Spelcursus Land- en Tuinbouwkursussen Noord-Brabant 1970/1971 KORTE WENKEN 14 Op donderdag 29 oktober a.s. zal een spel cursus worden gestart van 12 donderdag avonden op een nog nader te bepalen plaats in Zeeuws-Vlaander en. De redactie heeft mij gevraagd als spellei der wat nader over deze cursus te vertellen. Het zal niet in de eerste plaats gaan om toneel lessen. Wel om lessen in spelmogelijkheden. Ieder een kan dus meedoen. Spel is een middel om het leven beter te begrijpen. Al spelend verkennen jon geren de wereld en ontdekken zodoende wie ze zelf zijn in relatie tot de ander. Het spelelement is wel eens beschreven als de vroegste, diepste en meest taaie van de menselijke instincten. Daarom moeten we dit spelelement recht laten wedervaren. Dat kan door ihet spelen van improvisa ties, door het uitspelen van situaties, door bewegings spelen en het spelen naar opdrachten, ook uit de groep. Dit laatste is vooral van belang voor het orga niseren van spelavonden in de eigen groep of ver eniging. Al deze spelvormen komen aan de orde in deze cursus. Het gaat om de ontdekking en heront dekking van ieders spelmogelijkheden. Waar het op aankomt is, dat de fantasie kan worden ontwikkeld en de valse schaamte wordt afgelegd. Ook zullen de emoties worden geuit op een evenwichtige wijze. WERELDPLOEGWEDSTRIJDEN OP 25 EN 26 SEPTEMBER 1970 De Wereldploegwedstrijden worden ddt jaar in Denemarken gehouden. Afdelingen en/of groepen, die dit evenement willen combineren met een verkenning/ kennismaking met de Denen en hun land, worden hierbij graag geholpen door de Deense plattelands jongerenorganisatie. Zij willen graag zorgen voor de overnachting, van de groep, een excursie samenstel len, een ontmoeting met een Deense plattelandsjon geren-afdeling arrangeren, enz. Heb je belangstelling neem dan kontakt op met het P.J.Z.-sekretariaat. JONGE AMERIKANEN OP BEZOEK BIJ DE AFDELING AXEL Op donderdag 30 juli a.s. krijgt de afdeling bezoek van een groep jonge Amerikanen. De Amerikaanse gasten zijn allen ondergebracht bij leden van de afde ling. Het programma ziet er als volgt uit: Voorop zal staan het vrije spelen, het zich harmo nisch ontwikkelen van datgene wat ieders speler meeneemt als eigen inbreng. Dat is nodig voor de jongeren van nu, die de mensen van de toekomst zijn. Een toekomst, waar naar ik meen, ook grote behoefte zal zijn aan speelse vormen voor de vrije tijd. In de regiecursus 10 avonden die zal starten op 31 augustus a.s. op een nog nader te bepalen plaats op Zuid-Beveland of Walcheren, wordt spe ciaal aandacht geschonken aan: de mise en scène (de bewegingen op het toneel) de rolopbouw de tekstbehandeling verder zullen adviezen worden gegeven inzake het repertoire. A. VAN NOORT, spelleider van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel. P.J.Z.-leden, die de bovengenoemde cursus willen volgen, kunnen zich hiervoor opgeven bij hun afde- lingssekretariaat. Opgave voor de regiecursus vóór 24 augustus a.s. Opgave voor de spelcursus vóór 1 oktober a.s. 30 juli: Ontvangst van de Amerikaanse gasten en hun gastgezinnen in „De Kalle" te Axel. 31 juli: Excursie naar Middelburg, Veere en Rotter dam (Euromast). 1 augustus: Kennismaking met de streek Zeeuws- Vlaanderen. 