Üoor de <^Orouw Ga toch maar door de knieën Voorlichtingswoning te Lage-Zwaluwe 10 R. Onder redaktie van Perscommissie Zeeland Bond van Plattelandsvrouwen Mevr. D. KugelZwart, Poortvliet door: C. H. v. DONSELAAR—Dl JKSTERHUIS De ontwikkeling van de techniek heeft ook voor de huisvrouw talrijke voordelen, omdat verschil lende werkjes met minder inspanning en veel vlug ger kunnen worden verricht. Helaas ontbreken, daarbij de nadelen niet, want huishoudelijke appa raten kunnen het risico op verwondingen en zelfs dodelijke ongevallen vergroten. De huishouding kan een van de meest gevaarijke werkplaatsen van de wereld zijn waar het ongeluk altijd in een klein hoekje op de loer ligt. Veel huisvrouwen weten dit en zijn zich ervan bewust, dat niet alleen de zorg voor eigen veiigheid, maar ook die van alle kleine en grote huisgenoten, een belangrijk onder deel van haar taak is. Misschein is de omvang van deze zorg, voortdu rende veiligheid voor allemaal, er de oorzaak van dat zoveel huisvrouwen te weinig aandacht schen ken aan eigen lijf en leden, om precies te zijn: aan haar rug. Duizenden dames gaan te moeilijk door de knieën en hebben ernstige rugklachten, ver oorzaakt door ondeskundig gebruik van die rug waardoor ook nog letsel kan worden gebracht aan de wervelkolom en aan de spieren in de buik- en liesstreek. Er werd vroeger (en er wordt nog wel eens) min of meer schamper gesproken over „vrouwenwerk". Werden toen „de lasten" wél goed verdeeld? Hoe het ook zij en waaraan het spottend ondertoontje ook te danken was, zeker niet aan de veelheid van handelingen die de huisvrouw dagelijks verricht. Hierbij komt heel wat lichamelijke inspanning te pas en daarom moet telkens en telkens weer, met veel nadruk worden gezegd: Til zo de baby uit de box. WEES ZUINIG OP DE RUG De rugspieren worden bij bijzonder veel kar weitjes in huis ingeschakeld, eigenlijk te veel om op te noemen, want praktisch alleen bij stilzitten en bij liggen is de rug „in rust". De huisvrouw is vaak zeker als er kleine kinderen zijn, voortdu rend in de weer en loopt „in het gareel" van de dagelijkse plichten. Daarbij behoren oprapen, ver plaatsen en dragen van duizend en één voorwerpen, bukken naar, optillen en vasthouden van de kin deren, reiken naar kastplanken, ophangen van was goed, stofzuigen, wrijven en wat niet al. Wie echter beseft welk een enorme waarde moet worden gehecht aan een normaal functionerende, gezonde rug kan het bewust tot een gewoonte ma ken om goed met de in te schakelen spiergroepen om te gaan. De rug- en buikspieren zijn doorgaans niet sterk en kunnen door verkeerd of te zwaar gebruik wor den beschadigd, om dit te voorkomen moet meer gebruik worden gemaakt van de veel sterkere spie ren in de armen en benen. Door te zwaar of verkeerd tillen dit is met gebogen rug of met holle rug of door zijdelings verwringen van de rug tijdens tillen kan een van de vele zenuwen in de wervelkolom bekneld raken. Dat is dan het ontstaan van de gevreesde „rugher nia". Een beroepsgewichtheffer die toch met recht een echte „vakman" mag worden genoemd zal, bij het tillen van zijn last, eerst in hoofdzaak zijn been spieren gebruiken, door de knieën gaan en vervol gens de armspieren inschakelen. Zijn rugspieren ontziet hij zoveel mogelijk, veiligheid is vakman- schaD. Bij draagwerk moet het gewicht zoveel moge lijk worden ondersteund door het skelet, de boven armen blijven tegen het lichaam gedrukt. De vracht moet ook niet alleen met de vingers van de hand worden getorst, daarvoor is de hele handpalm be schikbaar. Tot de goede draagmethode behoort ook het geleidelijk verdelen van de belasting; niet één grote zware doos, zak of mand met kruidenierswa ren of één loodzware koffer torsen. Een simpele raad: neem liever twee met de halve inhoud van die ene en de balans is weer in evenwicht, houd daarbij de rug zo recht en verticaal mogelijk. Til geleidelijk door na hurken, zo dicht mogelijk hij het vrachtje, de benen te strekken en overeind te komen. Houd de last dicht tegen het lichaam. Gelukkig kan goed bukken, goed optillen en goed dragen worden aangeleerd; volwassenen die weten waarom kunnen kinderen de juiste methode en clihaamshouding bijbrengen. Jong gewend, is im mers: oud gedaan. Het is heel wat waard om recht op en met een gezonde rug door het leven te kun nen gaan. Toch is er nog een belangrijk aspect, waaraan alle aandacht dient te worden besteed. Veel huis vrouwen denken maar zelden na over de juiste werkhouding. Dagelijks werken aan een te lage aanrecht of gootsteen is uiterst vermoeiend, met /lÖtitfiiUj Houd bij het tillen de bovenarm stijf tegen het lichaam gedrukt. gebogen rug stofzuigen is beslist niet nodig, voor latig op te maken bedden moet een oplossing wor den gezocht door b.v. gebruik te maken van hoes