Snelle graslandverbetering 9 TABEL II Schotneiging kritieke temperatuursom wintertarwe zomertarwe schotresistent Manella 110 Jufy I 90 meestal schot- resistent, maar Felix na warm weer in deegrijpe fa- Flevina se schotgevoe- lig Ibis Caribo 50 Opal 40 schotgevoelig Joss Camb. 35 Gaby 40 SCHOTWAARSCHUWINGEN Gezien het grote economische belang om schot zoveel mogelijk te voorkomen, worden jaarlijks van het begin van de tarweoogst in het zuiden van het land tot het einde daarvan in het noorden zo nodig schotwaarschuwingen gegeven in de radio- uitzendingen van het KNMI om 5.45 uur en om 6.40 uur en in de uitzending voor land- en tuin bouw om 12.26 uur. Bij deze waarschuwingen wordt vooral aandacht besteed aan de rassen van de mid dengroep. Voor schotgevoelige rassien n.l. betekent regen tijdens de oogst altijd kans op schot, terwijl de resistente rassen vrijwel nooit reden tot zorg geven. WAT KAN DE BOER DOEN BIJ VERHOOGD SCHOTGEVAAR? a. Uit het voorafgaande is duidelijk, dat vroeg maaidorsen in het algemeen gunstig is voor het behoud van de kwaliteit van tarwe. Dit geldt vooral voor de schotgevoelige tarwerassen en voor dié rassen van de middengroep, waarvoor een waarschuwing is uitgegaan. Een waarschu wing betekent n.l., dat na het bereiken van de oogstrijpe fase de boer slechts enkele dagen ter beschikking staan om het gewas schotvrij bin nen te halen. Hoe langer met oogsten wordt ge wacht, des te groter is de kans dat de veilige periode overschreden wordt. Vandaar het ad vies, om in zo'n geval 's avonds of op zaterdag door te werken. In noodgevallen dient men wat meer droogkosten voor lief te nemen, in ruil voor een grotere oogstzekerheid. Het heeft echter geen zin, om met maaidorsen te beginnen, voordat het gewas werkelijk oogst rijp is: stro en korrels dienen volledig geel te zijn en de korrels moeten niet meer tussen duim en wijsvinge stuk te wrijven zijn, maar wel met de nagel doormidden te knijpen zijn. Wanneer men n.l. te vroeg oogst, zijn de korrels nog niet 70 Orca 70 70 65 Brood van inlandse tarwe. Links van een schottige partij, rechts van een niet-schottige partij van hetzelfde ras. volledig gevuld en is de opbrengst lager dan verwacht werd; bovendien is dan de kans op broei en schimmelaantasting bij opslag en ver voer naar de meelfabriek groot. Dit laatste kan door drogen voorkomen worden, maar dat kost extra geld. Vooral in het noorden van het land heeft men de neiging om te vroeg te oogsten. Het parool is dus: oogstrijpheid afwachten, en dan zo spoedig mogelijk maaidorsen. b. Voorts is het van belang de verschillende tarwe- percelen in de juiste volgorde te oogsten, n.l. eerst de schotgevoelige rassen, daarna die van de middengroep en het laatste de sehotresisten- te. De situatie is denkbaar, dat men bepaalde zomertarwerassen (n.l. de schotgevoelige Opal Gaby) eerder moet oogsten dan een schotresi stent wintertarweras. Een schotresistent ras kan n.l. na het bereiken van de oogstrijpe fase 10 da gen en meer op stam blijven staan zonder te schieten. SCHOT OOK IN ANDERE LANDEN EEN PROBLEEM Niet alleen in Nederland maar ook in andere lan den van Noord- en Westeuropa heeft men met schot te maken. Zo was in 1968 ten gevolge van schot een groot gedeelte van de Duitse tarweoogst ongeschikt voor de bereiding van broodbloem. De gunstige ervaringen met schotwaarschuwin gen in ons land zijn in Duitsland voor de Land- wirtschaftskammer Sleeswijk-Holstein aanleidig geweest om ook in Sleeswijk-Holstein een waar schuwingsdienst voor schot in het leven te roepen. De waarschuwingen worden daar gegeven (a) via de radio na het landbouwnieuws 's middags om 12.35 uur en (b) via het regionale telefoonnet in aansluiting op het telefonisch weerbericht. Deze waarschuwingsdienst heeft in de afgelopen jaren goed gewerkt. Er is besloten met ingang van oogst 1970 de dienst uit te breiden tot geheel vNoord- Duitsland. door H. J. M. SMEETS Consulentschap voor de Rundveehouderij en Akkerbouw te Eindhoven Door een flinke stijging van de veebezetting per ha is de laatste jaren de produktie van het grasland sterk opgevoerd. Om voldoende gras te kunnen produceren moet het grasland echter in prima staat zijn. Dit is een van de redenen waarom de belang stelling voor de graslandverbetering weer is toe genomen. Een andere reden is de komst van de Lelyfrees. Met deze machine is het mogelijk om de zode te frezen en in dezelfde bewerking zaai- klaar te maken, waardoor direkt weer ingezaaid kan worden zodat het grasland weer snel in pro duktie komt. OUDE METHODE De oude methode, namelijk tweemaal frezen met een tussenpoze van een a twee weken, afhankelijk van het weer of eenmaal frezen en ploegen, heb ben in de praktijk onvoldoende