TUINBOUW- KLANKEN Prijzen vollegrondsteelten tot nu toe gunstig Trek er ook eens uit! DINGEN VAN DE WEEK 4 c* Momenteel gonst het in WALCHEREN van toe ristische drukte. Nu ook de 14-daagse bouwvak vakantie er nog bijgekomen is, is het overal eefc soort bijenkorf met de stranden en de Donderdag- markt als middelpunten. De ene helft van 't mensdom werkt nu letter lijk om de andere helft in leven te houden. Wij vinden die jaarlijkse zomertopdrukte die normaliter zo tot half augustus doorloopt, niet on gezellig. Men moet in 't verkeer nog wat meer uitkijken dan anders. Zo deden we deze week van de markt tot de veiling een 7 a 8 minuten met passering van 3 verkeersagenten. Normaal is het met 2 minuten bekeken. We vinden 't ook niet erg dat praktisch elke boer en tuinder nog steeds op volle toeren draait en lange dagen maakt. De boer heeft bij het oog sten wegens veel regen en donker weer nogal wat extra werk. En de tuinder heeft het druk met oogsten en alle leeg land weer vol te planten voor een late oogst! De oude aardbeien zijn geruimd. Veel aardappe len zijn gerooid en alles gaat nog een keer vol. Toch raden we elke bedrijfsgenoot aan om na de grootste drukte in september-oktober er ook eens uit te gaan. 't Hoeft niet altijd ver te zijn. Zo heb ben we zelf vorig jaar een lange rustige autotrip gemaakt door 't hoge noorden. Dus Noord-Holland, Afsluitdijk, Friesland, Groningen, Drenthe en zo verder. Natuurlijk heeft men dan geen bergen, geen on eindige wouden, geen bloedhete dagen, maar we ontdekken dat ook ons eigen land veel schoons te bieden heeft wat cultuur stedenschoon, landschap, landbouw en bezienswaardigheden betreft. Hoe snel in ons bedrijf iets veranderen kan ont dekten onze tomatentelers afgelopen verslag- Ook in de THOOLSE vollegrondsbedrijven is er voor de, tot nu toe geoogste teelten, tegen goecl lonende prijzen zaken gedaan. De geldelijke op brengst van de aardbeien is ondanks de toen heer sende droogte meegevallen en ook de prijzen voor de vroege bonen, plantuien en aardappelen zijn goed tot zeer goed te noemen. Ieder jaar weer blijkt opnieuw, dat inzonderheid voor de primeurteelten, de consument er niet tegen op ziet, om een paar dubbeltjes meer uit te geven. Hiermede werd dan weer het vakmanschap be loond, zodat een goede ondernemer op een soms zeer klein bedrijf, nog tot verrassende resultaten kan komen. Door de kleine ondernemers wordt weieens de vrees geuit, hoe lang kan ik het nog vol houden tegenover de gemechaniseerde teelt methoden die ook in de vollegrondstuinböuw steeds meer veld winnen! Naar wij menen, zal er altijd wel een plaats zijn voor de intensieve vollegrondsgroenteteler, die met zijn teelten een slag vóór is op de gemechaniseerde bedrijven. Het vereiste hoge vakmanschap brengt ook meesta] mee dat men met een vroege produk tie zéér weinig concurrentie hoeft, te vrezen, want ..het zijn niet allen koks, die lange messen dragen"! Nochtans is het nodig dat er in de vollegronds bedrijven in de toekomst meer gemechaniseerde teelten worden uitgevoerd. Hierbij gaat het er niet om, dat iedere primeur teler dat ook zal moeten doen on zijn kleine opper vlakte. Men zal oog moeten hebben, dat er voor de voorheen nagenoeg zuivere akkerbouwbedrijven van 1020 ha binnen enkele jaren géén perspek- tief meer is. Juist dezen dienen over te schakelen op de grove gemechaniseerde tuinbouw. Het is te hopen dat van het dit jaar gestichte voorbeeld bedrijf op het eiland Tholen, velen lering mogen hebben. Om een exportmarkt te hebben en te hou den is men genoodzaakt om tegen concurrerende priizen te kunnen produceren. Ook dat soort bedrijven zullen zich maar alléén kunnen handhaven, indien zij efficiënt willen wer ken, tegen zo goedkoop mogelijke produktie. De exporthandel kan nu eenmaal niet de primeur- prijzen betalen want daarmee zou de uitvoer naar hgt buitenland te veel in gevaar worden gebracht. Tevens kan de gemechaniseerde groenteteelt de inmaakfabgikanten aan een niet te dure grondstof