De maand augustus op het landbouwbedrijf mmm mmmmm wmmtmmimmm fi 1' "Jrms, Naarmate de capaciteit van de oogstmachines toeneemt, wordt er aan het organisatietalent van de boer hogere eisen gesteld ALGEMEEN De tijd gaat snel. Terwijl het ons lijkt of we het late voorjaar van 1970 de zomergewassen nog niet zo lang geleden gezaaid hebben, zijn we al weer aan de oogstmaand toe. Ann de droge periode van mei en juni kwam Op enkele zaken zullen we nader ingaan. DE GRAANOOGST Indien de weersomstandigheden meewerken, zul len bij tijdige en goede afspraken met de loon werker en/of de afnemer van het geoogste produkt, zich weinig problemen voordoen. Neem zo nodig monsters voor bepaling van het vochtgehalte en bewaar geen granen of zaden in door C. J. GOVERS J. M. J. VAN AERTS Consulentschap v. d. Akkerbouw en Rundveehouderij te Goes Raadpleeg bij eigen opslag een deskundige op dit gebied. Belangrijk is verder nog dat, om het overbren gen van wilde haver en andere zaadonkruiden te beperken, de maaidorser, alvorens er aan een an der perceel wordt begonnen, goed wordt schoon gemaakt. STRO-OOGST De behandeling van dit bijprodukt is per gebied Op een aantal bedrijven is de gemiddelde oppervlakte met groenbemestings- gewassen beslist te laag. De eerste helft van augustus kan nog benut worden voor het zaaien daarvan. Op vele bedrijven is het toedienen van meer stikstof op het grasland goed koper dan het aankopen van extra krachtvoer om het grastekort aan te vullen. begin juli een einde. Voor sommige gewassen kwam de regen te laat. Over het algemeen valt het met de stand van de nu nog te velde staende gewassen en het gras land nogal mee. In deze maand worden de granen geoogst. Laten we, om produkten met een goede kwaliteit te kun nen oogsten, hopen dat het weer meewerkt. Daar naast blijft in augustus de ziektebestrijding in aard appelen, uien en bonen de volle aandacht vragen en dienen we de onder dekvrucht gezaaide karwij, graszaad en groenbemesters een goede behande ling te geven. In deze maand dient ook op de juiste wijze met bestrijding van wortelonkruiden te worden begon nen. bewaarruimten waar met kiemremmingsmiddelen is gewerkt. Wanneer het weer tegenzit nemen velen nogal eens het besluit graan op een droog- vloer te drogen. De lattenroosters moeten hierbij 60 cm hart op hart uit elkaar liggen en afgedekt worden met grove jute of fijn gaas. Het is aan te bevelen om in betrekkelijk dunne lagen van maxi mum 50 cm dikte te drogen. Bij het drogen van granen met warme lucht is in de praktijk wel ge bleken dat indien men de partij niet hoger op warmt dan 1015° C boven de buitentemperatuur, er geen beschadiging van de korrel optreedt. Be grijpelijk is dat zaaigranen en brouwgerst 't meest gevoelig zijn voor een te hoge korreltemperatuur. Om de bewaarbaarheid te verbeteren kan het graan ook geventileerd worden met onverwarmde lucht. Hiermede wordt de temperatuur van het graan binnen de veilige grenzen gehouden, terwijl het tevens nog iets droogt. De temperatuur van de buitenlucht moet min stens 45° C lager zijn dan die van het graan. De storthoogte van het graan wordt bepaald door de capaciteit van de ventilator en door het vocht gehalte van het graan. soms nogal verschillend. Vooral bij droog oogst- weer wordt in sommige gebieden het overgrote deel nog verzameld voor verkoop te velde of van uit de schuur. Vooral op de zogenaamde eenmansbedrijven is de stro-oogst nog wel eens een knelpunt. Buren hulp komt dan ook steeds meer voor. Arbeidsbesparènde en arbeidsverlichtende hulp middelen zijn pakkenladers, pakkenwagens, balen- klemmers, enz., welke in verhouding tot een wei nig waardevol produkt als stro vaak toch nog een behoorlijke investering vragen. Steeds meer, en vooral in een slecht seizoen, blijft het stro op het land achter. De personeelsbezetting, de beschikbare ruimte voor opslag, de reeds aanwezige inventaris, de op zet van het bouwplan, de situatie met betrekking tot de organische stofvoorziening van de grond en de prijs of de te verwachten prijs van het stro, zijn allemaal factoren die hierbij een rol spelen. Op het land achtergebleven stro dient kort gehakseld te worden en goed verdeeld. Hierdoor wordt de vertering bevorderd en voor-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8