r BEROEPSOPLEIDING VRAAGT BLIJVEND AANDACHT officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant J VRIJDAG 31 JULI 1970 58e Jaargang - No. 3042 land en tuinbouwblad In dit nummer o.m.: E. E. G.-vlastoeslag 1970 vastgesteld Pagina 2 Vermindering suiker- produkten in E.E.G. een on mogelijkheid Pagina 3 Tuinbouwklanken Pagina 4 Aardgas op tuinbouw bedrijven Pagina 5 Organisatie bij de graanoogst Pagina 7 De maand augustus op het landbouwbedrijf Pagina 8 - 9 Provinciale fokdag te Etten-Leur Pagina 10 Uitslagen paardenkeu- ringen Pagina 11 Algemeen in Europa heeft men kunnen opmer ken, dat in groeiende bedrijfstakken een tekort aan goed geschoold personeel ontstaat en dat in in krimpende of stabiele bedrijfstakken een overschot aan werkers dreigt te ontstaan, dat moeilijk door een snelle omscholing kan worden opgevangen en ingezet in die bedrijfstakken waar een behoefte aan arbeidskracht bestaat. Noodgedwongen moesten die laatste bedrijfstakken genoegen nemen met minder goed geschoolden. Zelfs kwamen zij ertoe om eigen opleidingen voor het bedrijf in het leven te roepen. WERKGELEGENHEID Ook vanwege het probleem van de werkgelegen heid en de economische produktie is het van belang jonge werknemers een brede algemene ontwikke ling te geven. Ook de oudere beroepsbeoefenaar zal rekening moeten houden met deze ontwikke ling. Hij zal bij moeten blijven, wil hij zijn jongere collega kunnen evenaren. Wil hij nog hogerop ko men, dan zal hij bovendien extra moeten studeren. Er komt steeds meer aandacht voor het nagaan van de behoefte aan geschoolde arbeidskrachten op verschillende niveaus. Ook daarmee wordt duide lijk dat het beroep geen levenslange roeping meer is, maar Vteel meer heeft van het uitoefenen van een functie in de samenleving. Men zou dit negatief kunnen beoordelen, maar men moet daarnaast ook vaststellen dat een soepel opleidingssysteem dat veel ruimte geeft aan het gemakkelijk veranderen van beroep op betrekking het levensgeluk van velen zal kunnen bevorderen. Het is dan ook zaak te proberen erachter te ko men hoeveel beroepsbeoefenaars er in bepaalde bedrijfstakken en op allerlei niveaus nodig zullen zijn op de lange duur, maar ook op korte termijn. Men zou dit kunnen proberen te berekenen b.v. voor de landbouw in zijn verschillende sectoren voor de termijn van 25, 10 en 5 jaar, zodat men zijn opleiding daarop ook beter kan afstemmen. VOORTDURENDE SCHOLING De belangrijkste verandering, zo ziet men het in heel West-Europa, zal wat onderwijs en opleiding betreft plaatsvinden op het gebied van de voort durende scholing van volwassenen. Het is duide lijk dat we uit moeten gaan van een levenslang leerproces. Veel van onze beroepsopleiding zijn kort voor en na de Tweede Wereldoorlog tot extra ontwikkeling gekomen. Na de oorlog was er een grote vraag naar technisch goed geschoold perso neel op tal van gebieden. We denken aan de spoed cursussen voor bouwvakkers en voor onderwijzers b.v. Maar ook nu nog doet zich duidelijk het feit voor dat velen zich voor omscholing of bijscholing moe ten aanmelden omdat hun beroep of vak geen perspectief meer biedt of omdat het van karakter- verandert op allerlei onderdelen (b.v. chemische bestrijdingsmiddelen; motorisering, mechanisatie, automatisering). Een permanente praktijk-bijscho ling zou hier wellicht op zijn plaats zijn. Het pro bleem doet zich daarbij voor dat de ondergrond (het niveau) bij velen ontbreekt, zodat ook de al gemene kennis zou moeten worden bijgespijkerd, voordat men specialistische kennis kan aanbren gen. Ook diegenen echter, die wel een beroepsoplei ding hebben genoten, hebben hier moeilijkheden. Hun opleiding was niet altijd breed genoeg om hen nieuwe specialistische kennis gemakkelijk bij te brengen. Daarom zal de voortdurende scholing" ook in derdaad met enige regelmaat moeten worden ge geven, zodat regelmatige bijscholing normaal wordt gevonden. Daarmede behoudt de werker niet alleen langer zijn waarde voor het bedrijf, maar wordt ook het spookbeeld van de omscholing minder beang stigend, In sommige Europese landen wordt al ge dacht over de invoering van een opleidingsverze kering op basis van de arbeidsovereenkomst tus sen werkgever en werknemer. Al met al genoeg vraagstukken voor de beroepsopleiding in het al gemeen, waarvan het nuttig kan zijn dat men er ook in agrarische kringen kennis van neemt. J. R. WESTERHUIS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1