UIT DE PRAKTIJK Vrij veel doorwas bij de aardappelen Ruim de distels op! Let op duist en windhalm Zal de bietenoogst nog iets meevallen Rond de Schelde 5 Op THOLEN is men thans met man en macht bezig om vroege aardappels te rooien, waarbij men zelfs met vrouw en kinderen flinke regen buien trotseert om toch maar zoveel mogelijk aardappelen in de kist te krijgen. Dat is ook be grijpelijk want zoals de prijzen van de Doré in de nu afgelopen week waren, komt men ze in het algemeen niet zo veel tegen n.l. tot ongeveer 74 cent inclusief b.t.w. De kg-opbrengst is niet zo hoog maar financieel komt men toch bruto met deze prijs al gauw aan 10.000,per ha, maar als men dit resultaat wil bereiken, dan moet men er inderdaad ook een natte jas voor over hebben, want zodra het weer beter werd, daalde ook de prijs. Het dan ook voor sommige collega's wel be grijpelijk dat zij thans wat weinig aandacht aan de distels besteden, alhoewel we toch ook nogal stekels zien bloeien bij niet „aardappelende" boe ren en aan openbare dijken en wegen. Dit is toch maar een beroerde constatering, wij dachten: de Thoolse en Fliplandse boer onwaardig Het zou niet zo erg zijn als de distelteler daar van alleen zelf de vruchten zou plukken, doch ook de collega's krijgen de wrange vruchten toege waaid. Vandaar ook dat er een distelverordening is, die telers van distels kan verplichten deze te bestrijden en zonodig daarvoor ook nog boete te laten betalen. Men waarschuwt voor deze dingen niet gaarne de politie, het doet wat oncollegiaal aan maar zou het niet-bestrijden van distels nog niet oncollegialer zijn Dus heeft men distels ruim ze op in de allereerste plaats voor het dienen van eigen belang en vervolgens ook voor het belang van anderen en liefst voordat de politie U daartoe moet verplichten. Afgesproken! Ondanks de niet ruime personeelsbezetting heb ben toch verschillende boeren nog een weekje de tijd gevonden om met vacantie te gaan. Gelukkig! Ieder doet dit op zijn eigen wijze, hetzij met vrouw en kinderen in een huisje op de Veluwe, op een bootreis op de Rijn, met een excursie mee naar Frankrijk of op nog 1001 andere wijzen. Van de deelnemers aan de Franse excursie hebben wij vernomen dat zij een mooie en bovenal leerzame tocht hebben gehad. Het is ook heel erg belang rijk om bij de E.E.G.-collega's op bezoek te gaan, om daar eens in de agrarische keuken te kijken. Het verruimt de blik en ihet geeft ons meer ach tergrond in formatie voor ons dagelijks werk. Bovendien is men op bedrijven van landgenoten geweest zodat men met deze mensen over alles en nog wat kon praten. Het verdient aanbeveling om op deze wijze eens te proberen met alle E.E.G.- landen kermis te maken. Wij hopen dan ook dat men op deze ingeslagen weg zal voortgaan. Het is jammer dat onze veebedrijven en vooral de eenmans-melkveebedrijven heel moeilijk zo niet onmogelijk een week lang van huis kunnen. Zij hebben het toch zeker ook hard nodig, vooral als men bedenkt dat zij 365 dagen op een jaar ge roepen worden om het vee te melken en te ver zorgen. Onderlinge burenhulp zou daarbij moge lijk uitkomst kunnen brengen! De karwij-opbrengst is tegengevallen en veelal wordt beweerd, dat deze opbrengst de graadmeter is van de totaal te verwachten oogst. Het ziet er dus niet best uit en van meerdere gewassen kun nen we ook echt geen topopbrengsten verwachten. De erwten zijn kort en er staan veel te weinig rui ters per iha. Wanneer we de ruiters te velde tellen en we rekenen ongeveer een „mud" erwten per ruiter, dan kunnen we de opbrengst al aardig schatten. De granen hebben geen gezond blad en De eerste oogstwerkzaamheden zijn ook op NOORD-BEVELAND inmiddels begonnen. De conservendoperwten zijn zo goed als aan de kant, evenals de vroege graszaadsoorten. Met ihet vlas- plukken en het maaien van de gewone landbouw- erwten is men ondertussen ook gestart. De tot nu toe bekend zijnde oobrengsten wisselen nogal. De doperwten hebben het dit jaar in onze streek nog aardig goed gedaan. Dit gewas heeft o.a. door de late rassen nog van de zomerregens geprofiteerd en de kg-opbrengsten zijn zelfs goed te noemen. Het graszaad varieert nogal in opbrengst. Gemid deld zijn de bruto-kg toch maar matig. De markt van dit produkt