helpen, zodat ook die zo mogelijk zijn afzet kan vergroten Het één houdt nu eenmaal altijd ver band met het ander, en inzonderheid op het eiland Tholen met zijn vele kleine bedrijven, zit naar wij menen in de toekomst nog wel mogelijkheden. Dat wij deze zaken dan ook zo goed mogelijk mogen benutten, ten bate van hen, die hun brood uit eigen bedrijf willen verdienen. EEN BEURTJAAR BIJ APPELS IN WEST-DUITSLAND Beurtjaren spelen nog steeds een rol in bepaal de lidstaten van de E.E.G. Vooral de oogst in W. Duitsland vertoont grote schommelingen. Dit is o.i. te zien in onderstaand lijstje dat de appel- produktie weergeeft in de laatste jaren: in mil joen kg: 1966 1967 1968 1969 1970 W.-Duitsland 1473 2274 1570 2563 Nederland- 345 488 340 475 België 205 280 186 340 259 Italië 2289 1923 1932 2009 2000 Frankrijk 1379 1550 1843 1785 1746 Totaal E.E.G. 5691 6515 5870 7144 periode pijnlijk door de Engelse havenstaking, 't Is wel cru als men door zo'n interne loonkwestie in een ander land opeens op een kritiek prijspeil - zakt. We realiseren ons soms wel te weinig hoe ingewikkeld onze maatschappij in elkaar zit. Een zo nietig radertje als een handvol havenarbeiders kan het hele produktie-apparaat stroef laten ver lopen of soms zelfs lamleggen. ,We vinden het een zwaard dat tegen zichzelf kan keren, want juist de scheepvaart is erg kwetsbaar. Vroeger was het een monopolistische tak maar de vliegconcurrentie wordt reeds danig gevoeld. Zo n staking stimuleert uiteraard de tegen hen gerichte vliegconcurrentie. Ook bij de spoorwegen onderschatte men destijds de opkomende vracht- autoconcurrentie. Hoe het ook zij, onze tomatentelers die toch al via dure olie niet gemakkelijk zitten krijgen er een onverdiende, maar even zo goed als onwelkome opdoffer bij. Jammer dat men zich in Engeland weinig van ons zal aantrekken. De cijfers zijn zeer interessant. Het is duide lijk dat de produktie geleidelijk stijgt en dat die stijging in feite alleen wordt veroorzaakt door Frankrijk. In Italië is de produktie constant. In West-Duitsland, Nederland en België is de pro duktie onregelmatig, maar een stijging is er moei lijk in te zien. Van Italië, Frankrijk en België zijn de ramin gen voor dit jaar bekend gemaakt, zoals in de tabel is te zien. Vooral doordat West-Duitsland nog ontbreekt, is de situatie nog vrij onover zichtelijk. Waarschijnlijk zal West-Duitsland weer een beurtjaar hebben. Gezien de opbrengsten in an dere „even" jaien (1966 en 1968) zal de produktie er dit jaar wellicht slechts 1600 a 1800 miljoen kg bedragen. Nemen we het hoogste aan, namelijk 1800 miljoen kg en rekenen we voor Nederland op 440 miljoen kg, dan komen we voor de hele E.E.G. op ca 6250 miljoen kg. Als dat zo zou zijn, zou de E.E.G.appelproduktie ca 12% lager zijn dan vorig jaar. Er wordt meer Golden verwacht dan vorig jaar, maar daaruit kan worden afgeleid dat de produk tie van „andere rassen" belangrijk kleiner zal zijn. Nogmaals: het zijn slechts gissingen. Maar de moeite waard er kennis van te nemen. Want de overproduktie in de E.E.G. wordt bij „normale" oogsten cp 1 miljard kg geraamd. Op het moment dat we dit schrijven zijn in Enge land de havenarbeiders nog steeds in staking en er zijn geen aanwijzingen dat dit spoedig zal ver anderen. In Engeland zelf is de noodtoestand afgekon digd, wat wil zeggen dat soldaten ingeschakeld kunnen worden voor het lossen van goederen die nodig zijn voor direct levensonderhoud, maar hier- an schijnt toch weinig of geen gebruik gemaakt te zijn. In Rotterdam en Antwerpen hebben de ha venarbeiders zich solidair verklaard met hun Britse collega's en hier worden geen voor Engeland be stemde schepen gelost. De staking schijnt grote financiële offers van het Engelse volk te vragen, ■naar dat is een zaak waaraan wordt voorbij ge gaan. Ook de Nederlandse tuinbouw wordt mede de dupe van de strijd om hogere lonen en betere voorwaarden in de Engelse havens. Engeland is een vrij belangrijke afnemer van Nederlandse kas- groenten. Vooral tomaten en komkommers worden in deze tijd van het jaar altijd in grote hoeveel heden naar dit land verladen en deze export is ge heel stil komen te liggen. Het gevolg is geweest dat de tomatenprijzen op de Nederlandse veilin gen sterk zijn gedaald en de vorige week is er dage- 'ijks op vrij grote schaal doordraai opgetreden. Wat werd verkocht bracht weinig meer op dan de op- houdprijs van f 3,20 per 6 kg. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen deelde mede dat de tomatenprijs ongeveer 20 daalde toen Engeland de grenzen sloot. Nu kwam de sluiting van Engeland voor onze tomaten tege lijk met een zeer groot aanbod van dit produkt. Door zon en warmte waren de vruchten snel ge rijpt en ze kwamen nu wel in een zeer ongelukkige periode aan de markt. In het Vakblad voor de Groothandel in aardap pelen, groenten en fruit van de vorige week wordt gezegd dat de grote doordraai van tomaten in hoofdzaak te wijten is aan de zeer grote aanvoer van het ogenblik. Het Vakblad zegt dat de Engelse havenstaking hierbij maar een zeer ondergeschik te rol speelt. Zonder de moeilijkheden in Engeland zou de doordraai ook hebben plaats gehad, aldus het blad van de exporteurs. Zonder twijfel ligt ook hier weer zo als zo vaak de waarheid in het midden. Zeker is dat de Engelse moeilijkheden voor ons op een zeer ongelukkig tijdstip zijn begonnen en dat de Nederlandse tuin bouw er schade van ondervindt staat als een paal boven water. Hopelijk zullen de moeilijkheden in dit land spoedig voorbij zijn en zullen de normale exportverhoudingen in Europa weer worden her steld. Juist als tuinbouw hebben we daar grote be langen bij. We denken ook aan de afzet van uien, waarvoor de Engelse markt zeer belangrijk is. De uienoogst begint goed op gang te komen. Het begin was veel belovend door de goede prijzen die werden be taald. Onder invloed van de Engelse marktsluiting is ook voor dit produkt de prijs gedaald en het is te hopen dat we in de komende weken niet zonder de Engelse markt zullen moeten doen voor de af zet van onze uien. Vorige week hebben we in de kranten kunnen lezen over de zorgen die er zijn in Europa en Ame rika over het voortgaan de inflatie en de moeite die men heeft om hieraan enigszins paal en perk te stellen. We hebben sinds verschillende jaren léren leven met de inflatie, dat wil zeggen dat we steeds te maken hebben gekregen met geldont waarding. Als tuinders hebben we daarbij in vele gevallen niet meer geld in handen gekregen maar enkel hogere kosten moeten betalen. Dat is een kwalijke zaak. Er wordt veel gezegd en geschreven over de bestrijding van dit kwaad. De meeste landen hebben een programma om de inflatie te bestrijden, maar vrijwel nergens komt er iets van terecht. Er heerst steeds meer ide me ning dat een geringe inflatie heus nog zo gek niet is, als het dan maar niet te erg gaat worden zo als de laatste tijd. In Brussel heeft vorige week onze minister Witte- veen de situatie rond de inflatie zonder meer ver ontrustend genoemd. Vooral is dat volgens hem het geval in Amerika en Engeland waar geen hoog- conjunktuur heerst en de prijzen dus zouden moe ten dalen, maar waar ze stijgen. Voor Nederland is volgens onze Minister van Financiën de grote moeilijkheid dat het buitenland zoveel invloed heeft op het economisch gebeuren. Vooral dé invloed van Duitsland is groot. De Duitse economie be vindt zich in een fase van hoogconjunktuur en er is daar een bijzonder grote vraag naar produkten en arbeidskrachten. Er worden in Duitsland maat regelen genomen om de conjunktuur af te remmen maar het schijnt allemaal niet te helpen en hoe wel er in dit land 1,8 miljoen buitenlandse arbei ders zijn ingezet om voldoende te kunnen produ ceren, is de Duitse industrie zozeer van orders voorzien dat er nog een groot tekort aan werk krachten is. Er is daar ook een grote koopkracht en daar kunnen we als tuinders dan hopelijk weer wel van profiteren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4