's middags: een bezoek aan de markt te Axel; 's avonds: feestavond in „De Krokodillebar" te Kloosterzandie. Aanvang: 20.00 uur. 2 augustus: Excursie naar het Verdronken Land van Saefsingen. Vertrek vanaf de Markt te Hulst om 9.00 uur. Bezoek aan Cadzand. Om 21.00 uur een groots afscheidsbal in „De Halle" te Axel. Iedereen is van harte welkom op de feestavonden. „OPEN BRIEF" De onderhandelingen van de Zes en de Vier over toetreding tot de E.E.G. zijn begonnen, en het einde daarvan zal nog wel even op zich laten wachten. De X-Y werkgroep, die de ontwikkelingssamenwerking DAMES-LEDEN VAN DE PJ.Z. OPGELET De woningcommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen organiseert in samenwerking met 7 volkshogescholen een 2-daagse bijeenkomst over het woonklimaat in woning en woonomgeving. Geen bijeenkomst, waarop adviezen gegeven wor den van praktische en asthetische aard op het terrein van nieuwbouw, verbouw of interieurverzorging, maar een cursus, die ons jongeren bewust wil maken wat wonen is, of kan zijn. Leefbaarheid, leefmilieu en woonklimaat zijn begrippen, waarmee we hoe langer hoe meer te maken krijgen. Vooral de jongeren zullen steeds meer te maken krijgen met: meer vrije tijd voor de gezinsleden; uitbreiding en intensivering van het aantal hob by's, dus vraag naar ruimtes voor het uitoefenen van die hobbies. Bovengenoemde en nog vele andere vragen, zoals: Hoe woont U? Wat doet U in en met een huis? Wat kunt U in uw ihuis veranderen en wilt U dat? Hoe wonen anderen, zoals flatbewoners, kamer bewoners en bejaarden? Hoe wonen wij in onze provincie? Bouwt men de juiste woningen of ontbreekt er wat aan? Zijn er speelmogelijkheden voor de kinderen en/of recreatiemogelijkheden voor de opgroeiende jeugd en ouderen? Wat kunnen/willen wij gaan doen in onze eigen omgeving na deze 2 dagen? Over al deze vragen gaan we praten in discussie groepen. Naast het praten zullen we er bovendien aan gaan werken. Praat en werk tmiee aan de verbetering van jouw toekomstige home. De cursus wordt gehouden op de Volkshogeschool „Noord-Brabant" te Oisterwijk van 2 t/m 3 november 1970. De kosten bedragen 32,50. Opgave voor deze cursus vóór 1 oktober a.s. bij: Mevr. M. v. d. GeestTer Horst, Oudendijk 63, Woudrichem. Na opgave ontvang je een volledig uitgewerkt pro gramma, plus alle nadere bijzonderheden. zeer ter harte gaat, heeft een „Open Brief" naar de onderhandelaars in Luxemburg gestuurd. Daarin dringt ze er bij de deelnemende landen op aan dat dieze bij hun onderhandelingen de belangen van de ontwikkelingslanden duidelijk mee laten wegen. Deze aktie ligt geheel in de lijn van het Wereldvoedsel- congres. De brief wordt mede ondertekend door de P.J.G.N. Van haar zijde is één belangrijke kanttekening bij de brief gemaakt. In de brief staat niet uitdrukkelijk vermeld, dat bij het recht doen van de belangen van de ontwikkelingslanden, de gevolgen ten laste dienen te komen van de totale samenleving. Met name land bouwbelangen in de Zes en in de Vier kunnen ge makkelijk in de knel komen en het zou niet juist zijn één groep voor die gevolgen te laten opdraaien. De werkgroep X-Y ging hiermee volledig akkoord. VAKANTIE De sekretaris-vormingsleider is van 13 augustus t/m 28 augustus wegens vakantie afwezig. De lopen de werkzaamheden worden verzorgd door mej. C. Ars. De opgave voor de laskursussen moet dit jaar vóór 25 augustus geschieden om de kursussen half september te kunnen laten starten. De bealngstelling voor deze kursussen is meestal groot, we raden belangstellenden dan ook aan om niet te wachten met hun opgave. U kunt zich opgeven via het sekretariaat in Zevenbergen (016803730) Stationslaan 4 Zevenbergen. Gegevens die