lakens en/of van een beddenstok. Krom staan en werken met een kromme rug is werkelijk vragen om narigheid. Overmatig vermoeien van de rug- en buikspie ren kan worden voorkomen door te zorgen voor afwisseling in de werkzaamheden. Het lichaam moet in staat worden gesteld een andere stand aan te nemen, zodat ook andere spiergroepen zich weer eens kunnen in- en ontspannen. Gelukkig biedt de huishouding afwisseling in overvloed, zeker als ook kind en kleuter nog een woordje meespreken. De huisvrouw kan een hoop ellende „voor later" voorkomen als zij tijdig „door de knieën" weet te gaan en bij haar huishoudelijke karweitjes haar rug gebruikt met kennis van zaken. (Overgenomen uit: „Het veiligheidsinstituut") De voorlichtingswoning van de fam. A. Bossens- van de Riet, Brugdam te Lage-Zwaluwe is op 12 juni j.l. officieel geopend. Officieel geopend be tekent dat de woning nu te bezichtigen is voor iedereen die belangstelling heeft. Waarom deze voorlichtingswoning De woning is tot stand gekomen met medewer king van de landelijke werkgroep voorlichtings woningen, Nitho in Wageningen en de voorlich ting van de N.C.B. en ZLM. Twee jaar geleden werd er een woning tentoon gesteld op de werktuigendag te Liempde door de N.C.B. Een woning die een heel andere woonruimte liet zien, dan we meestal gewend zijn. Een woon ruimte die vele mensen toch wel aanspreekt, open en kontakt met alle vertrekken en veel comfort. Ook met de kosten is rekening gehouden. Men is er in principe van uitgegaan dat nieuw bouw zware financiële lasten met zich meebrengt. Van groot belang is een economisch verantwoord bouwplan, dat geen hogere bouwkosten vraagt dan strikt noodzakelijk is en een eenvoudige en praktische inrichting. Deze woning wordt in voor lichtingskringen de „Liempde-woning" genoemd. Het interessante van het plan is dat het een goed grondpatroon is voor vele mogelijkheden. Men kan daarom aanpassen naar eigen wensen en mo gelijkheden. Volgens het grondpatroon, met enkele wijzigin gen er een grotere inhoud is ook de woning van de familie Bossens gebouwd. De woning staat bij een boerderij, wat in zijn geheel gebouwd is in de ruilverkaveling „de Amerkant". Door wijzigin gen en het groter maken van de bovenverdieping zijn de bouwkosten hoger geworden. HOE IS DE WONING INGEDEELD Bij het bouwen is rekening gehouden met be perking van de huishoudelijke arbeid. Dit i.v.m. ontbrekende huishoudelijke hulp voor de huis vrouw en de noodzaak van het verrichten van licihte werkzaamheden op het bedrijf. De tijd die zij moet vinden om zich aan haar gezin te wijden komt vrij door retionalisatie en mechanisatie van de huishouding. Dit is alleen mogelijk in een doelmatig ingedeelde en ingerichte woning. Bij de opzet is verder rekening gehouden met de plaatsing van de woning t.o.v. de zon. Het is pret tig als het woonvertrek zo veel mogelijk zon krijgt Ligigng van de vertrekken t.o.v. elkaar: de keuken zo dicht mogelijk bij het vertrek waar de maaltijden gebruikt worden. de w.c. en douche-cel bereikbaar van buitenaf en vanuit de woning, zonder dat men een woon- of slaapkamer hoeft te passeren. de voordeur is aan de zijkant van de woning, de enige deur aan de kant van de oprit, zodat de voordeur en de hal ook gebruikt worden. ENKELE TIPS WAARAAN IN DEZE WONING GEDACHT IS: de kastenwanden in de slaapkamers zijn om en om hang-legkast. de tussenwanden van de kasten zijn van spaan plaat vanwege het geringe ruimteverlies. de legkasten hebben 6 planken. de meterkast, die centraal ligt, dient voor werkkast. boven de kasten heeft men de ruimte tot aan het plafond benut. de iekenhouten binnendeuren zijn afgewerkt met mat vernis. boven zijn er tuimelramen, afgewerkt met een tochtstrip, tuimelramen zijn gemakkelijk aan beide kanten te reinigen. in de hall gaat een hardhouten trap naar bo ven. de garderobe is afgewerkt met decowall. de overige muren in de vertrekken zijn be spoten met sigmulto, in de hall zijn ze uitge voerd- in schoonmetselwerk. in verband met het onderhoud is voor de hall- vloer kwartsiettegel gekozen, voor de keuken linoleum. in de eet- en zitkamer zijn hardhouten plinten aangebracht. de royala matten bij de voor- en achterdeur liggen in verdiepte ruimten. keuken en eetkamer kunnen van elkaar ge scheiden worden door een onopvallende schuif deur. de raamkozijnen zijn van oregonpine behan deld met sadolin. Wanneer kunt U naar deze woning toegaan: De woning is te bezichtigen op dinsdag en don derdagmiddag na gemaakte afspraak met mevr. Middelkoopv. d. Ploeg, Dirk de Botsdijk 6, Lage Zwaluwe, tel. 01685-338. Er moet een afspraak gemaakt worden, zodat de voorlichster uitleg kan geven en de huisvrouw er op kan rekenen. G. MIDDELKOOP—v. d. PLOEG, e.s.v.-ster. -v .JS-jiS*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 10