aangeslagen om dat men niet snel genoeg over hergroei beschikte. Bij tweemaal frezen groeide de oude zode vaak nog teveel door en had men weer snel slechte grassen. NIEUWE METHODE MET LELYFREES De freesas met een breedtewerking van 1,50 m, waarop 36 messen gemonteerd zitten, draait tegen gesteld aan de rijrichting, dus overtop. Hierdoor wordt de stukgeslagen zode plus de grond opgewor pen tegen een scherm van roosterstaven. Deze hou den de zode tegen en geleiden ze naar beneden. De gronddeeltjes vliegen door het rooster en worden door een sleepkap op de eerder neergevallen zode- resten gebracht. Door deze constructie wordt in één keer een mooi kruimelig zaaibed verkregen waarin geen stukjes zode voorkomen. Door middel van een variatorbak kan men de rotor vier snel heden geven, waardoor het mogelijk is om zowel een grof als een fijnkruimelig zaaibed te krijgen. GEEN WONDERMACHINE Vaak blijkt dat mien de Lelyfrees als een won- dermachine beschouwt die van elk slecht perceel ideaal grasland maakt. Natuurlijk kan dit niet want eerst moeten de mogelijkheden aanwezig zijn om een goede grasmat te kunnen houden. Dit houdt in dat ontwatering, bemestingstoestand en verzor ging goed moeten zijn. Is dit niet het geval dan heeft herinzaai geen enkel nut. Wortelonkruiden zoals ridderzuring, distels, paardenbloemen e.d. moeten vooraf met groeistof fen worden bestreden. Kweekpercelen dienen ook een speciale behandeling te krijgen. Percelen met veel tuintjesgras kunnen beter met de gewone frees gefreesd en vervolgens geploegd worden. VOORWAARDEN VOOR GOED WERK Om goed werk te krijgen is het, naast bovenge noemde maatregelen, noodzakelijk dat: het perceel kaal is; 1015 cm diep gefreesd wordt; de messen scherp en niet afgesleten zijn; de frees in verstek achter de trekker hangt om te voorkomen dat onbewerkte strookjes blijven liggen; de trekker voldoende vermogen levert, n.l. mi nimaal 60 pk aan de aftakas, voor zware grond minimaal 80 pk; de trekker bovendien lage versnellingen heeft vanaf 1 km per uur. TIJDSTIP VAN FREZEN De maanden juli, augustus en de eerste helft van september zijn het meest geschikt. Het produktie- verlies van het grasland is dan over het algemeen minder dan bij voorjaarsinzaai. In de genoemde maanden zijn de weersomstandigheden meestal gunstiger voor een goede aanslag van het gras- en klaverzaad. INZAAIEN Omdat diep gefreesd moet worden blijft het zaai bed vaak te los liggen, waardoor het graszaad moei lijker aanslaat. Dergelijke percelen kunnen het beste, voor het zaaien, met de trekker wiel aan wiel worden vastgedrukt. Bij vaste grond heeft men minder last van vertrapping van de nieuwe zode bij beweiding. Aangezien het zaaien voor de boer nogal om slachtig is, n.l. aandrukken, zaaien, ineggen, weer aandrukken, met als gevolg veel sporen zien we in de praktijk dat de boeren dit uitbesteden aan de loonwerker. Verschillende loonwerkers beschikken naast de Lelyfrees ook over een Brilliongraszaadzaaima- chine. Deze machine, met werkbreedtes van 1.50 m 2.40 m en 3 m, zijn speciaal gebouwd voor het zaaien van graszaad. In één werkgang wordt het land aangedrukt en het grove en fijne zaad gezaaid. Door een speciale rollenconstructie kan het zaad nooit te diep wegvallen, maar wordt ondiep inge werkt, waardoor een goede kieming mogelijk is. Ontmenging van het graszaad is uitgesloten want voor fijn en grof zaad zijn aparte zaadbakken op de machine aanwezig. Zaaien met een trekker voor zien van dubbellucht verdient de voorkeur om sporen te voorkomen. LELYZAAIFREES De firma van de Lely te Maasland heeft mo menteel een nieuwe machine in produktie, de zo genaamde zaaifrees. Hiermee is het mogelijk -om in één werkgang te frezen, gras te zaaien, kunstmest te strooien en aan te drukken. De eerste ervaringen zijn gunstig. De machine doet dus verschillende bewerkingen gelijktijdig waardoor de hele graslandvernieuwing door de loonwerker wordt uitgevoerd. Bovendien is de kans op trekkersporen veel geringer. Veelal is narollen nog aan te bevelen. KOSTEN De minimumtarieven, exclusief B.T.W., voor loon werker, samengesteld door de afdelingen Brabant van de Boval en Flec en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap zijn: frezen met Lelyfrees 120 per ha of 35 per uur; inzaaien met Brilliongraszaadzaaimachine 40 per ha. Snelle verbetering van het grasland is dus mo gelijk. Dit brengt uiteraard kosten mee, maar hier tegenover staat weer een behoorlijke arbeidsbespa ring en een betere inzaaitechniek. Indien met bovenstaande wenken rekening wordt gehouden zult u de produktie van het grasland kunnen opvoeren met als resultaat een hoger ren dement van uw veestapel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9