van belang zijn: naam, adres, jaar van geboorte, genoten onderwijs en ev. eerder ge volgde kursussen. Leden van de P.J.Z. kunnen zich opgeven bij het sekretariaat in Goes. De kursussen worden door de verschillende werknemers- en werkgeversorga nisaties gezamenlijk opgezet. De plaats van de kursus wordt achteraf vastge steld en is afhankelijk van de woonplaats der deel nemers. Voor laskursussen zijn er verschillende centra voor Vakopleiding en Lagere Technische Scholen beschikbaar. PROGRAMMA: Kursus elektrisch lassen voor beginners Bezit diploma lagere land-, tuin- of bosbouwschool of diploma hand vaardigheid kursus metaalbewer king of minstens 21 jaar en 5 jaar praktisch in de landbouw werk zaam 72 lesuren, waarvan 12 uur theorie 45,per leerling na goed examen toelatingseis kursusduur lesgeld diploma Kursus elektrisch lassen voor gevorderden (booglassen) toelatingseis In bezit diploma kursus elektrisch lassen voor beginners kursusduur 10 uur theorie en 72 uur praktijk lesgeld 50,per deelnemer Voor de hier volgende kursussen kan men zich opgeven tussen 15 september en 15 oktober Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het sekre tariaat in Zevenbergen. motorengebruik voor land- en/of tuinbouw (verbrandingsmotoren) landbouwwerktuigen A en B spuiten in de landbouw spuitmachines voor de land- of tuinbouw selectie pootaardappelen algemene handvaardigheid voor beginners metaalbewerking houtbewerking, schilderen leer- bewerking en touwknopen steen, en cementwerk trekkeronderhoud elementaire bedrijfsleer voor land- en tuinbouw elementaire bedrijfsleer voor het loonbedrijf moderne veevoeding veefokkerij (rundvee, varkens) varkenshouderij pluimveeteeltkursussen kursussen hoef- of klauwverzor- ging veeverloskunde machinaalmelken diverse tuinbouwkursussen o.a. bloementeelt, champignonteelt hoveniersopleiding Voor opleidingen in de pluimveeteelt en de var kenshouderij kan men direct inlichtingen krijgen bij de Praktijkschool voor de Pluimveeteelt en Varkenshouderij, Stationsstraat 104, te Horst (L.) tel. 04507—2066. Voor kursussen in de landbouwmechanisatie kan men zich direct wenden tot de Landbouwpraktijk- school, dr. Huizingastraat 30 te Schoondijfce, tel. 01173—483. DE CONSULENT VOOR DE AKKERBOUW EN RUNDVEEHOUDERIJ TE ZEVENBERGEN GEMAAIDORST GRAAN MET MEER DAN 20 VOCHT kunt U in een aardappelbewaarplaats bui» ten bederf houden door de eerste maand continue te ventileren. Omdat vochtig graan de lucht slecht doorlaat mag de laagdikte niet groter zijn dan 50 cm. Heeft de ventilator twee keer zoveel capaciteit als voor aardappelbewaring nodig is, dan kunt U de laagdikte ongeveer verdubbelen. HET DROGEN VAN GRAAN IN EEN AARDAP PELBEWAARPLAATS is aanzienlijk te versnellen door vóór de ventilator een hete luchtkachel te plaatsen. Om 2 ha graan met 2225 vocht in één etmaal terug te drogen tot 17% vocht heeft U een kachel nodig met een capaciteit van 22000 calorieën. Zo'n kachel kost ongeveer 1000,Voor een regelmatige droging is regelmatig omscheppen noodzakelijk'. WANNEER U PRODUKTEN in aardappelbe waarplaatsen wilt drogen mag U er wel aan den ken dab dit voor zaaigranen, graszaden en alle andere zaaizaden alleen mogelijk is indien geen Chloorprofam (of Chloor-I.P.C.) als kiemrem- mingsmiddel voor aardappelbewaring is gebruikt. In verschillende gevallen is namelijk gebleken dat kiembeschadiging en dacrdoor kiemkrachtverla- ging optrad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 14