lijkt echter vrij goed en het bij- produkt is zelfs duur, zodat het eindresultaat toch nog best wat mee kan vallen. In de aardappelen komt vrij algemeen doorwas voor. In veel percelen zien we nieuwe stollonen- vorming en aanleg van nieuwe knolletjes. Vooral ook de hoge temperaturen, toen de grond nog Er is nu in alle streken van WALCHEREN wel voldoende regen gevallen en onze verlangens gaan weer uit naar wat meer zonneschijn. Zowel onze gewassen als boer en badgast zien uit naar wat zonniger dagen. De aardappelen en bieten hebben na de regen een flinke bladontwikkeling te zien gegeven. Ook de wortel- en knolvorming is nu goed op gang ge komen. Vooral de wortelvorming bij de bieten is zeer bevredigend. Wanneer we er zo eens _enkele uittrekken zien we mooie lange rechte gevulde bieten. Dit belooft wel veel goeds voor een goede kg-opbrengst. We dachten dat de wortelontwik keling niet zoveel achter is, dan er later gezaaid is. Vergelingsziekte-verschijnselen openbaren zich nog weinig, terwijl de luisbeschadiging vermoede lijk toch ook wel mee zal vallen. Krijgen de bie ten nog enkele maanden gunstig weer, dan voor zien we toch nog wel een redelijk goede kg-op brengst, met vermoedelijk toch nog wèer een kwantum magere suiker. De oogst van de plantuien is vrijwel klaar. De kg-opbrengst is matig, maar de prijs zodanig dat een goed financieel -resultaat is verkregen. Van de vroeggezaaide percelen vlas en erwten is de oogst aanstaande of heeft reeds plaats gehad. Bij beide gewassen zien we grote verschillen. Bii het vlas wat betreft lengte en kwaliteit. Bij de erw- De eerste regen na de langdurige droogte was op ZUID-BEVELAND zeer welkom, nu gaat de vele regen toch wel een beetje vervelen. In de eerste 3 weken van juli is er nu zo'n 75 a 100 mm neerslag gevallen. Bovendien blijkt dat deze aan vulling met veel regen weinig meer goed maakt van hetgeen tijdnes de droogte achterop of onvol doende tot zijn recht is gekomen. In vele gewassen zijn de luizen lange tijd een grote plaag geweest. Zo zijn de bieten allemaal éénmaal, sommige wel tot 3 maal toe tegen luis gespoten. Aangenomen kan worden dat de aard appelen ook allemaal éénmaal gespoten zijn. Ver der zijn de laatste weken nog verschillende per celen wintertarwe eveneens tegen de luis gespo ten. Over het nut en het rendement hiervan kan nog weinig verteld worden. Laten we hopen dat nu na de regen de luizenbezetting snel zal af nemen. De wintertarwe rijpt zeer verschillend af, ver schillen van minstens 14 dagen bij de oogst zijn nu zeker te verwachten. Hoe de opbrengst op dit afrijpen zal reageren is moeilijk te voorspellen. Lang niet overal is men gerust op een goede op brengst. Op te veel percelen is de schade door meeldauw, bruine roest en luizen toch aanzienlijk geweest. Een ander punt waar bij het maaidorsen en stro persen op gelet moet worden is het voorkomen dit kost altijd opbrengst. Met het pootgoed loopt het niet mee. Vele percelen zakken in klasse vanwege „bont". Op het oog zien onze aardappelpercelen er aardig uit maar al dat mooie loof is maar schijn, die bedriegt, want als we enkele bossen optrek ken slaat de schrik ons op het lijf. Het is echt niet veel moois wat er onder de grond zit en het is te hopen, dat de aardappels rap op de knol beginnen te groeien. Van de bieten is nog weinig te zeggen. Met spanning wachten we in deze de eerste cijfers der proefrooiingen af. Een hoog gehalte zou beslist welkom zijn. Ongemerkt staan we voor de maand augustus en veel oogstwerk wacht ons dan weer, maar bij goed weer kan dan in korte tijd ook veel werk gebeuren. De stro-opbrengsten zullen niet groot zijn, maar de moeite om het te persen zal wel beloond worden, want er is nu reeds een flinke vraag naar stro. Vele veeboeren hebben geen grote hooivoorraad, want de langdurige droogte heeft hun in deze terdege parten gespeeld en ongetwijfeld zullen zij hun hooitekort met stro-aankopen trachten te dekken. Thans dienen we eens te bekijken waar we onvoldoende met loof was bedekt, kunnen als één der oorzaken worden aangemerkt. Dit zal de kwa liteit van het produkt en met name de knolvorm en de sortering niet ten goede komen. Als we het gewas lang genoeg groen kunnen houden, lijkt een ongeveer normale