drie weken dient de stoppel niet me chanisch bewerkt te worden, terwijl korter dan zes weken na het spuiten geen wintertarwe mag worden gezaaid. De beste resultaten tegen akker- munt worden behaald met 8 liter MCPA per ha en tegen veenwortel e.a. veelknopigen met 5 liter 2.4-D./dicamba, wat tevens klein hoefblad mee neemt. Op oude, afgeharde planten valt het resul taat van een bespuiting vaak tegen. Tegen kweek kan, gezien de ervaringen in het verleden, in augustus beter niet worden gespoten. Vaak is het hiervoor in deze maand te droog. Het middel infrezen lijkt de werking te verbeteren. Op de wintervoor spuiten in oktober of november is echter bedrijfszekerder. GI^OENBEMESTERS IN DE STOPPEL Tot 10 a 15 aug. kunnen nog wikken of Alexan- drijnse klaver worden gezaaid. Italiaans, en Wes- terwoldsraaigras kan men zelfs tot in de 2e helft van augustus zaaien. Minimaal 60 kg N per ha is dan wel gewenst. Ook bladkool of bladramenas (Siletta) kunnen begin augustus nog worden gezaaid. Deze vragen dezelfde hoeveelheid stiktof als de grassen. Ook het raaigras als ondervrucht uitgezaaid in granen aantrekkelijk middel. Vooral op lichte grond is het riskant om te grote hoeveelheden te gebruiken, met het oog op de nateelt. Bij droog en zonnig weer bleek het mogelijk de hoeveelheid Na-arseniet te halveren als er de normale hoeveelheid tin (geen maneb-tin) aan werd toegevoegd. Ook met dinoseb in olie eventueel gemengd met Na-arseniet, wor den goede resultaten bereikt. Voorkom overwaaien op belendende percelen. UIEN Tegen valse meeldauw kan tot 4 weken voor de oogst worden gespoten. Vooral bij bewaaruien is het goed dat deze, zo nodig minstens éénmaal wor den gespoten tegen de larven van de ui- of prei mot, die in later stadium ook ae bollen kunnen aan tasten. Middel: 1% liter Parathion 25 niet later toe te passen dan tot uiterlijk drie weken voor de oogst. Tot zeven dagen voor de oogst kan nog met 0,75 liter mevinfos (Phosdrin) worden gespoten. Een spruitremmingsmiddel dat maleïne-hydra- zine bevat kan de periode waarin de uien bewaard kunnen worden, aanmerkelijk verlengen. Het mid del kan aangewend worden op een gezond gewas tegen het tijdstip dat het loof begint te strijken. Dit is meestal 34 weken voordat de uien plukrijp zijn. GRASZAAD Het onder een dekvrucht uitgezaaide graszaad staat er momenteel veelal maar zeer matig bij. Van wege de droge zomer is er veel graszaad te dun, onregelmatig of te klein .van onder de dekvrucht gekomen. Van de oogst van de dekvrucht hebben dergelijke gewassen meer dan normaal te lijden en vragen dan ook de volle aandacht. Kan het gewas blijven staan, dan dient op korte termijn een juiste N-gift gegeven te worden. Voor veldbeemd- en roodzwenkgras geve men na erwten 300 kg kalksalpeter per ha na vlas 400 kg kalksalpeter per ha na granen 500600 kg kalksalpeter per ha 1 Bij „twijfel"-gewassen moet men voorzichtig zijn met het gebruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Niet te vroeg uitvoeren dus. DNOC en Ioxynil worden in deze maand gespo ten. Vooraf overleg met de graszaadfirma is nodig. RUNDVEEHOUDERIJ Het vooraf geplande weideplan is dit seizoen niet precies uitgekomen. In de eerste plaats een late groei waarna in juni een extra droge periode is op getreden, waardoor de winning van ruwvoer als hooi- en kuilvoer behoorlijk in het gedrang is ge komen. Op sommige bedrijven is zelfs een flinke hoeveelheid ruwvoer, dat als reserve aanwezig was, reeds aangesproken om een redelijke" produktie te handhaven. Verschillende percelen die bestemd waren voor hooi of kuil zijn voor beweiding inge schakeld. Dit heeft wel gevolgen voor de voeder winning voor de winterperiode. OPBRENGSTEN VAN HET GRASLAND OPVOEREN Door goed graslandgebruik en hogere stikstof giften kunnen de opbrengsten van het grasland op verschillende bedrijven nog aanmerkelijk worden verhoogd. Goed graslandgebruik is het inscharen in vrij