bruto-kg-opbrengst nog wel haalbaar. Voor dit groen houden is een slui tende phytophthorabestrijding vereist. Het tijdig vrijkomende stoppelland kan nog be nut worden voor de teelt van een groenbemester of voor de mechanische bestrijding van onkrui den. Uitzonderingen voorbehouden lijkt het ons gewenst de nadruk op het eerste te leggen. Zeker met onze steeds intensiever wordende bouwplan nen moet aan het in conditie houden van de grond een zo hoog mogelijke prioriteit worden gegeven. Wordt een grasgroenbemester ingezaaid dan is daarin eventueel ook nog een chemische bestrij ding van wortelonkruiden mogelijk. ten is er nogal wat verschil in kleur. Sommige percelen behouden lang een goede kleur. Zijn dit mogelijk die percelen waar niet te dikwijls erw ten zijn verbouwd Bij de erwtenoogst komt wat meer belangstel ling voor het dorsen van stam of uit het zwad. Wanneer er onkruid voorkomt of de erwten on gelijk rijp dient 4 dagen voor de vermoedelijke oogstdatum te worden gespoten met 100120 liter zwavelzuur per ha en 8001000 liter water. Het onkruid geeft dan bij het dorsen minder moeilijk heden. De fase van ruiteren wordt overgeslagen. Bij ongunstig weer drogen de erwten vlugger op stam dan in het zwad. Het is wel gewenst vooraf kontakt op te nemen met de afnemer van de erw ten in verband met het feit dat dikwijls nog kunstmatig gedroogd moet worden. Veiliger is al tijd nog, wanneer er voldoende arbeid beschik baar is, ruiteren De deelnemers aan de aardappelpool hebben hun resultaat gekregen over de voorjaarsafzet. De gemiddelde opbrengst bedroeg 26,27 per 100 kg. Na aftrek van de opslagkosten a 2,08 en de be- werkingskosten a 2,17 resteert een netto-uitbe taling van ƒ22,02 per 100 kg. Zij die zelf bewaar den ontvangen dus ƒ24,10 per 100 kg. We dachten dat de meeste deelnemers wel tevreden zijn met dit resultaat. van de verspreiding van duist en windhalm. Let toch op dat maaidorsen en stro-pers van andere percelen komend eerst goed schoongemaakt wor den, eer op uw perceel wordt begonnen. De kans dat duist en/of windhalm op uw perceel gebracht worden is dan minder groot. Op teveel percelen hebben we de laatste jaren een veel te grote uit breiding te zien gekregen. Tracht dit te voorkom men Voor de teelt van -stamslabonen, die dit jaar voor de tweede maal op een wat grotere schaal dan het vorige jaar plaats vindt, heeft het niet erg meegezeten. De droogte heeft de grootste proble men gegeven. Voor de laatst gezaaide bonen was de vochtvoorziening op vele plaatsen onvoldoende, waardoor we nu met twee opkomsten te maken hebben gekregen. Verder is jammer genoeg te dui delijk gebleken dat de chemische onkruidbestrij- ding onder zulke droge omstandigheden niet af doende is. Op sommige percelen is nog een twee de chemische onkruid bestrijding uitgevoerd. Dank zij extra moeite en kosten is men er toch vrijwel overal in geslaagd om het gewas voldoende zui ver te krijgen. De graszaadoogst is onder minder goede weers omstandigheden nu toch afgedorsen. De opbrengst is op de meeste percelen tegengevallen. Er is een begin gemaakt met het vlasplukken. Lengte en kg-opbrengst vallen op te veel percelen tegen. kweek en hoefblad hebben en tevens dienen we ons af te vragen wat we tegen deze hardnekkige onkruiden in de stoppel gaan doen. Op de laatstge houden Zeeuwse Spuitdag werd medegedeeld, dat in Engeland als kweekbestrijding in de stoppel de methode, van eerst T.C.A. spuiten en dit direct daarna inwerken met de frees, met succes werd toegepast. Gezien de duurte van het middel en de last, die kweek ons steeds weer aandoet, is het heus de moeite waard om dit eens te proberen. Maandag 20 juli was het Sinte Margriet en het oude spreekwoord luidt: „Regen op Sinte Margriet Is zes weken boerenverdriet". Het is een oud gezegde maar het is waarachtig en waar en gezien, dat we die dag behoorlijk regen hebben gehad, kunnen we tot eind augustus veel nattigheid verwachten. Voor de graanoogst ziet het er dus niet best uit, maar ik meen toch wel te mo gen stellen, dat we tegenwoordig nog meer gebaat zijn bij een droge maand september dan bij een droge maand augustus. We zullen het echter moe ten nemen zoals het valt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5