kort gras en maaien in jong stadium voor hooi en kuil. Dit geeft na het weiden of maaien een betere hergroei van 't gras en de zode behoudt een betere kwaliteit. De beweiding verloopt beter, terwijl van hooi en kuil een hogere voederwaarde wordt ver kregen. De verliezen worden tevens kleiner bij een goed omweidingssysteem en een goede benutting van het gras. Wordt er telkens na het verweiden en zo vlug mogelijk na het maaien 300400 kg gras per ha gestrooid voor beweiding., dan kan er ook eerder en meer gemaaid worden. Op deze manier kan een behoorlijke produktie van het grasland worden verkregen, wat zal leiden tot een hogere melk- produktie uit het gras. Bij zeer goede kwaliteit gras blijkt de melkgift in de zomerperiode bij normale produktie door bijvoeding van krachtvoer weinig beïnvloed te worden. Alleen bij hoog produktieve koeien zal bijvoeren met extra krachtvoer nodig en verantwoord zijn. Het ^toedienen van meer stikstof op grasland is goedkoper dan het aankopen van extra krachtvoer om het grastekort aan te vullen. GRASLANDVERBETERING Produktief grasland van goede kwaliteit is alleen mogelijk als het grasbestand uit goede grassen be staat. Indien het stro op het land achterblijft is een goede verdeling gewenst. Het gebruik van de arbeidsbesparende en de arbeidsverlichtende hulp middelen kunnen de arbeidstop tijdens de graanoogst beperken. of erwten dient zo snel mogelijk de stikstof te ont vangen. oi'jcv o' vv lijftomsX'i£?y a oh AARDAPPELEN Ook tijdens de drukke oogstwerkzaamheden mag de phytopthora-bestrijding niet verslappen. In volkstuintjes en op afvalhopen zijn reeds totaal afgestorven planten te zien. Blijf daarom regel matig spuiten, vooral nu dit jaar het gewas t.o.v. andere jaren laat op gang is gekomen. Met de vregen van begin juli is er flink wat loof bijgekomen, zodat mag worden aangenomen dat ze langer zul len doorgroeien, waardoor alsnog redelijke op brengsten haalbaar zuilenrijn. Komen echter in het gewas op 20 of meer van de planten 510 zieke blaadjes voor, spuit dan het gewas snel dood om knolaantasting te voorkomen. Ook met late rooiplannen kan men het deksel op de neus krijgen. Het weer en het werk ver lopen jammergenoeg niet altijd zoals in-1969. Voor het doodspuiten van het aardappelloof is natriumarseniet door zijn lage prijs nog steeds een STAMBONEN Ook dit jaar komt er op sommige percelen nogal vlekkenziekte voor. Om uitbreiding op de ruiter tegen te gaan verdient het aanbeveling om kort voor het optrekken nog een bespuiting met zineb uit te voeren. KOOLZAAD Dit gewas breidt zich de laatste jaren weer uit. De kg-opbrengsten en de prijzen zijn de laatste drie jaar van dien aard dat saldi van 1300,en meer per ha worden gehaald. Het is een gewas voor be drijven met weinig of geen bietenteelt. Zo mogelijk moet eind augustus worden gezaaid. De rassen zijn Rapol en Marcus. Koolzaad gezaaid in een graanstoppel dient kort na opkomst 300 kg kalksalpeter per ha te ontvangen. Een chemisch onkr.uidbestrijdingsmidel, dat zowel breedbladigen als grasachtigen doodt, is nog niet voor dit gewas goedgekeurd. Goede grassen stellen hoge eisen aan de bemes ting, verzorging en waterhuishouding. Indien deze niet goed behartigd worden krijgen de slechte gras sen de overhand. Indien men slecht grasland heeft dienen de waterhuishouding en verzorging verbeterd te wor den. Nog beter is het om tevens opnieuw in te zaaien met een goed graszaadmengsel. De rassen- lijst geeft voor elke grondsoort en elk gebruik ge paste mengsels aan. Koop steeds mengsels met een certificaat met oranjeband. KORTE WENKEN Het is nu een mooie tijd om grondmonsters te laten nemen voor onderzoek op bemestingstoe stand en/of aaltjes. Met de aanleg of verbetering van de drainage kan nu worden begonnen. Zet de aardappel- en bietenoogstapparatuur reeds nu klaar. De grootste drukte komt nog. WMËMÈ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9